Парфюмни размисли и страсти - 158

  • 51 063
  • 730
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 654


С М О К И Н Я




Ароматен профил на смокинята като парфюмна съставка: Сложно съчетание на горчиво-зелени и млечно-сладки нотки с нюанси на зрели плодове, често използвани в дървесни композиции, с препратка към кокос и зеленина, което създава средиземноморско усещане.


Смокините и смокиновите дървета носят забележителен исторически заряд. Те се срещат често в произведенията на изкуството от Средновековието и Ренесанса като неотменен фон от Райските градини и са олицетворение на невинност и непоквареност.
Още в Древна Гърция философът Платон е бил заинтересован от тяхното психическо влияние върху човека. Той е смятал, че смокините освен че са полезни за физическото здраве на човек, също така стимулират интелигентността.

Ароматът на смокините е невероятен и неповторим. В цялата гама на ароматни усещания се включват не само плодовете, а също и листата, както и сокът от младите горчиви стъбла и кора.

Смокиновият аромат в парфюмерията се получава по синтетичен път. Това става чрез две основни съставки: stemone и octalactone.

Stemone (търговска марка на Givaudan) придава зелено, свежо излъчване, а в комбинация с octalactone (който има аромат, подобен на синя слива) предизвиква землистия аромат на лепкав сок от смокинови листа и млечната горчивина на младите плодове, като миризмата на суха земя, обгорена от слънцето. Винаги са съпроводени от Hedione (свежа жасминова нотка, търговска марка на Firmenich) и ISO-E Super (синтетичен дървесен аромат, търговска марка на IFF).

Едни от най-добрите смокинови аромати са

Premier Figuier L'Artisan Parfumeur Olivia Giacobetti
Premier Figuier Extreme L'Artisan Parfumeur Olivia Giacobetti
Philosykos Diptyque Olivia Giacobetti
Io Carthusia
Un Jardin en Mediterranee Hermes Jean Claude Ellena
Figue Amere Miller Harris
Wild Fig and Cassis Jo Malone
Aqua Allegoria Figue Iris Guerlain
Coco Figue by Comptoir Sud Pacifique
Island Capri by Michael Kors
Bath & Body Works Brown Sugar & Fig
Versace Versence


Прашни или лъскави, горчиви или сладки, дълбоки или сочни, разнобразната вселена от смокинови аромати ни откъсва от забързаното ежедневие, като ни напомня за радостите от живота и за удоволствията от него. Срещаме ги сладки и захарни в наситени топли аромати или зелени и прашни, разхлаждащи в горещото лято, а защо не и в абсурдни съчетания със солен черен хайвер. Както и да са представени, те ни завладяват и ни карат да търсим още и още от калейдоскопичните им превъплъщения. Разкажете кои са вашите любими смокинови аромати. Сега е тяхното време  Hug



Лекциите на Натали Никол за начинаещи и не толкова начинаещи парфюмани:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=630784.270 пост №278

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=630784.msg20742366#msg20742366 пост №554

Данни за теглото на пълни и празни флакони.

Формула на Бижу за съотношението мл - грам: 1мл. парфюм = 0,73 гр.

Предишната тема.


# 1
  • София
  • Мнения: 849
Пу първа - при смокините ако не, то къде  Laughing

не просто обичам, ОБОЖАВАМ смокини  Heart Eyes Свързвам ги с Балчик, имаме дървета около къщите там и съответно смокинята е нещо, което ме съпровожда от най-ранно детство. Обожавам аромата на напеченото от слънцето дърво почти толкова, колкото и вкуса на плодовете. Неслучайно дори когато правим скара задължително слагаме сушени смокинови пръчки - ароматът е невероятен.

Имам слабост и към аромата на смокини в парфюм. Любимите ми смокини са дървесния Нинфео, млечния Rituals, изчанченото Уоманити и свежия Л'Оситан (парфюм за стая, не за хора  Wink).
Нинфео не нося сега, а на по-хладно, защото сега е по-цитрусов, а на по-хладно дървесината се усеща повече. Харесвам също така и Аква Алегория Фиг ирис, Марк Джейкъбс Сплаш фиг, смокинята на Джеймс Хийли и средиземноморските градини, в които обаче смокиновите препратки са по-далечни. Наскоро пробвах и харесах и Филосикос и Comptoir Sud Pacifique Coco Figue.

