Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 8 932
Вие за карантина не сте ли чували? Под нея попада всеки, който е имал контакт с болния, независимо дали има изразена клинична картина или не.
Само че, вече не се лепят карантини, както беше едно време. Само в групите в градините го правят, не и в частните домове. Как ще ограничат цяло цяло семейство,  да не напуска дома си 10 дена?
А и детето на авторката е изкарало шарката, доколкото разбрах. Тя се интересува за хипотетичен случай на самотна майка, която странно защо не може да ползва болничен за детето си, ами трябва гледачка да наема.

# 46
  • Мнения: 10 547
Аз не говоря за карантината на дома, а на детската градина. Там са задължени да поставят такава на групата.

# 47
  • Мнения: 9 990
Ми то ние не говорим за нищо по-различно.Да, карантита се слага на групата.Кое му е странното?
Ето ти друг пример, ако обърна ситуацията-ако голямата се бе разболяла, в училище, то това значи ли, че на групата на сестра и, която ще е контактна, трябва да сложат карантина?Кой ще я сложи?Нали трябва Педиатър да сложи диагнозата и да изпрати уведомение до РИОКОЗ?Как ще го направи-хипотетично ли?

# 48
  • София
  • Мнения: 8 932
Аз не говоря за карантината на дома, а на детската градина. Там са задължени да поставят такава на групата.
Ами те са поставили, доколкото разбрах, на групата на болното дете. А на здравото братче няма как да поставят, защото то е контактно, но не е болно. Може й да не се разболее.  Peace

# 49
  • Germany
  • Мнения: 7 923
Ами те са поставили, доколкото разбрах, на групата на болното дете. А на здравото братче няма как да поставят, защото то е контактно, но не е болно. Може й да не се разболее.  Peace
[/quote]

Карантината е 9-10 дни, а контактното дете може да се разболее до 21вия ден.  Дори и да си стои вкъщи с болното си братче/сестриче 10 дни, след това пак може да зарази другите деца. Не виждам причина здраво дете да стои изолирано вкъщи 21 дни, защото евентуално може да зарази другите... Малкият ми син се зарази от болно съседче, което извеждаха всеки ден с пъпките на разходка. Контактите им са били само във входа на блока...

# 50
  • Мнения: 10 547
Аз не говоря за карантината на дома, а на детската градина. Там са задължени да поставят такава на групата.
Ами те са поставили, доколкото разбрах, на групата на болното дете. А на здравото братче няма как да поставят, защото то е контактно, но не е болно. Може й да не се разболее.  Peace

Не е болно, но е контактно, за което дължат поне едно предупреждение.

# 51
  • София
  • Мнения: 6 011
Касита, те са предупредили, авторката пише, че другите родители в групата знаели и си предавали от уста на уста. Но нямало нищо официално, нея това я притесняваше и питаше дали са длъжни да обявяват нещо официално и да изолират контактното дете.  Peace

# 52
  • Мнения: 599
Моят син ( 8 годишен тогава ) зарази 2 деца, включително и мен, ден преди обрива. А след като се върна на у-ще, разбрахме, че от 2 седмици преди това е тръгнала заразата от едно дете.
Всички деца я изкараха без проблем шарката, ама аз ( 32г. ) бях трагедия една седмица. И въобще не става въпрос за обрива - той ми беше най-малкия проблем.

# 53
  • София
  • Мнения: 403
А, значи за вас било ад, а за децата песен. (на чужд гръб...) Има деца, които изкарват изключително тежко, не заблуждавайте хората.
А имунната система се срива много сериозно след това.

И аз карах на дърти години заедно с щерката (баткото ни зарази) и при нея мина много по-тежко.

Към авторката - помоли директорката да премести твоето дете в група, която няма контактни.


Пиша от собствен опит. Кой мислиш, че ми е гледал болното дете като пишеш .... на чужд гръб. И смяташ ли, че групите в градината са изолирани една от друга. Сменили сме две градини, даже в едната всички деца влизаха от един вход и заедно се събличаха. А защо по тази логика да не се смени и квартала, нали децата живеят в района.

# 54
  • София
  • Мнения: 221
 Потърсих, но никъде не намерих изискване братята и сестрите на болното дете да не посещават детската градина. Май единственото изискване на РИОКОЗ е чрез бележка от личния лекар да се оведоми детската градина, а персоналът да оведоми родителите за това, че има болно дете чрез бележка(както споменахте) и да повиши хигиената в заведението - как точно не ми е ясно. Може би остават отговорността на родителите да преценят - дали да пускат здравото си дете в група или не, дали да пускат братчето или сестрата на градина или училище, дали да уведомяват близките си и хората, с които контактуват. Поне не намерих никъде информация за поставяне под карантина на семейството на болното дете.

# 55
  • Мнения: 4 465
Аз не говоря за карантината на дома, а на детската градина. Там са задължени да поставят такава на групата.
Ами те са поставили, доколкото разбрах, на групата на болното дете. А на здравото братче няма как да поставят, защото то е контактно, но не е болно. Може й да не се разболее.  Peace

Не е болно, но е контактно, за което дължат поне едно предупреждение.

Не дължат предупреждение, а са длъжни да информират. Не е случайно че в бележките, издавани от ЛЛ се декларира че детето не е в контакт със заразно болни и без такава бележка детето не може да се върне в ДГ след по-дълго отсъствие.
В случай че някое декларирано обстоятелство се промени, родителите са длъжни да уведомят детската градина.

# 56
  • Мнения: 599
Ама това е изключено здраво дете да бъде оставено вкъщи. Че то може въобще да не се разболее. За каква съвест на родителите говорите? Никога не съм си спирала детето от градина заради залепена бележка на вратата за карантина и то точно с надеждата да я хване шарката по-рано. Ама ей на - чак във 2-ри клас я хвана.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 345
Вие за карантина не сте ли чували? Под нея попада всеки, който е имал контакт с болния, независимо дали има изразена клинична картина или не.
Само че, вече не се лепят карантини, както беше едно време. Само в групите в градините го правят, не и в частните домове. Как ще ограничат цяло цяло семейство,  да не напуска дома си 10 дена?
А и детето на авторката е изкарало шарката, доколкото разбрах. Тя се интересува за хипотетичен случай на самотна майка, която странно защо не може да ползва болничен за детето си, ами трябва гледачка да наема.


Много ли ти е странно как една самотна майка - сирак (т.е. без помощ от никъде) не може да ползва болничен от 10-15 дни? Я помисли дали ще има работа след това тази майка?

Благодаря разбрах,че няма законово основание това ме интересуваше. При мен преди две години когато синът ми я кара педиатърката искаше да сложи карантина на моят дом в блока,но каза че знае че аз няма да злоупотребя. Баща му тогава на 30 години я изкара и знам какво е ад  повярвайте ми плашех се дори на моменти. От 120 кг за 8 дни стана 80 и едвам навакса после.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 345
Ама това е изключено здраво дете да бъде оставено вкъщи. Че то може въобще да не се разболее. За каква съвест на родителите говорите? Никога не съм си спирала детето от градина заради залепена бележка на вратата за карантина и то точно с надеждата да я хване шарката по-рано. Ама ей на - чак във 2-ри клас я хвана.

Аз също не съм го спирала по -добре е като малък да го изкара,че е страшно иначе.

# 59
  • Мнения: 10 547
Когато боледувах преди три години и едвам оцелях заедно с бебето в мен, звънях на РИОКОЗ за да попитам трябвало ли е, ние, родителите да сме уведомени от тези на детето, контактувало с болно от варицела. Отговорът беше- да, трябвало е да уведомят, а на свой ред ръководството на ДГ да постави уведомление, че в група Х детето У е било контактно с болен от еди-какво си.

Важно е останалите да бъдат предупредени. Едни могат и да не спрат децата си, други като мен, бременна тогава, малко преди да родя, да го направя.

Общи условия

Активация на акаунт