Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 15 част

  • 65 597
  • 770
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 10
Здравейте:)и аз имам един въпрос-45-дневния болничен ми е занесен в НОЙ от работодателите на 09.03.Кога мога да очаквам изплащане и попринцип до колко дни се изплаща болничен?Благодаря предварително и лек и усмихнат ден   bouquet

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, имам следния въпрос.
Бременна съм, но се водя рискова, затова в продължение на 6 месеца ползвах болничен. Между него обаче и 45 дневния има промеждутък от 10 дни. Ако ползвам неплатен отпуск за тях , с колко би се намалило майчинството ми, при положение , че основната ми заплата е 490 лева.
Естествено, говоря за съвсем ориентировъчни цифри
Благодаря Ви предварително  bouquet

Може и да не ти го намали.Кога ти започва 45 дневния и от коя дата точно увисваш без болничен
Възможност за платен отпуск нямаш ли?

Здравейте:)и аз имам един въпрос-45-дневния болничен ми е занесен в НОЙ от работодателите на 09.03.Кога мога да очаквам изплащане и попринцип до колко дни се изплаща болничен?Благодаря предварително и лек и усмихнат ден   bouquet

Законовия срок е 15 работни дни.Но обикновено по-рано.Би трябвало тези дни да имаш превод.Извади си пик код,за да проверяваш на сайта

# 47
  • Мнения: 187
45 дневният започва да тече от 7 април, а последния болничен приключва на 24 март.
За съжаление ми отказват платен отпуск, макар че имам дни Simple Smile

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
45 дневният започва да тече от 7 април, а последния болничен приключва на 24 март.
За съжаление ми отказват платен отпуск, макар че имам дни Simple Smile

Реално ще имаш само 4 дни неплатен,които ще ти влязат в базата.Не се взимат на 0.00 лв,а на база МРЗ.Отражението ще е съвсем минимално
април така или иначе не ти влиза в базата

# 49
  • Мнения: 187
Огромно мерси, Елфита Hug

# 50
  • Мнения: 10
Много мерси:)страхотна си Елфита  Hug

# 51
  • София
  • Мнения: 2 096
Привет! Бащите имат ли право на почивни дни при раждане на бебе? Чувала съм, че има нещо такова, но не знам това отпуск ли ще се води или болничен? От лекаря ли се взима бележка, че съпругата е родила? И също, не ми е много ясно относно болничните за майчинство. Значи, първо трябва да си взема от лекаря 45 дни преди термин болничен, който давам на счетоводителката, тя го праща в НОИ? А после като родя кой ми издава за 1 година майчинство и после още 1 година за отглеждане на дете, така ли? През всички тези 2 години само здравни осигуровки се плащат от фирмата, нали?

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Привет! Бащите имат ли право на почивни дни при раждане на бебе? Чувала съм, че има нещо такова, но не знам това отпуск ли ще се води или болничен? От лекаря ли се взима бележка, че съпругата е родила? И също, не ми е много ясно относно болничните за майчинство. Значи, първо трябва да си взема от лекаря 45 дни преди термин болничен, който давам на счетоводителката, тя го праща в НОИ? А после като родя кой ми издава за 1 година майчинство и после още 1 година за отглеждане на дете, така ли? През всички тези 2 години само здравни осигуровки се плащат от фирмата, нали?

бащата има право на 15 дни отпуск при раждане на дете от датата на изписването му,ако работи и има 12 м осиг стаж през живота си.изплаща се от НОИ като болничен за бр и раждане.от родилното ще ви дадат бележка,че си родила+една декларация от фирмата ще попълни .фирмата носи документите в НОИ
за майчинството разглезай това https://docs.google.com/document/pub?id=1KPU8R-sanXbT60mDbIHQ8lt … H0xAkrF6mSpvRQEw4

# 53
  • София
  • Мнения: 2 096
♥Elfita♥, благодаря ти за бързия отговор!  Hug Значи всъщност тази бележка от родилното, че съм родила, се използва като вторият ми болничен лист? Ами, ако трябва такава бележка и за бащата, значи трябва да си искам две?
А относно първият, 45 дни преди раждане - тази Декларация за банковата сметка за изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО счетоводителят ли си попълва? Защото аз имам само от банката една бланка с банковата ми сметка.

