Незаконно строителство!

  • 5 930
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 297
Привет. Последните 2 месеца съм изправена пред следният проблем: Притежавам парцел близо до София.  Преди година реших, че не ми е необходим и предприех мерки за продажбата му. Дълги години не съм използвала този имот и го бях предоставила на роднини. Те го ползваха за градина, да си садят зеленчуци. Доста време преди да пусна обява, че се продава, съобщих на ползвателите, че трябва да го осводят......е това беше началото на мъките ми. Оказа се, че в имота ми, без мое знание и разрешение е изкопана септична яма ( неотговаряща на изискванията, отточваща се в почвата), прекаран е водопровод за съседната къща, който преминава по дължина през цялата зема и в отстояние по-малко от 2 метра от оградата ми е построена стабилна малка къщичка, тип лятна кухня.
 Половин година се опитвах да накарам роднините по мирен път да премахнат изброените по-горе съоръжения, но ефект не се постигна никакъв. От тяхна страна всеки път получавам отговор, че тези неща не ми пречат и даже ще са от полза на новият собственик #Crazy. Твърд отказ. На 17 май подадох жалба в общината с надеждата поне там да си свършат работата.......уви, вече втори месец чакам някой да се вдигне и да отиде на проверка и да констатира нарушенията, следователно да бъдат предприети мерки. Имам подозрения, че е даден подкуп и поради това общината нехае. Вече се чудя какво да правя.
 Ще се радвам, ако някой има идея какви са пътищата пред мен, евентуалните инстанции, които трябва да посетя или просто насоки за това, как е редно да постъпя в бъдеще.

# 1
  • Мнения: 227
Обърни се към ДНСК (Дирекцията за национален строителен контрол). Те би трябвало да констатират нарушението и съответно да наложат мерки.
Странно е че ни си получила отговор на жалбата, това би трябвало да стане в рамките на 1 месец.

# 2
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Напълно е възможно постройката да не е незаконна, водопровода също.
Това няма да го коментирам.

Теб какво те притеснява?

# 3
  • Мнения: 16
Вероятно си е незаконна постройката, водопроводното отклонение също. Разрешение за строеж се издава на името на собственика или носителя на право на строеж. Предполагам, че право на стоеж не е учредявано.
Незаконно строителство и общината може да  констатира, но не винаги им се занимава. Кофти преписки са и резултата е премахване - ако не доброволно принудително. ДНСК е по-добър вариант за жалба

# 4
  • Мнения: 780
Имаш ли някакъв документ, че в периода от ...до , имотът е бил предоставен за ползване на друго лице? Ако нямаш такъв, камъните си ги хвърляш в твоята си градина, ще дойдат от съответните институции и евентуалния акт ще е написан на теб като собственик на имота.Не съм юрист, но ...
Имах проблем и от общината излязоха със становището, че като стопанин на даден имот, би трябвало да си го наглеждам и да предотвратявам чужди своеволия в него/?!?/.Много не разчитай на общината.

Срещу кого да пусне жалба-срещу самата себе си/ като собсвеник на имота/?

# 5
  • София, център
  • Мнения: 3 455
А, и още нещо, малката къщичка тип лятна кухня в твоя парцел ли е построена, или в съседния? Аз на първи прочит останах с впечатлението, че е извън твоя парцел, на 2 метра отстояние?

# 6
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Извинявай, че се закачам за твоята тема, но да не отварям друга.
Някой постигнал ли е успех с незаконно строителство, но добре закриляно от политици, общинари и т.н. Съсед ни е взел от градината (2.80 метра), построи ограда без наше разрешение, която е 2,60 м (по закон трябва да е 2.20) + няма никакъв проект за гараж (до нас), оградата и цялата му жилищна част е без разрешение и я няма на никоя скица.

Мога ли да се преборя?

По темата: Ти ще ползваш ли този имот? Ако искаш само да го продадеш, който го купи ще разруши всичко и ще си спестиш главоболия.....

# 7
  • Мнения: 297
Водопровода в незаконен на 100 процента. Просто решили сами да си направят, че да са им по-малко тръбите. Документ нямам, но е очевидно, че септичната яма се пълни от тоалетната на тяхната къща, тръбите отвеждат водата при тях и въобще аз нямам нито нужда,нито реално мога да използвам тяхните съоръжения. Жалбата съм я пуснала срещу роднините, които са ми и съседи по дворно място и точно това съм описала, че горепосочените неща са извършени без мое знание, съгласие и са извън законовите норми.  Лятната кухня си я дигнаха и нея еи така за няколко седмици, без да питат може ли. Според закона отстоянието трябва да бъде минимум 3 метра за да получат разрешително за строеж.
 Това са неща, които в момента ми смъкват цената. Никой няма да си купи земя с изкопана комшийска тоалетна.... Тази яма не върши работа, дори и при евентуален строеж на къща в моят двор. Тя е изкопана във високата част............Тези тръби са сложени с цел да им идва водата от по-ниското и да не са толкова засегнати от летните режими.  Почти цялото село си е правило само водопровода, но миличките ми те са решили, че не им изнася да си ги прекарат през тяхният излаз на улицата, а през моя излаз... Така както е правено, при една евентуална авария, сградите в моя двор ще бъдат наводнени и тъй като на мене ще ми тече, аз ще трябва да се бръкна за ремонт #Cussing out
Консултирах се с юрист и с брокерката си и според тях е редно първо да минем по установеният ред за жалбите и вече тогава да го мислим.  Проблема е в това, че в общината започнаха да ме3 правят на маймуна. От подаването на жалбата минаха 2 месеца и все още нищо. Познавам много добре родата си и съм на ясно, че са готови на всичко, но да не ми освободят земята. На 90% съм убедена , че са дали пари на проверяващите.

# 8
  • Мнения: 297
Извинявай, че се закачам за твоята тема, но да не отварям друга.
Някой постигнал ли е успех с незаконно строителство, но добре закриляно от политици, общинари и т.н. Съсед ни е взел от градината (2.80 метра), построи ограда без наше разрешение, която е 2,60 м (по закон трябва да е 2.20) + няма никакъв проект за гараж (до нас), оградата и цялата му жилищна част е без разрешение и я няма на никоя скица.

Мога ли да се преборя?

По темата: Ти ще ползваш ли този имот? Ако искаш само да го продадеш, който го купи ще разруши всичко и ще си спестиш главоболия.....
Така  като чета и ти ще трябва да тръгнеш по моя път. Отивай в общината и пускай първо там една жалба.

# 9
  • София, център
  • Мнения: 3 455
А, сега вече картинката се изясни.

А защо не направиш опит да продадеш парцела точно на въпросните си роднини?

# 10
  • Мнения: 297
Те не желаят да го купят , а и нямат желание да напуснат имота ми #Crazy....Как ще платят пари за нещо, което са си мислили, че ще бъде вечно тяхно..
Днес или утре ще отида отново до общината. От Техническа служба  преди 2 седмици сами си поставиха срок до 12.07. ПОчти съм убедена, че пак ще ми кажат, че не са имали време да направят проверка.....

Последна редакция: ср, 11 юли 2012, 10:19 от .:Macinka:.

# 11
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
За съжаление, в моят случай има много пари дадени под масата и просто не знам дали бих могла да направя нещо..... Confused

# 12
  • Мнения: 227
Момичета, защо не се обърнете към ДНСК. Мисля че ще свършат работа по-бързо, а и както казвате ако са дадени пари на общината или на някой оттам, те трудно ще ви свършат работа. Да стоите и да чакате да се размърдат - явно няма да стане, действайте вие Peace

# 13
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Евридика, ще действам. Единствено ме е страх, че ще запали къщата ми.  Confused

# 14
  • Мнения: 2 865
Какво разбирате под "свършат работа"? Че евентуално ще накарат собственика да ги премахне нещата ли?
Това тя може да го направи и без разправии.
Може да предпишат и спиране на тока/водата към обекта.

Последна редакция: ср, 11 юли 2012, 11:22 от Arizona

Общи условия

Активация на акаунт