Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Мнения: 32
Здравейте момичета,
силно ме вълнува как стои въпроса с отпуската по време на изследванията / преди самата процедура - за там знам,че има болничен / - т.е. пази ли ме КТ,така,че да не ме изгонят и има ли право работодателя да ми я откаже? Въобще как се справяте с този момент - болничен от личния ли?
 Embarassed

# 1
  • Мнения: 1 186
по принцип можеш да си вземеш болничен, но можеш и да съчетаеш нещата. незнам какво работиш и с какво работно време, но от клиниките дават болничен след пункцията, до тогава може и отпуска.  Peace всеки се справя различно, аз лично съм казала в работата и ме пускат, като е невъзможно - отпуска почасово и така  Wink

# 2
  • близо до Кресненското дефиле
  • Мнения: 888
Имаш право на болнични (за по един ден)от джипито.Аз така правя.Пише си моята диагноза+за изследване.Но,аз ходя на лекар в друг град!

# 3
  • v. turnovo
  • Мнения: 942
Този вариант за по един ден не го знаех newsm78 Много хитро,ще се пробвам и аз някой път при личната. А иначе по темата, за прегледи и изследвания вземам отпуск,шефа е наясно и ме пуска, а за процедури- болничен плюс отпуск

# 4
  • Мнения: 32
rumibumy,
не ми стана ясно каква е точно диагнозата?Ние сме с мъжки фактор и се чудя какво може да се напише.Можеш ли да дадеш малко повече инф.?

# 5
  • близо до Кресненското дефиле
  • Мнения: 888
Този вариант за по един ден не го знаех newsm78 Много хитро,ще се пробвам и аз някой път при личната. А иначе по темата, за прегледи и изследвания вземам отпуск,шефа е наясно и ме пуска, а за процедури- болничен плюс отпуск
Никита,и аз  не знаех при първите два опита и си пусках неплатен,но една позната от ЗДРАВНАТА КАСА ме светна по въпроса.
pieselina  ,примерно,може да ти напише СПКЯ.На моите така пише на причина.Отдолу-за изследване.И ние сме с мъжки фактор.

# 6
  • Мнения: 32
А,да това е някакво решение.Сега остава да питам личния дали е отворен на този вариант.
Благодаря ви момичета.Ще се радвам,ако се сетите за още нещо да пишете и да давате съвети Embarassed

# 7
  • София
  • Мнения: 16 547
взимах болничен от личния за няколкото дни около пункцията и няколко дни около трансфера- диагноза-грип....аз лично не исках болничен от клиниката на Щерев, защото не исках да се знае в работата, че правя Ин-витро....иначе съчетавах ходенето преди и след работа, понеже клиниката ми е близо до работата.....е понякога закъснявах, ама се преживява- щом не са ме изгонили, аз съм сравнително нова в работата- от 6 мес.

# 8
  • Мнения: 10 723
Здравейте момичета,
силно ме вълнува как стои въпроса с отпуската по време на изследванията / преди самата процедура - за там знам,че има болничен / - т.е. пази ли ме КТ,така,че да не ме изгонят и има ли право работодателя да ми я откаже? Въобще как се справяте с този момент - болничен от личния ли?
 Embarassed
Здравей, правото на отпуск никой не може да ти го успори. Можеш да ползваш в рамките на една календарна година 20 дни по КТ, но във различните фирми понятието "20 дни" е различно...За изследвания имаше по старият кодекс право да ползваме 2-3 дни, но ги отхвърлиха до колкото знам newsm78 За болничните, можеш да си вземаш от личният лекар но ако болничния е в рамките до 3 дни повечето от работодателите не ги признават, защото те поемат изплащането на сумите а и не им се занимава с носене на болничния в НОИ и съпътстващите го най-вероятно разправии. Така, че мила ако имаш възможност и работодателят ти няма нищо против излизай си от работа когато е необходимо и после формално може да ти изпише, че си ползвала 2-3 дни от годишната отпуска. Аз така съм се разбрала с мойте работодатели и нямам проблем

# 9
  • Мнения: 24 603
От Зачатие
чл.140,ал.4.т.2 Нощният труд е забранен за:
... бременни работнички и служителки както и работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро;

В чл. 147, ал. 1, т. 2
 Не се разрешава полагане на извънреден труд от:
...бременни работнички или служителки както и работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро;

В чл. 157, ал. 2
Работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време. За това време на бременната работничка или служителка както и на работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177.

В чл. 307
Чл. 307.  Работодателят не може да възлага, както и да задължава бременни жени и кърмачки както и работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро да извършват работа, която излага на опасност или застрашава сигурността и здравето им.

(2) Бременната жена или кърмачката както и работничката и служителката в напреднал етап на лечение ин-витро може да откаже изпълнението на работа, която е определена като вредна за здравето на майката или детето или за която след оценка на риска е определено, че представлява съществен риск за здравето на майката или на нейното дете.

