За правните срокове при смърт

  • 144 876
  • 215
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 4 127
имам въпрос, който не е точно по темата
семеен апартамент е дарен от родителите на мъжа ми и брат му, досега данъка беше на името на родителите
свекър ми почина , и сега целият данък е на свекърва ми
така ли трябва да е
не трябва ли и синовете да имат някаква част и да плащат данъци

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 10:16 от The Invisible

# 166
  • Мнения: 68 643
Трябва. Децата и преживелия съпруг са наследници, ако няма друга специфика като завещание и т.н.
6 месечен е срока наследниците да пуснат декларация по чл.14 ЗМДТ в отдел местни данъци и такси.
Може само единият наследник да подаде декларация. Но в нея се описват всички наследници-собственици с техните ид.ч. съответно и те ще получат съобщение за дължимия от тях данък за този имот.

Идете в МДТ с удостов.за наследници и попитайте какво и дали е подавано.

ПС...от поста ти не става ясно чия собственост е бил апартамента?

# 167
  • Мнения: 4 127
жилището беше собственост на родителите на мъжа ми-на двамата
преди 5 години направиха дарение на двамата сина
но данъците плащахме по ЕГН на двамата родителти
миналата година почина свекър ми
подаваха някакви декларации свекърва ми
и вече зъдлжение за данък излиза само на нейното ЕГН
в сайта на общината правя онлайн проверка по ЕГН на мъжа ми и има данък 0
намерих този текст, но не знам как да го тълкувам
След като имотът е подарен при запазено право на ползване и нотариалният акт е вписан в съда, в двумесечен срок се подава данъчна декларация, подписана от дарения собственик, и от запазилия си правото на ползване дарител. Данъчната партида се сменя на името на новия собственик, но данъчно задължен е ползвателят, който плаща данък сгради и такси смет.


сега погледнах нотариалния акт
пише че се дарява, като дарители запазват правото си да го ползват до смъртта си
но пак ми е странно защо на тяхно име са данъците

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 10:38 от The Invisible

# 168
  • Мнения: 68 643
Чл.11, ал.3 ЗМДТ - данъчно задължено е лицето с учредено вещно право на ползване. Само той плаща данък.
Това не значи че собствеността е негова - не. Просто той е задължен да плаща данъка. В случая собствениците нямат просто задължение да плащат.

Проверете все пак в МДТ дали е подадена декларация от свекървата и дали вашите ид.ч са вписани правилно.

# 169
  • Мнения: 4 127
Благодаря тета
ще проверя

# 170
  • Мнения: X
Съболезнования, Шрайър. И аз изгубих майка си на млади години и знам колко е тежко да се занимаваш с документации в такъв тежък момент. За съжаление аз от шока имам блекаут и не помня почти нищо от този период и не мога да бъда полезна. Но се надявах вие тук да ми помогнете.

Как да съобщя хуманно на баща си - възрастен и чувствителен, че брат му е починал? Знаете ли някакви похвати, защото аз освен "Чичо почина", за нищо не се сещам...

Извинявам се за оффтопика.

# 171
  • у дома...
  • Мнения: 3 079


сега погледнах нотариалния акт
пише че се дарява, като дарители запазват правото си да го ползват до смъртта си
но пак ми е странно защо на тяхно име са данъците
- Защото, съгласно ЗМДТ, плащат ползвателите на имота. В декларацията са посочени собственикът и ползвателите. Сега с препис от смъртния акт трябва да отидете в общината и да предекларирате имота, като правото на собственост изцяло ще бъде прехвърлено само на останалия жив ползвател.

# 172
  • Мнения: 68 643
Синовете май са собственици. Чрез дарение от двамата им родители още преживе . Сега май само в ползвателите има промяна...от двама остава един. Аз поне така го схванах. 😊

# 173
  • Мнения: 10
Преди два дни баба ми почина в болница. На сутринта прибрахме тялото вкъщи и я оставихме да прележи една вечер в нейната стая. Днес беше погребението. Въпросът ми е, дали е хубаво утре да направя подавка на работа за неин помен или не е хубаво, понеже не знам.

# 174
  • София
  • Мнения: 16 024
Защо да не е хубаво?
Направи го - да и е леко там.
Когато чувстваш, че трябва да раздадеш за починал - прави го.
Няма универсално определени дни кога може и не може.

# 175
  • Мнения: 1
За всички, които имат нужда от траурна агенция не ви препоръчвам да използвате "Анубис" София. Това са хора, които се интересуват само от парите, а услугата им е на изключително ниско нива

# 176
  • Мнения: 58
Здравейте
Жилище е прехвърлено от родителите ми, на мен и брат ми-има договор , нотариален акт, но стария с имената на родителите ми
Когато плащах данъците , на партида излиза само ЕГН на брат ми
Възможно ли е въпреки договора , да не е прехвърлено и на двамата и само брат ми да е собственик

# 177
  • ВАРНА
  • Мнения: 212
Според мен не е попълнена правилно декларацията, този който подава декларацията трябва да впише и другия собственик. Ако не подайте корекционна декларация със нотариалния акт, удостоверение за наследници и впишете правилно частите 1/2 на брат ви и на вас

# 178
  • Мнения: 68 643
Какъв договор има? Трябва да е в нотариална форма. Вписва се в Агенцията по вписванията.

# 179
  • Мнения: 58
Според мен не е попълнена правилно декларацията, този който подава декларацията трябва да впише и другия собственик. Ако не подайте корекционна декларация със нотариалния акт, удостоверение за наследници и впишете правилно частите 1/2 на брат ви и на вас
Има договор за прехвърлянето и е заверен от нотариус
обаче нотариален акт нов нямаме
какви са стъпките-първо да отида в данъчното и да проверя дали на мое име имам вписан половин апартамент
и аке не, отивам да си извадя нотариален акт/но откъде/ и подавам декларация за промяна
да не би да нямаме нотариален ,защото договорът е дарение с право на ползване

Общи условия

Активация на акаунт