Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • София
  Как да кажем на 8 -годишно дете, че любимият му дядо няма да се върне вече? Cry Той говори само за него и го чака.

# 1
Тайна  Hug
Клишетата в подобни ситуации помагат най-много. Трудно и е тежко, но нещо от рода на "дядо сега е на по-добро място. Той е ангел на небето. Вечер когато изгреят звездите погледни нагоре, най-ярката е дядо. Той е там, за да ни пази, да бди над нас и да ни помага. А ние трябва да сме силни и добри заради него, защото отгоре той вижда всичко". Може би нещо от този род. Предполагам, че от това няма да го боли по-малко, но действа утешително.

# 2
  • София
  Казахме му, че дядо вече е зведичка и ,че го обича и винаги ще го обича.Реве и си иска дядо си.А трябваше да му кажем,защото ще докарат колата му след малко.Новината от снощи.

# 3
Ами може би до довечера все така ще си плаче детето. Нормално е. Като се стъмни, изведи го навън и му покажи звездите. Попитай го коя според него свети най-ярко. Накарай го да ти я посочи. И после му кажи, че точно тази звезда сега е дядо. Той е най-добрия, най-силния от всички горе и за това е награден да помага на дядо Боже. А колкото по-добри сме ние, толкова по-силен и щастлив ще става дядо. И ще помага на всички хора по света.
Не може да очаквате от него да не плаче и да не го преживява, но поне трябва да го накарате да повярва, че дядо е на едно прекрасно място и Господ го е направил свой верен помощник във важните дела.

# 4
Детето е достатъчно голямо, за да може да му се обясни.
По подходящ начин ще разбере какво се е случило. Ако е бил силно привързан ще му е мъчно, нормално е.

Дъщеря ми още от 2г. знае, че единия и дядо (който никога не е виждала) е на небето. Просто баба и и беше разказала, не че съм го одобрила. )

# 5
Тайна, много съжалявам за случилото се.
Кажете на малкия истината, каквато е и му дайте време да приеме случилото се.
Спомнете си заедно хубави случки и му говорете, че човек е жив, докато е жив в сърцата и спомените, а дядо му винаги ще бъде неговата звездичка.
Много сила и много прегръдки ще са нужни на всички ви.

# 6
Детето е достатъчно голямо, за да може да му се обясни.
По подходящ начин ще разбере какво се е случило. Ако е бил силно привързан ще му е мъчно, нормално е.

Дъщеря ми още от 2г. знае, че единия и дядо (който никога не е виждала) е на небето. Просто баба и и беше разказала, не че съм го одобрила. )

Така е. Моят дядо почина когато бях на 3. Безкрайно ми е мъчно за него и до днес. Но тогава майка ми, ми разказа за звездичката и ангела в небето и аз всяка вечер в продължение на години съм гледала нагоре. Просто на детето му е нужно време да свикне с мисълта.

# 7
Тайна, съжалявам.  Sad

И аз смятам, че можете да му обясните...със звездичките , небето и т.н. Въпреки това, съм сигурна, че детето само ще разбере какво се крие зад това. Няма как да не му е мъчно и да не страда. Казват, че децата забравят бързо, но това въобще не е така. Аз бях на седем,когато пра-дядо ми (много близък ми беше и много ме обичаше) почина. Тогава страдах и плаках , точно толкова , колкото страдам и сега. Не съм забравила и за минута дори.Тогава на мен ми казаха:"Дядо вече го няма", и аз много добре разбрах за какво иде реч. Просто му го поднесете по възможно най-щадящия за едно дете начин.

# 8
  • Северозапада
Тайна, съболезнования
Единият ми дядо почина когато бях на 6, почти на 7, години. Живеехме в една къща, т.е. били сме заедно всеки ден. Не си спомням какво са ми казали тогава. Помня, че мама ни прибираше от детска градина, пресрещна ни един съсед с кола, каза нещо на мама и се качихме в колата. Веднага разбрах, че нещо не е наред. Помня деня на погребението, баба ми и всички роднини и приятели. Според мен детето знае или по-скоро усеща, че дядо му го няма.

# 9
Тайна,за твоето внуче ли става въпрос? Съпругът ти ли е това? Sad
Ако........... Hug Hug Hug
Детето ще разбере и ще приеме някак, просто няма друг начин. Децата ги боли ужасно много, но природата се е погрижила, те са и най-адаптивни. Кураж на всички! Hug

# 10
Тайна,
съжалявам за загубата ви.

Детето няма как да не плаче и да не е разстроено в началото. Дори е по-добре да си поплаче. Както е писала Азаф - трябва му време да приеме случилото се.

# 11
  • София
  Благодаря ви ,милички!Мъжът ми му беше и дядо и баща, и ще му липсва още повече.

# 12
Моите съболезнования, Тайна.

# 13
# 14
  • София
Моите съболезнования!

# 15
  • Бургас
Съжалявам  Hug

На въпроса - детето е достатъчно голямо, за да му бъде казана истината и да му бъде дадена възможност да преживее и изстрада мъката си...

Има доста такива въпроси, отправени към психолога във форума и има много смислени отговори и начини за справяне. Можеш и ти лично да питаш какво да правите във вашия случай, ще получиш по-компетентен отговор, отколкото тук.

# 16
Тайна, много, много съжалявам за сполетялата ви трагедия!
Не искам да си представям какво ти е!
На въпроса ти не знам какво да отговоря- децата са някак по-гъвкави от нас, мисълта им е по-ясна и чиста,необременена- малкият ще се справи, сигурна съм!
Изпращам ти кураж, бъди силна!

# 17

О, Тайна още по-тежко е толкова нелепи събития да доведат до неочакваната загуба на любим човек. Бъди силна, миличка и ти също повярвай, че мъжът вече се е превърнал в най-ярката звезда в небето...  Hug Искрени съболезнования!  Flowers Rose Flowers Rose

# 18
Тайна, кураж и съболезнования Hug Hug.

# 19
съболезнования за  загубата . Flowers Rose Flowers Rose ,

едно познато момиче загина по същия начин ...

# 20
  • София
   Всяка втора дума му е дядо.Сега рисува картинки и оставя храна за дядо, че на небето нямало какво да ядат.

# 21
Тайна Hug
Аз не намерих думи да изкажа съболезнования,а какво става вие да представите нещата на детето.
Страшна е една такава внезапна загуба.
Гушни го и му кажи точно каквото мислиш.
Сърцето няма да те излъже.
Нека да плаче,нека вика,нека се сърди.
Вие също не крийте мъката си.
Хора сме.

# 22
Тайна, моите най-искрени съболезнования. Трагедията е голяма. Кураж!

Детето е достатъчно голямо за да не го залъгвате със звездички, а да му кажете истината. Както и в най-близко време да му осигурите среща с психолог.

# 23
тайна, съболезнования  Sad

# 24
Тайна, съболезнования! Горещи прегръдки от мен и за семейството ти! Hug Hug Hug

Дайте време на детенцето и дано травмата за него е възможно най-малката! Hug

# 25
Тайна,  Hug

# 26
Тайна, съболезнования!  Flowers Rose

# 27
Тайна,  Flowers Rose Flowers Rose :
Кураж и сила. Искрено съжалявам,много нелепо
За детето - децата са прекалено умни и  разбират.
Няма подходящ начин.
Кураж!

# 28
  • София
Тайна, много съжалявам за сполетялото ви нещастие....
Имай сили, мила! Сили и кураж! Ще се  Praynig за вас!
Оставете детето, казали сте... нека си го изживее по негов си начин. Дъщеря ми още прави по "нещо"....за дядо Sad
 Hug Hug Hug

# 29
  • София
Тайна, приеми най- искрени съболезнования! Flowers Rose Flowers Rose Такава трагедия да ви сполети, каквото и да кажа няма да има смисъл...

Детето ще скърби по своему и сигурно няма да е за кратко. И големите не разбираме как така някой го няма и ни обзема гняв и безсилие, а децата искрено не могат да повярват. Болката от загубата, тъгата по обичен човек не минава, но и детето, както възрастните, с времето ще се научи да живее с нея.

# 30
  • София
Тайна, моите съболезнования.
Лошото бързо идва и не пита. Детето е голямо, хубаво е да  знае истината. Нека плаче, нека оставя храна за дядо, да прави каквото чувства.
Сега ти ще си и за баба и за дядо-татко. Пази си нервите и здравето за да помагаш на внучето.

# 31
  • Fort Worth, TX
Съболезнования. Cry

# 32
  • София
Тайна, ужасно съжалявам. Flowers Rose Flowers Rose

Реакциите на детето са съвсем нормални. Нека изживее мъката си, по-добре да плаче, отколкото да подтиска чувствата си. На 8 години вече много добре разбират какво се случва.

# 33
  • Willebroek, Belgium
Тайна, моите съболезнования.  Cry Flowers Rose Flowers Rose Flowers Rose

# 34
  • Там,където се събуждам щастлива.
Тайна, съболезнования!  Sad

# 35
  • София
Тайна, искрени съболезнования за сполетялата ви трагедия!  Cry

# 36
  • София
Много съжалявам за загубата ви  Flowers Rose  Cry

Сили на теб, детенце и всички близки  Hug

# 37
Тайна, съболезнования... Каква ужасна трагедия...

Бъди силна заради детенцето, ти си му опора сега, говори му. И аз съм сигурна, че дядо му, както и моят дядо са на небето и ни пазят. Казвай му го, казвай го и на себе си!  Hug

# 38
  • Габрово / но е чистокръвна старозагорка/
 Тайна, приеми моите най-искрени съболезнования  Flowers Rose Flowers Rose Flowers Rose

А за детето, какво да ти кажа....моята внучка не познава дядо си и пак и липсва, говори за него, рисува му картини, пише му писма, изпраща му картички за празниците....
Оставя ги в плик на прозореца и вярва, че птиченцатата, които храни всеки ден му ги носят..
.

