Имат ли българите хранителна култура?

  • 68 142
  • 2 085
  •   1
Отговори
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
Ще ми е интересно, ако се получи интересна дискусия.  Grinning
От доста време ми се върти този въпрос в главата.

Млади момчета с телосложение на рекламното човече на Мишлен.
Млади момичета с повече целулит от многораждали жени.
Едва проходили дечица, хрупащи чипс или зрънчо.
В съседния подфорум в една от темите има непрекъснати оплаквания от качеството на храните от топлите витрини в магазините и от насипните салати тип Кенар, а в същото време пред тези витрини се тълпи маса народ ежедневно.
Бульони на прах, фиксове и други такива, които вероятно улесняват готвенето, но пък не са полезни.
Пици на парче, заляти с обилно количество майонеза и кетчуп.
Мазни хамбургери и изобщо fast food.
Бременни жени, според които по време на бременността се яде от всичко по много, защото се яде за двама. Колко е голям въпросният втори и от какво има нужда? Не е ли бременността именно периодът, в който жената трябва най-много да внимава как се храни, защото носи отговорност за още един организъм?
.....

Как според вас се възпитава културата на хранене? Кога? От каква възраст? Какво правите вие? Замисляте ли се как се храните у дома? Купувате ли полуфабрикати и готово сготвени храни?

Разбира се, не е без значение и финансовата страна на нещата, но да се сготви една тенджера фасул е по-евтино и по-полезно от една тарелка сурови готови кюфтета/кебапчета за едно хранене на четиричленно семейство (това е само пример, просто най-напред ми хрумна). Моля, не се хващайте за думата - не казвам само фасул да се яде  Peace

Месото е пълно с хормони и консерванти, зеленчуците - с нитрати, млечните продукти често почти не съдържат мляко. Но все пак възможно ли е човек някак да намери баланса? От многото злини да подбере по-малките?
Или веднъж се живее, при това животът е скапан, остава и от храната да се ограничаваме?!

Живеем, за да се храним, или се храним, за да живеем?

# 1
  • Мнения: 1 310
Ох, само ако знаеш какви неща се дискутират около това хранене! ooooh!
В подфорум Нашите деца се хранят по площадките, в магазина консумират стоката още преди да са я платили, дори и пред лекарския кабинет си хапват и намират това за абсолютно нормално.  Crazy
Четейки тези мнения оставам с впечатлението, че майките навсякъде хранят децата си само и само мир да има, като тук имам предвид - да се избегнат нервните кризи /нервни кризи при още невръстни деца!/.
Няма да коментирам свинщините, които допуснаха да стават в киносалоните.
За мен, в днешно време, много малко хора имат хранителна култура и спазват елементарните хранителни навици, т.е. не се тъпчат между храненията с боклуци, хранят се рационално и предимно около масата.

# 2
  • Мнения: 15 619
Угаждам си на стомаха. Не мога да му отказвам. Интересно ми е как ще се завърти дискусията.  Grinning

# 3
  • Мнения: 8 803
Прочетох "изложението". Написано е така, че предполага да се нахвърлим върху ядящите всякаква храна и по колкото им душа иска и да докажем колко сме изтънчени като ядем "само здравословна храна". Laughing
Добре, ще приема поканата и ще си напиша мнението за "здравословното" хранене. Бях абсолютна овца, с промит мозък и послушно се хранех здравословно, опивайки се от заблудата, че ще се запазя вечно здрава и млада. Днес съм с животозастрашаващо заболяване, което засяга храносмилателната система. Не, не е от храната. Генетично е. Храната може да ти докара нещо само в изключителни ситуации. Иначе е вярно, че може да ти развали визията (паласки, шкембенца и прочие екстри).
Какво правя аз? Как се храня? Почти не се храня. И съжалявам за времето, когато можех да ям всичко, а се ограничавах.
А храната наистина е с лошо качество. Поради тази причина ми е забранено да ям почти всичко, което може да се купи на бг пазара. Впрочем, предупредена съм да не ям същите неща и в чужбина. Точка.

# 4
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
Прочетох "изложението". Написано е така, че предполага да се нахвърлим върху ядящите всякаква храна и по колкото им душа иска и да докажем колко сме изтънчени като ядем "само здравословна храна". Laughing

Съжалявам, ако така си го разбрала. Не съм имала това предвид.  Peace
Не искам да се нахвърлям върху никого. Всеки си има глава на раменете, нали? Всеки си отговаря за здравето. Просто ми се искаше да си поговорим.
Аз самата не се храня само с кълнове и семена, например  Laughing

# 5
  • Мнения: 3 330
Според мен външния вид и килограмите са генетично заложени. Аз си ям всичко, което е висококалорично и вредно, но не мога да напълнея и това си е. Синът ми - също. Заради съпруга ми започнах да готвя здравословно. Наистина се чувствам по леко и се убедих, че храната има значение. Пърженото,  например -  изобщо не ми липсва, а преди ми беше любима храна. Пазаруваме от определени магазини, където сме сигурни в качеството на храната. Прави ми впечетление, че доста хора вече правят така.

# 6
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Четох една статия за яденето на fast food (в холандско списание) и бях изненадана, че споменават едно международно изследване, където  ние сме на първо място.
Всяко лято ми прави впечатление, че се набляга основно на тестени неща, които можеш да си купиш през деня.

Последна редакция: пн, 17 сеп 2012, 22:42 от Kalinka

# 7
  • Мнения: 10 547
Културата, независимо дали духовна, здравна, хранителна се постига с пари.

# 8
  • Мнения: 4 300
Поредната тема за набиване на канчета  Rolling Eyes
Не сме по конец, шарени сме, точно както и другаде. И точно както и другаде, един яде хубава храна, друг лоша, един скъпа, друг евтина, вегани, вегатарианци, диетуващи, угаждащи, непукисти...Нито пиците на парче сме ги измислили ние, нито компотите, нито рафтовете с подстадители, нискокалорични или екзотични супер храни.
От форума едно научих, ножицата между реалността и форумния образ/представата за самия себе си, понякога е разтворена не, ами разчекната.

# 9
  • Мнения: 116
Животът е твърде кратък,за да го прекарвам в лишения.Угаждам си на стомаха.Ако нещо ми е забранено по здравословни причини,ще ми е много трудно,но предполагам ще се ограничавам.Пред лекарски кабинети и други подобни не ям.И не мога да си представя как някоя майка ще си изкара спокойно храната на детето на място,където вечно някой киха,кашля и хвърля бацили,каквото е лекарският кабинет.Яденето по градинки го намирам за нормално.Единственото несъобразено хранене ми е на път от работа към спирката-дюнери,пици,солети-редовно си ги дояждам на спирката и понякога ми е интересно дали на някой му преча.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 217
Културата, независимо дали духовна, здравна, хранителна се постига с пари.

Идеално казано!  bouquet

# 11
  • Мнения: 563

култура на хранене се възпитава трудно и от ранна детска възраст, също така изисква време и финанси, за съжаление. Мисля, че масата от хората прекрасно знаят как би трябвало да се хранят, дали могат да си го позволят обаче е съвсем друг въпрос.  Когато трябва да изхраниш 4членно семейство на две минимални заплати, последната мисъл е дали е здравословно, важно е да няма гладни, нали така. Другото нещо, както и сама си писала, храните са тъпкани с боклуци и много често не знаеш какво ядеш.  На въпроса, в общи линии се старая да се храня здравословно, както и да налагам подобен начин на хранене за цялото семейство. Не мога да кажа, че успявам винаги, но пък не се отказвам. Българската кухня по приницип не е особено здравословна с всичките запръжки, застройки и много далеч от разделното хранене, което аз лично приемам за най-добро. Опитвам се поне на децата да предам по-нормален и здравословен начин на хранене, тъй като хранителните навици и вкусовете се формират рано и се влачат цял живот. Започнах  най-напред със закуската - само плодове до обяд за мен и мъжа ми, децата хапват и банан освен другите плодове ако пожелаят. Само тази малка на пръв поглед промяна имаше страхотен ефект чисто физически, а децата направо се родиха, защото мразят да закусват. Иначе, когато готвя се старая да е с качествени продукти и правилно съчетано. Полуфабрикати рядко се купуват у нас, с изключение на някоя и друга пица понякога. Наблягам на салатите и вегетарианските специалитети, но с мъжете ми е много трудно понякога. Дудна, дудна за вредата от месото, но те си го търсят и това е  Tired Когато се сервира месо, никога не предлагам хляб, а замествам с доматена салата, любима на децата. Хляб гледам да ядат отделно, с масло например, а не с основното ястие, та донякъде може да се каже че се храним разделно Laughing  От доста време правим и хляба в къщи, заради конкретна съставка в тестото на готовият хляб, отнема време и усилия, но това е положението.  Другата пролет ще садя домати, защото ми омръзна да ядем пластмасови и без вкус такива Twisted Evil С две думи, на прав път сме, но не е лесно. Децата са подложени на прекалено много реклами на хранителни боклуци, а пък нашият вкус е формиран с баници и мекици за закуска, мусаки и кавърми с много хляб и т.н., затова от време на време си позволяваме домашни баници, пържени кюфтета и други нездравословни вкусотии, но пък след подобна хранително-вкусова оргия  компенсираме с много спорт, и засега дечурлигата са в чудесна форма  Laughing

# 12
  • Мнения: 563
Културата, независимо дали духовна, здравна, хранителна се постига с пари.

изчерпа темата, прекрасно казано!

# 13
  • Мнения: 4 300
Кое точно му е разделното на хляба с масло:))))
Аз като ви казвам, че всеки си е измислил или захапал някоя теория  Laughing и си я стиска като алфата и омегата на човешкото добруване. А тя дори в много случаи тотално противоречи на всякакви научно установени факти.

# 14
  • Мнения: 563
имах предвид че хляба се яде отделно от месото; естествено, че хляб+масло не е разделно. Иронично/саркастично хилещото се емотиконче не е сложено  след думата "разделно" по случайност, но нейсе :о)

Общи условия

Активация на акаунт