Правописа и БГ - Мамите

  • 11 851
  • 133
  •   1
Отговори
  • Мнения: 37
Забелязах как се критикуват всички мами навсякъде за правописа и преди малко гледам, че и тука в татковци същата работа. Аз от толкова години пиша на компа на латиница и сега последно време като започнах да пиша на кирилица много често съм свикнал вместо Ъ да напиша А в бързината, да не слагам запетайки и др. И все ми изглежда като заяждане това поправяне на грешките. Simple Smile

# 1
  • Мнения: 46 488
Това, което казваш си личи, но аз "съжЕлявам" не мога да го преживея  Naughty "пуберИтета" и той ми лежи на сърцето  Twisted Evil теб не те ли дразнят тези неща  newsm78
Другите ги преглъщам  Mr. Green
След като напиша поста давам "Предварителен поглед", преглеждам, ако има нещо поправям и натискам "Публикувай", след това поглеждам поста и ако има грешки, се връщам с "Редактирай"  Laughing

Куца ми пълния член, не за друго, а защото не му обръщам внимание, нали уж щяха да го махат преди време и започнах да пиша всички с непълен, после пък решиха да го оставят и така ...  Laughing


А от постове без препинателни знаци се задъхвам  #Crazy
Май не съм нормална  Joy

# 2
  • Мнения: 7 837
Нико, на всички е ясно, че членът е много важен Flutter

# 3
  • Мнения: 5 299
И аз бях така с тази латиница. Като почнах да пиша тук дълго време се чудех и мислих 'кЪде' ли се пише или 'кАде' Blush Навика много трудно се преодолява Sick Но се свиква де Peace Mr. Green Мен лично не ме дразнят, старая се да не допускам грешки Heart Eyes Не бих се разсърдила ако ме поправят - напротив.

Бтв - как се пише "чудех" или "чудих" newsm78

Последна редакция: ср, 18 яну 2006, 21:30 от 4baby

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 515
Това, което казваш си личи, но аз "съжЕлявам" не мога да го преживея  Naughty "пуберИтета" и той ми лежи на сърцето  Twisted Evil теб не те ли дразнят тези неща  newsm78

И мен ме дразнят. То си личи, когато грешката е от бързане.
А най-много ми бъркат в очите "Децки" и "Ацки". Ей, изприщвам се като ги видя тия думички

# 5
  • Мнения: 1 685
И мен ме дразнят. То си личи, когато грешката е от бързане.
А най-много ми бъркат в очите "Децки" и "Ацки". Ей, изприщвам се като ги видя тия думички
А какво означава "Ацки"?

# 6
  • Мнения: 7 640
адски!?!

# 7
  • Мнения: 9 900
адски.
А бременНост се пише с 2 "н".

# 8
  • Мнения: 1 685
Хи-хи.Нямаше да се сетя.Ама защо с толкова препинални знаци си ми го пояснила?

# 9
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Според мен е "чудех", 4baby Wink

# 10
  • Мнения: 7 640
Хи-хи.Нямаше да се сетя.Ама защо с толкова препинални знаци си ми го пояснила?
защото се чудех дали съм права Laughing

# 11
  • Мнения: 7 430
Правят ми впечатление, но гледам да не им обръщам внимание Wink
А за членъТ - то си е ясно Mr. Green

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 515
Хи-хи.Нямаше да се сетя.Ама защо с толкова препинални знаци си ми го пояснила?
защото се чудех дали съм права Laughing

Права си. Сега пък аз се зачудих дали не беше "адцки"

# 13
  • Мнения: 696
...
Бтв - как се пише "чудех" или "чудих" newsm78

Аз си мисля, че и двата варианта са правилни, само глаголното време е различно (имам такъв спомен, но може и да греша).

# 14
  • Мнения: 7 837
Права си. Сега пък аз се зачудих дали не беше "адцки"
Шшшшт, не се излагай  Joy

Никоооо, оправи си члена, бе човек  Grinning

# 15
  • Мнения: 515
Аз пък правя грешки - и то какви Blush, но никой не ми прави забележка - ей-това ме обижда.
Веднъж написах "наще", вместо "наш'те приказки чудесни". Преди да публикавам дълго се
чудех как да го напиша, но накрая ми омръзна и го сложих "наще".После някой го беше дал за пример и ми стана мъчно, че не ме предупреди. cry

# 16
  • Мнения: 37
Е***ти членът как ме издъни.  ooooh! Аз от как започнах да пиша тук и почна голямата проверка. И толкова да се старая и накрая ЧЛЕНЪТ . Ама той много коварен дано да го махат. Аз обичам математика и счетоводство, български език и литература ми беше НАЙ - омразния предмет. Joy

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 704
НАЙ-омразнияТ предмет   Mr. Green

# 18
  • София
  • Мнения: 3 421
...
Бтв - как се пише "чудех" или "чудих" newsm78

Аз си мисля, че и двата варианта са правилни, само глаголното време е различно (имам такъв спомен, но може и да греша).

  "Чудих" е в минало свършено, а "чудех" в минало несвършено време.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 421
 Ааа, забравих да напиша, че много се дразня от правописни грешки, но никога не поправям хората за да не утежнявам темите с такива постинги.
 Също така е ясно, че пропусната запетайка може да е от бързината, но например"идей" е от неграмотност.

# 20
  • Мнения: 122
Права си. Сега пък аз се зачудих дали не беше "адцки"
Шшшшт, не се излагай  Joy

Никоооо, оправи си члена, бе човек  Grinning
моля те,уточни кой точно член Simple Smile Flutterнека не остава в заблуда Simple Smile
аз също мисля,че малко хора пишат првилно ,а в града, от който съм-хората поставят пълен член на всяка дума Simple Smile
ох,не този на Нико:)))))

# 21
Подобно написани думи като на "ацки"  и "бубертет" и още много, много други бисери ще намерите във форумите и коментарите в Аренa! Прятно четене.. аз вече нямам нерви!!

Това е хора!! Приемете най-сетне факта, че езика еволюира!  Peace

# 22
  • Мнения: 122
Подобно написани думи като на "ацки"  и "бубертет" и още много, много други бисери ще намерите във форумите и коментарите в Аренa! Прятно четене.. аз вече нямам нерви!!

Това е хора!! Приемете най-сетне факта, че езика еволюира!  Peace
еее това е невъможно!да навлезат чуждици -да,но думи които си имат точно определен правопис без колебание...просто "изкривени"от жаргона...не мога да приема ,колкото и да съм либерална Simple Smile

# 23
  • Мнения: 843


Това е хора!! Приемете най-сетне факта, че езика еволюира!  Peace

   Ох,  то май еволюира само неграмотността.., к`во да правиш... Laughing .

   С такъв " еволюирал"  език  трудничко се "хваща" престижна работа, например. / Не, че и по високите етажи няма неграмотници,  но някак си не се уважава Simple Smile)/
  Не, се заяждам... , мъчно ми е  , синът ми е на 20 и пише ужасно неграмотно, въпреки усилията ми / явно и категорично - недостатъчни/.  

    Всъщност,  на когото  му трябва - животът ще го научи. / Аз самата греша, но поне не пиша "статий", маний  и подобни/   пък и тази тема се вдига поне веднъж на месец.
  Май тук ми е по-важно да помогна, да се порадвам,  да почета,  пък който както може - така да пише. Мир..

  

# 24
  • Мнения: 7 474
Това за неграматното писане е ясно, но кажете ми софийски мами и татковци, защо най-известният бебешки магазин се казва ШТЪРКЕЛ? Аз ли нещо не съм в ред или тия като са правили табелките са били пияни? newsm78

# 25
  • Мнения: 843
Това за неграматното писане е ясно, но кажете ми софийски мами и татковци, защо най-известният бебешки магазин се казва ШТЪРКЕЛ? Аз ли нещо не съм в ред или тия като са правили табелките са били пияни? newsm78

  Предполагам, че имитират детски правопис,  нещо като закачка:-))
   харесва ми... веселко е.

   Едва ли на някого ще му хрумне , че е  неволна грешка:-))

# 26
  • Мнения: 1 735
...
Бтв - как се пише "чудех" или "чудих" newsm78

Аз си мисля, че и двата варианта са правилни, само глаголното време е различно (имам такъв спомен, но може и да греша).

  "Чудих" е в минало свършено, а "чудех" в минало несвършено време.
Точно!  newsm10

# 27
"ШТЪРКЕЛ" е закачка  Simple Smile

Ще ползвам форума и за коректив от сега нататък, ако не знам как да напиша някоя дума  Peace

А за еволюцията на езика и мутацията на езика...само почакайте Simple Smile Ще видите, че ще се спре да се пише "Защо" например а ще се замени само с "Що" за друг пример сега не се сещам, езикът трябва да стане по-малко тромав и по-лесно да се пише и ако щете да се изговаря... това диктува промените. Пример: мъртвия вече латински. Колко хора го говорят и пишат?

# 28
  • Мнения: 5 877
Не се дразня от грешките. И не ги поправям, защото коректорската работа си е труд, и то не достатъчно добре платен. Обаче ги забелязвам и забелязвам кой ги е правил, а това всъщност е по-гадно  Mr. Green все едно скъсан чорапогащник виждам - да ме дразни, не ме дразни, но си правя съответните изводи.

# 29
  • Мнения: 245
Не всичко ме дразни, но някои неща ми бъркат в мозъка, особено грешки в заглавията, поне там човек може да осмисли правописа. Онзи ден мернах нещо като: СКУБИТЕ ЛИ СИ ВЕЖДИТЕ в заглавията. Ужас, дано е било на майтап. Нещо като:
-Пловдивчани яли пили.
-Ко яли?
-Пили.
(превод: пиле - за западните покрайнини, пиуе - за Перник, мисирка - за Долно Камарци)
 Joy
Или примерно да е сбъркано със Скуби Ду  newsm78

# 30
скъсания чорапогащник си е скъсан чорапогащник, може да се скъса по-всяко време при всяка ситуация. след като се скъса се изхвърля. удоволствие е за мен когато видя суетенето на някоя мацка заради скъсан чорап. дразня се когато видя какви ги е натворил с писане някой, който се мисли за велик...

неграмотността не е скъсан чорапогащник. за разликата от ликрата, неграмотността е много по-дълготрайна и по-трудно поправима.


