Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 29 фев. 2012, 18:00 ч.

честитка от НОИ - какво мислите

  • 1 275
  • 9
  •   1
Отговори
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 2 840
Получих писмо в което пише ,че неправилно са ми превели обезщетение за периода 1.04.09.-22.04.09. за дете родено на 22.04.2007г. .... Сумата е преведена на 8.07.2009г.
Мотив за връщането е, че на 1.04.2009г. ми е прекратен трудовият договор .....
В интерес на истината, аз имах много нередовни преводи на майчинството и изобщо и през ум не ми е минало ,че се с получило подобно нещо .....
Чудя се следното -искат да им върна сумата от 172лв. главница+ 91лв. лихва - защо ще има лихва като чак сега явно разбират ,че ТЕ са направили грешка ....и сега ме търсят .... тоест аз не съм предупредена ,за да ми тече лихва .....
и защо изобщо след като на 1.04 е прекъснат договора на 8.07, са преведени тези пари...
Лошото е, че фирмата в която работех вече не съществува и няма как да отида до там ,за да попитам...
Утре смятам да ходя в НОИ, защото пише ,че може споразумение да се направи за изплащането на сумата, та за това пускам темата ,ако някой знае какво да направя и дали нещо изобщо може да се направи ,поне лихвата да не платя .....

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 151
Аз пък друго се чудя-каква за бога е тази лихва?На 10% да работят, пак не излиза сметката. Те са по-зле от кредитна институция. Crazy

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 2 267
Аз пък друго се чудя-каква за бога е тази лихва?На 10% да работят, пак не излиза сметката. Те са по-зле от кредитна институция. Crazy
КСО, чл. 113: Вземанията за невнесени осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, за допълнителното задължително пенсионно осигуряване и за неправилно извършени осигурителни разходи се събират с лихва в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка за периода плюс 20 пункта.

Затова лихвите по осигуровките са убийствени.

  Мадам тиква, платили са през юли, защото вероятно са нямали подадена информация, че договора е прекратен - те с НАП особено качествена връзка нямат, затова страшно много им се бави /поне 2009-та беше така/ обмена на информация, а недай си боже да тръгнеш да оправяш грешки и да им изпълняваш едновременно указанията на НОИ и НАП.
  За дължимостта на лихвата - би следвало да тече от поканата за връщане на главницата - на това може да се настоява.

# 3
  • София
  • Мнения: 5 819
  Мадам тиква, платили са през юли, защото вероятно са нямали подадена информация, че договора е прекратен - те с НАП особено качествена връзка нямат, затова страшно много им се бави /поне 2009-та беше така/ обмена на информация, а недай си боже да тръгнеш да оправяш грешки и да им изпълняваш едновременно указанията на НОИ и НАП.
 
Ами вече не е така, определено. В 7-дневен срок мисля че беше, работодателя трябва да подаде инфо към НОИ, че договора е прекратен и те му връщат по електронен път уведомление, че са получили информацията. Т.е. може да стане и за минути.  Peace
Мен ме освободиха на 11-то число, на 12-ти ходих в НОИ и вече всичко при тях беше актуализирано като информация, но и ЧР на фирмата ни е доста оправна.

# 4
  • Мнения: 107
Напиши в молбата си за опрощаване на лихвите, че ТИ не си нарушила КСО.
Поискай да установят причините за тяхното ДОБРОВОЛНО плащане на 8.07.2009 г., след като работодателят трябва в 10-дневен срок да подаде справка за освобождаването ти от. 1.04.2009 г.(може и по-късно да са я подали).
Постави въпроса, че размерът на лихвата е до изготвянето на писмото, и е уместно да се вземе предвид твоето неведение за натрупването на размера й, за което нямаш вина.
Молиш да ти бъде опростена лихвата, пишеш в какъв срок ще внесеш главницата и с два екземпляра в деловодството. Да ти дадат входящ номер и единия екземпляр си прибираш.
Молбата е до ....(разбери как е наименованието на шефа на РУСО, защото в сайта на НОИ не виждам такива). Чакаш отговор на молбата и пиши, какво става.
П.П. Вземи съветите и от другите писали по въпроса ти за съставяне на молбата ти. Аз на първо време това се сещам. Успех!

Пропуснах. Фирмата няма какво да ти каже, а и ведомостите й трябва да са при тях(НОИ) вече.

# 5
  • Мнения: 107
 Мадам тиква, платили са през юли, защото вероятно са нямали подадена информация, че договора е прекратен - те с НАП особено качествена връзка нямат, затова страшно много им се бави /поне 2009-та беше така/ обмена на информация, а недай си боже да тръгнеш да оправяш грешки и да им изпълняваш едновременно указанията на НОИ и НАП.
 
Ами вече не е така, определено. В 7-дневен срок мисля че беше, работодателя трябва да подаде инфо към НОИ, че договора е прекратен и те му връщат по електронен път уведомление, че са получили информацията. Т.е. може да стане и за минути.  Peace
Мен ме освободиха на 11-то число, на 12-ти ходих в НОИ и вече всичко при тях беше актуализирано като информация, но и ЧР на фирмата ни е доста оправна.

Е,да, но тогава беше така. От миналата година го промениха - със закъснение след изрично разрешение от НАП.

# 6
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 2 840
Много благодаря за съветите - утре като се върна ще Ви пиша какво се е случило ...
Скоро ще  взимам отново майчинство ,а старото не съм оправила  Crazy .

# 7
  • Мнения: 916
Срока и 2009г. беше 7 дневен. Мадам тиква, аз ако съм на твое място ще пусна жалба до директора на РУСО, но ще бъда по-рязка. Ще искам да си търсят възстановяване на парите от виновното лице - т.е. или от работодателя ти, ако не е спазен 7 дневния срок и това е довело до плащането, а ако срокът е спазен -   от служебното лице на НОИ, което е допуснало грешката и е разпоредило плащането. Няма само бонуси да получават и да не си вършат работата, ама я!

# 8
  • Мнения: 2 524
Аз пък друго се чудя-каква за бога е тази лихва?На 10% да работят, пак не излиза сметката. Те са по-зле от кредитна институция. Crazy
Работят 20 % над основния лихвен процент на БНБ  Mr. Green

Към авторката - наеми си свестен адвокат , сега аз водя дело с НОИ по подобен въпрос !

# 9
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 2 840
обещаният резултат - на кратко ... няма как  да не платя тази сума .... тоест, аз сега ако не го направя при първият болничен ,те щели да си вземат парите ..... Вината е моя, защото не съм подала някаква декларация още тогава ..... Общо взето се почувствах така все едно съм откраднала някакви чужди пари ....
Казаха, че по принцип изчакват 6месеца и после дават тези взимания на НАП ... аз обаче дори и да не внасям сега ,на 12 май ми идва първият болничен ....така, че ....ще внасям ,че да ми е по-леко тогава ...

Редакция на ключовите думи на тема



Общи условия

Активация на акаунт