# 39
Тайна, съжалявам за загубата ви. Приеми моите съболезнования  Flowers Rose Flowers Rose

# 40
Тайна, много съжалявам  Hug
За децата боли много повече, отскоро съм баба, май за внуците още повече.  Да можем да вземем мъката им.

# 41
  • София
 Тайна, приеми моите най-искрени съболезнования  Flowers Rose Flowers Rose Flowers Rose Flowers Rose

Ние криехме от внучката /на същата възраст беше  миналата година/, тя усещаше че нещо не е както трябва, но след погребението и казаха. Плакала е, после  като си сети, си поплаква и до сега. Ние също й казахме за звездичката. Просто време трябва да го изживеят по техния си начин.

# 42
Тайне - приеми и моите най-искрени съболезнования

# 43
  • София
Моите съболезнования.  Flowers Rose Flowers RoseТайна, Hug Cry.
Криско ще го преодолее.Трябва малко време.
 Дръж се и мисли и за себе си.

# 44
  • Кубрат/ Пишурка

Тайна, моите искрени съболезнования  Flowers Rose Flowers Rose Бъди силна и знай, че имаш много приятелки, които са готови да те подкрепят  Hug Hug Hug На детето ще му е тъжно дълго време, но времето за децата минава бързо, а то лекува.

# 45
  • София
Ужасно съжалявам, Тайна Sad Моите съболезнования на цялото ви семейство!
На детето каквото и да кажете, ще страда. Моментално си помислих как бих обяснила на Ники, ако не дай Боже Praynig, нещо се случи с някой от дядовците му, към които е много привързан...Не искам да си го мисля дори ooooh!
Кураж!

# 46
  • Страната на чудесата
Тайна, съболезнования Flowers Rose Ужасна трагедия ви е сполетяла,мила Cry Няма универсален начин, но Криси вече е разбрал, сега е най-нормално да е тъжен, както и вие. Шокът е още голям,  но със сигурност предстои да изживеете тъгата от загубата всички, споделяй с нас и знай, че сме насреща! Много съжалявам, че минавате през това...

# 47
  • ГОре на черешата...
Тайна, приеми моите съболезнования...много боли Cry...според моята приятелка /психоложка/ детето трябва да научи истината. Приемат я много по-добре от нас, възрастните. Дори трябва и да се сбогува с човека, още повече щом е толкова близък.
Разказвала ми е такива случаи за деца, затъващи в психически проблеми само защото не са им казали. "Събуждането" идвало винаги там, на гроба...звучи страшно, не бих те занимавала точно сега, но съм убедена в думите си.

Още веднъж - съблолезнования Flowers Rose Flowers Rose!

# 48
Тайна, много съжалявам, сега виждам. Приеми съболезнованията ми. Останалите думи са излишни.

Детето вече знае. На осем години не е никак малко. Остава да го приеме, а това няма как да не стане. Има и неизбежни и непроменими неща. Бъдете заедно.

# 49
  • София
Съболезнования и прегръдки, Тайна.
Наскоро почина свекърва ми, която почти отгледа дъщеря ми.
За съжаление, детето разбра преди да мога да го подготвя от некролога на вратата.
Избухна в сълзи.
После си говорихме.
Говорете си много и вие.
Но децата са удивителни същества - тяхната психика има механизми за справяне с болката, много по-здрави от нашите.

# 50
В такива тежки моменти думите някак бледнеят...

Тайне , прегръщам те. Съболезнования и мир на праха му Flowers Rose Flowers Rose

# 51
Тайна, кураж мила, думите са безсилни.. Моите съболезнования.... Толкова съжалявам...
Правилно са ти казали, децата  се справят !  Flowers Rose

# 52
  • София
Тайна, моите най-искрени съболезнования  Hug

# 53
От една друга тема разбрах за случилото се.
Тайна, искрени съболезнования. Hug
 Сигурно в този момент мъката ви е огромна, не мога да ви помогна с нищо, но приемете виртуалната ми прегръдка.
Сви ми се сърцето, като прочетох как се е случило нещастието.
Съжалявам ...

# 54
Тайна, приеми и моите съболезнования, зная колко ви е тежко сега!
Нека почива в мир Flowers Rose Flowers Rose!
Дано Криско по-бързо преодолее болката от раздялата с дядо си, универсална рецепта в този момент няма, просто много го гушкайте! А дядо му наистина е станал звездичка!
Моята внучка, като вдигне поглед към небето вечер показва най-ярките звезди и казва, че това са баба Марче - нейната бавачка  и моят татко, че те я виждат отгоре  и винаги ще бъдат с нея!
Силно те прегръщам и тиви желая много сила!

# 55
  • Русе/София
Тайна,най-искрени съболезнования.

# 56
  • София
   Благодаря ви момичета!Много е лошо,много е страшно и адски болезнено!

# 57
Съболезнования Flowers Rose Flowers Rose и прегръдки Hug, Тайна.

# 58
  • София
   Големите син и дъщеря се държат, но внука и малката ме плашат, особено малката,обвинява се за всичко и не иска да живее, не я интересува никой, дори детето.И като си заминат големите, нямам представа как ще се справя.