# 54
  • Мнения: 2 200
♥Elfita♥, благодаря ти за бързия отговор!  Hug Значи всъщност тази бележка от родилното, че съм родила, се използва като вторият ми болничен лист? не, издават бележка с датата на изписване за бащата, а на вас си ви дават болничен лист за 42 дниАми, ако трябва такава бележка и за бащата, значи трябва да си искам две?
А относно първият, 45 дни преди раждане - тази Декларация за банковата сметка за изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО счетоводителят ли си попълва? попълвате си я лично http://www.nssi.bg/images/bg/users/forms/benefits/Pril7.doc Защото аз имам само от банката една бланка с банковата ми сметка.

# 55
  • София
  • Мнения: 2 096
Viva_123, благодаря!

# 56
  • София
  • Мнения: 153
Здравейте! Laughing
Първо, искам да ви благодаря за новата тема и за това, че сте неуморни в отговорите на безкрайните ни въпроси!  bouquet
1.Моята дъщеря Маги на 16.05.2012 г. навършва 1 г. Обещетението ми в НОЙ е до 18.05 2012г.-искам да питам това включително 18-ти ли е или не?
2.Сега ще подавам документи за отглеждане на дете до 2 г.- там се иска да упомена дати на начало и край на обещетението-съответно мисля за начало да е 19.05.2012 г., а за край-датата на рожденния и ден 16.05.2013 г.?
3.Също така се питам за този период какава е сумата за здравно осигуряване, която трябва да внася моя работодател?
4.Последен въпрос: След навършване на 2 г., разбрах, че мога да ползвам макс. 6 месеца неплатен отпуск за гладане на малко дете-той може ли да е наведнъж и какви здравни( и евентуално други) осигуровки дължа за периода?
Благодаря ви предварително! Hug

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 112
Здравейте,извинявам се,не съм чела темата Blush Бихте ли ми казали, колко е в момента обезщетението за отглеждане на дете до 2 год възраст,т.е. колко ще ми превеждат месечно през втората година от майчинството - 240 или 270лв? Благодаря    bouquet

# 58
  • Мнения: 2 200
Здравейте,извинявам се,не съм чела темата Blush Бихте ли ми казали, колко е в момента обезщетението за отглеждане на дете до 2 год възраст,т.е. колко ще ми превеждат месечно през втората година от майчинството - 240 или 270лв? Благодаря    bouquet
240 лв.

Здравейте! Laughing
Първо, искам да ви благодаря за новата тема и за това, че сте неуморни в отговорите на безкрайните ни въпроси!  bouquet
1.Моята дъщеря Маги на 16.05.2012 г. навършва 1 г. Обещетението ми в НОЙ е до 18.05 2012г.-искам да питам това включително 18-ти ли е или не? броиш 410 дни от началото на болничния за 45 дни, до тази дата вкл.
2.Сега ще подавам документи за отглеждане на дете до 2 г.- там се иска да упомена дати на начало и край на обещетението-съответно мисля за начало да е 19.05.2012 г., а за край-датата на рожденния и ден 16.05.2013 г.? от 411-я ден до втория рожден ден на детето вкл.
3.Също така се питам за този период какава е сумата за здравно осигуряване, която трябва да внася моя работодател? 20,16 лв.
4.Последен въпрос: След навършване на 2 г., разбрах, че мога да ползвам макс. 6 месеца неплатен отпуск за гладане на малко дете-той може ли да е наведнъж и какви здравни( и евентуално други) осигуровки дължа за периода? може да е наведнъж, може и на части като еднократно не по-малко от 5 раб. дни. Осигуровките зависят от Закона за бюджета на ДОО.
Благодаря ви предварително! Hug

Последна редакция: вт, 03 апр 2012, 07:44 от Viva_123

# 59
  • София
  • Мнения: 153
Много, много благодаря! Добре че ви има момичета! Hug  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт