Бившето БТК ще ме съди за "неплатени" 10,80 лв.

  • 102 280
  • 777
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 23 083
Ще се постарая да бъда максимално кратка, за да не ти отегчавам с дълги преразкази.

Преди около час на мобилния телефон ми позвъня непознат номер. Вдигам - адвокат Димитров от не знам коя си кантора. Била съм длъжник на БТК с 10,80лв. Ако до 7 дни не внеса сумата във Виваком, ще бъде образувано дело срещу мен. В първия момент онемях. Защото с БТК съм приключила всякакви взаимоотношения преди повече от 3 години и съм платила всякакви такси и таксички. Няма да ви занимавам колко време ми отне раздялата с тях...

Та в първия момент заявих на адвоката, че веднага ще се втурна към най-близкия клон и ще си внеса чинно сумата. От другата страна ми беше уточнено, че след като платя, трябва да се обадя в понеделник в 9,30 ч. в кантората и да продиктувам номера на фактурата, датата и часа на плащане.

Обаче като размислих трезво и като ме обхвана бяс. Защо да позволявам на тия да ме правят на маймуна и да се гаврят с мен. Аз не съм им длъжник. Дори и да бях, не е ли нормално, ако ми бяха пратили някакво известие или ако ми се бяха обадили по телефона. Минали са 3 години, мама му стара! И взех, че се обадих на същия адвокат, за да го уведомя най-коректно, че няма да му се обадя в понеделник, тъй като ще си помисля дали да давам пари, които никому не дължа. От другата страна най-ехидно ме уведомиха, следното: "Много се радвам, госпожо. Така хонорарът ми ще е далеч по-голям, много Ви благодаря!".  Shocked

Треперя от обида и унижение.
Кажете какво да правя?

П.П. Остава и вариантът на платя - клонът на Виваком ми е под носа, но ще падна в собствените си очи. Така без битка ли да оставя нещата?!

# 1
  • Мнения: 25 599
Сигурна ли си, че някой не се бъзика с теб?
За първи път чувам адвокати да събират пари от длъжници, че и точно пък на Виваком...
След като имаш клон под носа, иди и ги помоли да проверят дали дължиш нещо и на какво основание. Тогава ще разбереш какво става и защо.
Ако не - дай си телефона, да ти звънна и аз. Щом си склонна да раздаваш току-така пари, само защото някой ти се представил за адвокат, да се пробвам и аз.  Laughing

ПП Дано не ти звъннат, че твой близък е катастрофирал - направо те виждам как гориш. 

# 2
  • Мнения: 2 927
      Тони, на бас се хващам, че адвокат Димитров е от някоя фирма за събиране на задължения. Ако си сигурна, че са минали три години - не плащай нищо, просто го информирай по телефона, че в делото ще се позовеш на погасителна давност, пък те нека си те съдят. Може да споменеш, че адвокатът ти иска около 1000 лева хонорар за това дело дело  Mr. Green (не че ще се хване).
     И може би трябва да поправиш заглавието на темата, БТК не е бивша - това е името на компанията. Виваком е само търговско име.

      ПП Какче, точно адвокати се обаждат. Работят с фирми за събиране на вземания. Наскоро срещу позната щяха да водят такова дело, защото друг човек, ползващ карта с нейното име не си беше плащал задълженията, а адреса й беше сменен и не получавала писмата, които са и пращали. Проверих ги.

# 3
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
П.П. Остава и вариантът на платя - клонът на Виваком ми е под носа, но ще падна в собствените си очи. Така без битка ли да оставя нещата?!

Провери си внимателно нещата; ако действително имаш да плащаш 10.80 ги плати и поискай някакъв документ, че вече нищо не им дължиш. Да се разтреперваш за 10.80 не си заслужава.
И разбира се, че няма да паднеш в собствените си очи!

# 4
  • Мнения: 220
Този Димитров не е адвокат.И аз имам вземане даване с него заради една  надписана сметка от Глобул.Той е служител в  дружество за събирания.Толкова е нахален,аз вее спрях да му вдигам като ми звъни.Ако искаш мога да ти напиша номера му да го сравниш с твоя.

# 5
  • София
  • Мнения: 23 083
Направо изтипосвам телефонните номера, от които ми звъня господи адвокатът:
02 437 25 81
02 437 22 16
Включва се централа, казва името на кантората и се действа спрямо указанията. Вътрешният номер на адвоката е 415.
Како Сийке, наистина ми мина през ума, че някой се майтапи с мен, но аз лично после звънях на този Димитров и говорих с него. Кантора е някаква, но не чувам добре името й.

Котьо Тръмп, имах документи, че окончателно сме приключили взаимоотношения с БТК, но отдавна съм ги изхвърлила. Дори от БТК ми дадоха документ, че ми разрешават да си прехвърля номера на домашния телефон към Мтел. Последните явно го пазят някъде. Peace

След малко отивам до клона на тия от Вивата и ще поискам информация. Но за момента нищо няма да плащам. Въпросът е принципен. Изобщо не ми дреме за тия кирливи 11 лв.  Crossing Arms

# 6
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Искай си копия тогава. Дори срещу заплащане. Стискам ти палци да мине бързо, леко и в твоя полза естествено.

# 7
  • Мнения: 25 599
     ПП Какче, точно адвокати се обаждат. Работят с фирми за събиране на вземания. Наскоро срещу позната щяха да водят такова дело, защото друг човек, ползващ карта с нейното име не си беше плащал задълженията, а адреса й беше сменен и не получавала писмата, които са и пращали. Проверих ги.

Сериозно ли, не мога да повярвам!  Shocked
На какво основание един адвокат ще го играе момче за всичко на някаква си фирма за вземания? Това законно ли е? За какво са ЧСИ тогава?
По-вероятно ми се струва някой да се представя за адвокат, за да сплашва хората. Не мога да повярвам, че един професионалист ще си позволи такива неща. То вярно, че вече юридически факултети има под път и над път, ама чак пък толкова да са закъсали завършилите, не ми се вярва. Че то така, по телефона, всеки може да се представи за какъвто си иска! "Аз съм шефът на данъчното, дължиш тук едни данъци, хайде сега да внесеш парите на тази сметка." 
Така де, да действаме с размах.  Money

# 8
  • Мнения: 2 927
     Не е противозаконно да си посредник за доброволно плащане. Това е адвокатът на другата страна, който се опитва да постигне извънсъдебно споразумение. Канят те, но не искат да плащаш на тях, а в офис на клиента (БТК, Глобул - в моя случай) и да съобщиш номера на квитанцията. Целта е да се избегне стигането първо до съд, после до ЧСИ. И на двете места, ако наистина си длъжник, ще те натоварят разноски за държавни такси и адвокатски хонорар. Задължението може да стане двойно, а в случая на Тони ще е двайсеторно. Но според мен не е възможно тя да е длъжник. А ако все пак е останало нещо неплатено, то се е погасило по давност.
     Друг въпрос е, че на ръба на закона или съвсем противозаконно ти откриват телефонните номера и адреси, в случаите когато си имал договорни отношения със съответния оператор, но вече не си техен абонат и не ползваш техен номер.
      

Последна редакция: сб, 16 юни 2012, 19:48 от Хърмаяни

# 9
  • Мнения: 25 599
А не е ли противозаконно да се измислят задължения и то за минал период?
Няма как на практика да се дължи каквато и да е сума, развеждала съм се с БТК, та знам. Не само че няма как да прекратиш договор, ако дължиш пари, но и обикновено те имат да ти връщат някаква сума, защото при тях абонаментът върви с месец напред.

# 10
  • Мнения: 2 927
     Абсолютно е противозаконно  Peace
     Това не пречи някоя завеяна служителка да не е изчистила нещо от системата и да им висиш като длъжник. В този случай, ако сумата беше по-голяма, щях да ги разкатая от искания за договор, за точен период и от къде произтича задължението. Ако не могат да ми ги представят, няма как и пред съда да успеят.
     Съвсем отделно - до преди месец-два съдебната практика беше противоречива и в едни съдилища се приемаше, че такива задължения се погасяват с петгодишна давност, а в други - с три. ВКС излезе с тълкувателно решение по въпроса, и сега всички - ВиК, оператори, топлоснабдителни дружества и пр. с огромен недобор се втурнаха да събират стари задължения по подобен начин. И сигурно има много хора, които не питат и плащат нещо отдавна погасено по давност.
     ПП Тук има и една тема за СГ Груп, в която момичета се оплакваха, че никога не са били клиенти на един мобилен оператор, никога не са сключвали договори и пак ги търсят за задължения. Не следя вече темата и не зная как приключиха нещата при тях.

# 11
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Сериозно ли, не мога да повярвам!  Shocked
На какво основание един адвокат ще го играе момче за всичко на някаква си фирма за вземания? Това законно ли е? За какво са ЧСИ тогава?
Идея си немам дали е законно, но и аз не мога да се отърва  от един такъв нахал. Само че моят е Петър Арнаудов, от н'ам си кое си дружество. Решил е, че дължа 100 лв неустойка на Глобул. За протокола - като се разведох с тях си платих всички сметки плюс неустойка за преждевременно прекратяване на договора. Как така съм им неизряден длъжник - нито едно от полуграмотните девойчета в офиса не можа да ми обясни.

Та човечецът е заплашвал баща ми, опита се и на мен да приложи познатите хватки, обясних му, че:
 а) вероятно сме учили от едни и същи учебници по психология на влиянието т.е имам изграден имунитет,
 б) живея с представител на закона и ми е много ясно, че може и да си получи дълга някъде след 2025-та,, но и това не е много сигурно Mr. Green
 в) въпреки че полицията е затрупана с жалби за заплахи, точно на моята ще обърнат специално внимание във връзка с аргумент б). Тъй че да не се хаби. Сега чакам продължение. Whistling

# 12
  • Мнения: 25 599
А не ви ли се струва, че това е някаква форма на измама? Като номерата на циганите с роднините, ама по-така... И от неслучайни хора.
Всеки, който се добере по някакъв начин до чужди данни, като например, че сте били клиент на някой си мобилен оператор някога си, преди години, може да изяви претенции, че дължите нещо, разчитайки, че първо, сте забравили кога, какво и как, и второ, че не пазите касовите бележки и др. документи, доказващи, че сте се разплатили навреме и нямате задължения.
А как човек може да се добере до чужди данни, няма да уточнявам, у нас е просто като фасул.

# 13
  • Мнения: 1 377
    Съвсем отделно - до преди месец-два съдебната практика беше противоречива и в едни съдилища се приемаше, че такива задължения се погасяват с петгодишна давност, а в други - с три. ВКС излезе с тълкувателно решение по въпроса, и сега всички - ВиК, оператори, топлоснабдителни дружества и пр. с огромен недобор се втурнаха да събират стари задължения по подобен начин. И сигурно има много хора, които не питат и плащат нещо отдавна погасено по давност.

А сега как стои въпросът с такива стари задължения - каква е давността им?

Как` Сийке, напълно е възможно според мен, но не и когато става въпрос за такива големи компании. Там са си опекли работите добре.

# 14
  • Мнения: 2 927
А не ви ли се струва, че това е някаква форма на измама? Като номерата на циганите с роднините, ама по-така... И от неслучайни хора.
Възможно е разбира се, но едва ли някой ще им плати, ако въобще не е бил клиент. По-честите случаи са "грешки в системата" или истински длъжници. Ако се стигне до съд ще трябва да представят договори, извлечения от сметки и т.н. Дори до графологични експертизи може да се стигне.

Saudadе, за вземания за периодични плащания - 3 години. За останалите - пет.

В случая на Делфина, този "адвокат" направо си плаче са жалба за рекет. Заплахите не са покана за доброволно плащане и уреждане на отношенията.

Общи условия

Активация на акаунт