133 СОУ "Александър Пушкин"

  • 48 055
  • 103
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 0
Юлия Божкова, и синът ми е с френски и руски. Някой може ли да даде информация за тази паралелка, за учителите, за предметите, които в осми клас ще се изучават на френски? Базата също ме интересува, някъде прочетох, че била отчайваща, нямало физкултурен салон.. Има ли клубове по интереси? Ще съм благодарна някой да се отзове с отговори.

Здравейте, пише ви ученик, който ще е 9 клас във френската паралелка на 133то СОУ. Честито за приема, прекрасен избор сте направили!

Списъкът с учебниците ще бъде закачен на вратата на училището в началото на м. Септември.
Учебниците по френски език се купуват първият учебен ден (16.09.), цената ще ви я кажат на първата родителска среща (10.09.). Миналата година цената беше 210 лв. и включваше учебник А1, учебна тетрадка А1, учебник А2, учебна тетрадка А2, граматика (с упражнения), спрежение на френските глаголи, френско-френски речник, френско-български и българско-френски речник, речник на френските синоними и антоними, френско-български тематичен речник и упражнения по френски в ситуации.
Тази година най-вероятно ще използвате същите помагала.

По принцип учителките по френски език са две (г-жа Теофилова и г-жа Леви). Г-жа Теофилова преподава добре и не е чак толкова строга, докато г-жа Леви също преподава добре, но е много строга.
На вас класен преподавател ще ви бъде г-жа Теофилова, съответно тя ще ви преподава всички часове по френски език (лексика и граматика). В 8-ми клас няма предмети, които да се изучават на френски език, чак в 9-ти клас са трите предмета на френски език.
Много зависи кои учители ще ви се паднат по БЕЛ и Математика. Доколкото знам почти всички учители по Български език и Литература са добри, но има някои учители по Математика, които не са чак толкова добри.

Относно базата, има стол за хранене + лавка (около училището също има магазини за хранителни стоки, пици, кафета, etc.). Сградата не е отчайваща, през зимата има парно и е топло, но зависи какво имате предвид под "отчайващ". Има физкултурен салон, в които е студено през зимата.  Confused

Клубове по интереси няма, но се надявам в скоро време това да се промени.

В края на 8-ми клас имате устен и писмен изпит.
- Писменият изпит се организира от МОН. (60 въпроса + съчинение, което трябва да съдържа между 170-190 думи) -> Всичко това за 3 (три) часа.
- Устният изпит представлява диалог с другарче.
Около м. Март ще ви бъде даден конспект с 20 диалога, които детето и неговото другарче ще трябва да развият. Когато дойде денят на устния изпит, обикновено е след писмения, двамата ще изтеглят един от диалозите и ще го разиграват пред класа.
- Другата част от устния изпит представлява представяне на френски език (как се казва, на колко е години, къде живее, къде учи, какво обича да прави през свободното си време,  за семейството му и т.н.) и ще говори по свободно - избираема тема на френски език, може да бъде направена също презентация на таблет, кадастрон, etc.

Като цяло, ако имате по-конкретни въпроси, ще се радвам да ви отговоря.
Надявам се да съм помогнал.  Peace

Последна редакция: вт, 16 юли 2013, 12:05 от anonymous98

# 31
  • София
  • Мнения: 171
Много благодарим за информацията anonymous98 Simple Smile А дали може да споделиш и неща за паралелката АЕ и РЕ?

# 32
  • Мнения: 39
Anonymous 98, благодаря от сърце!

# 33
  • Мнения: 0
А дали може да споделиш и неща за паралелката АЕ и РЕ?

С удоволствие, но нямам почти никакви преки наблюдения към английската паралелка. Знам единствено, че учителите, които преподават по БЕЛ и Математика на френската паралелка, съвпадат с тези на английската паралелка. По-горе в темата бяха споменали нещо за английската паралелка, върнете се и прочетете отново.
Между другото, ето и групата във Фейсбук на зайците (2013/2014) в 133то СОУ: https://www.facebook.com/groups/476426545779738/

# 34
  • София
  • Мнения: 171
Много, много благодаря! Peace

# 35
  • Мнения: 39
А как стои въпросът с униформите? Имате ли или не?
И още- след като г-жа Теофилова ще е класна и преподавател по френски, г-жа Леви от девети клас ли се включва или какво? Сигурен ли си за класния ръководител? Защото е много важно при нов език кой ще те подхване- и като отношение, и като професионализъм. Учителя както може да те накара да се влюбиш в езика и да учиш с желание и ентусиазъм, така може и да те отврати от него. Затова питам за Теофилова-що за човек е, винаги ли тя е класна на зайците и разбира се дали е спокойна и търпелива като преподавател.

# 36
  • Мнения: 0
А как стои въпросът с униформите? Имате ли или не?
И още- след като г-жа Теофилова ще е класна и преподавател по френски, г-жа Леви от девети клас ли се включва или какво? Сигурен ли си за класния ръководител? Защото е много важно при нов език кой ще те подхване- и като отношение, и като професионализъм. Учителя както може да те накара да се влюбиш в езика и да учиш с желание и ентусиазъм, така може и да те отврати от него. Затова питам за Теофилова-що за човек е, винаги ли тя е класна на зайците и разбира се дали е спокойна и търпелива като преподавател.

Нямаме униформи.

Сигурен съм, че г-жа Теофилова ще ви бъде класна и преподавател по френски. Г-жа Леви не би трябвало да се включва, при нормални обстоятелства. Госпожа Теофилова е много добър учител, поне по мои впечатления. Търпелив и много спокоен преподавател, но естествено и тя е човек, и тя се ядосва, и децата може да я ядосат. Определено има подход към децата, не че г-жа Леви не е добър преподавател, напротив, тя е много амбициозен човек и иска децата да излязат от това училище с добре научен френски език. За жалост г-жа Теофилова няма повече да ми преподава, точно защото хваща зайците наесен.
Не винаги е класна, просто се пада тази година тя да ги ръководи. След като изкара випуска до 12-ти клас (2017/2018 г.), хваща зайците, които ще са тогава (2018/2019 г.).
Първите дни детето ще се върне с по 70-80 думи за научаване, но естествено с течение на времето и думите намаляват.
Много е важно как ще подходи детето към това натоварване 8-ми клас, но ако има наистина желание да го научи езика, края на 8-ми клас ще бъдете очарована.  Simple Smile Не бива да пропуска уроци, защото после наваксването е много трудно.  ooooh!

# 37
  • Мнения: 0
Здравей anonymous 98, благодаря ти за информацията, която ни даваш, а би ли споделил впечатления /ако имаш такива/ от преподавателите на паралелките с първи руски език? Благодаря ти предварително.

# 38
  • Мнения: 0
Искам да попитам и още нещо.Коя смяна ще са осмокласниците на есен?

# 39
  • София
  • Мнения: 171
Мисля, че първия срок са 2 смяна

# 40
  • Мнения: 0
Здравей anonymous 98, благодаря ти за информацията, която ни даваш, а би ли споделил впечатления /ако имаш такива/ от преподавателите на паралелките с първи руски език? Благодаря ти предварително.

Доколкото знам от мои познати, които учат в руската паралелка. Учителката по руски език е добър преподавател, а и училището е руско, така че няма как да е другояче. Имаха проблеми с учителката по Математика, естествено не знам дали ще се падне тя на зайците. Не преподавала добре, не разбирали нищо, най-високият резултат на класното за втори срок бил 3,50. Естествено перифразирам, не знам доколко това е вярно. newsm78
На матурата по руски език в края на 8-ми клас е имало много високи резултати, което гарантира добро образование по езика.

Да, първият срок са 2-ра смяна, наред с горен курс (9, 10, 11 и 12 клас). Вторият срок са 1-ва смяна, отново със същите класове.
1-ва смяна:
Начало: 7:30 ч.
Край: 12:30 ч. (6 часа); 12:45 ч. (7 часа)
2-ра смяна:
Начало: 13:30 ч.
Край: 18:30 ч. (6 часа); 18:45 ч. (7 часа)
! Всеки вторник (когато имаме 7 часа) часовете са намалени (по 35 минути) и затова свършваме в 12:45 ч. / 18:45 ч.!

Тук е мястото да добавя към Одет, тъй като пропуснах в предишния си пост.
Освен двете госпожи по френски език, има още една (г-жа Белчева), но както казах само г-жа Теофилова ще им преподава. Случва се да имаме и някой друг час (по заместване) с г-жа Белчева, въпреки че не ни преподава.

Мога също да добавя, че на матурата по френски език в края на 8-ми клас сме се представили по-добре от 9 ФЕГ, с която малко или много се съревноваваме.

Последна редакция: вт, 16 юли 2013, 17:01 от anonymous98

# 41
  • Мнения: 39
anonymous98 много отзивчиво дете си и подробната ти информацията ме успокои и даде яснота за всичко, което ме интересува. Засега Laughing
Още веднъж, благодаря!

Последна редакция: вт, 16 юли 2013, 17:15 от Oдет

# 42
  • Мнения: 0
Благодаря ти мило дете за изчерпателния отговор Peace

# 43
  • София
  • Мнения: 171
Дъщеря ми ми каза, че са изнесли списъка с учебниците на вратата на 133-то, но още не сме ходили да проверим.

# 44
  • Мнения: 0
Дъщеря ми ми каза, че са изнесли списъка с учебниците на вратата на 133-то, но още не сме ходили да проверим.

Ще можеш ли да го качиш тук, след като го видите?  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт