Отговори
  • Мнения: 3 181
До колко сте склонни да поверявате децата си на не особено близки хора?
 Чудих се как да формулирам заглавието, да е по-ясно и конкретно, като знам форума, ще има сега 10 страници определяне кой какво разбира под други, чужди, не особено близки хора.....
Става въпрос за следното: случвало ли ви се е, и бихте ли оставили детето си на някой не особено близък да го гледа известно време, ще дам примери, за да стане ясно от какво е провокирана темата.
Онзи ден, видях приятелче на синът ми в кавартала да си играе, на въпросът ми с кого е( майка му или някоя баба, дядо) един господин към 60 отвърна, че той го гледа, докато майка му ходела да вземе кухнята. Въпросният господин работи в съседният магазин, сподели, че всеки ден, майката оставя детето(на 4г) под негов надзор, за половин час, докато вземе кухнята, ходи с колата само с другото дете. Лично мен, информацията ме шокира, защото не бих постъпила по подобен начин, колкото и да ми е сложно и трудно, детето винаги е с мен, това си ми е принцип. Да, има дребни изключения, но за по 5-10мин и не ежедневно, т.е. мога да го оставя на друга майка, докато съм в магазина да напазарувам, но никога за по-дълго време, никога често.....а и детето ми е послушно, принципно.....синът ми бива оставян на друга майка, баба, само ако се е заиграл сериозно, понякога и сам не иска да идва, но не защото на мен ще ми е сложно, трудно и т.н.......като малък съм ходила с него къде ли не, просто моята логика, е че детето трябва да е с мен, вместо да се притеснявам, ако го поверя на някой. В случая изключвам, баби, дядовци, близки роднини, детегледачки......под други и чужди хора, имам предвид, като даденият пример.......
Ще споделя, че мъжът ми доста пътува, нямам за помощници баби и дядовци, далеч са, но някак си не мога въпреки всичко да оставя детето на кой да е. Имам ли работа, зает ли е детският клуб, малкият идва с мен, въобще не се и замислям.....за някои майки, опцията детски клуб не важи, предпочитат да се обадят на някой уж познат.

Още един случай ме впечатли, да не кажа шокира, преди време.
Бях в провинцията за 2 седмици(подчертавам, че е там, ще разберете от историята защо). Моя съученичка, с която не се бяхме виждали от много години лятото установихме, че имаме деца на еднаква вързаст и се събирахме заедно да играят. По празниците сестра и се беше върнала от чужбина с двете си деца. Едното е на възрастта на нашите деца. Едната сутрин към 8.00 часа ми призвънява телефона( не звъни, а само веднъж, не знам как се казва, на жергон, клипира, пуска сигнал), въпросната приятелка. Стоя на компа и телефона е до мен, докато да го вдигна, спря да звъни, след 10 мин. пак, т.е. някой не звъни,  а само .....както и да е. След 1 час реших да се обадя, защото синът ми вече беше станал,  и се бяхме  разбрали с приятелката Х. да се чуем,  за да играят евентуално с племенника и. Звъня , и тя на пожар ми казва, (живеят на 5мин) да взема племенника и, да го изведа с моето дете, че тя имала работа. Аз и отговарям, че ние преди 10.00 няма да излезем, да съм го вземела в нас, докато излезем, че тя трябвало да излиза....обяснявам и, че в къщи не е удобно, баба ми, баща ми спят.....моят синковец още в леглото, тепърва ще закусва..........с две думи, не става.....тя продължава да настоява, майка ми да отидела да го вземе и доведе в нас Shockedпопитах я какво е толкова спешното? Баща и се обадил късно, че организирал майстори да направят ремонт на техен имот, и тя трябвала да отиде да им откючи и стои с тях....попитах защо баща и не вземе племенника( майка и , баща и, сестра и с децата са на вилата на 10км от града...баща и бил болен, майка и е на количка, а сестра и не знам.....т.е. нейните роднини и близки, я бяха поставили в това положение, не смятаха за нужно да и помогнат за детето, и трябваше Ани бързата помощ да отреагира( шегувам се, защото все ме търси, да и свърша нещо, предният ден и писах данъчните декларации, по-предният не знам какво беше......), както и да е....обясних, че не ми се е обадила по-рано, и не се казва така: ела, а се пита може ли, не може ли, удобно, неудобно......а не да очакват от теб да си на линия, когато има нужда. Питах я защо не е звъняла , а само прозвънявала, да не ни събуди......ами един смс, напиши.....не отидох..... както казва баща ми hahaha, да се върна в родният си град, да живея, защото Х. не може да се справя в живота без мен.... казах и, че не мога, имам ангажимент, вечерта и се обадих......въпросната приятелка ми каза, че сме били хора и трябвало да си помагаме( тя явно ме смята за длъжна), колко пъти като и се налагало, оставяла детето на някой познат от улицата....стояла и гледала кой ще мине, и го викала да гледа детето, докато тя си свърши работата и отиде до еди къде си:shock: беше намерила и  сега една съседка. В града има детски клуб, т.е. и това е опция.....#Crazyнаистина ме шокира......но след детето в квартала, което беше поверено на продавача от магазина, се замислям, че явно е практика на хората.......знам ли....явно аз много се вживявам.......това, не значи, че ще последвам примера на подобни майки......но ми е интересно до колко сте склонни да вярвате на други хора, т.е. да им поверите децата си и т.н.
Моето мнение, колкото и да съм заета, не оставям детето на други хора( до магазина за 5мин. да), но за по-дълъг период или ежедневно, абсурд.......ще се побъркам от притеснение....и предпочитам малко да си усложня живота и детето да е с мен, от колкото да се случи нещо.......синът ми ходи с мен на козметик, фризьор, лекар от бебе.......свикнал е Mr. Green

