въпрос за преписване на апартамент

  • 5 328
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 169
Здравейте,
пиша, защото малко се попритесних.
Въпросът е следния - докато баба ми е жива преписва апартамент, чрез догледа на майка ми. Баба ми има две деца. Леля ми има ли дял върху имота в момента, тъй като по някакъв си нов закон, за който сега чувам  трябвало да има?

Последна редакция: чт, 03 май 2012, 23:30 от Mamma

# 1
  • Мнения: 24 467
Здравейте,
пиша, защото малко се попритесних.
Въпросът е следния - докато баба ми е жива преписва апартамент, чрез догледа на майка ми. Баба ми има две деца. Леля ми има ли дял върху имота в момента, тъй като по някакъв си нов закон, за който сега чувам  трябвало да има?

Леля ти би била наследник, ако имотът е бил собственост на баба ти и дядо ти, дядо ти е починал и неговият дял е наследен от съпругата му /баба ти/ и двете им деца, а баба ти е прехвърлила само своя дял по договора за издръжка и гледане с майка ти.
Няма "нов закон". Опиши ситуацията, ако искаш конкретен отговор.

# 2
  • Мнения: 1 129
Има, да. Баба ти не може да припише апартамента на майка ти, без съгласието и подписа на леля ти.

# 3
  • Мнения: 24 467
Има, да. Баба ти не може да припише апартамента на майка ти, без съгласието и подписа на леля ти.

Това не е така. Ако лелята не е имала дял и имотът е бил изцяло собственост на бабата, тя спокойно може да се разпореди с него, вкл. и като го прехвърли по договор с издръжка и гледане.
Не се иска "подпис" от несобственик.

Муслонка, опиши ситуацията- чий е бил апартаментът, преди сключването на договора, какъв е точно договорът, бабата починала ли е, лелята има ли претенции и на какво основание, ако има такива.

# 4
  • Мнения: 169
Благодаря за отговорите.
Баба ми е починала. Апартаментът си се водел само на нейно име. Леля ми също е подписала, че е съгласна за прехвърлянето чрез догледа на майка ми.

# 5
  • Мнения: 1 129
Това не е така. Ако лелята не е имала дял и имотът е бил изцяло собственост на бабата, тя спокойно може да се разпореди с него, вкл. и като го прехвърли по договор с издръжка и гледане.
Не се иска "подпис" от несобственик.

Муслонка, опиши ситуацията- чий е бил апартаментът, преди сключването на договора, какъв е точно договорът, бабата починала ли е, лелята има ли претенции и на какво основание, ако има такива.

Написах го, защото преди няколко месеца имахме същият казус. Баба ми има син и дъщеря. Дядо е починал. Казаха ни, че за да прехвърли апартамента на името на баща ми, трябва съгласието и подписа на леля ми. Тогава обясниха, че наследството се дели по равно на двете деца и за да е на името само на единият, трябва подпис на другия наследник. Това е което ни обясниха, но не претендирам да е 100% вярно.

Благодаря за отговорите.
Баба ми е починала. Апартаментът си се водел само на нейно име. Леля ми също е подписала, че е съгласна за прехвърлянето чрез догледа на майка ми.

В такъв случай не би трябвало да има проблем.

# 6
  • Мнения: 24 467
То е защото при смъртта на дядо ти наследници са станали баба ти и двете им деца, т.е. всеки е имал дял от апартамента, Поли. Апартаментът е бил на дядо ти и баба ти.
Но не така стоят нещата, ако собственик е била само бабата. Тогава тя прехвърля сама и никой не пита евентуалните й наследници защо и на кого.
Различни са ситуациите, казуситке не са едни и същи в тези случаи, аз затова питам, да видя на Муслонка каква е.

# 7
  • при късмета
  • Мнения: 23 968
Благодаря за отговорите.
Баба ми е починала. Апартаментът си се водел само на нейно име. Леля ми също е подписала, че е съгласна за прехвърлянето чрез догледа на майка ми.
Дори апартамента да е бил само на баба ти по нот. акт и тя да го е дарила с/у гледане, леля ти ако се заинати може да си вземе така наречената запазена част от наследството.За целта трябва да заведе дело с/у майка ти за запазена част, в което също трябва да доказва, че баба ти не е гледана както трябва и че и леля ти е участвала в грижите а не само майка ти.Но щом е подписала съгласие докато баба ти е била жива, се предполага, че няма да има такива претенции.Такова дело може да се заведе с давност 5 год. от смърта на баба ти или влизане в сила на новия нот. акт на името на майка ти.

# 8
  • Мнения: 2 927
Дори апартамента да е бил само на баба ти по нот. акт и тя да го е дарила с/у гледане, леля ти ако се заинати може да си вземе така наречената запазена част от наследството.За целта трябва да заведе дело с/у майка ти за запазена част, в което също трябва да доказва, че баба ти не е гледана както трябва и че и леля ти е участвала в грижите а не само майка ти.Но щом е подписала съгласие докато баба ти е била жива, се предполага, че няма да има такива претенции.Такова дело може да се заведе с давност 5 год. от смърта на баба ти или влизане в сила на новия нот. акт на името на майка ти.
Това не е вярно. Договорът за издръжка и гледане не е дарение. И не се полага никаква запазена част.
Все едно някой ден синът ми да тръгне да търси купувача на моята стара кола, заради нарушената му запазена част.

Мусолинка, ако искаш точен отговор, напиши какво пише в нотариалния акт на майка ти (без имена, разбира се), напиши кога е починала баба ти, имаш ли дядо, жив ли е, ако не е - кога е починал. А ако не искаш да пишеш такива подробности тук, вземи всички документи, с които разполагаш и отиди при адвокат. На имотни въпроси трудно се отговоря без документи. 

# 9
  • Мнения: 24 467
Така е, този тип договори са възмездни и запазените части си отиват на кино. Да не се бъркат с даренията. А и нотариалният акт не "влиза в сила".

Ако апартамунтът е бил наистина собственост само на бабата не е било нужно съгласието на лелята при прехвърлянето му. Вероятно самата авторка не е наясно със ситуацията. Нямаме ли конкретните данни, само можем да си хипотезираме тука.

# 10
  • Мнения: 169
Още вднъж благодаря за отговорите!
Довечера като дойде майка ми и ми даде да видя документите ще напиша подробно за какъв вид договор става въпрос.
Дядо ми е починал преди повече от 10 години, а баба ми преди 3 години. Майка ми иска да прехвърли имота на мое име и затова сме в чуденката.
Довечера ще дам повече информация.

# 11
  • Мнения: 24 467
Непременно си изясни дали жилището е било само на баба ти или на нея и дядо ти.

# 12
  • Мнения: 170
Това не е вярно. Договорът за издръжка и гледане не е дарение. И не се полага никаква запазена част.

Абсолютно! Прехвърлянето срещу издръжка и гледане е възмезден договор. Той не предполага запазени части. Атакуем е само от заинтерсованите страни т.е. страните по сделката/договора относно неизпълнението му. Единствено дарението предполага и дава възможност да се търсят запазени части. Дарението е безвъзмезден договор и не е обременен с модалитети и условия и дори да има такива те са нищожни. "Тежеста" с която може да бъде натоварен договора за дарение е запазеното право на ползване.

Най важния въпрос в случая е дали имота е бил лична собственост на бабата на Муслонка и дали същия не е влезнал в СИО-то. Иде реч за това как е придобит имота от баба и - преди брака или по време на брака и чрез какъв способ. Това, че в нотариалния акт фигурира само името на бабата, не е достатъчно, ако се окаже, че е придобит по време на брака чрез покупко-продажба и дори и да е вписано името само на единия съпруг, то този имот е СИО по силата на закона, но ако е придобит чрез дарение, наследство или друг способ това означава, че той е лична собственост. Това трябва да се изясни.

Последна редакция: чт, 03 май 2012, 10:42 от Tumba_lumba

# 13
  • Мнения: 170
Съдейки обчае по това, което е написала Муслонка, че лелята е дала съгласие, предполагам визира се декларацията по чл 33 от ЗС, това означава, че лелята е била и е съсобственик, което от своя страна означава, че имота е бил придобит в режим на СИО от бабата и дядото и след като дядото е починал, собственици на имота са останали съпругата му и двете му деца. Бабата се разпорежда с нейната част която прехвърля на едната си дъщеря срещу издръжка и гледане със съгласието на другия съсобственик-втората дъщеря. Така обаче лелята си остава съсобственик на частта, която е наследила от баща си и към момента има право на тази част. Това хипотетично. Много зависи какво пише в нотариалния акт и частите, които са упоменати и изобщо.

ПП ДЕКЛАРАЦИЯ ПО ЧЛ. 33 ЗС обаче се изискава, когато съсобственик продава на трето лице - несобственик.

Последна редакция: чт, 03 май 2012, 11:25 от Tumba_lumba

# 14
  • Мнения: 169
Здравейте,
Погледнах нотариалния акт. Пише, че след смъртта на дядо ми 1994 г. баба ми наследява 4/6 от апартамента, тъй като собственик е бил и дядо ми, леля ми наследява 1/6 и майка ми наследява също 1/6 от апартамента. Пише, че леля ми се отказва от своята 1/6 част в полза на майка ми, а баба ми предава своята 4/6 от имота на майка ми срещу догледа като си запазва правото да го ползва до смъртта си. Баба ми почина преди 3-4 години 2008 г. мисля, че беше.
МОля ви сега да коментирате леля ми има ли право на имота и майкам и може ли да го препише на мен без съгласието на леля ми?

Общи условия

Активация на акаунт