яли пили - това е добро. Joy

ами, това:
едно домати.
две доматита.
а три как ще са? три доматитатата.

# 31
  • Мнения: 5 877
Simple Smile
Има и по-интересни -
какво ще кажеш за "девеД" и "дон Ки Хот" - вероятно активист от виетнамската компартия?!? Цитатите са от изпитни работи на студенти.

# 32
  • Мнения: 1 735
Не всичко ме дразни, но някои неща ми бъркат в мозъка, особено грешки в заглавията, поне там човек може да осмисли правописа. Онзи ден мернах нещо като: СКУБИТЕ ЛИ СИ ВЕЖДИТЕ в заглавията. Ужас, дано е било на майтап. Нещо като:
-Пловдивчани яли пили.
-Ко яли?
-Пили.
(превод: пиле - за западните покрайнини, пиуе - за Перник, мисирка - за Долно Камарци)
 Joy
Или примерно да е сбъркано със Скуби Ду  newsm78
Това не мога да го разбера нещо... Не виждам грешка!

# 33
  • София
  • Мнения: 4 423
скубите е неправилно, скубете е правилно. Wink

# 34
  • Мнения: 1 735
Ааа...недоскив!
Разбира се!
Сори!

# 35
...
Бтв - как се пише "чудех" или "чудих" newsm78

Аз си мисля, че и двата варианта са правилни, само глаголното време е различно (имам такъв спомен, но може и да греша).

Чудех - минало несвършено, чудих - минало свършено. Та даже на "чудих" ударението май трябва да е на втората сричка.

# 36
  • Мнения: 1 735
...
Бтв - как се пише "чудех" или "чудих" newsm78

Аз си мисля, че и двата варианта са правилни, само глаголното време е различно (имам такъв спомен, но може и да греша).

Чудех - минало несвършено, чудих - минало свършено. Та даже на "чудих" ударението май трябва да е на втората сричка.
НЕ. НЕ трябва! На първата сричка е ударението в мин. свършено. Peace

# 37
  • Мнения: 1 410
Аз също пиша неграмотно и си го знам Embarassed, но ме разсмяхте много Joy Това с пловдивчаните съм го забелязала, но те не могат да го разберат. Май учителите там така им го приподават.

# 38
  • Мнения: 2 032
Това с пловдивчаните съм го забелязала, но те не могат да го разберат. Май учителите там така им го приподават.

А, "нидей" така. И аз съм то Пловдив, ама не говоря или пиша така. Какво като ти правят път в Пловдив, викайки ти "минети, минети".  Mr. Green
Макар че ме беше засърбяла ръката като видях "скубити ли си веждите" да кажа, че ми идва да си закубя косата. Ама малко прекалено щеше да е.
Ама то... въпрос на форма и съдържание. Ако пишехме все умни/доброжелателни/весели неща, правописа с мед да го намажеш...

# 39
  • Мнения: 3 146
Ами за "скубИте ли си веждите" на дамата Киса два пъти й писах, че има грешка и тя - какво ? Ами нищо - каза мамите да решат кой е прав тя или аз...

# 40
  • Мнения: 25 568
Когато грешката е в мнението, пак дразни, но може да се приеме, че е случайна, резултат от бързането. Предполагам, че на всеки се случва, стига да не става навик. Wink
Но груби грешки в заглавията много ми бодат очите, все пак авторът се е връщал многократно и би трябвало да си забележи и поправи грешката. А щом не го прави... newsm78
А напоследък и мене ме дразни едно "спецЯлно", ама карай! То да е само то! Peace

# 41
  • Мнения: 8 505
И мен ме дразнят най-вече грешките в заглавията.В мненията-само ако са брутални.
И на мен самата доста пъти ми се е случвало Shift-а да не захапе и изречението ми да започне с малка буква.Или от бързане да натисна не буквата,която ми трябва,а съседната.Понякога не си виждам грешките и на преглед,а едва когато чета следващите мнения.

# 42
  • Мнения: 1 629
Добре, де, след толкова теми за правописа, как пък никой не прихвана малко от правилата newsm78  Това 'й' се шири като летен вирус из думи и мнения и ме побърква просто smile3538 Опитвам се да чета по диагонала, та да не подскачам толкоз, но уви.

# 43
  • Мнения: 37
Любимото ми на диалект е от Бургас. Дънките - Дънкиту. Simple Smile

# 44
  • Мнения: 7 640
Или от бързане да натисна не буквата,която ми трябва,а съседната.Понякога не си виждам грешките и на преглед,а едва когато чета следващите мнения.
да и при мен е така

# 45
  • Düsseldorf
  • Мнения: 503
 Laughing И аз се борих доста със себе си докато мина пак на кирилица, а и сега се боря, щото клавиатурата ми е немска.... Но гЕнеколог поне пиша, а и и-то и е-то едва ли се бъркат заради навици от чужбина...
Wink

# 46
  • Мнения: 2 379
Аз пък, понеже пиша основно в Родители в чужбина, не мога да преживея, когато "сънародничките" ми напишат, че:
мъжА ми е италЯнец Crazy