# 59
Искрени съболезнования.   Кураж и сили за в бъдеще!

# 60
  • Страната на чудесата
Тайна, дали не е удачно да се взема някакъв медикамент, докато поотмине най-големия шок?

# 61
  • София
Тайна, моите най- искрени съболезновяния!  Flowers Rose

Тайна, позволявам си да ти дам съвет, макар и да не се познаваме лично. За малката ти дъщеря потърсете съвет от психолог, психиатър. Дъщеря ми преживя преди 4 година смъртта на съпруга си много тежко, а потърсихме такава помощ доста по-късно. Колкото по-рано, обаче, толкова по-добре. Казват ти го от опит.  Rolling Eyes

# 62
Съболезнования  Flowers Rose Flowers Rose

# 63
Много съжалявам, Тайна   Sad
Ужасно е това, през което ви се налага да минете... просто нямам думи
Гуш  Hug

# 64
  • София
Тайна, най-искрени съболезнования! Просто нямам думи, а и каквото и да напиша...

На моето детенце починаха и двамата й прадядовци. Казахме й, че повече никога няма да ги види, но че те са на небето и ще я гледат от там. Понякога им махаме с ръка, за да им покажем, че мислим за тях. Знае, че тялото отива под земята, но душата лети като птичка в небето. За нейната възраст тази информация е достатъчна.

Много прегръдки Тайне! И много, много сила, която ще ти трябва най-вече заради децата и внучето.

# 65
  • София
Тайна, дали не е удачно да се взема някакъв медикамент, докато поотмине най-големия шок?

Вчера ходих между СДВР-то,моргата и погребалното бюро,прибирането на буса му със стоката, и до личната лекарка.Добре,че девер ми и етърва ми бяха с мен. Взех лексотан и диазепам.Тя  никога не е пила такива лекарства и действат доста силно.Давам и по половин хапче Лексотан сутрин и вечер.Но продължава да плаче и да се обвинява, защото баща и години я чакаше да започне да работи с него и не дочака.А за утре не ми се мисли, утре е погребението.Говоря и,че точно сега е момента да му докаже,че е силна, че не напразно баща и е вярвал в нея и може да се справи с всичко .

# 66
  • София
Тайна, моите най- искрени съболезновяния!  Flowers Rose

Тайна, позволявам си да ти дам съвет, макар и да не се познаваме лично. За малката ти дъщеря потърсете съвет от психолог, психиатър. Дъщеря ми преживя преди 4 година смъртта на съпруга си много тежко, а потърсихме такава помощ доста по-късно. Колкото по-рано, обаче, толкова по-добре. Казват ти го от опит.  Rolling Eyes
Тя си контактува с една позната психоложка по скайпа, дано като успее да стане да се свърже с нея и да си поговорят.Аз мога само да кажа,че няма човек на който не му се е случвало, но всички се стягат, взимат се в ръце и продължават, заради другите около тях.А тя има за кой да живее, детето.

# 67
  • София
Тайна, толкова съжалявам, искрени съболезнования за съпруга ти! Дори не мога да си представя колко ти е тежко, а мислиш само за другите - дъщерята, внука ... И те са важни, Тайне, но и ти си много важна! Надявам се да се стегнат всички и да те оставят да поскърбиш и ти, твоята загуба е най-страшна, затова те прегръщам и ти пожелавам кураж  Hug

# 68
За добро или за лошо, ти си опората. Ще се справиш, ще помогнеш и на двамата. По-големите колко ще останат?

# 69
  • Алпите
Много съжалявам за сполетялата ви трагедия. Искренни съболезнования.
В живота има и такива тежки моменти и сблъсъкът с тях е неизбежен. Жалко, че детенцето е още малко, но от друга страна е достатъчно голямо да осъзнае и приеме истината, колкото и да е болезнена.
Ти си силна жена, желая ти кураж за да преминете и през това изпитание!

# 70
  • I want it all and I want it now.
Моите съболезнования.
Много е тежко,но се погрижи за себе си и внучето.
 Дъщерята я остави да се погрижи сама за себе си. Ако я обгрижваш,ще се затвори пак и след този случай ще си продължи пак по старият начин живота. А все пак не можеш цял живот да си до нея и да я обгрижваш.  Много кураж и много съжалявам .

# 71
  • София
   Големите син и дъщеря се държат, но внука и малката ме плашат, особено малката,обвинява се за всичко и не иска да живее, не я интересува никой, дори детето.И като си заминат големите, нямам представа как ще се справя.
Ще се справи, мила, ще се справи Cry
Справих се и аз.....
За нещо, което си казваш "Не мога, няма да го преживея!"- преживяваш го, учиш се да дишаш, да живееш, да се усмихваш....
Вината ще я има винаги, безсилието, отчаянието, гневът.
Болката не става по-малка, мъката не намалява, но споменът за човека ти осветява пътя.... Hug
Много сили ти трябват, мила! Сили за дечицата.......пък за теб.....за теб е най-голямата горчилка Sad Hug

# 72
  • на брега на морето
Тайне, потресена съм! Дълбоки съболезнования.

# 73
  • с/у ОколоМръсТното
и от мен съболезнования... Прочетох за тази нелепа трагедия на 14-ти още в началото на прегледа на събитията за деня и тогава нещо ме жегна...
Голяма мъка, голям удар...
Дано успеете да се справите... Малкият ще се справи най-бързо. А малката ти дъщеря как добре я разбирам...  Hug
НО времето лекува...

# 74
  • София
  Това е такъв шок, изневиделица, ако беше боледувал, да свикнем с тази мисъл, а той здрав, прав, за секунда не се спря да работи. И изведнъж, като гръм от ясно небе! И дисциплиниран шофьор, означил е с триъгълник, с аварийни светлини, направил е всичко което трябва за да се предотврати авария... CryНо някакво лапе с БМВ, 90-ти набор,правещо се на състезател, му отне живота и съсипа още един куп животи..

Последна редакция: чт, 15 мар 2012, 15:45 от Тайна

# 75
тайна, знам, че сега едва ли ти е до това, но ето ти една фондация за пострадали от катастрофи, водят делата, имат безплатна консултация.
мисля, че трябва да се съди водачът на колата, която го е блъснала.

Фондация Хърс

Ул. „Ангел Кънчев” № 14, ап. 2

П.К. 1000

София, България

Тел.                     02 9810380

Мобилен тел.:      0877 93 91 96

Ел. поща:             hars.foundation@gmail.com

# 76
  • out of space
Миналия месец почина единствената и любима прабаба на децата им. Казах им директно "Баба ви Цана почина днес".
Разреваха се разбира се, обясних, че баба им е живяла един достоен и щастлив живот, че никой не живее вечно, че в реда на нещата е старите хора да си отиват, че не я е боляло и е дошло време да си почива.
Мъчно им е, но поне вникнаха в положението и го приеха.

Божеее, сега прочетох останалото. Мила Тайна, ужасно съжалявам мила!  Cry

# 77
  • София
тайна, знам, че сега едва ли ти е до това, но ето ти една фондация за пострадали от катастрофи, водят делата, имат безплатна консултация.
мисля, че трябва да се съди водачът на колата, която го е блъснала.

Фондация Хърс

Ул. „Ангел Кънчев” № 14, ап. 2

П.К. 1000

София, България

Тел.                     02 9810380

Мобилен тел.:      0877 93 91 96

Ел. поща:             hars.foundation@gmail.com

Благодаря ти, ще ми трябва, но по-нататък.

# 78
  • СоФиЯ - ДрАгАлЕвЦи сега в Lloret de Mar (Costa Brava) - España
Мойте съболезнования , миличка! Cry
Сили и кураж! Hug

# 79
  • София
   Сега въпросът е да водим ли детето на погребението или да си го помни жив?Той е много чувствителен, да не го стресираме прекалено много и за цял живот.

# 80
  • I want it all and I want it now.
Миналата година почина дядото на моите деца. Семейно ,решихме да не ги водим. Стресът за тях е доста голям.

# 81
  • София
Аз май също бих оставила детето у дома.

# 82
  • София
  Ние решихме да го вземе баща му, но ако после ни се разсърди,че не сме му дали да го види за последно? Но пък това си е шок за големите, какво остава за него.

# 83
  • София
И според мен погребението е доста тежко като емоционално преживяване... мисля си, че е по-добре да го помни жив. Но от друга страна, като е бил толкова привързан към дядо си, да не се почувства ощетен... много сложен и деликатен момент. Хем е голямо детенце, хем си е детенце.

# 84
Не мисля, че ще ви се сърди, ако не го вземете.
Като се връщам назад в годините, не си спомням дете, дори по-голямо от вашето, да е било водено на погребение. Оставяше се вкъщи с по-голямо дете или възрастен.

# 85
  • София
Говорете с него, вижте как ще реагира - не мисля, че има дете, което иска да иде на погребение, като малка помня, че се ужасявах от мисълта, че могат да ме накарат да отида с тях на някое погребение.

# 86
  • където ми харесва
  Ние решихме да го вземе баща му, но ако после ни се разсърди,че не сме му дали да го види за последно? Но пък това си е шок за големите, какво остава за него.
Тайна, първо моите съболезнования Hug Много е тежко, но ти явно си силна жена и ще се справиш.
А, относно това-повярвай ми, шока е голям, когато видиш любим човек в ковчег, но горчилката, че не са те допуснали да се сбогуваш е по-голяма, дори и да си на 8 години.
Когато почина баба ми (мир на праха й), не казвахме на сестра ми (която е доста по-малка от мен), защото беше извън София. Направихме погребението, мина всичко, и когато тя си дойде и й обяснихме, тя се разсърди много, прие го много вътрешно, защото мисълта, че не е могла да види баба за последно, да се сбогува с нея, да я изправи, направо я изяждаше.
Колкото и да е чувствителен, не му отнемайте това. Ако все пак сте категорични-ок, но шанса да ви обвинява после е много голям.
Желая ви сили!

