Отслабване с диетата на Д-р Гайдурков

  • 217 336
  • 537
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 274
Здравейте, от понеделник започват Петровите пости. Мисля, че моментът е добър за разтоварване и отслабване. Някой има ли желание да спазва с мен този режим?

Открих го тук: http://sanitasbooks.wordpress.com/2012/04/28/%D0%BA%D0%B0%D0%BA- … -10-%D0%BA%D0%B3/


Д-р Георги Гайдурков:

Как да свалим излишните 10 кг?

Преди всичко, като постигаме в нас баланс, с други думи – здраве. Здравословното тегло може да бъде само част от здравето. Редукция на килограми и изграждане на последващ стил на хранене провеждайте само с вашия лекар!

Ето една примерна структура:

1. Редуцираща програма от 14 дни.
Целта е не само да постигнете сваляне на килограми, а организмът да изхвърли непотребни вещества и в същото време да попълни неизбежните съпътстващи това състояние дефицити.
Консумират се: сурови плодове (желателно без банан), сурови зеленчуци (задължително без сол и мазнини), сурови ядки (без фъстъци). Количество плод и зеленчук – до 1,5 (2) кг дневно; ядки – до 150 (200) г дневно. Часове – свободни. Плодовете не се смесват с друго, ядат се само на гладно (2 часа интервал от другите храни).
Течности – свободно, изворна вода и билков чай (с лимон) между приемите на храна. Без мед! Медът е с висок гликемичен индекс (ГИ) и се превръща в лош холестерол и мазнини. При нужда от сладко – до шепа фурми, смокини.
Изхождане – 2 пъти дневно. Ако няма – повече киви, круши.
Спортувайте. Ще свалите 4-6 (7) кг в зависимост от енергоразхода и изхождането.
ВНИМАНИЕ! Здравословната редукция е постепенна и никога не е гонене на килограми, а постигане на здраве.

2. Захранване за 7-10 дни.
Освен суровите продукти включвате постепенно задушени зеленчуци (без картоф), зърнени и бобови варива: киноа, царевица (замразена, не консерва – консервите имат сол), елда, леща, нахут, грах. Все още без сол и добавена мазнина. Запомнете: наднорменото тегло е свързано най-вече с добавянето на сол и екстрахирани в бутилка мазнини. Необходимите соли и мазнини се съдържат в самите продукти. Ползвайте за овкусяване пъстър букет подправки, включително лимон, чесън, люто чушле, смлени на паста сурови ядки.

3. Съставяне на балансиран стил на хранене.
Това е дългосрочната стратегия. Без нея следва познатият йо-йо. В тази част се надграждат животинските продукти: млечни, яйца, меса. Стилът е индивидуален, но има основни правила:
- Старайте се голяма част – около 75%, да бъдат суровите растителни храни
- Комбинирайте животинските храни преимуществено само със сурови зеленчуци
- Намалете солта до минимум! Внимавайте за съдържанието на скрита (търговски добавена) в продуктите сол. Заменете я с подправки (без сол в тях). При нужда – само щипка диетична сол с редуциран натрий (калиева сол – 66% калий)
- Редуцирайте до минимум добавката на екстрахирани мазнини: олио, зехтин и др. Извлечени извън тъканта на продукта (семена, маслини), те са трудно разградими и се трупат в тялото. Ползвайте самите продукти: смлени на паста ядки – за приготвяне на дресинги, вкл. със суров жълтък; авокадо, обезсолени маслини (пасирани на безсолно песто). Допустимо е краве масло – до 30 г дневно. Всички тези омазнители са неутрални. Могат да се добавят във всички храни, но след термичната обработка.
- Избягвайте технологично преработените храни: на първо място хляба (заменете го със зърнени варива), тестени продукти, паразитни храни като чипс
- Не се страхувайте от сладкиши с нисък ГИ: сушени плодове, домашни бонбони (приготвени от смлени ядки, фурми, какао и др.). Стандартният шоколад също е неутрален, видът е по избор – до 100 г дневно. Сладките храни се консумират винаги самостоятелно, не смесени с другите.

След около месец хранене можете да повторите стъпките в съкратен вариант – например редуцираща програма за 7 дни, захранване за 2 дни. До 3 дни от първата стъпка не се нуждаят от захранване.

# 1
  • Мнения: 1 280
Аз имам желание малко да попостя, и изобщо да се попречистя, така, че брой ме в отбора!  Hug, От понеделник - 11, юни, Колкото издържа, не искам да си поставям каквито и да е срокове . 
Аз Гайдурков много го харесвам, допада ми .

# 2
  • Мнения: 1 274
Pinkitо, Благодаря ти, че се отзова! Имам нужда от подкрепа.
И аз го харесвам, той е доразвил идеите на Лидия Ковачева и ги е попроменил. Махнал е голяма част от захарта, позволява зеленчуци. Неговите диети имат лечебен ефект, но не са толкова драстични като режимът на Ковачева.
Аз лично, смятам да правя диетата с по-малко сладки плодове и повече зеленчуци, без сушени плодове. Харесва ми, че са включени сурови ядки.
Мисля, че е в реда на нещата да я правиш колкото издържиш или да добавиш тук-там още някакви храни, като риба или пълнозърнест хляб, примерно, или пък малко сол...
Сега вече падат цените и на плодове и зеленчуци и моментът е добър!

# 3
  • Мнения: 1 280
О, Да, аз си имам нужда от пречистване , тази година някак си не можах да се организирам по рано да го направя. Напоследък само задържам килата, и се люшкам 3 месеца вче между 65-66 кг. трябва да сваля поне до 58-60, но вече не искам да се заричам и да си обещавам. Само почвам някакъв режим и после пропадат нещата и пак почвам и така.. Време ми е за някаква промяна и  се надявам този режим да ми помогне. Ти колко кг имаш да сваляш? Колко си висока?

# 4
  • Мнения: 1 274
Аз искам да сваля засега 10 кг. Не вярвам да сваля повече от 4 кг. с този режим. По принцип мъжете отслабват много по-бързо, така че предполагам, че 7 килограма важи за мъже и за много млади жени. Добре че идват постите, така искам, не искам, се придържам към някакъв режим на хранене.
Аз от утре започвам горе-долу такъв тип хранене, но ще дояждам в събота и неделя някои други храни.
Постите са до 29-ти включително, което е достатъчно време за две седмици диета + 5 дни захранване.
Тази вечер приготвих зеленчуци за утре - салата от сурови тиквички:
Прозрачно нарязани на кръгчета тиквички 1 кг. с един стрък зелен лук с глава, 3 глави чесън нова реколта, пресен джожен към 1/2 връзка, 3 морковчета нова реколта и сока от два лимона. Това го смесих хубаво и го сложих в хладилника да се смесят вкусовете за утре.    bouquet

Последна редакция: сб, 09 юни 2012, 21:31 от Adriana71

# 5
  • Мнения: 1 280
Тази рецепта никога не съм я правила, но днес ако ида до магазина и аз ще взема тиквички за да я забъркам, предполагам, че става страшно вкусно.. аз за чесън умирам... Blush
Аз утре съм на едно гости, и няма да се увличам, но все пак не искам да се обяснявам защо на вечеря ще хапвам само салата .. Тези 2 дни ще поогранича храните , за понеделник вече да съм се настроила за началото. Да ти кажа, много е индивидуално свалянето, не че ти не знаеш де... Laughing  Съвсем е възможно и 7 кг да се свалят за 2 седмици + захранването. По принцип и за мен ще е много добре ,ако успея да сваля до 10 кг, но не искам повече, това ми е максимума./ не само с този режим , а по принцип ../ Не бързам, не си поставям цели, иска  ми се да станат нещата спокойно, а не сутрин да притепквам около кантара ,какво ще ми покаже...Писнало ми е от режими и диети, дори сега се настройвам, че по скоро го правя за пречистване и за здравето си, а кг са следващото,което ще е бонус. Ади, ти спортуваш ли? Аз от скоро започнах, ходя на зумба и в залата на фитнес, но тъкмо направих 1 седмица и детето ми се разболя и сега 1 седмица не съм ходила. Надявам се обаче от понеделник пак да съм там..много ми харесва изумбата и всички други класове,които предлагат, 1 час яко пот се лее, а и е много разтоварващо, но не е достатъчно .. трябват си и тренировки по сериозни според мен, класовете са повече за тонус.

# 6
  • Мнения: 1 274
Пинки, аз също разсъждавам като теб, че режимът е за здраве и пречистване. Според текста по-горе, става дума именно за изхвърляне на соли и за правилно хранене (без сол и извлечени мазнини). Защото не става дума за хипокалориен режим - 150 г. ядки и 1,5 кг. плодове и зеленчуци не е толкова малко. От тези 7 кг., ако се свалят, - 1 кг. ще е само вода, поради премахването на солта от диетата. На мен ми харесва, че в този режим няма някакви специални рецепти и изисквания и специални ограничения, спазване на часове, затова за човек като мен е удобен.

Аз гледам да се движа - всеки ден ходя поне по 1 час. Освен това, вкъщи имам степер, въртящ се диск за кръста, степ и диск със степ аеробика и т.н. Между другото, сигурно знаеш, сега има степери за 50 лв., много са компактни и не заемат място - идеални са ако трябва да си стоиш у дома, навън вали, студ е или нещо такова. Другото, което правя е да си пусна радиото и да танцувам - зумба в мой стил... Което можеш да правиш, ако трябва да си стоиш у дома.

Смятам да ползвам вместо сол смес от подправки - като шарена сол, но без солта. Ще си подправям салатите със суровия тахан на Балчо. Много успешно ми замества олиото. Днес трябва да се запася с тахан, сурови ядки и подправки, понеже шарената сол, която по принцип си правя, съдържа морска сол.

Надявам се че детенцето ти е по-добре. 

# 7
  • Мнения: 1 280
Липсата на сол на мен лично ще ми е много трудна, аз не ям солено, но съвсем без сол май никога не съм яла. Подправки и аз ще добавям. Не знам обаче .. сурови бадеми например, 150 грама мисля, че са към 900 калории, не са ли много ? Знам, че са страшно полезни, но калориите малко ме стряскат, иначе аз и 300 грама мога да си хапна - няма да ми се опрат!  Laughing Чувала съм, че Гайдурков дори препоръчва и по голямо  количество сурови ядки, знаеш ли  как го обяснява този голям прием на мазнини и калории?

# 8
  • Мнения: 1 274
Аз мисля да накисвам ядките предварително.

Миналата година имах един доста натоварен ден и така стана, че за деня изядох 200 г. сурово кашу, което си купих от една будка, която видях в момента, когато прегладнях, и един суров шоколад от био магазина - 80 г. И това ми беше храната - към 1800 калории. На другия ден бях -1 кг.

В миналото ми се е случвало да ям много сурови ядки, най-вече кашу, без накисване, и да отслабвам.

Според мен това се дължи на факта, че се усвояват много бавно. Колкото и да ги дъвчеш, вероятно много и не се усвоява. Освен това, можеш да се ограничиш с по-малко количество ядки, ако предпочиташ. Също така, има значение за организма дали една храна се поема цяла или на части - едно е мазнините да се поемат с цялата ядка, друго е само извлеченото масло. Има такива натуристи, които твърдят, че всяка храна, която не е цяла, създва дисбаланс в тялото.

От друга страна, от бобови пълнея и се подувам. По принцип няма да ми е за пръв път да отслабвам със зеленчуци и ядки, малко плодове. Защото установих, че през постите така мога да отслабвам, вместо да пълнея, както ми се е случвало. От горчивия опит стигнах до извода, че трябва да се пости с такива храни, каквито е имало в миналото - тогава не е имало бял хляб и захар. Освен това си има пости без олио и това не е случайно. През миналите пости добавих и хляб Местемахер - от вносния ръжен пълнозърнест към менюто си. С него също отслабнах. Като че ли няма друг хляб, с който да отслабвам.  

Ако не можеш без сол, яж сол. Аз съм имала дълги периоди без сол. Сега ползвам сол Рапунцел - морска нерафинирана, йодирана с водорасли. Аз от сега си признавам, че също може да ям сол, както и да добавя малко хляб Местемахер, ако видя че имам голяма нужда, както и в събота и неделя малко риба.

# 9
  • Мнения: 4 322
И аз съм с вас.Смятам целите пости да изкарам по д-р Гайдурков.(даже се разписах при плодчетата,но..)
Adriana71,благодарско за темата.  bouquet  bouquet  bouquet(постите са до 29.06-целите ли ще ги караш?)
Pinkito, HugОздравяхте ли?Радвам се,че пак на този режим се събрахме.(1-ят път много ми помогна).
Отивам да ви чета..

Последна редакция: сб, 09 юни 2012, 21:29 от sun sea

# 10
  • Мнения: 1 274
sun sea, радвам се, че се появи и ти. Колкото повече сме, толкова по-голям е шанса да се стимулираме положително взаимно. Ще карам целите пости, но не знам дали ще издържа целите по Гайдурков, ако това питаш.

Днес купих 3 кутии суров сусамов тахан на Балчо, които би трябвало да ми стигнат за постите. Снабдих се и с лимони за чайчето. Утре може да купя някои ядки, макар че имам разнообразни запаси.

# 11
  • Мнения: 97

Постите са до 19-ти включително, което е достатъчно време за две седмици диета + 5 дни захранване.
Тази вечер приготвих зеленчуци за утре - салата от сурови тиквички:
Прозрачно нарязани на кръгчета тиквички 1 кг. с един стрък зелен лук с глава, 3 глави чесън нова реколта, пресен джожен към 1/2 връзка, 3 морковчета нова реколта и сока от два лимона. Това го смесих хубаво и го сложих в хладилника да се смесят вкусовете за утре.    bouquet

Постите продължават до 29 юни!!! Желая успех с диетата на теб и другите момичета и благодаря за споделената рецепта за салатата със сурови тиквички   bouquet.

# 12
  • Мнения: 1 274
vessit, мерси че си ми посочила грешката.   bouquet  Редактирах я по-горе. Ти всъщност ще се присъединиш ли към нас?

Последна редакция: сб, 09 юни 2012, 21:48 от Adriana71

# 13
  • Мнения: 4 322
Adriana71,благодаря за милото посрещане! HugТози режим по време на пости ми се отразява най-добре,а за захранване-зелевата супа или ангелската(от житната).Бъза и билките продължаваш ли ги?(аз даже и цвят от бъз пропих на цитронада).
И аз се изкушавам за тахан,но с 1 лъж.трудно минавам.И  с ядките съм готова на злоупотреби.За сега си взех само тикв.и слънч.семки,за да убия с тях вредния навик да ям от скука.
Пожелавам ви лекота в режима,невероятно пречистване и кг-во намаление!

# 14
  • Мнения: 1 274
sun sea, много се радвам, че вече си с опит с този режим. Може да научим неща от теб. Имам чувството, че режимът няма да е тежък за спазване. Интересни неща споделяш за захранването.
С бъзчето продължавам, това е най-простото нещо за взимане. От понеделник ще включа и 7 билки, които ще редувам с чая за черен дроб от Поп Богомил, който също ми подтиска апетита. По принцип тези билки ги ползвам най-вече по време на пости. Мисля, че билките имат най-добро действие с постна храна. Цвят от бъз си накиснах снощи с розови листа в 1 тенджерка с вода и днес пих това. Та и аз започнах да потребявам различни бъзови варианти.  Laughing
 newsm51

Общи условия

Активация на акаунт