# 47
  • Мнения: 2 379
Любимото ми на диалект е от Бургас. Дънките - Дънкиту. Simple Smile

А за "бялоту дънки" чувала ли си? Много е модерно Mr. Green
Но понеже е бялУ, трябва много да внимаваш да не го покапИш с доматИтУ Joy

Това в кръга на майтапа Simple Smile Една от най-интелигентните ми колежки в университета беше от Бургас и говореше така. Обаче това не омаловажава факта, че половината от нас не можеха да й стъпят на малкото пръстче Embarassed

# 48
  • Мнения: 5 370
Тъййййй...мълчах, мълчах-ама накрая не изтраях.
Ало, авторът-когато тръгваш да отваряш подобни теми, от които след време захвърчават искри, то се постарай поне ти да бъдеш ИЗРЯДЕН.
СПРАВКА: ПравописЪТ и Бг-Мамите.
А защо е пълен член-оставям на тебе да се сетиш. Flutter

# 49
  • Мнения: 2 379
Тъййййй...мълчах, мълчах-ама накрая не изтраях.
Ало, авторът-когато тръгваш да отваряш подобни теми, от които след време захвърчават искри, то се постарай поне ти да бъдеш ИЗРЯДЕН.
СПРАВКА: ПравописЪТ и Бг-Мамите.
А защо е пълен член-оставям на тебе да се сетиш. Flutter

Какви искри? Shocked До преди един постинг по-нагоре такива май нямаше newsm78

# 50
  • Мнения: 5 370
Пиколина, имах предвид, че обикновено тази тема поражда търкания.....а от тях след време, както се знае, излитат искри.
А че за момента е кротко и дискусионно мирно-спор няма.

# 51
  • Мнения: 37
Прочети темата отначало и виж замисъла за ЧЛЕНА. Можеби нарочно е грешката в правописа. И искри ще хвърчат докато има хора да продължават с лупа да търсят грешки. Стига заяждане, моля. Както и да е. piccolina и на мен най - близката ми колежка е от Бургас и е адски яка.

P.S.между другото съм го чувал  Joy

# 52
  • Мнения: 7 837
Сърдечко, многоточието е само на думи, иначе се състои от три точки  Joy

# 53
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
А-а-а, за моите три точки не...! Няма да отваряте дума... Те са си мои и толкова... Ясно ли е...? Няма да си ми ги закачате... С правописи и прочие...
smile3532

# 54
  • Мнения: 1 999
Правописните грешки ми правят впечатление, но гледам да не им обръщам специално внимание. Всеки отговаря сам за себе си. Peace

# 55
  • Мнения: 4 473
Аре сега и една тема "Къде как говорят и къде най-правилно и най-смешно"  Laughing Laughing Laughing

Теми дъвкани, смучИни и изплютИ Mr. Green

# 56
  • Мнения: 3 405
Това за неграматното писане е ясно, но кажете ми софийски мами и татковци, защо най-известният бебешки магазин се казва ШТЪРКЕЛ? Аз ли нещо не съм в ред или тия като са правили табелките са били пияни? newsm78

Това е перфектна рекламна стратегия - като ти се набие грешката в съзнанието запомняш името завинаги.
А "ШТЪРКЕЛ" има не само в София Laughing

# 57
  • Мнения: 7 640
новото беше космунафт, но гледам момичето се е коригирало

# 58
  • Мнения: 515
новото беше космунафт, но гледам момичето се е коригирало

Ей-й-й, гледай сега как гузният - негонен бяга... Не ставало въпрос за мен нали? newsm78
Защото аз тази думичка си я знам как се пише от 1-ви клас. Wink

# 59
  • Мнения: 9 900
умирам, като видя някой да напише лекър и генеколог.

# 60
  • Мнения: 46 488

Току що мернах в една тема гЕнИколог  #Crazy

# 61
  • Мнения: 9 900
това може и да е от разменяне на буквите при бързо писане, случва ми се често. Но се връщам и си редактирам.

А как се пише - дизентерия или дезинтерия?

# 62
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Ами за "скубИте ли си веждите" на дамата Киса два пъти й писах, че има грешка и тя - какво ? Ами нищо - каза мамите да решат кой е прав тя или аз...


 newsm62

# 63
  • София
  • Мнения: 270
А мен защо така ме дразнят думички като: ходимЕ, пиемЕ, ядемЕ и т.н. ooooh!

# 64
  • Мнения: 7 186
А как се пише - дизентерия или дезинтерия?

Дизентерия. Simple Smile

# 65
  • София
  • Мнения: 2 300
А-а-а, за моите три точки не...! Няма да отваряте дума... Те са си мои и толкова... Ясно ли е...? Няма да си ми ги закачате... С правописи и прочие...
smile3532


татенце, ще ме извиняваш, ама трите точки са си мои... newsm53

# 66
  • Мнения: 9 900
така е, но ако знаеш колко хора го пишат грешно.....в гугъл излизат около 5090 резултата Simple Smile

# 67
  • Мнения: 7 837
Последният хит е замръзени ягоди  Mr. Green

# 68
  • Мнения: 9 900
Последният хит е замръзени ягоди  Mr. Green

знам  ooooh! нямам сили да се боря......

# 69
  • Мнения: 3 405
това може и да е от разменяне на буквите при бързо писане, случва ми се често. Но се връщам и си редактирам.

А как се пише - дизентерия или дезинтерия?

Пише се  Дезинтерия

# 70
  • Мнения: 3 405
А като напишат стратегий ( мн. ч. )-примерно, вместо стратегии...
дразните ли се newsm78

# 71
# 72
  • Мнения: 3 405
Ъхъ, изпих 2 чаши вино, много сори, аз без да искам Mr. Green

# 73
  • Мнения: 9 900
мдааа, много ефирни дами са го бъркали  Mr. Green

# 74
  • Мнения: 3 405
ПУнежИ ногУ пиЙЪт Mr. Green

исках да кажа: понеже много пият Wine Glass

# 75
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
А като напишат стратегий ( мн. ч. )-примерно, вместо стратегии...
дразните ли се newsm78

Много ooooh!

# 76
  • Мнения: 7 640
Последният хит е замръзени ягоди  Mr. Green

има и по-ново пиурета

# 77
Нечетох всичко ама тук нещо заприличва на "Господари на ефира"???
Ще взема някъде да сгреша и после ще съм тука!!!!
Имам по граматика три до последно и нещо ми е хлъзгаво тука.

# 78
  • Мнения: 46 488
Нечетох всичко ама тук нещо заприличва на "Господари на ефира"???
...

Първи ред  Mr. Green
Не интервал четох всичко запетая ама тук нещо заприличва на "Господари на ефира"???

 Mr. Green

# 79
Писанке,
пиши три!!!! Моля ти се!!!!

# 80
  • Мнения: 46 488
Писанке,
пиши три!!!! Моля ти се!!!!



И друг път внимавай

# 81
  • Мнения: 3 405
Ей, all, ти какво взе да провокираш темите ?
И то без регистрация.
Извини ме за отклонението, ама я се регистрирай, че да има на кого да пишем оценки по граматика, че така анономно newsm78
Иначе правилно си написал сгреша, пиша ти 4 Mr. Green

Писанче, ама как ме изпревари... Нека да е 3 Laughing

# 82
  • Мнения: 46 488
... ама я се регистрирай ...

Искаш да му пишеш на личнииииииии, знам те аз  Laughing Whistling

# 83
  • Мнения: 3 405
Олеле, пак ме разгада Mr. Green
Извинете за off-a

# 84
  • Мнения: 515
Имам по граматика три до последно и нещо ми е хлъзгаво тука.

То на теб какво ли не ти е хлъзгаво?!
 smile3502
Я марш в   bath и обратно в другата тема...

# 85
  • Мнения: 6 155
така е, но ако знаеш колко хора го пишат грешно.....в гугъл излизат около 5090 резултата Simple Smile

 Embarassed Аз мислех, че се пише "дезинтерия"ooooh! Embarassed Embarassed Embarassed

# 86
  • Мнения: 37
Преди няколко дни написах в един пост ИЗКЪМ и вобще не забелязах. Добре, че сестра ми прочела темата и ми каза да си го оправя. Simple Smile

# 87
  • Мнения: 3 405
Ето и тук има грешка:
http://netinfo.bg/?tid=40&oid=838141

в заглавието - софианци Mr. Green

# 88
  • Мнения: 7 837
Ето и една набиваща се грешка от сайта на Луфтханза, относно Пловдивския панаир. Тя си стои от доста време и никой не си е направил труда да поправи името на Пловдив.

# 89
  • Мнения: 1 533
Аз вече отказвам да участвам в правописни теми. Не за друго, мисля че просто няма смисъл. Толкова пъти сме дъвкали едни и същи грешки и хората продължават да си пишат "стрий" и "турший", "замръзен" и "специялен". Мисля че го правят нарочно. Смятат че само в "литературните форуми" е нужно да пишеш грамотно. Какво имат предвид под литературни форуми, не знам.
Лошото е, че вече започвам да се чудя дали пък наистина не се пише "замръзен". Притеснявам се за себе си.

http://www.coffeeright.net/neolog/log.php?s=0&l=%CA
Малко за разтуха, езикът ни се развива. Аз доста се смях, но малко се и притесних.

# 90
  • Мнения: 7 186
Ето и една набиваща се грешка от сайта на Луфтханза, относно Пловдивския панаир. Тя си стои от доста време и никой не си е направил труда да поправи името на Пловдив.


Аз пък съм виждала с очите си как един познат- ски- учител записваше един адрес на едно листче и написа Бургаз ... Shocked

# 91
  • Мнения: 3 405
Аз вече отказвам да участвам в правописни теми. Не за друго, мисля че просто няма смисъл. Толкова пъти сме дъвкали едни и същи грешки и хората продължават да си пишат "стрий" и "турший", "замръзен" и "специялен". Мисля че го правят нарочно. Смятат че само в "литературните форуми" е нужно да пишеш грамотно. Какво имат предвид под литературни форуми, не знам.
Лошото е, че вече започвам да се чудя дали пък наистина не се пише "замръзен". Притеснявам се за себе си.

http://www.coffeeright.net/neolog/log.php?s=0&l=%CA
Малко за разтуха, езикът ни се развива. Аз доста се смях, но малко се и притесних.

