Тъмно зелените зеленчуци от кога?А червено цвекло?

  • 1 096
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 192
ЗАхранихме се успешно преди около 3 седмици и апетита на беба е добър Grinning
Хапва си картов,морков,тиква,ябълка,круша,оризова каша в най-различни комбинации.

Обаче и разнообразие е нужно, така че си наумих малко от богатите на желязо зеленчуци да въведа.Та питането ми е от кага може стомахчето на бебето да приема спанак,авокадо,броколи,зелен фасул,грах? А също и червено цвекло (при положение,че е домашно),карфиол и целина?Може би е важно да уточня,че пюретата сама си ги приготвям Grinning

Днес купих и една каша на Хумана с ябълки и бъз.Бъз може ли?
А после видях на кашата,че пише,че е млечна.ТОва проблемно ли е?

Много сори за многото въпроси и предварително благодаря за компетентните ви отговори.Нещо с търсачката станах разногледа  #Crazy и излизат най-противоречиви неща така,че реших конкретно да попитам Wink

# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
Авокадо - може още сега, подходящо е дори за първа храна.
Карфиол също вече може.
Тъмнозелените/спанак, броколи/ са по-нитратни, така че изчакай още около месец.
Цвеклото казват, че също е доста нитратно, защото е кореноплодно, но по малко можеш да даваш - много е полезно.
Зелен боб и грах - след месец, тежички са, газообразуващи.Може в началото да белиш грахчетата - когато са добре сварени е лесно.
Целината се води алерген, такаче след 8-ми месец, ако няма фамилна обремененост, ако има - след годинка.
Бъз - нямам идея.Млечна каша - само след като си захранила с краве мляко - т.е. около година.
Не забравяй, че за да се усвои добре желязото, трябва да даваш и храни, богати на вит.С.

# 2
  • Мнения: 7 640
дайте малко мнения и за домата-в почти всички зеленчукови пюрета над 4 мес. го има, а май се води алерген и трябва да се избягва до 6 мес?
Лоран, извинявай, че ти използвам темета, мисля, че въпросът ми е във връзка с твоя Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 796
Да попитам за авокадото и аз - с какво го комбинирате, или го предлагате самостоятелно?

# 4
  • Мнения: 663
По повод авокадото, тя и педито ни беше предупредила за това- да се избягват продукти нетипични за нашата географска ширина, нещо свързано с генетичната памет, сигурно като предпазна мярка за някоя реакция,някой ако може по-смислено да го обясни , че аз #Crazy...Иначе на Пресито му е много любимо, с каквото се сетя го смесвам, за бебе със всичко върви, и в каши, и с банан най-често.
  А за цвеклото щом е домашно защо да не може и по-рано , на нас ни беше третата въведена храна.

# 5
  • Мнения: 192
Бъз - нямам идея.Млечна каша - само след като си захранила с краве мляко - т.е. около година.
Не забравяй, че за да се усвои добре желязото, трябва да даваш и храни, богати на вит.С.

Еее,ама защо тогава на кутиите с каша пишат за над 6 мес. #2gunfireЗа втори път вече така се лъжа в бързината и купувам нещо неподходящо Confused
А за Витамин С-то (благодаря за забележката) доколкото знам има най-много в цитрусовите плодове,а те също са силни алергени и се дават по-късно.Дайте тогава някаква алтернатива,че нещо не се сещам.Ябълката май,а?  Embarassed

# 6
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Има в бананите.......можеш да даваш Grinning

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679

Еее,ама защо тогава на кутиите с каша пишат за над 6 мес. #2gunfireЗа втори път вече така се лъжа в бързината и купувам нещо неподходящо Confused
А за Витамин С-то (благодаря за забележката) доколкото знам има най-много в цитрусовите плодове,а те също са силни алергени и се дават по-късно.Дайте тогава някаква алтернатива,че нещо не се сещам.Ябълката май,а?  Embarassed
Не бе, те не че лъжат, просто кашите са надписани като за ранно захранените бебета, които на 7-8 месеца вече всичко ядат кажи-речи.
За вит. С можеш да добавяш към пюренцата магданоз и червени чушки - това са най-богатите на вит.Ц зеленчуци.
Авокадото го мачкам с банан или ябълка, а откакто вече ядем храни за големи, правим и сандвичи от ръжено хлебче с масло и краставичка - учудващо вкусно е Wink
Доматът - не е чак толкова силен алерген сякаш.Давам го от 8-9 месечна възраст, струва ми се.Кофтито при домата е, че не е полезен сготвен, трябва да се яде суров - на салатка.Не давайте зимни домати - пълна мизерия са Sick.Изчакайте лятото, никое бебе няма да изгуби нещо ценно, щото зимата не е яло домати!

# 8
  • Мнения: 117
авокадо и карфиол - може
спанак - няколко месеца след като захраниш с месо..   при нисък гемоглобин - не по-рано то 15-18мес.
зелен грах, фасул - след 9-я месец , тежки са.
цвекло - след 8 месеца от начало на захранването
броколи -акумулира голямо количество нитрати, така след годинка...иначе може още сега..

# 9
  • Мнения: 117
Да попитам за авокадото и аз - с какво го комбинирате

с картоф е най-добре  Peace

# 10
  • Мнения: 192
ок,ТЕНК Ю ВЕРИ МЪЧ!  bouquet

Тогава днес ще сервирам на малката госпойца картоф + авокадо.САмо някой знае ли дали запича авокадото,че тя наща малко е със склонност към запичане Mr. Green

# 11
  • София
  • Мнения: 2 249
Кофтито при домата е, че не е полезен сготвен, трябва да се яде суров - на салатка.
Какво имаш предвид - киселинността ли? Щото ликопенът в сготвените домати се усвоява в пъти по-добре отколкото при суровите.

# 12
  • Мнения: 117

САмо някой знае ли дали запича авокадото

нормализира  thumbsup

# 13
  • София
  • Мнения: 1 457
Да попитам за авокадото и аз - с какво го комбинирате

с картоф е най-добре  Peace
Да попитам и аз, тъй като не съм запозната с въпроса за авокадото - в суров вид ли го давате или трябва да се вари? Извинете ме за тъпия въпрос, но досега авокадо май не съм купувала  Wink

# 14
  • София
  • Мнения: 18 679
Кофтито при домата е, че не е полезен сготвен, трябва да се яде суров - на салатка.
Какво имаш предвид - киселинността ли? Щото ликопенът в сготвените домати се усвоява в пъти по-добре отколкото при суровите.
Аха, точно киселинността на сготвените домати била вредна за стомаха.Така съм чела.Може, разбира се, да има и радикално противоположни теории, то май за всичко е така Mr. GreenАз все пак гледам да не давам много много варени домати.

А за авокадото май по-скоро разхлабващо се води Wink

# 15
  • София
  • Мнения: 2 249
Кофтито при домата е, че не е полезен сготвен, трябва да се яде суров - на салатка.
Какво имаш предвид - киселинността ли? Щото ликопенът в сготвените домати се усвоява в пъти по-добре отколкото при суровите.
Аха, точно киселинността на сготвените домати била вредна за стомаха.Така съм чела.Може, разбира се, да има и радикално противоположни теории, то май за всичко е така Mr. GreenАз все пак гледам да не давам много много варени домати.
Тая киселинност е едно от малките неща, които стомахът ми не понася, пък запържени с лук - ужас...

# 16
  • Мнения: 117
Да попитам и аз, тъй като не съм запозната с въпроса за авокадото - в суров вид ли го давате или трябва да се вари? Извинете ме за тъпия въпрос, но досега авокадо май не съм купувала  Wink

В суров вид, защото топлинната обработка променя вкуса му.


Аааа..  само ме раздразнихте  Grinning  отивам да си правя сандвичи с авокадо  Wink   chef

# 17
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Доматът - не е чак толкова силен алерген сякаш.Давам го от 8-9 месечна възраст, струва ми се.Кофтито при домата е, че не е полезен сготвен, трябва да се яде суров - на салатка.Не давайте зимни домати - пълна мизерия са Sick.Изчакайте лятото, никое бебе няма да изгуби нещо ценно, щото зимата не е яло домати!

Аз пък знам, че колкото повече се готви домата, толкова по- полезен става.....

# 18
  • София
  • Мнения: 1 110
Вие направо ме разбихте с нитратите в броколите!
Вече нямам идея с какво да разнообразявам менюто.
Давам картоф, тиква, червен лук, чесънче, магданоз. Давах грах, не се свари хубаво и май не им хареса. Чушка не харесаха. В цвеклото имало нитрати. Морков не давам пак заради нитратите.
Купих замразени броколи и слагам последните пъти. Харесва им, но сега и за тях се замислям...
Еми то какво остана. Нищо ново не смея да включа...! Ще им писне едно и също да ядат на зайците... newsm78

Общи условия

Активация на акаунт