Автоимунен тиреоидит на Хашимото (24)

  • 69 520
  • 761
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 179
Merelenda , моята докторка се казва Ганчева. Тук в София се преглеждам. Тя  ми постави диагнозата в края на януари на базата на резултати на ТСХ - 0,1, Т3 и Т4 също извън норма и МАТ - 128. Диагнозата й беше - Хашитоксикоза, което аз го разбирам като хиперфункция в комплект с Хашимото. Тя беше категорична че имам и Хашимото заради високите антитела. После ходих на ехограф при друг доктор, който потвърди автоимунното заболяване. Общо взето това, което пише медицинските листа е Тиреотоксикоза. ТРАК не съм изследвала. Докторката каза, че ТРАК ще пуснем когато мине 1 година лечение, за да покаже излекувала ли съм се или не. До тогава пия по схема Метизол. 1 месец бях на 6 таблетки, 1 месец на 3 таблетки, сега съм за два месеца на 2 таблетки, през юли минавам на 1 таблетка и отивам на контрола при нея през септември. С една таблетка дневно трябва да изкарам до януари месец, когато ще пуснем ТРАК. За Хашимото пия Селен по 100мг дневно.Това е всичко, което взимам за лечението. След като започнах с ТСХ-0,1 през януари, през март бях с ТСХ-11, а последното изследване през май - ТСХ 3,04. Мисля, че това е доста добре  и силно се надявам да задържа в граница стойността на ТСХ.
А при теб какво става с лечението? Направи ли и друга консултация? Ще те оперират ли? Hug

Извинете, че стана толкова дълъг поста ми, но пък инфото може да е полезно на някой с моя проблем.
Късмет на всички с лечението!

# 286
  • Мнения: 11 726
Моят случай по писане е абсолютно идентичен с твоя. Laughing
Автоимунно заболяване, Автоимунен тиреоидит, Хашитоксикоза - висок Анти тро (който го има не само при Хашимото, а в % случаи и при Базедова болест), Тиреотоксикоза. Започнах със стойности ТСХ 0,005, Фт4 - около 34, при норми до 24, а Фт3 беше 10, при норми до 7. Анти тро беше 600. В преднишните контроли го следях, когато другите хормони бяха в норма и докторът ми заключи - поведени на щитовидната жлеза, както при автоимунен тиреоидит.

ТРАК пуснахме като приключвах лечението и аз, когато докторът щеше да ми спира хапчетата - резултатът ми бе 1.06 (до 1 - отрицателен, от 1.1 - 1.9 граничен, над 2 положителен.)

И, след като направих рецидива - докторът направо си написа - Хипертиреоидит при Базедова болест.
Пуснах контролен трак след 2 месеца лечение - така се процедирало, и показа висока стойност - 6.81.

Мисълта ми беше, че това, че имаш високи Анти тро и Анти тг не значи , че 100% имаш Хашимото с хиперфункция.
Те всички пишат така първоначално, а с лечението нататък, каквото сабя покаже и накъдето се развие. Отначало започващо с хиперфункция може да е както Хашимото, така и Базедова болест, но най-често, доколкото чета хиперфункцията е до 2-3 месеца и после хашимотки си минават в хипо и си остават трайно в хипо. Ако има момичета с Хашимото, почнали с хиперфункция може да споделят, колко време са били в хипер, преди да минат в хипофункция.
Инфото ще е полезно, предполагам не само за мен. И ако има такива, които дълго време (повече от 2 години ги водят с хиперфункция и Хашимото.
И аз имам антитела високи и ТРАК и Анти тро. Питала съм за Анти тг - нямало нужда при наличието на тези два показатели да се изследва.

Чак края на месеца съм на преглед, дотогава си карам на 2 таблетки еднократно сутрин. Пък ще видим какво ще каже другия доктор.
И принципно, не съм много добре. Не знам и накъде са хормоните, ама не виждам смисъл да ги изследвам на 15 дена. И без това лекуващият ме доктор, който каза, че без операция няма да стане ме остави на тази доза до септември.

Иначе, за операция - ще ме оперират, предполагам, ако аз искам. Насила не давам. Rolling Eyes
Проучвам сега нещата да съм подготвена, а пък дано не се стига до там. Laughing

Последна редакция: пт, 08 юни 2012, 21:35 от Merelenda

# 287
  • Мнения: 1 180
Привет и от мен - още не пия нищо, ще пусна ново изследване и ще видим.... Високи ТАТ и МАТ, TSH  ми е на границата.... Има ли някой да се лекува при д-р Темелкова и какви са ви впечатленията от нея?

# 288
  • Мнения: 5 832
Здравейте момичета! Мисля да си пусна изследвания на жлезата, но изобщо не съм наясно. Може ли малко насоки Praynig Какво представляват изследванията? Кръв венозно и ехограф предполагам newsm78 Бързо ли излизат резултатите? Има ли значение в коя част на деня се правят? Както и има ли значение дали преди или след цикъл? Какво се изследва, Т3 и Т4 ? Ще съм благодарна за малко насоки!

# 289
  • София
  • Мнения: 1 423
tanch, изследванията са вземане на кръв от вената сутрин, трябва да си гладна, никакво кафе или шоколад преди да ти вземат кръв. Въобще само си миеш зъбите и заминаваш да те боцнат. В София резултатите излизат до края на деня, ако си в някоя провинциална лаборатория може и да изчакаш ден два.
Отиваш на ендокринолог, той те преглежда с ехограф жлезата и с опипване на мястото, правиш изследванията, поглежда ги и тях и дава диагноза.
Може ли да ми кажете каква е схемата на вземане на еутироксин и кърменето. Мисля че, преди го бяхте обсъждали, но не мога да го отрия. Колко време след като изпия хапчето мога да кърмя или да не кърмя.

# 290
  • Мнения: 5 832
tanch, изследванията са вземане на кръв от вената сутрин, трябва да си гладна, никакво кафе или шоколад преди да ти вземат кръв. Въобще само си миеш зъбите и заминаваш да те боцнат. В София резултатите излизат до края на деня, ако си в някоя провинциална лаборатория може и да изчакаш ден два.
Отиваш на ендокринолог, той те преглежда с ехограф жлезата и с опипване на мястото, правиш изследванията, поглежда ги и тях и дава диагноза.
Може ли да ми кажете каква е схемата на вземане на еутироксин и кърменето. Мисля че, преди го бяхте обсъждали, но не мога да го отрия. Колко време след като изпия хапчето мога да кърмя или да не кърмя.
Благодаря много! А с цикълът нещо трябва ли да се съобразя?

# 291
  • София
  • Мнения: 7 987
tanch, стандартно се изследва TSH, FT3 и FT4. Може да пуснеш и антитела - ТАТ и МАТ. Те обикновено се използват за диагностициране на Хашимото. Нямат отношение към цикъла и не се изследват на определени дни. Единственото е да си гладна и да не си пила кафе, чай и пр.

# 292
  • Мнения: 15
Шмати, по инструкцията на д-р Начев, хормонът трябва да се приема след първото кърмене за деня и да са минали поне 2 часа от приема до следващото кърмене.
При мен схемата е - 1-во кърмене към 06:30ч. до към 07:30ч., след това взимам хормона и после към 09:30 или 10:00ч отново кърмене.

Хайде, приятен следобед на всички!

# 293
  • Мнения: 4
Здравейте!
Мисля, че сме разисквали въпроса за връзката между Хашимотото и по-високия общ холестерол.
Искам да ви споделя, че от меналата седмица има резултат на пълна кръвна картина от проведени профилактични прегледи и всичко ми е абсолюно в норма, с изключение на холестерола.Нормата му е до 5.20, а моят е 6.30.Не съм затлъстяла, не ям мазно, избягвам масло, тлъсти храни, газирано и въпреки това-холестерол над норма.Ако някоя от вас е имала подобен проблем, да сподели, има ли наистина връзка с Хашимотото и как се е справила с проблема.

# 294
  • Мнения: 70
Buratina,и аз съм като теб...с холестерол малко над граница.И аз съм с Хашимото и хиперфункция..открих високия холестерол случайно преди 20-тина дни..от тогава се опитвам да ям поне по 2-3 ябълки на ден и ябълков пектин с обезмаслено кис.мляко сутрин.Наложила съм си диетично хранене,лакар,че и аз не ям мазно..пържено,сега избягвам и сладко ...предимно на плодове и зеленчуци съм..

# 295
  • София
  • Мнения: 7 987
Преди време бях ходила при ендокринолог, който работи по програма "Редукция". Моят холестерол беше около 6 и нещо, при положение, че бях 57 кг. Той каза, че има значение как е изследван - не трябва да се пие алкохол 3 денонощия преди изследването, а последното ядене трябва да е преди повече от 13 часа преди изследването.

# 296
  • Мнения: 1 091
Момичета, имате ли представа д-р Тодорова дали отговаря на телефона или на имейли? Изпуснала съм я в София, преглеждала е в събота и неделя /бяха ми казали,че ще идва през юни, но когато звъннах в понеделник, се оказа, че вече са минали прегледите/. Трябва да си пусна едно ТСХ и се притеснявам, че ако не е ОК, няма как да се видя с д-р Тодорова. Казаха от кабинета, че не е ясно кога ще преглежда. Чудя се дали ще ме консултира по тел. newsm78
Явно никой няма да ми отговори...
Моля ви, кажете тогава как става прегледа при д-р Начев когато е за първи път? Обаждате му се по телефона за час или направо отивате на преглед? И кога къде преглежда? Благодаря предварително!

# 297
  • София
  • Мнения: 10 698
кия Начев преглежда в Панацея и в Майчин дом,аз лично му се обаждам и питам кога е в МД и отивам там-без час.
Тия дни ще ходя при него,че пак се забавих...сега си чакам резила с ТСХ ooooh!

# 298
  • Мнения: 1 425
Здравейте момичета....преди няколко дни ходих на преглед на щитовидната жлеза.Имаше тук кампания и аз понеже никога не съм ходила на ендокринолог,реших да отида. EmbarassedНямам никакви симптоми,освен холестерол малко над горната граница.50кг. съм с ниско кръвно и вообще нямам никакви оплаквания/поне за сега/.При прегледа с ръце нищо не се установи,тоест каза че жлезата е в нормални граници.А от ехографския прегледа останах направо потресена. ShockedОткриха ми че имам Хашимото,и три възела с размери 6мм.,7мм,8мм.Лекарят сега ми пусна иследвания на хормони и каза че ми препоръчва биопсия на възлите. ConfusedУжасно се притесних......четох,четох и още повече се притесних,а резултатите на хормоните ще излязат утре. ooooh!Какво ми предстои от тук нататък....има ли някои който да си е правил биопсия и дали е наложителна..... ThinkingИ тези възли биха ли могли да ми създадът проблеми... ThinkingОх вообще ще съм благодарна на всякъква информация... Praynig

# 299
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Берина, моя приятелка есента ходи на ендокринолог - тъй като аз имах хипофункция на ЩЖ й препоръчах и тя да се изследва. Лекарят й откри възли, единият от които беше с неправилна форма. Прати я на биопсия в София. Няма да разказвам по-нататък, за да не досаждам. Но щом твоят лекар е преценил, че трябва да се направи биопсия, при всички случаи е за твое добро. Само ще кажа, че приятелката ми е жива и здрава.

Общи условия

Активация на акаунт