# 87
  • Страната на чудесата
Когато бях първи клас, почина любимата ми баба. Нейното име нося, по цели лета бях при нея на село. Заведоха ме на погребението, плаках много, целият ден, следващите седмици също поплаквах. Не знам дали е било добре,че са ме завели, не ми помогна и да осъзная ясно,че вече я няма...Все още се случва да я сънувам жива, в онази селска къща.Защото тя е жива-в сърцето ми, нося нейната кръв, част от нея е жива в мен,в моето дете и в обичта към нея.

# 88
Ох, Тайне, толкова ми е мъчно за вас. Прегръщам ви.
По-добре не го водете. Не е съвсем малък, но това е много тежко изживяване за всички близки, пък какво остава за едно детенце. А и там самите вие ще сте достатъчно зле и е добре да си изживеете вашата болка, без да е необходимо да се сдържате, заради детето(нека не вижда майка си и теб в подобно състояние). И най-важното, дори и да се сърди, ще носи винаги образа на дядо си такъв, какъвто го помни жив, а не от погребението.
Аз съм била на погребението на единия ми дядо и досега (вече повече от 15 г., хем бях голяма - на 18 г.) в спомена ми до живото му лице виждам и другото и ми се свива сърцето. От тогава не съм стъпвала на погребение.
Много, много съжалявам за това, което изживявате.

# 89
  • София
Аз явно съм от малкото деца, които са водени на погребения и от от рано. Сега питах майка ми - за първи път са ме завели на около 3 години (на погребението на далечна роднина, която аз не помня) - не че са искали, но така се е случило, че не са намерили на кой да ме оставят. Когато бях на 4 почина дядо ми и този път не ме заведоха, което и до ден днешен предизвиква у мен смесени чувства. Confused В училищна възраст са ме водили пак няколко пъти на погребенията на роднини и на бащата на моя близка приятелка.

Не се чувствам травмирана от погребението и не мисля, че родителите ми са направили грешка като са ме водили. Досегът със смъртта не е смутил особено детската ми душа. Напротив, мисля, че сега като възрастна бих го понесла много по-тежко и последните десетина години почти не съм присъствала на погребения (слава богу не се е и налагало). Нещо дълбоко отблъскващо намирам в погребалните ритуали по нашите ширини и поведението на много от хората, присъстващи на погребенията. Но това е една друга тема.

# 90
   Сега въпросът е да водим ли детето на погребението или да си го помни жив?Той е много чувствителен, да не го стресираме прекалено много и за цял живот.

Тайна, детето е достатъчно голямо. Попитайте го, дали иска да дойде. Аз така постъпих с двете си деца, когато дядо им почина тази есен. И се съобразих с желанията им.
Аз бях на горе- долу същата възраст, когато моят дядо почина. Исках да отида и ходих. Радвам се, че го направих сега. Изобщо нямам спомен за травма от самото ходене. Обаче поне си казах "Сбогом.". И го помня. Хората са различни.
Ако не иска, разбира се, няма да отиде.
Кураж!

# 91
  • на брега на морето
... или да си го помни жив?

Според мен това е най-добрата позиция за детето в момента.

# 92
  • София
... или да си го помни жив?

Според мен това е най-добрата позиция за детето в момента.
Peace
После, винаги може да го заведете.....

# 93
Моите съболезнования ....
И двете ми баби починаха ,когато бях дете .И на двете погребения присъствах ,но само до църквата ,т.е. момента на полагане в гроба ми беше спетсен ...... Не ме е увредило по някакъв начин или предизвикало кошмари ......но ако детето е много чувствително може би ще е по-добре да му го спестите .
ПС ако все пак решите да го заведете ,дай му да почете от псалтира ,да запали свещ .Обяснете му ,че така помага на дядо си ,за да отиде душата му в рая и да й бъде светло ................

# 94
Според мен е по-добре да му спестите погребението.
Възрастни хора не издържат да гледат човек в ковчег и да го полагат в гроба, а какво остава за дете.
За мен е излишно.

# 95
  • където ми харесва
ПС ако все пак решите да го заведете ,дай му да почете от псалтира ,да запали свещ .Обяснете му ,че така помага на дядо си ,за да отиде душата му в рая и да й бъде светло ................
Извинявам се за вероятно неадекватното ми включване по въпроса, но аз да попитам. Присъствала съм на доста погребения, но защо си мисля, че псалтир има при евреите?
При нас (всички, с изключение на дядо ми, който беше атеист) всеки е бил погребван като православен християнин и никой, освен попа, не е чел нищо, освен Библията, или нещо, което сам е написал за покойника... newsm78

# 96
Тайне,      Hug Hug Hug Hug
Сега е трудно....но детето ще го израсте.Слава богу , че децата са много адаптивни и приспособими.
На погребението по-добре не го водете.....травма си е за възрастни хора,а какво остава за дете...
Нека запомни дядо си жив, усмихнат, на гроба му има време да ходи...

Последна редакция: чт, 15 мар 2012, 18:23 от Краси...*

# 97
Мила Мариана, цял ден събирам думи, за да ти пиша, но така и не намирам... Нито мога да опиша как се почувствах, когато разбрах, че това е бил съпругът ти, нито мога да намеря някакви утешителни философски мисли... Аз все се страхувам да не стане нещо с татко или майка  (защото те все са болни и все чакат края, а не са никак възрастни) и като помисля нещо такова, първата ми мисъл е "А какво ще кажа на детето?!" И не намирам отговор, само умирам от ужас... Моите най-искрени съболезнования за загубата ви и сили, за да преминете през този кошмар!
За погребението моето мнение е да не водите детето. Беше писала, че се притесняваш да не ви обвинява, че не сте му позволили да се сбогува с него, но той е само на осем и не знае нито какво е погребение, нито как се сбогува човек с починалите. Това са по-скоро модели, които ние създаваме. Ако то постави този въпрос със сбогуването, винаги може да го заведеш на гроба, но без да вижда всички плачещи хора.  Моя дядо го блъсна кола на пешеходната пътека и почина. И до днес ми липсва, разбира се и ми беше много тежко, но най-силните ми спомени са от майка и баба, които плачеха ужасно. Това може да му го спестите, според мен. Ти си знаеш, направи това, което ти смяташ за правилно.
Прегръщам те, Тайне и се погрижи и за себе си!

# 98
  • с/у ОколоМръсТното

Би трябвало семейно да решите, какво да правите... Или майката да реши...
Аз имам твърда позиция по такива въпроси и тя се знае... И това са нещата от живота, за жалост...  Tired
Тайна  Hug

П.П: Травма би могло да изпита това малко дете в един по-късен етап от живота си, когато разбере, че не е изпратил дядо си в последния му път....

# 99

Тайна и до днес съжалявам, че майка ми ме е оставила у дома и не съм си взела последно сбогом с дядо, но ако трябва да бъда честна съм и ужасно щастлива, защото спомените ми от него не са свързани с ковчег и траур. По-добре за детето (според мен) е да няма в спомените си погребението на толкова близък човек.

# 100
  • Майничка
Тайна, моите съболезнования! Cry

# 101
Тайна, приеми моите дълбоки съболезнования!
Светло да е на душата на скъпия ви човек!

Не знам кое е правилното относно детето и погребението. Аз мисля, че ще спестявам на моето дете тези преживявания. Защото изхождам от моите преживявания като дете. Бях на 6 или 7, когато почина наш близък. Заведоха ме на поклонение. И до днес единственият ми спомен за този човек е коридорът към стаята, ковчегът... Когато почина единият ми дядо, бях в шести клас. Но не ме заведоха да го видя и съм благодарна на родителите си за това - той живее в спомените ми. Сетя ли се за него, го виждам, седнал на една пейка в градината да ме чака.
Затова и не заведох детето ми, когато почина единият й дядо. Не знам доколко го помни, защото беше малка, а и не сме живели заедно. Но го познава на снимките и знае, че някъде там в друг хубав свят...

Извинявам се за тези излияния всъщност...
Много сили на всички вас! Сърцето ти ще ти подскаже най-доброто решение  Hug

# 102
Тайна, детето е достатъчно голямо. Попитайте го, дали иска да дойде. Аз така постъпих с двете си деца, когато дядо им почина тази есен. И се съобразих с желанията им.

Това е и моето мнение.  Може да го държите по-настрна. Но аз не те познавам, освен от тук. Ти си знаеш най-добре, познаваш си детето. 

# 103
  • София
  Той иска, но няма представа какво го очаква. Освен да го заведем да го види за малко и баща му да го отведе после под някакъв предлог.

# 104
Да, това е добро решение.  Пък и баща му, който не ви е толкова близък, ще бъде до него.

# 105
  • Варна
Тайна, моите съболезнования за съпруга ти!

# 106
  • София
  Той иска, но няма представа какво го очаква. Освен да го заведем да го види за малко и баща му да го отведе после под някакъв предлог.
Вие си знаете, но най- лошото вече е сполетяло семейството ви, включително и детето. Каквото и да решите не мислете, че то ще има по- голямо влияние върху детето от самата трагедия, която заедно преживявате.

Прегръщам те и ужасно съжалявам.

# 107
Извинявам се за вероятно неадекватното ми включване по въпроса, но аз да попитам. Присъствала съм на доста погребения, но защо си мисля, че псалтир има при евреите?
При нас (всички, с изключение на дядо ми, който беше атеист) всеки е бил погребван като православен християнин и никой, освен попа, не е чел нищо, освен Библията, или нещо, което сам е написал за покойника... newsm78
Здравей ,не съм запозната с юдеизма ,но псалтирът съдържа т.нар. катизми (молитви за мъртвия),които започват да се четат от близките ,след като умиращият почине .

# 108
  • София
  Ритуала ще e граждански!

Последна редакция: чт, 15 мар 2012, 22:04 от Тайна

# 109
Според мен е важно доколко детето е близко с бащата, споделя ли с него. Защото след като види дядо си толкова различен, ще има нужда не просто от присъствието на някого, а да може да излее чувствата, мислите, впечатленията си. Да не би да се затвори, само заради човека с него...

# 110
  • София

Може би това е добра идея. Да го види, да се прости, но да не присъства на целия ритуал. Тежко си е. Да не се травматизира детенце  Hug

# 111
Тайна, моите съболезнования!  Flowers Rose

# 112
  • пак на Рив Гош
Тайна, приеми моите най-искрени съболезнования!  Flowers Rose
Много кураж и сила на всички ви! Прегръщам те.

# 113
 Flowers Rose Flowers Rose

# 114
  • на втория етаж
Моите съболезнования,Марианче.....

# 115
  • София
  Благодаря ви момичета, всички вкъщи сме още в шок и никой не може да приеме истината.Какво ще правим утре и след това без него?Страшно и тъжно е.Всички сме на хапчета.Много е тежко и много боли.Засега се държа, но все по-страшно става.

# 116
Тайна, ако мога да си позволя да ти дам съвет, е да си го изпратиш, поплачи си колкото имаш нужда, другото е неизбежно.   Flowers Rose Flowers Rose

# 117
  • София
Тайна, ако мога да си позволя да ти дам съвет, е да си го изпратиш, поплачи си колкото имаш нужда, другото е неизбежно.   Flowers Rose Flowers Rose
Аз трябва да се държа заради другите. После сигурно ще се срина.Мого е страшно да не можеш да успокоиш никой с нищо.

# 118
Мила, повярвай ми, дай си минутка за себе си, ще имаш нужда от този спомен!  Прегръщам те силно!

# 119
  • София
Тайна, приеми и моите съболезнования  Sad Потресена съм. Безкрайно съчувствам на болката ти. Пожелавам сила на теб и близките ти.
Няма какво повече да напиша. Няма думи.

# 120
  • София
Тайничка.....много те прегръщам.....Предстои ти труден период - силно сърце ти желая и смелост....
 Flowers Rose Flowers Rose

# 121
  Тайна, пращам ти много, много прегръдки!

# 122
  • При децата ми
Моите съболезнования Тайна! Cry Толкова нелепо.... Cry
Много сила и кураж ти желая! Hug

# 123
Тайна, приеми моите съболезнования. Кураж в днешния тежък ден.
На теб и твоите близки пожелавам много сили.
Виртуална прегръдка.

# 124
Моите най-искрени съболезнования. Flowers Rose
Това е най-нелепата загуба, много, много съжалявам.
Една голяма прегръдка. Hug

# 125
 Flowers Rose Flowers Rose Flowers Rose

# 126
И тук -най-искрени съболезнования и огромна прегръдка.
И много, много сила.Заради децата.

# 127
  • Пловдив
       Моите най- искрени съболезнования, Тайна. Flowers Rose Flowers Rose Flowers Rose Много е жестоко, когато здрав и прав човек си отиде ей така изневиделица.  Hug Hug Hug Огромна прегръдка за теб и цялото ти семейство.

# 128
  • На острова
Моите съболезнования. Да почива в мир душата му! Сили и кураж за вас, пазете здравето си!

# 129
  • сред люляците
Моите съболезнования. Кураж!

# 130
  • София
    Всичко свърши, ужасно тежко беше, не заведохме детето,ако беше видял какво става там и,че любимият му дядо му е студен, не го чува и не му отговаря,сигурно щеше да му остане шок за цял живот.Сега и трите деца са при дознателката,че искаше да ги разпитва.Аз съм изключила, хората ми говорят какво трябва да правя, аз веднага забравям, дават ми документи, забравям къде ги слагам.А най-страшното е,че само мъжът ми си знаеше всичко за фирмата, ние нищичко не знаем.Чантата с касовия апарат и всички документи на фирмата са изчезнали.Не познаваме нито колегите му, нито счетоводителката му, не знаем къде са му документите, нищичко.Всичко си оправяше сам. Cry

# 131
Не разбрах - защо дознателка разпитва децата?

# 132
Ох, Тайне Hug Hug Hug.........Ще се оправят нещата с фирмата, едно по едно.....Прегръщам те горещо, целувки на внучето, дай си време........Много сили ти желая от сърце Heart Eyes.......

# 133
  • София
Не разбрах - защо дознателка разпитва децата?
И аз не знам защо го поиска.Големите двамата не живеят в България, не знам защо.

# 134
Сега не е моментът за обяснения, но дознателката ги разпитва защото са пострадали от престъплението. Трябва да им бъдат разяснени правата. Тайне, подготвяй се психически и теб да разпитат.
Кураж  Hug

# 135
  • София
Сега не е моментът за обяснения, но дознателката ги разпитва защото са пострадали от престъплението. Трябва да им бъдат разяснени правата. Тайне, подготвяй се психически и теб да разпитат.
Кураж  Hug
Мен ме разпитаха още онзи ден!

# 136
Нямам думи.

# 137
  • София
Още преди да отидем до съдебна медицина ни привикаха.