Ти бебе ли си?

  • 4 557
  • 64
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 23 028
Използвам го този израз, рядко, но на място.  Wink
Давам пример - дъщеря ми държи играчка и я облизва и лигави. Е, дете на близо 4 години ще ме прощава, но няма да ми облизва разни боклуци. Съответно питам я дали е бебе, защото само на бебетата е присъщо да слагат в устата каквото им попадне и обяснявам, че една камара микроби са попаднали в устата й, и че може да се разболее. Такива ми ти неща.  Grinning

В групата на Кати в детската градина има едно детенце, което много трудно се адаптира, плачеше много и дори пиеше вода от биберон (това на 3 годинки). Веднага му се лепна прякор от децата - Ники бебето. Много пъти й обясних на моята щерка да не говори така за детето, но тя твърди, че след като реве без причина е бебе и толкоз!

# 46
  • Мнения: 7 947
Тони - и аз назад споделих, че всъщност това си е вид обида в детската градина. Синът ми например е доста чувствителен и направо се впряга от някои епитети, които реално не са обида, ама - например казали му, че е нов. И това той приема като обида, защото децата го ползвали в доста случаи, вместо просто да му кажат не, не става... Wink

# 47
  • София
  • Мнения: 221
 Не използвам '' бебе ли си". Обикновено, ако децата ми иска да им помогна да се облекат или да направя нещо, което може да направят сами, казавам: '' Вече си достатъчно голям и можеш сам." Като не знам дали като им казвам, че са големи  не им е обидно.
 В детската градина явно го използват като обида, защото едното ми дете, след като се прибра един ден ме попита: " Мамо, нали не съм бебе?''

 На мен като дете най-обидно и неприято ми беше, когато ми кажеха: "Не се срамувай".
 Ако не отговарях веднага на зададен от възрастен въпрос или откажех да играя с дете, с което възрастните очакват да си играя или не си вземех от сладкиша, с който някой иска да ме почерпи, обикновено обяснението на съответния възрастен беше: "Сигурно се срамуваш". И аз разбира се се чувствах засрамена.
 И другият израз, който не понасям е: "Ти си по-голям и трябва ... " или "Ти си по-малък и трябва ..."
 За това пред моите деца съм си забранила да използавам израза:" Не се срамувай.''
 А квалификации като ти си "по-голям" или ''по-малък" използвам много рядко.

# 48
  • Мнения: 7 947
А защо не ползваш - голям или малък  Thinking

# 49
  • София
  • Мнения: 221
 Голям и малък ползвам.
 Имам две деца и не обичам да използвам "по- голям" и ''по-малък" в следния смисъл:
 "Ти си по-голям и затова трябва да отстъпиш"или ''Ти си по-малък и поради тази причина трябва да отстъпиш". Обикновено се опитвам да намеря други доводи, с които да реша някой спор.

# 50
  • София
  • Мнения: 5 649
Аз също не използвам сравнителната степен - "Ти си по-голям/по-малък, затова трябва да отстъпиш/слушаш/се подчиниш..." . Не смятам, че за едно дете възрастта му трябва да е комплекс, поради който да понася негативи, при това съвсем умишлено за него.

# 51
  • Мнения: 7 947
Голям и малък ползвам.
 Имам две деца и не обичам да използвам "по- голям" и ''по-малък" в следния смисъл:
 "Ти си по-голям и затова трябва да отстъпиш"или ''Ти си по-малък и поради тази причина трябва да отстъпиш". Обикновено се опитвам да намеря други доводи, с които да реша някой спор.

Аха, с две деца е различно наистина  Peace
Но аз понеже имам едно - използвам често като довод възрастта.

# 52
  • София
  • Мнения: 221
 Villiko, и аз използвам възрастта. Например от един месец искат да им взема куче. Аз се измъквам и им обяснявам, че трябва да са достатъчно големи, за да могат сами да го разхождат.  Simple Smile

# 53
  • Мнения: 7 947
 Joy Мислех, че аз съм гадната и с това се измъквам, а то се оказва, че не съм единствена. Синът също иска куче от сума време и само измислям оправдания. Той просто обожава - и без да се смеете - спира и си говори по улицата с помиярите дори  Crazy

# 54
  • Мнения: 2 457
Joy Мислех, че аз съм гадната и с това се измъквам, а то се оказва, че не съм единствена.
Ми да, гадно е. Толкова дар- слово жена си, пък не може ли да измислиш нещо по-оригинално и новаторско, ми си забила и ти в това "бебе ли си, не си ли", Rolling Eyes като 50г лелка от детска градина Tired

# 55
  • Мнения: 3 743
Да използвам го! Когато мрънка и плаче за нещо без причина му казвам "да не си бебе, те плачат защото те не могат да говорят,а ти си голям и може да ми разкажеш какъв е проблема".
Същото и когато откаже да се облича сам, "ако си бебе да те обличам, но ти си голямо момче и съм сигурна, че можеш и сам". Почти винаги има резултат.
+ 1

Използвам го и върши работа, може би и защото вкъщи имаме бебе. Но без частта "ти да не си бебе". Само бебетата, еди какво си, а ти можеш да ми кажеш... Peace

# 56
  • Мнения: 7 947
Joy Мислех, че аз съм гадната и с това се измъквам, а то се оказва, че не съм единствена.
Ми да, гадно е. Толкова дар- слово жена си, пък не може ли да измислиш нещо по-оригинално и новаторско, ми си забила и ти в това "бебе ли си, не си ли", Rolling Eyes като 50г лелка от детска градина Tired

Eх, Шантале - ползвай малко русата опашка за размисли де  Laughing
Цитираният от теб пост се отнасяше за ползване на възрастта за отказ - от това да взема куче на сина засега. И мисля, че е доста правилен аргумент що се отнася до щенията му да има зологическа градина вкъщи.
Също така възрастта върши работа и в случаите, когато може нещо - но се инати и не иска да го направи. Кажа ли му - да не си бебе - а да видиш как се хваща и си прави нещата без проблем, казах три пъти назад - за него е обида, от която се стреми да избяга  Wink Въобще нещата, които действат у нас - не ми дреме дали за теб са угодни принципно, важното е, че у нас имат резултат  Peace

# 57
  • Мнения: 2 457


Eх, Шантале - ползвай малко русата опашка за размисли де  Laughing

Така-така. Карай как знаеш Laughing

# 58
  • Мнения: 7 947
 Hug Благодаря ти!

# 59
  • Мнения: 403
аз го използвам, но по скоро като шега, като мрънка или пълзи из нас, но не като забележка, а точно като шега. Винаги когато прави от споменатите я питам "Ти да не си бебе" и тя започва да се смее и да казва "да", от което аз започвам да правя нещо, което се прави на бебета от сорта на преспиването на ръце или нещо от сорта и много се забавлява така. На сериозно не съм й го казвала, просто не виждам смисъл да се използва на сериозно този израз, в нейната възраст точно /2 години/, в по голяма възраст може би, но към момента само се забавляваме с този израс Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт