Следване в Германия

  • 2 429
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте, имам няколко питания, информацията е нужна на брат ми. Търси инфо в нета, но във всеки сайт пише различно, та не може да се ориентира правилно.
1. В кой университет в Германия има реален шанс да бъде приет с успех от дипломата 4.16?
2. Има ли още време до крайния срок за кандидатстване за семестъра, започващ през октомври 2012 г.?
3. Трябва ли да си изкарва от България сертификат за владеене на немски, или може и без такъв? (брат ми знае немски на добро ниво, но няма кетап за това)?
4. Дали би било възможно да работи на черно повече дни от тези 90, на които има право като студент?
Всяка информация би му била адски полезна, благодаря ви Simple Smile

# 1
  • Германия
  • Мнения: 1 072
Здравей!
Миналата година минах успешно по този път и мисля, че мога да съм ти от полза.
Първо искам да ти кажа, че малко късно сте се сетили да проучвате информация, ако става въпрос за зимния семестър 2012/2013г.

Конкретно по въпросите:

1. Дали ще бъде приет, или не зависи не само от дипломата му. Много е важно какво и къде кандидатства и най-вече - с ограничен прием ли е предметът, който го интересува. В Германия нещата са по-различни от тези в България - тук (Г.) в общия случай влизането е лесно, а после става трудно. Съществуват обаче и т.нар. Numerus Clausus (или накратко NC) специалности. Това са тези, за които напливът е голям, а същевременно обучението на студентите струва скъпо или нуждите от такива специалисти не са толкова големи. От раз се сещам за медицина (хуманна и ветеринарна), стоматология, психология. Сигурна съм, че има и други. Въпросът е, че ако изборът му не е сред тези специалности, а от другите, със свободен прием, би бил приет с тази диплома.

2. Това е най-добре да се провери директно в сайта на университета/ите, където иска да кандидатства. При мен срокът беше до края на юли, като до тогава трябваше да се регистрирам в интернет, а в последствие и да изпратя по обикновената поща един набор от документи (също описани в сайта на университета). Наборът включваше: нотариално заверено копие от дипломата за средно образование, заверена в МОН, преведена и легализирана; копие от удостоверението ми за владеене на език на ниво В2/С1 (получих го след положен изпит в училището ми, тъй като си беше на немски нямаше нужда от превод) + попълнена форма, принтирана от сайта на университета след онлайн кандидатстването.

3. Горните редове мисля, че отговарят на въпроса ти. Шансът да го приемат без каквото и да било удостоверение за владеене на език е много много малък (ако въобще го има).

4. Не знам. Но трябва да сте сигурни финансово поне за първия семестър. Тогава се натрупват много разходи, а в общия случай е невъзможно да започне работа. Не за друго, а заради голямото натоварване, което се събира. Добре е да поне донякъде финансово осигурен, а не да разчита на това да си намери работа. Обърнете внимание, че това са 90 дни по 8 часа. Т.е. може да работи и 180 дни по 4 часа.

Допълвам нещо по 2. въпрос - за документите. Заверката в МОН отнема време. Поне седмица, ако не и повече. Също толкова горе долу отнема и за превод+легализация и то ако пуснете експресна поръчка. За тези услуги, ако сте от София, мога да ви препоръчам фирма, но на ЛС, за да не става реклама.

Също така - копирайте всичко, което изпращате. Ако го приемат някъде, е много възможно пак да му искат същите документи и е по-добре да имате копия, за да не се налага да минавате през цялата процедура отново.

Надявам се, че съм била поне донякъде полезна. Ако имаш още въпроси, питай спокойно тук или на лични. Simple Smile

# 2
  • Мнения: 2
Благодаря много за информацията.

Общи условия

Активация на акаунт