(3) Списъкът на работите и условията на труд по ал. 1 се определя с наредба на министъра на труда и социалната политика и министъра на здравеопазването.

В чл. 308
Стаи за жени
Чл. 308. Работодател, при когото работят 20 и повече жени, е длъжен да обзаведе стаи за лична хигиена на жените и стаи за почивка на бременните и работничките и служителките в напреднал етап на лечение ин-витро по ред, установен от министъра на здравеопазването.

В чл. 309
Чл. 309. (1) Когато бременна жена или кърмачка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро изпълнява неподходяща за състоянието й работа, по предписание на здравните органи работодателят предприема необходимите мерки за временно приспособяване на условията на труд на работното място и/или работното време с оглед премахване на риска за безопасността и здравето им. Ако приспособяването на условията на труд на работното място и/или на работното време е технически и/или обективно неосъществимо или не е оправдано да се изисква поради основателни причини, работодателят предприема необходимите мерки за преместване на работничката или служителката на друга подходяща работа.

(2)  Предписанието на здравните органи е задължително за изпълнение от бременната, кърмачката, работничката и служителката в напреднал етап на лечение ин-витро, както и от работодателя. До изпълнението на предписанието за преместване тя се освобождава от задължението да изпълнява неподходящата за състоянието й работа, а работодателят й изплаща обезщетение в размер на получаваното брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ деня на издаването на предписанието.

(3) В случаите по ал. 1 работничката или служителката получава трудово възнаграждение за изпълняваната работа. Когато то е по-ниско от трудовото възнаграждение за предишната работа, има право на парично обезщетение за разликата в трудовите възнаграждения съгласно отделен закон.

(4) Работодателят съвместно със здравните органи определя ежегодно длъжности и работни места, подходящи за заемане от бременни жени и кърмачки както и работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро.

В чл. 310
Чл. 310.  Работодателят не може да командирова бременна жена, работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро и майка на дете до 3-годишна възраст без нейното писмено съгласие

В чл. 313а, ал. 1
Бременната работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.

В чл. 333, ал. 5

Бременна работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.


В § 1 от допълнителните разпоредби
се създава т. 13:
„13. „Работнички и служителки в напреднал
етап на лечение ин-витро“ са работнички и
служителки, които са в етап на лечение чрез
методите на асистирана репродукция, включващ
периода от фоликуларната пункция до ембриотрансфера,
но не повече от 20 дни.“

Параграф 3б от преходните разпоредби
се изменя така:
„§ 3б. От 1 януари 2010 г. до 31 декември
2010 г. след предварително съгласуване с пред-
ставителите на синдикалните организации и с
представителите на работниците и служителите
по чл. 7, ал. 2 периодът, за който се въвежда
непълното работно време по чл. 138а, ал. 1,
може да бъде удължен с още три месеца.“
 
 
 
 

# 10
  • София
  • Мнения: 16 547
Здравей, правото на отпуск никой не може да ти го успори. Можеш да ползваш в рамките на една календарна година 20 дни по КТ, но във различните фирми понятието "20 дни" е различно...За изследвания имаше по старият кодекс право да ползваме 2-3 дни, но ги отхвърлиха до колкото знам newsm78 За болничните, можеш да си вземаш от личният лекар но ако болничния е в рамките до 3 дни повечето от работодателите не ги признават, защото те поемат изплащането на сумите а и не им се занимава с носене на болничния в НОИ и съпътстващите го най-вероятно разправии. Така, че мила ако имаш възможност и работодателят ти няма нищо против излизай си от работа когато е необходимо и после формално може да ти изпише, че си ползвала 2-3 дни от годишната отпуска. Аз така съм се разбрала с мойте работодатели и нямам проблем
[/quote]
Веднага можеш да разбереш, че Миерински е счетоводителка Joy Joy Joy

# 11
  • Мнения: 10 723
Иванката тихо мила, че не се знае от кой ъгъл не ме чака някой  fight

# 12
  • София
  • Мнения: 16 547
Миеринче, как няма да признават болнични 3 дена...ще признават и още как....аз и отпуска пусках няколко дни по време на процедурата сега се сетих....

# 13
  • Мнения: 10 723
Миличка болничните до 3 ден се поемат от работодателя и останалите дни се изплащат от НОИ .... затова терикатеят и не им се занимава. А защо не искаш да кажеш какво правиш ?? Мислиш ли, че може да ти направят проблем и еветуално да те освободят newsm78

Сигимче малеее ти направо целият кодекс докара  hahaha hahaha hahaha
Хубаво си копирала нещата и е добре момичетата да се запознаят. Да по всяко време могат да ни оссвободят от работа .... но хубавото е точно в този чл. 328, т.1,2, и т.н от КТ, че имаш право на обещетение от Социалното министерство, чрез Бюро по труда в размер до 12 мес. в зависимост от трудовият ти стаж

# 14
  • Мнения: 21 231
Аз пускам по един ден отпуск и си ми разрешават, не знам как го уреждат по КТ  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт