ОТНОВО ЗА СТВОЛОВИТЕ КЛЕТКИ!!!

  • 2 591
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 16
Здравейте,

искам да пусна тази тема с идеята, че в последните години в България се "нароиха" банките за съхранение на стволови клетки, и тъй като съм бъдеща майка и в главата ми се въртят купища въпроси искам тук всеки да споделя, какви са му впечатленията по темата.
Сестра ми роди преди месец и съхраниха стволови клетки в Крио-сейв. Освен те, който са най-старите има и още няколко. Знам, че има дори и обществена банка за стволови клетки в София, в която се даряват...
Има теми за стволовите клетки във форума - търсих, но всички са стари... и точно за това пускам тази с надеждата, че взаимно ще си бъдем полезни!
 

# 1
  • Мнения: 801
Никой няма да използва личните стволови клетки на пациента, заради генетичната им обремененост. Единственото, което си струва е да ги дариш на безплатна банка, която в бъдеще може да ти предостави донори. Информацията ми от Vita 34, беше също че не си струва, защото
1 количеството е нищожно и абсолютно недостатъчно за една терапия, а обикновено се налагат множество трансплантации
2.Никога не се използват личните стволови (само в една страна се използват собствени)
3.Всички останали приложения са засега само теории.

# 2
  • Мнения: 16
Аз искам да споделя информацията, която знам за даряването на стволови клетки в БГ. Моя приятелка ражда края на февруари във Варна. Искала е да ДАРИ клетки в обществената банка в София. От там са и обяснили, че НЕ могат да и вземат стволовите клетки, защото е извън София. Било необходимо да имат сключен договор с болницата, където ще извършат процедурата, също така било необходимо да имат договор и с куриер (лицензиран) за да транспортират клетките до София. Това били изискванията на закона....
А относно използването на собствени стволови клетки - могат да бъдат използвани навсякъде дори и тук в България. Собствените клетки са 100 % съвместими с човека, от който са взети и не съществува опастност от отхвърляне. 

# 3
  • Мнения: 16
Вижте, какво намерих в нета - http://www.stvolovikletki.org/. Има достатъчно информация за възможностите на съхранение, болестите които се лекуват, на какви критерий трябва да отговарят банките за съхранение на стволови клетки.
Информацията е полезна за бъдещи родители, които се чудят дали и при кой да съхранят стволови клетки.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 289
Повечето родители не се чудят въобще и не замразяват. Ако се интересуват, със сигурност знаят как се ползва гугъл.
Благодарим за рекламата все пак.

# 5
  • Мнения: 16
че защо да е реклама...точно като бъдещ родител, търсейки в нета попаднах на този сайт, вътре има инфо като цяло за темата, а не за конкретна банка...

# 6
  • София
  • Мнения: 3 289
Същата информация я има и тук, Маги. Преди месец-два също имаше тема.

# 7
  • Мнения: 1 313
Не съм видяла предишната тема и тъй като в момента точно съм на тази вълна разгледах сайта. Не разбрах какви са точно авторите на сайта, но и на мен ми се стори рекламен. Едно, че всичко започва с данни за Крио сейв (първи ред, първа колона и т.н.). Второ, че ако човек разбира и си направи труда да отвори финансовите отчети в Търговски регистър (на мен ми е професионално изкривяване, и като си избирах болница го направих Laughing), ще види че има принципна разлика в начина на отчитане на приходите от където директно идва и разликата във финансовия резултат. Аз конкретно се интересувам от Крио сейв и Булген и гледах тях. Според статистиката на сайта, само крио сейв е на печалба, но според мен така поднесена информацията заблуждава.
Нищо лично, само пиша моите впечатления Peace

# 8
  • Мнения: 16
относно сайта - влязъх в търговския регистър, но не успях да открия финансовите отчети (никога преди не съм търсила и не се ориентирам). в таблиците, които са представени - все някой трябва да е на първо място. може би са те защото са от първите фирми съхраняващи стволови клетки, а имат и най-много взети проби - справка от ИАТ...

# 9
  • Мнения: 1 313
Права си, може да съм прекалено подозрителна, но усещането, което получих е за реклама. То аз като цяло не мога се отърва от усещането, че някой се опитва да ми измъкне парите само защото спекулира със здравето и сигурността на бебето, така че по темата със стволовите клетки съм си по-подозрителна.

# 10
  • Мнения: 223
аз влязох в този сайт и не ми се стори рекламен, напротив доста реалистичен
Това, че гинеколозите ни продават услуга, е ясно, че вземат комисионни-също
Просто всички сме станали ужасно подозрителнив този живот, където "спасение дебне от всякъде"
Иначе категорично не съм съгласна за дарението в банка за стволови клетки
Какво става всъщност-аз дарявам кръвта на детенцето ми и те я продават на някой..
Защото публичните банки не подаряват, а продават и то скъпо.
Преди време един мои близък се сдоби с внуче, което се роди с ДЦП
те не съхраниха стволови клетки /в Германия/ и посло докторът им каза-ако бяхте си платили, щяхте да имате поне малък шанс нещата да се променят..
Е представяте ли си как се почувства този човек

# 11
  • София
  • Мнения: 3 289
ДЦП категорично не се лекува със стволови клетки!

Публичните банки не продават, поне в България. Стволовите клетки се ползват за нуждите на онко-хематологията в София.

