Болнични през цялата бременност

  • 64 054
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 374
Здравейте момичета.

Бременна съм в едва 6г.с., но се интересувам от тези 180 дни болничен, които се полагат при бременност. Знам, че са за една календарна година и че ако искам продължение с нови 180, трябва да мина през ТЕЛК, но не мисля, че ще ми се наложи, още повече, че 45-те дни преди раждане не влизат в тея 180 дни. Знам, че такава тема е пускана през 2009-та, мисля, дори я четох, но не открих как да пиша в нея, така че реших да пусна нова тема, за да задам въпроса си.
Получавам някаква противоречива информация и ме интересува следното: забременях с инсеминация в "Щерев". Наблюдаващата ме лекарка там ли трябва да ми издава болничния, личният ми лекар или лекарят от ЖК, който ще следи бременността ми? Знам, че има някаква комисия от още трима лекари, която трябва да подписва болничния ми. Не съм се регистрирала още в ЖК, утре имам среща с личната ми лекарка, за да разпитам и нея подробно.
Съжалявам, че повтарям темата, но ще бъда наистина благодарна ако ми разясните. Предварително благодаря!

# 1
  • Мнения: 1 401
Аз не съм много компетентна относно болничните, но ще ти кажа как беше при мен с първата ми бременност. Понеже прокървявах, докторката следяща бременността ми първо ми издаде болничен, мисля че беше за две седмици (за толкова имаше право тя), после ме пращаше всеки месец на ЛКК, от там вече ми издаваха за по един месец болнични. Но за тези 180 дни със сигурност ще те пращат на лекарска комисия.
Мисля че като се запишеш на ЖК, следящият бременността ще ти обясни най-добре.

# 2
  • Мнения: 646
Болничните ти ги издава лекаря по ЖК или ако не дай си боже ти се наложи да лежиш в болница, тогава ти дават болничен от там.Първият ти болничен е за 14 дни едноличен и всеки следващ болничен ти се издава от лекарска комисия за период от 30 дена и така до 45 дена преди термин.

# 3
  • Мнения: 374
Т.е. не може да ми ги издаде акушер-гинекологът, който ме следи в "Щерев"?

# 4
  • Мнения: 506
На мен следящата бременността ми докторката ми обясни, че имам право на 180 дни, в които влизат тези 45 преди термин. Каза, ако искам болничен трябва да се смята и излиза, че може от края на 3-я месец, та аз си вземах един-два пъти от личната, понеже те не влизат в тези 180 дена. Но издаде ли гинеколог болничен, оттам нататък личния няма право! Края на 6-я лежах в болница, за да изляза болничен до края  Peace

# 5
  • Под кривата круша
  • Мнения: 332
Доколкото си спомням тези 45 дни преди раждане НЕ влизат в 180-те дни, на които имаш право за цялата бреммност.
Сметни си дните до 45 дни преди раждане и говори с лекаря си. Наистина болничните минават през ЛКК, но тя е формалност в повечето случаи. В повечето случаи даже не виждаш и лекарите, направо ти дават подписания болничен лист.  На мен болничният ми го издаваше лекарят, който ми водеше ЖК, но в твоя случай май е по-удачно да ти го издават от ''Щерев''.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Цитат
Доколкото си спомням тези 45 дни преди раждане НЕ влизат в 180-те дни, на които имаш право за цялата бреммност.
Така е, не влизат. Те ако влизаха, по силата на логиката би трябвало и останалите 90 след тях да влизат. И какво щеше да остане?

# 7
  • Мнения: 401
Според мен първо пробвай да искаш болничния от Щерев.  Там са частна болница, освен това си им дала толкова много пари, че е редно да ти издадат какъвто искаш болничен.

# 8
  • Мнения: 374
И аз така мисля. Не само заради многото пари, които сме дали докато забременея, а и парите, които продължаваме да даваме и след като бременността вече е факт. Пакети "Проследяване на бременност" има, ала-бала. Там ме следят, все пак, акушер-гинеколози са. Объркана съм все още, нали никой не се е родил научен, първо дете ни е, нямам опит. Но логиката ми подсказва, че там би трябвало да е мястото.
Благодаря ви много за помощта, момичета Hug, ще събера информация и ще я напиша резюмирана, за да се ориентират и другите бъдещи майки, които не са наясно  bouquet

# 9
  • Мнения: 140
Обикновено лекаря от ЖК дава болничните, но ако участва в комисия, иначе трябва да те прати на такава, другия вариант е от болницата. В случая Щерев не е ЖК, така че вероятно другия лекар трябва да ги издаде. Peace

# 10
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Попитай лекаря, който ти следи бременността, обикновено той се занимава с формалностите около болнични, направления и т.н. Той ще ти обясни най-добре.

# 11
  • Мнения: 1 272
Моята бременност се следи в Щерев и гарантирано няма да имаш проблеми с издаването на болнични от там. Само говори с АГ-то си и нещата ще се "уредят".

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 166
Да кажа и при мен как беше.
АГ, който ми следи бременността ми даде първият болничен за 30 дни, после ми каза, че трябва да идвам всеки месец на ЖК, където, може да ми пуска болничен за нови 30 дни и така до тези 45 дена преди раждането.

# 13
  • Мнения: 374
Момичета, бях и при личния си лекар, и при АГ-то, което ме следи в "Щерев". Тъй като прецених, че ще следя бременността си единствено там и няма да посещавам ЖК, говорих с АГ-то си от клиниката и няма никакъв проблем болничните да ми се издават оттам. Нормално е да няма проблем: там са нормални акушер-гинеколози, клиниката е лицензирана, издавали са ми болнични и преди при престой там. Но ако не бях избрала да се следя там, трябваше да се регистрирам при който и да е акушер-гинеколог в някое ДКЦ или "Майчин дом", например, и той да ми издава болничните.
В случая "Щерев" са си окей Peace

# 14
  • Мнения: 9 292
Единственото, което ще те посъветвам е внимателно да си изчислиш болничните, защото:
40 г.с. х 7 дни = 280 дни. 280- 45 дни = 235 дни. 235 дни - 180 = 55 дни, които ти остават без болничен. 6 г.с. означава някъде към 42 дни. Т.е. 55- 42 дни = 13. остават ти 13 дни, за които няма да имаш болничен.
 Ако започнеш веднага да ги взимаш в един момент точно преди 45-дневния болничен се появява една пукнатина и трябва или да се върнеш на работа или да излезеш в отпуска, като се получи при една приятелка. Тя естествено си взе отпуска, защото има право, но от работата и много се нацупиха, защото си били назначили човек на нейното място и  тя като се наложи да си пусне отпуска за тези дни един вид, трябваше да махнат човека по заместване, за да си вземе тя отпуската.
Така че, за да нямаш проблеми в работата, добре си прецени и изчисли, дали ти трябват веднага или можеш първо да си пуснеш отпуска.

Общи условия

Активация на акаунт