Отговори
# 90
  • Мнения: X
Нали, освен българите, на борда имаше и чужденци в екипажа. Ако всеки бъде съден в родната си страна, ще настане една манджа. В България, със сигурност ще бъде цирк, а не процес.

Имаш информация относно процесите с чужденци в Испания ли? Аз защото имам някаква. Без сигурни доказателства не издават присъди, но арестуваният може да изкара в ареста 2-3-4 години и после да го пуснат.  Wink

Няма пречка да ги съдят в България или в съответната държава. Защо да е манджа с грозде, като става дума за юрисдикция? Случката не се е случила на испанска територия. А кораб под български флаг в международни води е българска територия.

п.п. Като се започнат такива обобщения за съдилищата в България ... Аз път днес точно много се радвам на решение на ВОС срещу акт на държавна институция.
Съдиите са си още съдии, законите също. Това че на определени дела се пращат определени личности с конкретна задача е друга работа. Ама то от медийна информация само какво да знае човек?  Sunglasses

Последна редакция: чт, 23 авг 2012, 15:26 от Анонимен

# 91
  • Мнения: 7 837
Нямам никаква информация, нито държа да се раздават присъди, просто си разсъждавам на глас.

п.п.  Check Please, искаш да кажеш че у нас има поръчители на канали, ефективно излежаващи присъди за трафик на наркотици?

Последна редакция: чт, 23 авг 2012, 15:18 от Кейси

# 92
  • Мнения: 2 182
Само не разбрах кой е виновен.
Собственикът на кораба ли пренася кокаин, чрез корабите си или работниците на кораба пренасят за тяхна си изгода?
Ясно е , че някой им плаща за този трафик, на кого? На собственика или на екипажа?

# 93
  • Мнения: X
На собственика или на екипажа?

Представяш ли си собственикът на наркотика да събере екипажа и да им раздаде някой лев за да го пренесат и то при положение, че на кораба е нямало друг товар?  Laughing
А на въпроса ти ББ е отговорил - да признават там всички и да се приключва. Сигурно има спомен от соц време, когато в следствените служби е имало големи табели с текст заимстван от руските служби и Вишински - "Самопризнанието е цар на всички доказателства." Mr. Green

# 94
  • Мнения: X

п.п.  Check Please, искаш да кажеш че у нас има поръчители на канали, ефективно излежаващи присъди за трафик на наркотици?

Със сигурност има. Както и за организирани престъпни групи. По вестниците пише само това, което го няма, т.е. скандалните оправдателни решения.  Wink
И като се "застъпих" за съдиите нямах предвид само наказателни дела. При тях нещата се объркват (неволно или умишлено) още в предварителната фаза - дознание, следствие, прокуратура. При съдиите отива крайния резултат на база, на който издават присъда. Вероятно има съдии, които и при наличие на доказателства не издават правилни присъди. В България обаче  съдопроизводството е триинстанционно и ако един съдия "сгреши" едва ли и в горните две инстанции ще му потвърдят грешката. Peace

Последна редакция: чт, 23 авг 2012, 15:52 от Анонимен

# 95
  • Мнения: X
Дойчин твърди, че наемателят на кораба превозва кокаина и той си е назначил и капитана. Така, че и ББ го каза- една част от екипажа с знаели какво ще превозват. Другата част са се усетили в последствие, като са видели, че с месеци не влизат в пристанище и ред др. неща, които са били не както трябва.

# 96
  • Мнения: 139
   




               http://www.maritime.port.bg/2012/08/23/moryaci-ispaniya-kokain/

               http://bulgarski.pogled.info/news/38313/Vsichki-moryatsi-ot-kora … ani-v-edna-kiliya

                http://www.sofiautre.bg/obshtestvo/krimi/6087-moryatsi_ot_koraba … blizki_v_bulgaria

                 http://dnes.dir.bg/temite/news/ispania-kokain-tzvetan-tzvetanov- … 274?tag_id=118924

                   http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1516975

       Историята на "Ванеса".....http://bnt.bg/bg/productions/120/edition/17303/malki_istorii_24_ … _na_koraba_vanesa

                    http://www.desant.net/show-news/19597/

        История за "Елена" ......  http://novinar.bg/news/tajna-zapoved-za-potapiane-e-prichina-za- … MTEzNjsyMA==.html



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                   http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1517618      

Последна редакция: пт, 24 авг 2012, 01:43 от argo

# 97
  • Мнения: 654
В този случай сълзливи клипове не вършат работа.
Тези хора са там заради заплатата която получават.
Никой не омаловажава риска който поемат,но той се заплаща.

# 98
# 99
  • Мнения: 7 837
А това, как си го обяснявате? И техният министър ли говори пълни глупости или все пак има такава възможност, колкото и невероятна да е. Питам съвсем добронамерено и като човек, който не е наясно.

Цитат
Министър Хорхе Фернандес Диас не каза конкретно колко и кои от моряците са били наясно с какво точно е бил натоварен корабът. Той намекна, че след като всички са били на кораба 20 дни, значи всички би трябвало да знаят. Мнението му е, че всички моряци са знаели.


Check Please, мен по ме притеснява, че ако процесът е в България, дори и част от моршците да са невинни, няма да бъдат оневинени, за сметка на този, който е отговорен. А, техните близки може би пък разчитат на обратното, да бъдат съдени у нас, защото вероятността от присъда е минимална и не се замислят, че това може да им изиграе лоша шега.

# 100
  • Мнения: 693
Това с тези 20 дни звучи тъпо откъдето и да го погледнеш.
Въпроса е къде и как са качили въпросния товар. Ако това е станало по стандартния начин (място, митници, документи) мога да приема, че не са знаели па ако ще и 3 пъти по 20 дена да са били на кораба. И без да разбирам грам от кораби ми е трудно да си представя, че механика става сутрин и ей така решава да "разопакова" товара да види какво превозват...
Ако обаче цялата процедура е протекла далеч от обичайното (тези хора все пак не са за първи път на товарен кораб ) отклоняваш се от курса, товара се качва (прехвърля от друг плавателен съд) и т.н приемам, че няма какво толкова да се разследва и трябва да си понесат заслуженото.
Жалко за близките им и в двата случая.

# 101
  • Varna
  • Мнения: 103
А това, как си го обяснявате? И техният министър ли говори пълни глупости или все пак има такава възможност, колкото и невероятна да е. Питам съвсем добронамерено и като човек, който не е наясно.

Цитат
Министър Хорхе Фернандес Диас не каза конкретно колко и кои от моряците са били наясно с какво точно е бил натоварен корабът. Той намекна, че след като всички са били на кораба 20 дни, значи всички би трябвало да знаят. Мнението му е, че всички моряци са знаели.



За съжаление и аз мисля, че ако не целия то част от екипажа е знаел. Съпругът ми е капитан и съчувствам на близките на моряците защото знам какво е да сме разделени. Според него е много важно къде е натоварен товара и какви документи има. Ако всичко от митница и пристанището е наред, капитана вади документите и казва ето това е и край. По принцип никой не знае дали това, което пише в документите като товар отговаря на истината, защото те не проверяват какво в действителност има. Но аз от това което прочетох разбирам, че корабът не е влизал в пристанище, което означава, че е натоварен не по правилата. И пак така е трябвало да бъде разтоварен.  Е това вече е сигнал, че нещата не са като трябва. Може да не са знаели какво точно пренасят, но са знаели, че е нещо незаконно. Обещали са им някакви пари и те са се полакомили. Жалко за тях и най-вече за семействата им.   
За съжаление има няколко български фирми, които разполагат със много стари кораби, наемат хора, които пътуват в нечовешки условия, не им плащат заплати или ако да - то те са много мизерни. От друга страна екипажите са от хора, които другите фирми не ги искат(дали защото не говорят английски, дали защото обичат да дават много акъли на началниците си, или си мислят, че все още са в БМФ, обичат чашката и т.н.). И въпреки всичко тези кораби пътуват.
Извинете за дългия пост, но наистина ми е болно повече за семействата им, отколкото за моряците. Дано невинните бъдат оправдани.
От друга страна това са 3 тона наркотик, който ако не беше  хванат щеше да убие много невинни, най-вече млади хора. Имам две деца и постоянно им говоря за вредата от наркотиците. Моля се поне нещо да им остане в главите и когато започнат да излизат сами да не се изкушат да пробват.   

# 102
  • Varna
  • Мнения: 103
Това с тези 20 дни звучи тъпо откъдето и да го погледнеш.
Въпроса е къде и как са качили въпросния товар. Ако това е станало по стандартния начин (място, митници, документи) мога да приема, че не са знаели па ако ще и 3 пъти по 20 дена да са били на кораба. И без да разбирам грам от кораби ми е трудно да си представя, че механика става сутрин и ей така решава да "разопакова" товара да види какво превозват...
Ако обаче цялата процедура е протекла далеч от обичайното (тези хора все пак не са за първи път на товарен кораб ) отклоняваш се от курса, товара се качва (прехвърля от друг плавателен съд) и т.н приемам, че няма какво толкова да се разследва и трябва да си понесат заслуженото.
Жалко за близките им и в двата случая.

  202uu 

# 103
  • София
  • Мнения: 10 324
А как е била осигурена охрана на такъв товар? Нали не си представяте да го натоварят ей така тоя кокаин и да си го потърсят чак на края на рейса?

# 104
  • Мнения: 5 462
А това, как си го обяснявате? И техният министър ли говори пълни глупости или все пак има такава възможност, колкото и невероятна да е. Питам съвсем добронамерено и като човек, който не е наясно.

Цитат
Министър Хорхе Фернандес Диас не каза конкретно колко и кои от моряците са били наясно с какво точно е бил натоварен корабът. Той намекна, че след като всички са били на кораба 20 дни, значи всички би трябвало да знаят. Мнението му е, че всички моряци са знаели.



От друга страна това са 3 тона наркотик, който ако не беше  хванат щеше да убие много невинни, най-вече млади хора. Имам две деца и постоянно им говоря за вредата от наркотиците. Моля се поне нещо да им остане в главите и когато започнат да излизат сами да не се изкушат да пробват.   
От друга страна пък, не бива невинни хора да бъдат съдени на общо основание !!!
Само защото по лошо стечение на обстоятелствата и много лош късмет ,са били не на  точното място .

Общи условия

Активация на акаунт