За поста

  • 3 935
  • 49
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, в Библията нищо не пише за поста, а всяка църква си решава как да го прави, най-малкото в древността е било свързано с географските особености и да се съобразява със сезонността, включително с ритуалите на местното население, в случая с езическите по нашите земи. Според мен просто е станало надграждане и дублиране на част от езическите ритуали, за да може по-лесно да се припознае новата вяра (особено като знаем от историята как е ставало покръстването по нашенско).

# 46
  • Мнения: 1 849
Доста свободно си интерпретирате християнството

Кой притежава правата върху единствената правилна интерпретация?

Има си права, не съм запозната точно на кого. Но си се знае кой превод е добър и кой не. По принцип за български превод за мен най-добър е православния и този на Славейков. На английски не чета. Но съм изключително против появилата се мода на разширени преводи... Определено смятам, че безразборното превеждане на Библията си е план на сатана да я дескредитира.

А относно яденето и неяденето си пише точно и ясно в послание към Римляните " 5. Някой уважава един ден повече от друг ден; а друг човек уважава всеки ден еднакво. Всеки да бъде напълно уверен в своя ум.
  6. Който пази деня, за Господа го пази; [а който не пази деня, за Господа го не пази]; който яде, за Господа яде, защото благодари на Бога; и който не яде, за Господа не яде, и благодари на Бога.
  7. Защото никой от нас не живее за себе си, и никой не умира за себе си.
  8. Понеже, ако живеем, за Господа живеем, и ако умираме, за Господа умираме; и тъй живеем ли, умираме ли, Господни сме." 14 глава

Можем да помислим  и върху един сих от Исая 58 глава
" 5. Такъв ли е постът, който Аз съм избрал, -
Ден, в който трябваше човек да смирява душата си?
Значи ли да навежда човек главата си като тръстика,
И да си постила вретище и пепел?
Това ли ще наречеш пост и ден угоден на Господа?
  6. Не това ли е постът, който Аз съм избрал, -
Да развързваш несправедливите окови,
Да разслабваш връзките на ярема,
Да пускаш на свобода угнетените,
И да счупваш всеки хомот?
  7. Не е ли да разделяш хляба си с гладния,
И да възвеждаш в дома си сиромаси без покрив?
Когато видиш голия да го обличаш,
И да се не криеш от своите еднокръвни?
  8. Тогава твоята светлина ще изгрее като зората,
И здравето ти скоро ще процъфне;
Правдата ти ще върви пред тебе,
И славата Господна ще ти бъде задна стража.
  9. Тогава ще зовеш, и Господ ще отговаря!
Ще извикаш, и Той ще рече: Ето Ме!
Ако махнеш насред себе си хомота.
Соченето с пръст и нечестивите думи,
  10. Ако даруваш на гладния желаното от душата ти,
И насищаш наскърбената душа,
Тогава светлината ти ще изгрява в тъмнината,
И мракът ти ще бъде като пладне;"

# 47
  • София
  • Мнения: 2 481
Понеже от днес започна великия пост, се сетих за един въпрос на който никога не съм намирал отговор. Защо по време на поста се забранява яденето ТОЧНО на месо, яйца и сирене. С какво тези животински храни пречат на добрия християнин да се подготви за Великден и за опрощаване на греховете си. Защо например не е забранено да се яде боб или леща, а точно месо. Защо яденето на яйца или сирене е грях и по какъв начин сиренето пречи да си пречистим душата и да се доближим до Господ. Това "греховни" храни ли са и кой и кога ги е обявил за такива. Някой знае ли отговора на тези въпроси.

За да се утешават бедните, че са праведни, и без това месото е било кът на трапезата им.

# 48
  • София
  • Мнения: 38 475
Тия със статиите съвсем изтрещяха!
"Кърмене и пости"! Shocked
Бременните и кърмачките не постят, то се знае.
Аз мисля, че и мъжете, които работят тежка физическа работа, особено в това време, също не би трябвало да постят.

Ще взема да пусна тема: "Да кърмим ли по време на пост?" Mr. Green

Последна редакция: ср, 29 фев 2012, 11:09 от L'Agent

# 49
  • Мнения: 3 736
Ще взема да пусна тема: "Да кърмим ли по време на пост?" Mr. Green

Не забравяй да дадеш тук линк.  hahaha

Но съм изключително против появилата се мода на разширени преводи... Определено смятам, че безразборното превеждане на Библията си е план на сатана да я дескредитира.


Какво е разширен превод?  newsm78 А безразборен превод? Тя не е писана много "съсразборно"...

Общи условия

Активация на акаунт