Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 20 март 2012, 22:56 ч.

За педагогическото захранване

• 466
  • 5
  •   1
Отговори
Бях публикувала това в неправилния подфорум, затова, ако някоя от вас го е чела вече, моля да ме извини.

Здравейте! Изчетох доста за този вид захранване, но не можах да намеря отговори на някои въпроси, които ми изникнаха и ще съм благодарна, ако някои от вас, които са го пробвали или имат отнякъде информация, я споделят с мен.
Това, което ме притеснява, е:
1.трябва ли да избягвам определени храни (освен, разбира се, някои известни по-силни алергени, които и без друго избягвам докато кърмя). Ако, например, си хапвам баница, или пък мюсли с прясно мляко, или някакво месо със сос,  в който има брашно, домат и каквото там се слага в една гозба, или сандвич с шунка, или риба, проблем ли е да дам на бебчето тези микродозички - трябва ли да избягвам да му давам, ако има яйца, глутен и подобни храни, с които по принцип трябва да се внимава при захранване, или мога да му дам да опита наистина всичко, което ядем аз докато сме сами и цялото семейство заедно?
2. Колко плавно и кога трябва да преминем на по-големи дози от вече опитвани няколко пъти по малко храни? Четох, че до годинката няма нужда от по-големи порции и е достатъчно да стигнем до една лъжичка доза, но как след годинката да я увелича на половин нормална порцийка, например - както при захранването с пюрета да добавям по една лъжичка докато стигнем дозата, или може и по-бързо да я увеличим?
3. Детенцето ми беше диагностицирано с атопичен дерматит в третия месец, имаше доста неприятни обриви по личицето. До колко е точна диагнозата не съм сигурна, но все пак гледам да съм внимателна с въвеждането на храните, защото може и на храна да реагира - така и не се установи какво отключва обривите. Подходящо ли е в този случай педагогическото захранване?

Засега ще се огранича до тези въпроси и, ако някоя мама бъде така добра да ме насочи как да действаме като начало, предполагам, че в движение ще изникнат още, но поне да започнем.
Благодаря предварително на тези, които ще се отзоват!

Хубав ден на всички! 

# 1
И още едно въпросче: изцяло на кърма сме, но не сме точно на поискване. Всъщност не разбирам как да установя кога детето иска точно това -да суче - затова му давам на някакви интервали от време, които съм установила, че са му добре. Това ще попречи ли на педагогическото захранване - четох някъде, че било хубаво дори да си суче докато е с нас на масата , да си хапва от нашето и пак да си суче, което ми е малко странно, тъй като  и той и аз не сме свикнали да го прави по всяко време и в каквито и да е условия и пози.

# 2
  • София
темата точно под твоята за захранването водено от бебето не е ли точно това, което търсиш? т.е. там вероятно има отговори на твоите въпроси или хора, които могат да ти дадът такива.

# 3
Ох, толкова много неща изчетох вече, че скачам от тема на тема и чета по 20-25 страници неща, които вече съм чела, пък не откривам това, което търся Simple Smile Ще я погледна, мерси!

# 4
колко е голямо бебчето?
по принцип такова захранване и запознаване с твърдите храни се прави, при условие, че детето проявява интерес към храната, като сяда например с вас на масата, когато се храните и посяга към чинията ви, заглежда се какво си хапвате и му е интересно.
след 6ти месец, когато може да седи с изправено гръбче, може да го взимате в скута Ви да седи, след това на столче.
аз не съм захранвала по този начин, но съм кърмила на поискване и съм замествала хранения.
детето само си определяше времето, когато иска да суче и колко време иска да суче. така постепенно привиква към едни и същи часове, с изключения, разбира се. И при заместено хранене, ако е искала да суче, давам.
И сега като си поиска - давам й, освен ако не съм нещо мноого ангаже и давам по-късно.
когато започна да сяда на самостоятелно столче от 8ми месец някъде, с нас на масата, придръпваше си филия хляб или морков от супата, не сме отказвали да си опита, но колко да е било, незабележимо количество.
според мен с храните алергени и преди захранване с глутен, трябва да внимавате.
и аз много се чудих какъв метод на захранване да избера и може би се получи нещо междинно.
а и това са все пак микродози, дава се до 3 микродози първоначално, максимумът е една лъжичка, която е 5 или 6 микродози. и се минава на друг продукт.
и един продукт/храна де, макар и на дози се дава 4-5 дни, за да се следи да няма реакция, да свикне коремчето с тази храна. Целта е не да се наяде детето, а да разпознава храната, каква е на вскус и т.н. Кърменето си остава най-важно. Но пък и не е добре да се закъснява с това запознаване с храната, защото после ще е по-трудно, други неща ще са по-интересни, първите стъпки и т.н.

# 5
Jos, вече сме на 7 месеца. В общи линии основните принципи на този вид захранване ми се изясниха, но не мога да си отговоря на въпроса всичко ли трябва да давам ,каквото ядем ние ,или е хубаво да внимавам повече. Хващам се, че започвам да мисля какво да сготвя за нас, та да може и той да го яде, но май не е това идеята. И се чудя дали прекалено се притеснявам за това какво ще сложа в устата му.

Общи условия

Активация на акаунт