# 12
  • Мнения: 223
И как точно, според теб, се издържа публичната банка в България??
сега ще ми кажеш с държавни помощи-това е забранено като практика в европейския съюз
струва ми се много наивно това, което пишеш

# 13
  • Мнения: 1 313
За България не знам, но например в Белгия са ми казвали, че ако дариш в публична банка, после имаш право, ако се наложи на детето ти, да се обърнеш към тази банка и ако има подходящ материал, да го ползваш. Как се издържат не зная.

# 14
  • Мнения: 16
Да, за съжаление в България ДЦП не се лекува със стволови клетки, но в САЩ в Университета Дюк в Сев. Каролина има програма, за лечение на дечица с такова заболяване.

# 15
  • Мнения: 223
навсякъде по света публичните банки са жесток бизнес
вземат нещо безплатно и го продават за 30 000 евро
само дето и това не им стига, ами и вземат държавни пари
ама за какво всъщност се разправяме тук-темата е съвсем различна

# 16
  • Мнения: 245
Да, за съжаление в България ДЦП не се лекува със стволови клетки, но в САЩ в Университета Дюк в Сев. Каролина има програма, за лечение на дечица с такова заболяване.

Не че съм подозителна, но с разлика няколко поста минаваш от "аз нищичко не знам, научете ме, и я вижте тоя сайт" на доста специализрани знания къде точно се прилага рядко приложение на стволовите клетки. Това от юзер с 6 поста.

 Laughing

Аз си направих изводите. Доматите с колците ги ядем... Sunglasses

# 17
  • Мнения: 16
Мисли си каквото искаш, в момента съм бременна и се интересувам от темата... седя си в къщи и имам достатъчно време да ровя в нета. Мога да ти кажа, че освен за ДЦП, се прилагат за лечение на Алцхаймер, този път в Москва и тва го четох във форума - разбира се лечението е ниво експеримент т.е. не е отвърдена практика...
За радост или нещастие в България има утвърдена практика за лечение само на онкохематологични заболявания. И ако кажеш, че пак знам много - просто потърси.

# 18
  • София
  • Мнения: 3 289
Dima19, публичната банка в България е част от детската онко-хематология и се издържа както се издържа болницата.

Факт е, че ако дариш стволови клетки, помагаш на болни деца. Който има пари, си замразява и остава доволен- идват навреме хората, взимат клетките, взимат парите. За сега единствено от това може да има доволни, защото само това се прави. След 20-30 години, може и да се промени ситуацията.

# 19
  • Мнения: 245
Добре, мери, приемам че може да съм сбъркала в оценката си  Peace Успех.

# 20
  • Мнения: 223
Грета, извинявай ,че ти противореча, но не си права
Публична банка в България има в Александровска болница
в Детската ОХ няма банка, а склад, който не отговаря на никакви стандарти
ама пак казвам-спорът е безсмислен
в посочения сайт нещата са описани ясно и точно

# 21
# 22
  • Мнения: 9 481
Навремето исках да замразя за своите деца, но нямахме финансовата възможност.
Сега решихме да го направим от пулпата на мл. зъби; отделно сестрата на съпруга ми роди близнаци-та и за тях от пъпна връв.
Четохме доста, влезнах и в сайта на агенцията по трансплантации, за да видя кои банки от кога са регистрирани и как реално работят.
Избрахме МЦ"Афродита" като условия/цени.  Peace

# 23
  • Мнения: 196
Навремето исках да замразя за своите деца, но нямахме финансовата възможност.
Сега решихме да го направим от пулпата на мл. зъби; отделно сестрата на съпруга ми роди близнаци-та и за тях от пъпна връв.
Четохме доста, влезнах и в сайта на агенцията по трансплантации, за да видя кои банки от кога са регистрирани и как реално работят.
Избрахме МЦ"Афродита" като условия/цени.  Peace


привет , гледам сайта на афродита , но нещо не се ориентирам правилно , какви са цените ? newsm78

# 24
  • Мнения: 16
ами, пиши им мейл и предполагам, че ще ти дадат инфо. за нас съм решила живот и здраве, като родя да съхраним с крио-сейв. смятам, че парите не винаги са водещи, а това е важно решение!

# 25
  • Мнения: 9 481
assasssina , пиши им-ще ти ги изпратят (както и договора); цените са според бр. деца, схеми на изплащане и т.н.
ivanova_magy -да, не са Peace, но им четох и условията естествено...

# 26
  • Мнения: 16
аз си правех проучване - четох и на афродита и на крио-сейв договорите, последните са с най-много съхранени проби в бг, имат и застраховка по време на транспорта, както и застрахователна полица за времето на съхранение на клетките, а афродита май нямаха такова нещо...
+ това не ми хареса, че афродита са гърци, които представляват английската банка за стволови клетки... знаем к'ва е ситуацията в момента в гърция, доката крио-сейв са си крио-сейв.

# 27
  • Мнения: 9 481
Разбира се всеки сам чете, преценя и решава Peace
Аз не съм представител на никоя от тези фирми, и не смятам да адвокатствам в нечия полза...споделям какво сме избрали.
Това че посредниците са гърци-не ме притеснява; и какво като има криза..банката дефакто не е там  Simple Smile
За застраховки не ми се говори..то има всякакви, ама опреш ли до момента да ти изплатят такава, от 9кладенеца вода ще ти извадят за да не го направят.. ooooh!

# 28
  • Мнения: 16
е, предполагам, че ако всичко е описано коректно в договора - не би трябвало да има проблем...говоря за общия случай, за това трябва да се гледа какво се подписва

Общи условия

Активация на акаунт