За правните срокове при смърт

  • 144 790
  • 215
  •   1
Отговори
# 75
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Значи реално сега имате смяна на собственост - двамата сина и съпругата /ако е жива/ наследяват починалия баща. Това е за България, ако сте някъде другаде по света - не знам. Плащате неплатените данъци + лихви, ако има. Подавате нова декларация, в която се описва наследството по части, и плащате глоба за закъснението, пак ако има. След това би трябвало самите служители да сменят номера, под който си водят имота в регистрите. Тук трябва да се внимава, когато следващата година плащате данъци за него, защото ми се е случвало да отразят плащането по стария номер /на починалия ми баща/, а после да получа писмо, че не съм си платила данъка и последва разправия.

# 76
  • Мнения: 4 125
Просто_майка, Цвете от Луната много благодаря за компетентните мнения и съвети
всичко това ще се свърши, но не знам сега какво да правим с данъците за 2017г.
вчера ние платихме половината данък на майка му
а този на баща му стои-тъй като другия брат го плаща
да се плати и тогава да подадем декларация за онаследяване , или обратното

# 77
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Общо взето май е все едно, но при подаване на декларация сигурно ще ви кажат, че не сте платили, а може и да се заядат първо да си платите.

# 78
  • у дома...
  • Мнения: 3 079
Първо ще изискат да се платят задълженията на починалия ползвател. И това не е онаследяване - никой нищо не наследява по тази партида. Просто в момента право на ползване ще има само майка им.
Онаследяване има когато предекларирате имот, който вие наследявате от ваш роднина. В случая родителите на съпруга ви са дарили имота на децата си, като са учередили суперфиция - "учередено право на ползване". Данъците са на името на ползвателите. Кой ги плаща няма никакво значение. Принципно задълженията на починалия се делят по 1/3 на всеки от тримата наследници. За неспазване на срока на предеклариране подлежите на глоба! Не отлагайте нещата, защото се трупат и лихви.

# 79
  • Мнения: 4 125
Момичета ,благодаря още веднъж
ще задвижим нещата възможно най-бързо

# 80
  • Мнения: 2 836
Момичета, смених почти всички партиди, вярно ли е ,че за ВиК е един месец срока за  смяна ?
Единствен наследник съм и сама се оправям, искам да попитам за недв.имущество 2 или 6 м е срока ? Отделно за банкови сметки рабрах, че няма срок - вярно ли е ?

# 81
  • Мнения: X
Момичета, смених почти всички партиди, вярно ли е ,че за ВиК е един месец срока за  смяна ?
Единствен наследник съм и сама се оправям, искам да попитам за недв.имущество 2 или 6 м е срока ? Отделно за банкови сметки рабрах, че няма срок - вярно ли е ?

ВИК е един месец. Данъчните са 6 месеца. За банките май зависи от банката? Не съм сигурна, можеш да звъннеш на телефона им за информация. Колкото по-рано приключиш с всичките неща, по-добре, тъй като ще продължават да теглят такси за поддръжка на сметката и подобни...

# 82
  • Мнения: 2 836
Момичета, смених почти всички партиди, вярно ли е ,че за ВиК е един месец срока за  смяна ?
Единствен наследник съм и сама се оправям, искам да попитам за недв.имущество 2 или 6 м е срока ? Отделно за банкови сметки рабрах, че няма срок - вярно ли е ?

ВИК е един месец. Данъчните са 6 месеца. За банките май зависи от банката? Не съм сигурна, можеш да звъннеш на телефона им за информация. Колкото по-рано приключиш с всичките неща, по-добре, тъй като ще продължават да теглят такси за поддръжка на сметката и подобни...
Мерси... а за Вик значи ме подведоха, казаха ми да чакам и около Коледните празници да платя, ще има намаление ... А сега за закъснение от няколко дни ще има ли глоба от ВиК

# 83
  • Мнения: X
И да има, едва ли ще е нещо сериозно като сума.

# 84
  • Мнения: 2 836
И да има, едва ли ще е нещо сериозно като сума.
Мерси !
Съболезнования на всички тук в групата !

# 85
  • Мнения: 2 741
Здравейте,

Съболезнования на всички в темата!

Пиша ви по следния казус. Съпруга ми е сирак- родителите му са починали като е бил много малък и е отгледан от баба си. Бабата е вече на 97 год и за съжаление от три дни много се влоши, получи микроинсулт и тн и тн..Тоест чакаме всеки момент да се случи най- лошото. Въпроса е, че не можем да намерим паспорта й. Намерихме две ксерокопия от него, но не и оригинала. Тя беше със зеления паспорт, безсрочен. Тъй като викахме ТЕЛК комисия,че тя е инвалид и е неподвижна на легло, преди повече от година и имаме съмнения,че е останал в някой от членовете на комисията и по погрешка го е взел. Вече е минало доста време от тогава,а ние чак сега откриваме,че го няма. Въпроса ми е дали ще е достатъчно това ксерокопие от паспорт за да оправим нужните документи и какво можем да направим в случая. Жената все пак е на 97 , в малко село където всички се познават...

Благодаря предварително!

# 86
  • Мнения: 2 836
Здравейте,

Съболезнования на всички в темата!

Пиша ви по следния казус. Съпруга ми е сирак- родителите му са починали като е бил много малък и е отгледан от баба си. Бабата е вече на 97 год и за съжаление от три дни много се влоши, получи микроинсулт и тн и тн..Тоест чакаме всеки момент да се случи най- лошото. Въпроса е, че не можем да намерим паспорта й. Намерихме две ксерокопия от него, но не и оригинала. Тя беше със зеления паспорт, безсрочен. Тъй като викахме ТЕЛК комисия,че тя е инвалид и е неподвижна на легло, преди повече от година и имаме съмнения,че е останал в някой от членовете на комисията и по погрешка го е взел. Вече е минало доста време от тогава,а ние чак сега откриваме,че го няма. Въпроса ми е дали ще е достатъчно това ксерокопие от паспорт за да оправим нужните документи и какво можем да направим в случая. Жената все пак е на 97 , в малко село където всички се познават...

Благодаря предварително!
Лична карта трябва да има. Ако се случи най-лошото без документ не може да се осъществи погребение .

# 87
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Момичета, смених почти всички партиди, вярно ли е ,че за ВиК е един месец срока за  смяна ?
Единствен наследник съм и сама се оправям, искам да попитам за недв.имущество 2 или 6 м е срока ? Отделно за банкови сметки рабрах, че няма срок - вярно ли е ?

с какъв документ се сменя името на партидата за ВиК и ЧЕЗ?

# 88
  • Мнения: 26
Съболезнования.
Не съм чела коментарите, но в НОИ се подават документи от наследниците за еднократна помощ при смърт. Щом е била работеща, имате право...съпруг,деца и живи нейни родители. Еднократната помощ е 540лв и се дели на наследниците. Всички трябва да имате лични банкови сметки

# 89
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Съболезнования.
Не съм чела коментарите, но в НОИ се подават документи от наследниците за еднократна помощ при смърт. Щом е била работеща, имате право...съпруг,деца и живи нейни родители. Еднократната помощ е 540лв и се дели на наследниците. Всички трябва да имате лични банкови сметки

ходихме поне 3 пъти в НОИ и НИКОЙ не си направи труда да ни информира за това.
Съответно аз се разрових и намерих такова инфо. Но не съм в града на починалия ми баща и не знам има ли срок тази помощ?

Общи условия

Активация на акаунт