Весенс определено не усещам като смокинов - ама изобщо  Naughty ЗЕлен и стипчив ми е, по неопределен начин. Не ми напомня на нищо, просто ми е неприятен  Mr. Green

издирвам за проба Island Capri by Michael Kors, но засега не го намирам - ако някой може да даде жокер, да свирка  Whistling

Амазонките съм ви ги уредила, ще ви ги нося на срещата  Hug

среща последно събота или неделя  newsm78 дайде да се уговорим, че то времето си тече  Flutter

Последна редакция: пн, 25 юни 2012, 13:52 от Elitsa_z

# 2
  • Мнения: 2 677
Втора смокинолюбителка!
От изброените смокини познавам само Уоманити и Версачето.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 479
Харесвам смокини! За известните любимци няма да пиша, а ще споделя за един уж смокинов парфюм, който ме разочарова- AA Figue- Iris.  Лепкав, сладък, нетраен. Смокинята в него е толкова презряла, че мирише на джибри.

# 4
  • Мнения: 17 546
Обичам смокините като плодове. Обичам ги точно ей такива като на първата колажна снимка. Когато са много зрели, са безумно сладки и не ми харесват.
Харесвам и ароматът в парфюм. Имам Fleur de Figuier Molinard и си го харесвам. Той е един от малкото смокинови аромати, които съм харесала от тези, които съм тествала. Доста от спряганите като смокинови, не ги усещам като такива. Rolling Eyes

Дано настроението от предната тема се пренесе и в тази! Grinning Мисля, че имам скромен принос с идеята, която го отприщи. Blush

Атти, вкусна лятна тема, благодаря!  bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 5 654
Дано настроението от предната тема се пренесе и в тази! Grinning Мисля, че имам скромен принос с идеята, която го отприщи. Blush
Не бих казала скромен, а основен принос с идеята Simple Smile И в тази тема отново ти благодаря за нея и също като теб се надявам да се задържи страхотното настроение  Hug

# 6
  • Мнения: 0
Трета смокинолюбителка. На смокинята като плод и дърво. От показаните парфюми имам само Womanity Thierry Mugler. Той обаче ми е number one!  Heart Eyes


P.S.
Я, докато се натутам от трета станах шеста!  ooooh!
Прекрасни снимки от Санторини!  Peace

Последна редакция: пн, 25 юни 2012, 14:31 от Cruela

# 7
  • Козлодуй
  • Мнения: 729
Обожавам смокини.Да ги ям Mr. Green Зелени,зрели,на сладко...Леля ми прави страхотно сладко,без много захар и варене,от зрели смокини,които си остават цели.Страхотно е,остава си почти натуралният им вкус.
В парфюм така и не можа да ме спечели този аромат.Или ми е твърде зелено и прашно,или прекалено сладко и лепкаво.Не ме кефят нито Нинфео,нито Halle Berry.Womanity го душкам с удоволствие върху щерката,върху себе си не го харесвам особено.Но ще ви чета с интерес Grinning
Аттинка Heart Eyes   bouquet
Не мога да повярвам,включих се на първа страница Mr. Green

# 8
  • Мнения: X
Аттииииии  Hug Hug. Обожаван плод, но само зелен. Зрелите екземпляри губят прекрасния аромат на дървото и стават лепкави и тежки.
Ели, освен за пържоли смокиновите пръчки или листа стават и за солени краставички. Страшен аромат имат мммм  Crazy   chef.

Но да се върна на парфюмите - за Филосикос думите са излишни. Л'Артизан версията също е хубава и съм я замислила за покупка, когато Ф. ми свърши.

АА Figue-Iris и за мен беше разочароваща, а и нетрайна. Останалите от списъка в темата не познавам добре. Carthusia ми ухае на печени чушки, не на смокини. Нинфео не ме развълнува никак, той е повече зелен и тревен, леко ми бие на едновремешното Зелено Фа.

От зрелите смокини харесвам Мира Бай и Кашмир на Chopard. Двата са сходни с различен интензитет. Есента Оле ме запозна с още една зряла смокиня от серията на Histoire des Parfums - 1969. Много добро попадение за любителите на зрели смокини и гурме аромати.

Последна редакция: пн, 25 юни 2012, 15:26 от Анонимен

# 9
  • Мнения: 8 459
Обожавам смокини, но не на сладко, а в натурален вид. Колкото по-зрели и сладки, толкова по-добре. От сладкото не мога да изям повече от една, идва ми в повече захарта.
От парфюмните смокини  Wink обичам Филосикос, но така и не можах да го нося повечко, а го ползвах като аромотерапия.
Womanity още го мъча. Бях решила да го махам заради предизвикателното съчетания на смокиня с хайвер, което не винаги ми понася, но засега се отказах. Ще видим  по-нататък.
Ще следя темата за нови смокинови предложения.  bouquet
Благодаря на Атти за труда и за хубавата идея!   Hug

# 10
  • Мнения: 1 983
Какво направихте бе, хора;) Кога изпизахте цяла тема  Crazy
Атти, мерси за хубавата темичка   bouquet
За момента смокини харесвам само в Нинфео Мио и Хилъри Дъф   Peace

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 691
Прекрасна темичка! Simple SmileSimple SmileSimple Smile Както винаги!
 Имам няколко любими от изброените... Simple Smile  ,най-вече Уомънити  и Нинфео  - Ех ама как улучих започването на новата тема и точно днес ми пристигна поръчаното под подстрекателството на две дами от тук - те си знаят кои са Womanity- The taste of fragrance - чуден, чуден - идеално допълва оригинала за по-хладни дни...  , но съм леко притеснена -нали е лимитка и едва ли лесно ще го намирам по-натам... дали няма да го пестя прекалено хаха запаси ли да почна да си правя и аз...незнам!  Днес получих и неочакван подарък, заедно с много други щедри пробички една Варненска дама, която не пише тук ми е пратила и парфюм от личната си колекция - L`Eau par Kenzo Wild  , много ме трогна жеста- за пръв път получавам подарък и то парфюм от човек, който дори не познавам лично...  sohappy Благодаря и най-сърдечно!

Crazy Всичко що е смокиня и съм тествала до сега ми е харесвало, сега чакам и един мъжки Дюн ..за подарък-изненада за приятеля ми Simple Smile) , веднага щом разбрах , че е харесал смокинов аромат...реших , че ще му го подаря Wink)) , така удоволствието ми ще е двойно.
   Ние също имахме до родната ми къща смокиня, която обаче вече я няма......., но са излезли издънки Simple Smile) и с радост ми напомнят за нея , онзи ден дори отидох да им мириша листата Simple Smile)))

# 12
  • Мнения: 1 401
Здравейте, Прекрасни!   bouquet

Старая се да ограничавам четенето тук, че е вредно за портмонето ми, но последната тема беше толкова изкушаваща!
Много обичам смокини, и сурови, и на сладко. Като парфюмен аромат тепърва започвам да ги изучавам. Изключвам Womanity, който ми е любим  Heart Eyes  Оле,   bouquet   Hug
Вчера си заръчах Mediterranean Fig на Pacifica, а в началото на юли ще ходя в Париж и се надявам да пробвам Алегорията на Герлен и Фльор дьо Фигие на Молинар. Иска ми се хубава смокиня, но нито много сладка, нито прекалено дървесна.

През последните месеци нямам кой знае какви парфюмни придобивки с изключение на Отмъстителната, която ми е сбъдната мечта  newsm76

# 13
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
обожавам смокини, за съжаление малко такива парфюми познавам.

# 14
  • София
  • Мнения: 849
във връзка с резултатите от експеримента, с който бяхме натоварили Руми  Heart Eyes имам питане - тези от вас, които ми поръчаха да се оглеждам за парфюм за къща (квадратната бутилка), ако няма - имате ли нещо против да взема от цилиндричната бутилка? И обратното - ако няма цилиндрична - да взимам ли квадратна?

пуснете по едно лично до сряда, да знам какво правим  Hug

Общи условия

Активация на акаунт