Последна редакция: сб, 02 юни 2012, 09:09 от ani27

# 1
  • Мнения: 11 908
Темата за смелостта да си поверим децата на не особено близки ли е ?

Или е за неделикатните ни приятелки, които ни товарят с неприемливи ангажименти?

От примерите малко се измества центърът.

Веднъж се случи и двамата с мъжа ми да пътуваме в един и същи ден служебно ,извън града в различни градове за ден.Не беше сигурно в колко часа ще успеем да се приберем и дали ще успеем да вземем детето от градина.Затова имах резервен план- помолих наш близък приятел да прибере детето.

Случвало се е да оставя детето с някоя моя приятелка с деца за около 5-10 минути на площадката.
Оставяла съм детето за час с треньора по плуване.

Сега ще го оставя на летен лагер за две седмици/ но с прибиране вечер у дома/ при съвършено непознати организатори.

Но с ръка на сърцето казвам, че дори и при бабите да го оставя все ми е притеснено.Единствено на мъжа си имам пълно доверие и съм спокойна.

# 2
  • Мнения: 12 662
Темата за смелостта да си поверим децата на не особено близки ли е ?
Или е за неделикатните ни приятелки, които ни товарят с неприемливи ангажименти?
От примерите малко се измества центърът.

Точно.  Peace
Определено се вживяваш.  При приятелката случаят е друг - май те използва.
Иначе - не се впечатлявам от майките-героини, които ходят на фризьор, козметик, с децата.

# 3
  • Мнения: 3 181
Е, не си ме разбрала, когато е заето клубчето и нямам на разположение беби и дядовци, предпочитам детето да е с мен, вместо да го поверя на някой малко познат човек. Учители, треньори и подобни не се броят. То и дребният ходи на плуване, и около басейна родители не са желателни....но там го оставям на хора, за които се предполага, че това им е работата...Има моменти, в които се случва, човек да е ограничен в избора, т.е. да няма на кой да си остави детето,  но визирах системното поверяване на детето на не особено близки хора.
Примера с въпросната приятелка е защото ме изуми с откровеността си, как дори привиквала познати от улицата, на случаен принцип и им оставя детето, за да излезе....не се имам за майка героиня, защото  намирам за напълно нормално и естествено детето да е с мен.

# 4
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 864
Вживяваш се, да.
Хора всякакви - моето дете също е с мен навсякъде. Но ако други хора могат да се доверят на познати, не виждам защо не. Още повече, че в по-малките населени места, много хора ти се вписват в кръга "добри познати" и не е странно да молиш някого извън непосредственото ти семейно обкръжение за услуги.

# 5
  • Мнения: 420
Зависи. Детето съм го оставяла при приятелка за около час. Това е най-далечният човек, за когото се сещам. Но пък принципно не би ме притеснило да го оставя и при колежка, ако ми се наложи. Системно обаче, ще се почувствам по-скоро неудобно, защото не са ми длъжни хората.

# 6
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз не! Абсурд да си поверя децата, особено като са малки, на някакви почти непознати хора. Нямам им доверие. Повече вярвам на децата, отколкото на някакви възрастни покрай тях. Дори когато броени пъти съм ги водила в детски кът (имаше в Халите навремето), винаги съм седяла на няколко метра от тях, за да ми е чиста съвестта. Ни комшии, ни продавачи, ни никакви не признавам! Може да изглеждам параноична, но предпочитам да ми е мирна главата и аз да си нося отговорността за децата, ако трябва да ги мъкна със себе си навсякъде, но не и да ги поверявам на някакви почти непознати хора. Е, на разни козметични, фризьорски и болнични места не съм ги водила, организирали сме се някак вкъщи. Аз и за чуждо дете не бих поела отговорност, защото не искам после неприятности, никога не зная дали хем няма да му направя услуга на този познат, и хем после да ми вдига фасони.

# 7
  • Мнения: 10 547
На никого не оставям децата си. Нямам им доверие.
Излишните драматизации, усещам, са ти по вкуса.  Simple Smile

# 8
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Айде оставете фризьорите, козметиците и лекарите, ама какво ще се прави с тая параноя когато/ако детето иска да ходи на гости на свое приятелче?

За добро или лошо аз проблеми с горното нямам. Децата от нашия квартал постоянно обикалят по къщите, ходят си на гости едно на друго, родителите си знаем телефоните, в случай на неочаквани гости. Децата ми се чувстват чудесно, аз също.

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
ако имам доверие на хората, ще има и гостуване.

# 10
  • Мнения: 741
На въпроса: на никого не оставям децата си, от никого не търся помощ, когато ми се налага да отида някъде. Недоверчива съм, страхувам се. Дори мога и да се депресирам от притеснения.
 
Но наистина се драматизират споделените случаи.
В първият случай вероятно майката се познава достатъчно добре с дядото, за да му се довери.
Във вторият - твоята бивша съученичка те познава от много време, има ти доверие и не се притеснява да остави детето си при теб и знае, че към него ще се прояви достатъчно внимание и отговорност.

# 11
  • Мнения: 4 965
...
Но наистина се драматизират споделените случаи.
В първият случай вероятно майката се познава достатъчно добре с дядото, за да му се довери.
Във вторият - твоята бивша съученичка те познава от много време, има ти доверие и не се притеснява да остави детето си при теб и знае, че към него ще се прояви достатъчно внимание и отговорност.

Абсолютно. Ти не можеш да си сигурна, че човекът с магазина не е роднина или близък приятел на майката. А случаят с приятелката ти показва друго - тя ти има доверие, докато ти не желаеш да се ангажираш.
Не оставям дцата си с непознати хора, но съм ги оставяла с приятели, с комшии, с родители на техни приятелчета - разбира с, само при нещо наистина неотложно и за съвсем кратко /примерно, оставям ги да играят под погледа на познатия и изтичвам за хляб/. Но това е ставало буквално няколко пъти, броейки на пръстите на едната ръка. Водя ги с мен, гледа ги баща им или ги оставяме на някой много близък роднина /баба, леля/. Основно баща им ги поема в подобни случаи, защото работата му го позволява.
На непознат човек няма начин да ги оставя, но има разлика между непознат и не-роднина, нали се усеща?!

Последна редакция: сб, 02 юни 2012, 12:52 от azaf

# 12
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
ако имам доверие на хората, ще има и гостуване.

Е, то това важи не само за гостите, но за всяка ситуация, в която оставяш децата си на друг. Само дето представите ни за това на кой е добре да се довериш може да се разминават и да предизвикват шок и театрално припадане по форумите.  Grinning

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Не оставям детето си на никой. Доскоро нямаше и на кого.
На не особено близки хора котката си не бих оставила, какво остава за детето...
От известно време имам възможност да го оставям на майка ми, но не с дни, а за по няколко часа.
От бебе си е с мен навсякъде... май само на гинеколог не сме ходили заедно  ooooh!

п.п. Всеки решава за себе си...

Айде оставете фризьорите, козметиците и лекарите, ама какво ще се прави с тая параноя когато/ако детето иска да ходи на гости на свое приятелче?


Аз параноя нямам.
Въпрос на личен избор е както вече казах.
Що се касае до гостуването - пускам го вече сам, без мен, /на 6,7г е/, но само в хора, които много добре познавам  Mr. Green



# 14
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Що се касае до гостуването - пускам го вече сам, без мен, /на 6,7г е/, но само в хора, които много добре познавам  

Какво означава "много добре познавам"? Просто ми е любопитно. Защото аз долу-горе това мога да го кажа само за семейни приятели, което на практика означава, че ако следвам този принцип, децата ми не трябва да стъпват в къщата на гости или на РД на приятелчетата си от ДГ/училище/квартала.  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт