ШАРЕНА сол

  • 19 656
  • 24
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Как се прави в домашно изпълнение?
Четох, че Родопските рецепти за шарена сол били повече от разкошни. Слагали се най-различни билки и подправки, които правели шарената сол особено ароматна. Че дори и четох за това, че в някои рецепти се слагали и смлени тиквени семки и печена царевица. Тиквеното семе предполагам е белено.  newsm78
Може ли да ми предложите хубава домашна рецепта БЕЗ натриев глутаминат и "Е"-та в нея, което съдържат купените готови подправки?

# 1
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
300 гр. Печени тиквени семки (най-добре е да си купите сурови и да ги опечете, по-ароматни са)
100 гр. Печена царевица (готова от пакетче)
Червен пипер на вкус
1-2 с. л. сминдух (продават пакетиран)
Чубрица на вкус
Сол на вкус

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Много ти благодаря!
От кой край е рецептата?
Ох, тези тиквени семки май ще са проблем. Мисля, че съм виждала сурови белени семки, но не помня къде.  Thinking  newsm78
Преди малко в Била видях сурови тиквени семки, но перспективата да ги пека, а после беляяяяяяя....нещо никак не ме блазни.  Naughty

# 3
  • Мнения: 1 352
За пръв път чувам за шарена сол със смлени семки.
Аз си правя в чужбински условия със суха стрита чушка, чубрица, сол, червен пипер, кимион, сминдух, чесън на прах. Добре се получава.

# 4
  • София
  • Мнения: 248
300 гр. Печени тиквени семки (най-добре е да си купите сурови и да ги опечете, по-ароматни са)
100 гр. Печена царевица (готова от пакетче)
Червен пипер на вкус
1-2 с. л. сминдух (продават пакетиран)
Чубрица на вкус
Сол на вкус
Баба навремето правеше подобно нещо, но бях прекалено малка да се заинтригувам и запомня. Ако искаш отиди на пазар и погледни пакетчетата с шарена сол, по мое мнение Панагюрската е много ароматна, виж състава и действай в къщи.

# 5
  • Мнения: 25 597
Преди малко в Била видях сурови тиквени семки, но перспективата да ги пека, а после беляяяяяяя....нещо никак не ме блазни.  Naughty

Кой ти каза, че се белят?  Laughing

# 6
  • Мнения: 27 524
За пръв път чувам за шарена сол със смлени семки.

И аз  Rolling Eyes Да не би да се слагат само за пълнеж и увеличаване на количеството? Не виждам нищо ароматно в стрити семки или царевични зърна (за тях знам, че слагат)  newsm78

# 7
  • София
  • Мнения: 10 854
Моята смес е:
2 с.л. черен пипер
1 с.л. червен пипер
1/2 с.л. лют червен пипер
3 с.л. сол
3-4 стръка чубрица

Има рецепти с тиквено семе и царевица, но и така е достатъчно вкусно.

# 8
  • Мнения: 54
 Аз като един върл почитател на филии с масло и шарена сол, ще кажа, че любимата ми е на марката "Петлъо". Пише, че са без консерванти, но кой знае... Все пак ще ти препиша съдържанието на двата вида, които имам пред мен, а пропорциите можеш сама да прецениш, предполагам.
Панагюрска - Сол, сладък червен пипер, сминдух, мащерка, пуканки, тиквени семки.
Тракийска люта - Същото, но освен сладък, се слага и лют червен пипер.

Първата действително ухае невероятно, докато втората люти безобразно много. Но на мен така ми харесва. Успех Simple Smile

# 9
  • Мнения: X
Ползвам шарена сол постоянно ,а и винаги чета етикетите за отсъствие на натриев глутамат във всичко,така че със сигурност на Меркурий шарената сол няма,съдържа само сол,млян червен пипер и сминдух.Специфичният аромат идва от сминдуха,аз и него го ползвам .За първи път чувам за тиквени семки и подобни пълнежи.

# 10
# 11
  • Мнения: 1 352
И на мен ми е интересно тиквените семки и кукуруз какъв аромат придават на шарената сол. Да не би хитрите производители да ги слагат за тежест, както водата в пилетата...

# 12
  • Мнения: 1 274
Аз слагам: джоджен, сминдух, чубрица, сух чесън, червен пипер, лют червен пипер, кимион, куркума, нерафинирана морска сол йодирана с водорасли. Това с царевицата и тикв. семки ми прилича на евтин пълнеж.

# 13
  • Лондон
  • Мнения: 403
Това с царевицата и тикв. семки ми прилича на евтин пълнеж.

Опитайте шарена сол с тиквени семки и смлени сухи чушки и тогава пишете дали е евтин пълнеж.



300 гр. Печени тиквени семки (най-добре е да си купите сурови и да ги опечете, по-ароматни са)
100 гр. Печена царевица (готова от пакетче)
Червен пипер на вкус
1-2 с. л. сминдух (продават пакетиран)
Чубрица на вкус
Сол на вкус

Ако се замени червения пипер с домашно смлени сушени червени чушки, ще е по вкусно.

п.п.Няма как в готовите пакетчета да има печени тиквени семки и да се продават на такава цена.

# 14
  • София
  • Мнения: 10 854
Продава се  шарена сол с тиквено семе и цената не е по-различна от другите. Днес ще проверя какаво има по магазините и ако намеря ще ви кажа.

Общи условия

Активация на акаунт