Някой, който спазва диетата на д-р Бари Сиърс?

  • 5 461
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 64
Здравейте момичета,
Аз съм нова тук, както виждате по броя на публикациите ми. Нооо, от известно време ви следя и много ме радвате  smile3503 . Съвсем случайно ви открих, но разправят, че те, краставите магарета, през десет баира се надушвали  Mr. Green . Живея в малък град и бях започнала да си мисля, че съм в начален стадии  на смахване - интересните нещата, които ме вълнуват изглежда предизвикват реакции с противоположни на моите чувства  у по - голямата част тукашни майчета. Тук едва ли ще намеря някой, на когото като кажа, че кърмя бебето си, когато то пожелае, не му давам вода и нощем спи в моето легло, да не ме изгледа подозрително  Thinking и после  Naughty ....  Големите дечковци си ги гледам  в стил а ла desi от Южна Африка и кварталните баби все се налага да ми напомнят как ще ги изтудя "тез дяца" като ходят разпасани и леко облечени.  А сега съм и една от малкото атракции в града - майка с три деца. Та представих ви се вкратце Grinning
А темата започнах, понеже много ми се иска да намеря майчета тук, с които да обменя опит относно споменатата диета. Вече забелязах, че доста от вас тук са застъпници на здравословното хранене. Сметнах за подходящ този форум, понеже начина ми на хранене влияе пряко на бебчо чрез кърмата. А едни от любимите ми храни (зеле, леща, портокали, фъстъци...) явно още доста време ще си останат табу за мен.
Но пък ако мястото на тази тема не е тук, моля да ме извините.

# 1
  • Мнения: 6 243
Добре дошла!

Аз не спазвам Зоната, но ще ми е интересно какъв е твоя начин да спазваш тази диета. На мен ми се видя твърде усложнена, но мже и просто да не съм схванала основните неща...

# 2
  • Мнения: 435
Ще ми обесниш ли каква е тази диета  Embarassed Embarassed Embarassed

# 3
  • Мнения: 4 629
От теб чувам за тази диета. Кажи какво представлява  Praynig

# 4
  • Мнения: 8 459
И на мен ми се струва доста сложна тая Зона,макар че има логика, и се бях заканила да я спазвам.Изчела съм няколко книги по темата,но още не съм пробвала.И аз ще се радвам на повече инфо!

# 5
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Аз също съм изчела книгите на Бари Сиърс, обаче с това си останах.....нещо много сложно ми се струва, ......3 блока, 2 блока...все трябва да съм си с мерките и теглилките....
Много ще се радвам ако споделиш как я спазваш и нещо по-подробно за режима ти. Hug
А и това ,че си мама на трима може само да те радва Wink

# 6
  • Мнения: 1 680
И аз съм се хранила по Зоната. Ако не ви се занимава с "блокове" и броене, правилото е, че на едно ядене не трябва да ядете протеини по-големи или повече от дланта на ръката ви. Принципите са подобни на разделното хранене, но при хранене по Зоната се държи на закуската, докато при разделното хранене се препоръчва до обяд да сме само на плодове.
Майката му е -  повече жива храна за живо тяло Laughing.

# 7
  • Мнения: 663
Баща ми нали е диабетик и с наднормено тегло,дълго време се хранеше по "Зоната",много се беше запалил и мнооооого отслабна.

# 8
  • Мнения: 64
Момичета днес преди обяд имам ангажимент, но по някое време следобед със сигурност ще седна да отговоря на въпросите ви.

# 9
  • Мнения: 631
От къде си ? Да не сме съгражданки ?

# 10
  • Мнения: 64
Не сме, raika, но живеем наблизо Wink

# 11
  • Мнения: 64
Много бързо тече времето в нашата къща  Grinning, докато се завъртя напред – назад, станало пак никое време...
Навих се да пробвам храненето в Зоната, понеже преди да забременея хормоните по два пъти на месец ме "тресяха" и направо страх ме хващаше от самата мен. Пък и други от с-вото ми имат разни проблеми, които според книгата, следвайки диетата на балансирано хранене, тя би им помогнала. Не спазвам диетата от дълго време, но пък виждам резултати, които ме окуражават да продължа.

...какъв е твоя начин да спазваш тази диета..... Ами, Хапке, какво да ти кажа, правя го посредством  най – опростеният прочит на правилата в Зоната – ръководя се от следния принцип наречен «на око»:
Протеиновата храна (месо, яйца, сирене, риба) да бъде по размер, колкото е размера на дланта (примерно пържола, с формата и дебелината на дланта, без пръстите).
Въглехидратната храна,
“Опасните” въглихидрати – бял хляб, жито, ориз, картофи, боб, задушени моркови – по обем колкото един стегнат юмрук,
“Добрите въглехидрати”   (плодове, домати, краставици) могат да бъдат до обема на 2 юмрука, ако не се ядат “опасни” въглехидрати.
Мазнините (примерно  зехтин, фъстъчено масло) колкото горната фаланга на палеца.
Пример за сутрешна закуска: чаша аиран, едно яйце (варено), една препечена филийка хляб Тонус/ръжен намазана с чаена лъжичка зехтин, поръсена с шарена сол, мъничко сирене/извара. Или друга закуска филийка хляб намазана с чаена лъжичка фъстъчено масло и чаена лъжичка мед, чаша  айран. 
Пример за обяд\ вечеря: риба или не тлъсто месо  с размер, колкото е размера на дланта, 2 шепи салата от зеле с един морков, подправени със зехтин, филийка пълнозърнест хляб. Или 125 г леща сварена с 2 ч.ч. лук и подправки и сместа от 140 г телешко- свинска или пилешка кайма, 1 яйце и 1 ч.ч лук опържена\ изпечена на  кюфтета.
Ей такива простички нещица правя за сега, затова търся да обменя опит с други “по – напреднали” от мен.

# 12
  • Мнения: 64
Цвети и Яна, bambi,
за съвсем  кратко обяснение на тази диета можете да прочетете статията от вестник “Станадарт” по – долу ( извинявам се, че  е така постинга става по- дълъг, но просто нямам линка  на мястото от където е копирана статията).
По – детайлна информация може да се намери на официалния сайт на д-р Сиърс: http://www.drsears.com – (за съжаление е на английски) или в преведените на български негови книги “Зоната”, “Овладяване на зоната”. Можете да погледнете за какво става реч в “Зоната”, ако успеете да си я дръпнете от тук http://www.izvorite.com/downloud/downloud.htm , но лично аз ви съветвам да си я купите, няма да съжалявате.
Ето и статията:

Две шепи храна са идеалният обяд

.... На 137-ия симпозиум, организиран от Българската академия на науките, Българската лига по хипертония и Българския национален кардиологичен клуб, д-р Даниела Попова, специалист по хранене, представи ползата и вредата от различни популярни диети - лунна, точкова, плодово-чаена и пр. Според д-р Попова от всички диети за отслабване единствено т.нар. хранене в Зоната може да доведе до трайно редуциране на телесното тегло. Така е, защото въпреки сложните изчисления, свързани със Зоната, този начин на хранене почива на изисквания, отдавна доказали своята ефективност. И пребиваването в Зоната е всъщност постигане в човешкия организъм на съвършена обмяна на веществата. Основното при това хранене е изречено още от бащата на медицината Хипократ: "Нека нашите храни бъдат и наши лекарства." Няколко хилядолетия по-късно д-р Бари Сиърс предлага начин на хранене, при който на ястията трябва да се гледа преди всичко като на "мощни лекарства". Те се приемат от три до пет пъти на ден, т.е. често, но по малко както повелява всепризнатата от лекарите нутрициология. Препоръчват се комбинации от храни, които не само задоволяват енергийните потребности на човека, но му доставят едновременно всички необходими за организма градиенти - белтъчини, въглехидрати и мазнини. При правилно съчетаване на т.нар. блокове от протеини, захари и мазнини (представени са в специални таблици, публикувани в книгите за хранене в Зоната), се постига оптимално равновесие между хормоните инсулин и глюкагон. Най-общо казано, това е необходимо, за да не се складират в тялото излишни мазнини. В пълно съзвучие с науката за храненето е и изискването белтъчините да се осигуряват главно от нетлъсти меса, мляко и млечни произведения, а основната част от поетите захари да идва от пресни зеленчуци и плодове, като се изключват банани и сладко грозде. При тази диета мазнините са реабилитирани, но това се отнася предимно за растителните мазнини - зехтин, бадемово масло и ядки. А на всички е известно, че в борбата с лошия холестерол лекарите препоръчват да се консумират предимно растителни мазнини. Полезно правило за хранене в Зоната е енергийната стойност на едно ядене да не надхвърля 400-500 ккал. Практически това означава да се изяждат на един път толкова белтъчини, колкото се побират в едната шепа, и толкова въглехидрати и мазнини, колкото се побират в другата. По този начин храносмилателната система се предпазва от натоварване и по-трудно може да се наруши правилото на съвременната нутрициология - общото енергийно количество на храната за деня да не надхвърля 1600 ккал при заседнал начин на живот. Препоръчва се още да се пие по една чаша вода 20-30 минути преди всяко ядене. Идеално е за целия ден да се поемат 7-8 чаши вода. И още едно несъмнено полезно изискване - при всяко хранене трябва да се дъвчи продължително. Така по-бързо хранителните елементи навлизат в кръвния поток и мозъкът сигнализира, че организмът се е наситил. Дори и без идеята за блокчета и Зона, без изчисления и таблици, този стил на хранене е здравословен. При съчетаването му с умерени физически натоварвания се постигат добър телесен тонус и високо самочувствие.
Страницата подготви:
д-р Ваня Шипочлиева,
главен експерт при Националния център

# 13
  • Мнения: 4 629
Ветса, благодаря ти много за информацията   bouquet

# 14
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
И аз съм "за" диетата. Много е разумна, балансирана. Пробвах я за една седмица преди време, определено имаше резултат и не се чуствах гладна. Идеята на диетата е че въглехидратите и протеините стимулират образуването на различни хормони и правилното им съчетание води до трайно разграждане на мазнините. Истината е, че като ядеш много въглехидрати например се отделя голямо количество инсулин, който не разгражда ами натрупва мазнини, и освен това те поддтиква да ядеш още въглехидрати. Или ако хапнеш вафла, някак си не можеш да спреш само с една (поне при мен този принцип яко важи). Според идеята на Зоната обаче можеш дори и вафла да изядеш стига да я балансираш с достатъчно количество  пържоли. В този смисъл няма забранени храни и някак си е по-лесно да я спазваш. Все пак на мен ми беше малко досадно ако съм изгризала някоя ябълка да нагъвам шунка после за да направя баланса и скоро зарязах начинанието.  Ама това е, защото съм непостоянна във всичките си пътища Simple Smile. На по-волевите: Успех! Аз все пак мисля, че има и по-лесни начини да се отслабва като се поддържа един нормален режим и се прави редовно физическа дейност някаква. Аз от бягане на пътека за три месеца свалих 13 кг  като не ограничавах особено яденето заради кърменето.

Общи условия

Активация на акаунт