А, това е добре, че са обяснени новите български думи, след 100 години да не се чудят дали сме говорили на български. Mr. Green

# 92
  • Мнения: 809

И за да допълня списъка с грешки от видни личности, само ще спомена, че на погребението на Невена Коканова една видна българска личност (не скам да я споменавам) написа в книгата за съболезнования "збогом"  #Crazy. И това беше предадено по Националната телевизия. Ей това вече е страшно - когато и министрите на културата (е, казах кой е, не можах да издържа) пишат така. Какво остава за редовия българин!

Последна редакция: чт, 02 фев 2006, 14:25 от Julka

# 93
  • Мнения: 3 405
Стефан Данаилов го написа, да си наречем нещата с истинските им имена Grinning Peace
Ама това не го прави по- лош професионалист, или по- малко чаровен Grinning
А редовия българин, а и на само той,  може да греши в првописа, но може и да се научи коя дума как се пише ... и да не греши.
Човек се учи цял живот! Peace

Ау, как наставнически започнах да говоря Mr. Green

# 94
  • Popovo
  • Мнения: 571
А видях на една табела: ПОПРАВЯМЕ АУСПУХИ
Може и да греша, но не е ли правилно в мн.ч. с буквата С

# 95
  • Мнения: 37
Ето нещо свежо Клик

# 96
  • Мнения: 5 647



А от постове без препинателни знаци се задъхвам  #Crazy
Май не съм нормална  Joy

О, напълно нормална си си. Аз пък не ги чета такива, защото не мога да им хвана смисъла, за края да не говорим.

# 97
  • София
  • Мнения: 6 743
По принцип се старая да не се заглеждам много, но има някои наистина ОЧЕВАДНИ грешки  Shocked
И аз не спазвах доста неща, като интервалите след запетаите, но сега се старая  Blush
А и не бих се обидила ако ме поправят, въпроса е как го правят  Rolling Eyes

А за табелки:
Виждала съм на железария надпис: "Продаваме ТРИВОНЧЕТА" Joy

# 98
  • Мнения: 1 427
По принцип се старая да не се заглеждам много, но има някои наистина ОЧЕВАДНИ грешки  Shocked
И аз не спазвах доста неща, като интервалите след запетаите, но сега се старая  Blush
А и не бих се обидила ако ме поправят, въпроса е как го правят  Rolling Eyes

А за табелки:
Виждала съм на железария надпис: "Продаваме ТРИВОНЧЕТА" Joy
Стига бе!Майтап да е? newsm78

# 99
  • Мнения: 625
   Правописа е важен,наистина,но аз не влизам в този форум за да си правя изводи кой колко е грамотен!!!!
   Мисля,че има много дребнави хора,карайте по същество!

# 100
  • Мнения: 1 685
Виждала съм на железария надпис: "Продаваме ТРИВОНЧЕТА" Joy
Това е сигурно за да пестят място.
Разбирайте, че там се продават триони (така ли се пише?) и пирончета.

# 101
  • Мнения: 28
Предлагам ви материал за анализ. Аз бях потресена!

Молиа кажете ми момичета при кои остава детето докато се води делото за развот. А след развода каква е вероятноста детето да е при баштата.Точно тази неизвеснос ме вазпира да сложа краи на един фарст.

Моиат случеи е много обаркан аз живеиа при свекар и свекарва  вече 7 години  на колкото е и детето ни.Моиат сапруг не ми посиага но псехическиат би тормоз е ежедневие.Обидите са всекидневни като настроива и детето срещо мене като например да ми скачат върху главата докато дишам в тези случаи детето се разплаква и се сгушва в мене.Всичко това започна оше след брака биах бремена и тои ме замерваше с бирени бутилки.Трудноста ми е в това че ме заплашва с детето и ме е страх от това че докато се води делото тои да не одвлече детето от училище,защото вече окончателно сам решила да отида при моите родители които са в същиат град.Бладодариа ви мили момичет в момента мога да споделиам само с вас макар и непознати това че ми олекна ви прави за мене много блиски.

Преброихте ли грешките, защото аз им загубих бройката.

# 102
  • Мнения: 515
Аз на такива постинги им казвам Провокационни Joy

# 103
  • Мнения: 46 488
... Преброихте ли грешките, защото аз им загубих бройката.

57 са, но според мен е превеждано с Кредор, повечето от там идват  newsm78

# 104
  • Мнения: 1 685
Предлагам ви материал за анализ. Аз бях потресена!

Молиа кажете ми момичета при кои остава детето докато се води делото за развот. А след развода каква е вероятноста детето да е при баштата.Точно тази неизвеснос ме вазпира да сложа краи на един фарст.

Моиат случеи е много обаркан аз живеиа при свекар и свекарва вече 7 години на колкото е и детето ни.Моиат сапруг не ми посиага но псехическиат би тормоз е ежедневие.Обидите са всекидневни като настроива и детето срещо мене като например да ми скачат върху главата докато дишам в тези случаи детето се разплаква и се сгушва в мене.Всичко това започна оше след брака биах бремена и тои ме замерваше с бирени бутилки.Трудноста ми е в това че ме заплашва с детето и ме е страх от това че докато се води делото тои да не одвлече детето от училище,защото вече окончателно сам решила да отида при моите родители които са в същиат град.Бладодариа ви мили момичет в момента мога да споделиам само с вас макар и непознати това че ми олекна ви прави за мене много блиски.

Преброихте ли грешките, защото аз им загубих бройката.
Е, това е грозно.
Вярно, че темата е за грешки (а в този пост те направо извират), но е гадничко.Авторката преживява драма и най-малко иска да си види жалванията в тема за това колко грешки е направила, докато се е оплаквала.

# 105
  • Мнения: 28
Вярно, когато си в депресия не обръщаш много внимание на "такива подробности". Съжалявам за арогантната си постъпка!

# 106
  • Мнения: 515
...Съжалявам за арогантната си постъпка!
Каква е постъпката ти, решава всеки сам за себе си.  Laughing

# 107
# 108
  • Мнения: 7 186
... Преброихте ли грешките, защото аз им загубих бройката.

57 са, но според мен е превеждано с Кредор, повечето от там идват  newsm78

Да, точно това си мислех и аз.

# 109
  • Мнения: 7 837

И защо да е грозно  Rolling Eyes
При положение, че е пуснато на публично място във Форума. Независимо, че става въпрос за проблем, това не оневинява неграмотността на потребителката.

# 110
  • Мнения: 515
. Независимо, че става въпрос за проблем, това не оневинява неграмотността на потребителката.

Някои потребители прикриват ника си, точно като умишлено правят грешки в постингите си. Аз нямам толкова време и акъл  в главата си. Освен това са ми слаби ангелите :  angel008

# 111
  • Мнения: 7 837
А има и такива пък, които не се крият и нарочно пишат жаргонно, правят грешки и ги под4ертават, защото го смятат за оригиналничене. Един, два пъти минава номера, но после става тривиално и скучно  Mr. Green

# 112
  • Мнения: 515
А има и такива пък, които не се крият и нарочно пишат жаргонно, правят грешки и ги под4ертават, защото го смятат за оригиналничене. Един, два пъти минава номера, но после става тривиално и скучно Mr. Green


 JoyАми то е толкова скучно тук при татковците Wink, че някои като не могат да се "вредят" в клю-то явно тук го избиват.  Joy

ПО-долу има един постинг за "сютюени", вероятно на "примоция", и това ме изкефи тотално като един вид рекламен трик на бит-пазар. Joy
 LaughingХилоу биг брадъре Laughing
Въпросът е тук поне да се мъчим да не правим да не правим грешки. Аз имам много да наваксвам по всички параграфи ooooh!, но имам добри учители тук и това ми дава надежда... Simple Smile

# 113
  • Мнения: 1 685

И защо да е грозно Rolling Eyes
При положение, че е пуснато на публично място във Форума. Независимо, че става въпрос за проблем, това не оневинява неграмотността на потребителката.
И какво?Неграмотни, не пишете във форуми!Нямате право да си кажете мнението и да се оплаквате и споделяте!
Това, че се допускат грешки може да доведе до смях или жал.Прочелите неграмотния пост могат да си направят извод за авторката, но и да и помогнат в проблема.
Специално за този постинг, търсенето на грешки ми прозвуча грозно.Ако авторката просто клюкарстваше или споделяше ежедневие - ок, но при положение, че си разказва драмата...
Не защитавам неграмотноста.Стана ми мъчно за жената.

# 114
  • Мнения: 7 837
Въпреки всичко това не я извинява в моите очи.  Простотия, клюка или докторат, ефекта от неграмотността е един и същ.

# 115
  • Мнения: 1 426
всичко преживявам по отношение на правописа, защото често става въпрос за техническа грешка и на мен ми се е случвало, но като видя ЕФТИНО и направо #Crazy

# 116
  • Мнения: 791
Ооооох, у нас е същия проблем! Аз пиша на фонетичната и латиница, а жената на БДС - само се бъркам с А-то и Ъ-то и тя само ме дебне  bash и много ме дразни!!! А за запетайките да не говорим - направо ме побърква. Голяма работа, че съм сбъркал, нали се разбира к'во пиша  smile3533

# 117
  • Мнения: 3 405
Разбира се какво пише, ама все пак работата е голяма. Когато някой е сбъркал и е видял грешката си - да я поправи. По-добре поправена, отколкото очевадна.
Виж, за тези, дето наистина не са усвоили как се пишат някои думи има лек - букварче, читанка, българска граматика, книги с приказки, романи и т.н.
Жалкото е, че са ми попадали книги, основно детски книжки, с правописни грешки в текстовете. ooooh!

# 118
  • София
  • Мнения: 166
Най-много ме кефи из-на-предвид. Ама имам чувството, че 90% от хората пишат Впредвид, което доста ме дразни:)

# 119
  • Мнения: 1 038
Цитат
Аз бях потресена!
Потресена от какво?Преди да постнеш писмото замисли ли се поне малко?


Цитат
Моиат случеи е много обаркан аз живеиа при свекар и свекарва  вече 7 години  на колкото е и детето ни.Моиат сапруг не ми посиага но псехическиат би тормоз е ежедневие.Обидите са всекидневни като настроива и детето срещо мене като например да ми скачат върху главата докато дишам в тези случаи детето се разплаква и се сгушва в мене.Всичко това започна оше след брака биах бремена и тои ме замерваше с бирени бутилки.Трудноста ми е в това че ме заплашва с детето и ме е страх от това че докато се води делото тои да не одвлече детето от училище,защото вече окончателно сам решила да отида при моите родители които са в същиат град.Бладодариа ви мили момичет в момента мога да споделиам само с вас макар и непознати това че ми олекна ви прави за мене много блиски.
Стана ми мъчно за историята на жената. Sad

Цитат
Преброихте ли грешките, защото аз им загубих бройката.

Имам едно предложение,защо не вземеш да го поправиш,пък тогава ще преброим твойте. smile3508

# 120
  • Мнения: 696
Е, стига де! Не говорим за запетайки - те са най-малкото. Всеки понякога допуска грешки. Не може обаче човек, който влиза в спор с друг и има претенции (видими от поста му) да разбира много, да прави елементарни правописни грешки. Как ще напишеш например аФтор, възмОщавам и проЙзвол? И какво - да не обръщаме внимание и да не говорим за това, а да аплодираме ли? Заради необръщането на внимание голяма част от тийнейджърите пишат с  грешки, но не неволни. После стават родители и обясняват на децата си, че нямало значение.

# 121
  • Мнения: 3 760
 Най - много ме дразнят: ходимЕ, правимЕ и т.н.;идей, стрий и др.
Не разбирам как може да се пише съжЕлявам и корЕгирам. Липсата на препинателни знаци в някои постове ме принуждава да ги прескачам.
Какво ще кажете за лиБса /липса/?
А колко начина за изписване на думата перифраза сте срещали? ПЕрЕфраза, пАрАфраза...
Езикът еволюира, безспорно, но има разлика между опростяване на правописа  /що вместо защо/ и създаване на много и различни "правописи" в зависимост от езиковата култура, родния край и пр. на пишещите.

# 122
  • Мнения: 3 405

А, това идва от ПАРАНОРМАЛНА ФРАЗА Mr. Green Mr. Green
Шегата настрана, много грешки се допускат. Peace

# 123
  • Мнения: 1 685
В тази връзка, имам една молба към вас.
Синът ми има за домашно да пише думи, които се чуват по един начин, а се пишат по друг (сонорни съгласни май се казват).
Нещо като зъ(б или п), водола(з или с), гра(д или т).Не мога да измисля, защото тези съгласни трябва да са в средата на думата и след това да се запише думата за проверка.
Мислих си за: а(в или ф)тор, е(в или ф)тино и други, но при тях е трудно с думата за проверка.
Бихте ли ми помогнали? Heart Eyes

Последна редакция: сб, 18 фев 2006, 13:58 от kamy7

# 124
  • Мнения: 3 405
Сонорните по мои спомени са Л,М,Р,Н,
а другите съгласни са звучни и беззвучни, но ако се бъркам, моля за извинение.
Виж по-подробно за какво става дума в домашното. И моя син писа нещо подобно. Ще ти помогна, ако мога
.
Grinning

# 125
  • Мнения: 1 685
Това няма никакво значение.
Даден е пример:
сла(д или т)ка    сладка     сладък
Трябва да са от този род, обаче аз нещо зациклих.
Лелеее, срам!Още от първи клас, започнах да сдавам багажа.

# 126
  • Мнения: 25 568
глаДка, снеЖка, младеЖка, боБче, зъБче, ръБче, РаДка и т.н.

# 127
  • Мнения: 3 405
Ето още: дръЖка, риЗка, блуЗка, връЗка, буЗка, мъЖка Grinning

# 128
  • Мнения: 1 685
Много ви благодаря!
Чудесни сте! Hug
Това за бобчето и зъбчето въобще не се бях сетила.

# 129
  • Мнения: 3 405
kamy7 , виж в Буквара, на буква Ч има примери:
лъВче, кръГче, граДче, ноЖче Grinning

сега ги видях

# 130
  • Мнения: 3 760
Също сваТба, атмосФера, космонаВт.
Предполагам, че думи като весТник и отверТка не се включват  newsm78

# 131
  • Мнения: 179
Звучните съгласни се обеззвучават при изговор(чуват се като беззвучни),когато в думата се намират преди  беззвучна съгласна.Например "лодка" - "д" се чува като "т" и за всичко е "виновна беззвучната "к".
Понякога беззвучните се "озвучават" от стоящата след тях звучна съгласна.Например "сватба"- чува се с "д",защото "б"е звучна и влияе на беззвучната. Такива работи.

# 132
  • Мнения: 2 022
Или от бързане да натисна не буквата,която ми трябва,а съседната.Понякога не си виждам грешките и на преглед,а едва когато чета следващите мнения.
да и при мен е така
Абсолютно съм съгласна. Особено когато човек пише бързо се получват т. нар. typos - изядена буква или буква натисната два пъти или съседната на нея буква на клавиатурата. Изобщо не ги забелязвам тези грешки честно казано, не бих се присмяла на никой и много ми е тъпо, когато някой се заяде за това ... Все едно съм на изпит...

# 133
  • Мнения: 46 488
Тук има интересни неща  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт