Въпрос за правомощията на директора на ОДЗ

  • 1 234
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 152
Има ли право директора да въвежда наредба на общинския съвет, влизаща в сила от 1 май, с по-ранна дата?
Случаят е следния. През декември на общинското заседание се решава че статута на самотните майки се удостоверява не както до момента с документ от общината за семейно положение, а с акт за раждане на детето или с акт за смърт на единия родител. Вдига се и месечната такса. Записано е в протокола че решението влиза в сила от 1 май. В първите дни на януари обаче разбираме, че в нашата детска градина директорката е разпоредила още от декември да се въведе новата практика за самотните родители.
Има ли право да го направи и на какво основание?

# 1
  • Мнения: 4 465
Има ли право директора да въвежда наредба на общинския съвет, влизаща в сила от 1 май, с по-ранна дата?
Случаят е следния. През декември на общинското заседание се решава че статута на самотните майки се удостоверява не както до момента с документ от общината за семейно положение, а с акт за раждане на детето или с акт за смърт на единия родител. Вдига се и месечната такса. Записано е в протокола че решението влиза в сила от 1 май. В първите дни на януари обаче разбираме, че в нашата детска градина директорката е разпоредила още от декември да се въведе новата практика за самотните родители.
Има ли право да го направи и на какво основание?

Това за София ли? Защото в София Наредбата не е променяна в тази част от сума ти време и деца с един родител са само тези с баща неизвестен и с починал родител.

Не знам какво разбираш под самотна майка, но преференции за таксата ползват само гореописаните два случая.

# 2
  • Мнения: 152
Да, знам че е така от доста време в София и в други общини. Въпросът ми е за друго.

Става въпрос (за независимо какво решение на общинския съвет) дали директорът има право по свое усмотрение да въведе решението по-рано от датата записана в наредбата. Тоест дали не се получава ситуацията "царя дава, пъдаря не дава". Докъде се разпростират правомощията на един директор спрямо решенията на "началника му" - общинския съвет.

# 3
  • Мнения: 4 465
Да, знам че е така от доста време в София и в други общини. Въпросът ми е за друго.

Става въпрос (за независимо какво решение на общинския съвет) дали директорът има право по свое усмотрение да въведе решението по-рано от датата записана в наредбата. Тоест дали не се получава ситуацията "царя дава, пъдаря не дава". Докъде се разпростират правомощията на един директор спрямо решенията на "началника му" - общинския съвет.

Кое решение точно, от коя дата точно,защото Наредбата, в тази и част няма промяна от години.

Ясно е че директора няма право да въвежда решения с ранна дата, но и не смятам че това се е случило по описания казус.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 290
Поздравления за директора! Време е да се спрат спекулациите със това. Сега ако може и за детските да се направи същото, ще съм доволна.

# 5
  • Мнения: 152
Не живея в момента в София и не става въпрос за детска градина в София. Пропуснала съм да го напиша в първия си пост.
Наредбата и решението е на общински съвет в друго населено място и е от заседание проведено през декември 2011. Протоколът от заседанието го има качен на сайта на общината ни, но ще се въздържа да обявя за къде става въпрос.
Както и да е! Благодаря, Ели Х.

Грета Ей, щях да съм безропотно съгласна, ако не се мереше с двоен аршин.
Когато става въпрос да се ползват някакви облекчения от съвместно живеещи, както за сключилите брак - нямаме право.
Децата и баща им са с еднакъв постоянен адрес, а аз съм регистрирана там с настоящ. Но това не се признава, защото нямаме брак. Принудиха ме да сменя постоянния си адрес и ми създадоха куп неудобства с прехвърляне на всичките ми лични и други документи, за да бъдат децата третирани като жители на общината.
В следващия момент, когато трябва да се плаща таксата в детската градина ми се заявява, че може да съм с еди-си какъв семеен статус, но те знаели че живеем с бащата, така че "де-юре"-то не важало...
Единия път "спазват закона" и бащата не важи, втория път вече не е важен регламента, важно е какво "се знае"! Машинациите са, за да се отпускат повече държавни пари за брой жители в общината.
Е, наредбата промени регламента за т.нар. самотни родители, но съвместното съжителство все още не е семеен статус.
В повечето случаи имаш да даваш едни пари - за припознаване на децата, за смяна на постоянен адрес, лична карта, шофьорска книжка и т.н. ... но нямаш право да получаваш, защото си спекулант.

Съгласна съм с наредбата, но не съм съгласна с това че директорката я въвежда с половин година по-рано от записаното в решението на общинския съвет. Ето това за мен е спекулация!

Последна редакция: пн, 26 мар 2012, 22:27 от Galateya

# 6
  • София
  • Мнения: 3 290
Галатея, кой те е принудил да си смениш постоянния адрес? По принцип семействата живеят на един адрес, ти просто си си сменила постоянния адрес със този, на който живееш постоянно и отглеждаш децата си, нали? Това не е принуда, всички го правят.

Аз като омъжена не ползвам никакви облекчения, ползвам такива заради това, че съм многодетна майка. Ти живееш без брак, но отглеждаш заедно с бащата децата си, така че нямаш право на намаление на таксата.

# 7
  • Мнения: 152
Темата ми въобще не е за това дали имам право на намаление на таксата. Съвсем наясно съм с въпроса. Докато е регламентирано от закона - имам право на това. След като влязат в сила новите изисквания - нямам право.
Сменила съм си постоянния адрес по изискване на администрацията на ОДЗ-то.
Разбирам мнението ти на омъжена многодетна майка. Всеки гледа на света само от своята камбанария и затова не смятам за необходимо да обяснявам повече. Нито ти ще ме разбереш, нито аз ще се съглася с теб. Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 3 290
За какво да се съглася? Че знаеш, че крадеш, но щом законът позволява, значи може? Ми те и ромите. затова безчинстват, защото законите не ги ловят.

Ти сигурно и детски взимаш, ама той законът го позволява за теб и за ромите, що да не взимаш.

Общи условия

Активация на акаунт