Парфюмни размисли и страсти - 162

  • 42 110
  • 736
  •   0
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 656

Лятото все още не си е отишло съвсем или пък на мен не ми се иска да го пускам да си ходи още. Не съм пропуснала желанието да имаме тема за топ 5 (10, 20...  Mr. Green ), но с оглед на парфюмната апатия през лятото и току-що приключилите ваканции и отпуски предпочитам да изчакаме малко, за да се завърнем всички към интересностите си  Hug



Ц И Т Р У С И

Цитрусовите нотки в парфюмите включват цялата гама аромати на цитрусови плодове (Hesperidia), както и други суровини с подобен аромат, като върбинка, лимонова трева, petitgrain. Получаването на есенцията обикновено е чрез студено пресоване на корите от плодовете с изключение на petitgrain, при който се извършва парна дестилация на клонките и листата от дървото горчив портокал.

Цитрусите са малки бодливи дръвчета със сочни и ароматни плодове. Разновидностите са много – лимон, бергамот, сладък и горчив портокал, грейпфрут, помело, кумкуат, лайм, мандарина, клементина, както и най-различни съвременни хибриди между тези плодове. Отличителния вкус на цитрусовите плодове ги прави предпочитана съставка в много ястия в различни кухни от цял свят, както и отличен природен лек за различни заболявания.

В Южна и Югоизточна Азия лимонът е била използван отпреди много векове като антидот за различни отрови. Неговите антисептични свойства са познати на хората от древни времена, той е бил използван за лечение на рани и при различни болести. В Европа хората се запознават с лимона през 1-ви век от н.е., макар че той не е широко отглеждан до средата на 15-ти век.

Прекрасният аромат на лимона се използва широко в ароматерапията. Етеричното масло от лимон стимулира черния дроб и дейността на лимфната система, използва се за детоксикация и освежаване на тялото. Вече са отхвърлени схващанията, че цитрусовото етерично масло стимулира имунитета, но със сигурност неговия аромат влияе върху доброто настроение и върху нервната система. Поради това то се употребява в много ароматни композиции и е една от най-широко прилаганите нотки в свежи и тонизиращи парфюми.

Ароматното етерично масло от лимон се произвежда чрез студено пресоване на кората от плода и се описва като чисто, свежо и искрящо. Този свеж и жизнерадостен аромат се използва широко в одеколони, парфюми и различни продукти за грижа за тялото, за да създаде ободряващ и тонизиращ ефект. За разлика от други етерични масла, лимоновото масло обикновено е студено пресовано и затова има аромат, който е подобен на плодове и пресни зрели кори. Този  аромат се съчетава добре с флорални нотки на здравец, лавандула, роза и иланг-иланг. Той също така изгражда хубава обонятелна хармония в комбинация с цитронела, лайм, нероли, портокал и салвия. Цитрусовата нотка е една от най-леките съставки и често се използва като прекрасно светло и искрящо начало на ароматните композиции, основно в летните аромати, но нерядко и в по-присъствените и богати парфюми.




Лекциите на Натали Никол за начинаещи и не толкова начинаещи парфюмани:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=630784.270 пост №278

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=630784.msg20742366#msg20742366 пост №554

Данни за теглото на пълни и празни флакони.

Формула на Бижу за съотношението мл - грам: 1мл. парфюм = 0,73 гр.

Предишната тема.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 210
Атти, благодаря за темата - интересна, както винаги  bouquet

Аз така и не намерих перфектната мандарина това лято Confused
Цитрусовите аромати не са ми любими, освен, ако не са подплатени със солидна основа. Като отмине връхно цитрусче, е добре да остане нещо не толкова кисело, особено през лятото Wink

# 2
  • Мнения: 5 892
Момичета, имам нужда от съвет. Влюбих се в парфюма на една дама.Попитах какъв е и тя ми каза, че е новия на Трусарди. Предположих, че ще го намеря лесно и не я разпитвах повече. Обаче: мирисах Дона 2011, мирисах Унисекса от 2012. Инсайд го ползвам от 3 години- и него го знам! Имате ли представа за какво говоря? Аромата му наподобява Адикта на Диор..

Trussardi Delicate Rose го дават от 2012  Rolling Eyes
Блгодаря, но мисля, че още не е излязъл. Ще проверявам редовно по парфюмериите!   bouquet

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 423
Не съм особен фен на чистите цитруси, защото почти винаги ми миришат на бръснарско. Има приятни изключения разбира се, но като цяло не са моят тип.

Атти,   bouquet

За уудовете от предната тема - мога да нося и харесвам, но не всякакъв. Скоро изрових виала от Амбър ууд на Килиан, напръсках се и се отвратих. Толкова гръмнал кабел няма дори в Стрип. Не понясам толкова остро и категорично присъствие, предпочитам го по-сладък и омекотен, по-женствен.

# 4
  • Мнения: 75
Благодаря за прекрасната темичка Hug

Притежавам само един цитрусов аромат, който е най-любимия ми парфюм от всички - Un Jardin Sur Le Nil Никога не оставам без него Heart Eyes Виждам, че във форума му мина модата и беше актуален преди 2 години, но аз така и не можах да си намеря друг цитрусов любимец. Тази година поносих Нинфео Мио, но не можах да се влюбя в него.

# 5
  • София
  • Мнения: 849
Атти, дано твоята мантра цитрусова задържи лятото поне още малко по нашите ширини  Hug

По темата - не мога да кажа, че цитрусите са предпочитаните ми парфюми, дори и през лятото, но когато намеря хубав такъв го нося с удоволствие  Hug Не мога да кажа, че имам любим цитрусов аромат  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 31 165
Обичам цитрусови аромати в горещо време. Най-добрия цитрус за мен си остана Зеления Кристал на Шанел.
Атти,  Hug  bouquet

# 7
  • Мнения: X
Обичам цитрусите, но не са най-любими. Основно ги ползам пролетно-летния сезон, но и през зимата по някога ми се приисква да си пофантазирам за море и т.н.

# 8
  • София
  • Мнения: 5 562
Атти, прекрасна темичка, благодаря!   bouquet

Не си падам по цитрусовите аромати за себе си. Може да има такъв нюанс, но в никакъв случай да не е силен, базов, водещ.

От друга страна много ги харесвам цитрусите в мъжки парфюми. И то до такава степен, че мъжките аромати без цитруси ми идват твърде тежки.

# 9
  • Мнения: 116
Като сте на тема цитруси,ще се възползвам да попитам.Има ли изявена комбинация в някой парфюм на портокал или мандарина с ванилия.Имах преди много години подобен аромат.Не знам защо реших,че има и ванилия,сигурно защото ухаеше сладко.

# 10
  • виртуално
  • Мнения: 2 861
Преди обожавах цитрусите в парфюм, но тази година се повредих и цяло лято нося тежката артилерия.
Летните ми парфюми си останаха недокоснати  newsm78

Но предпочитам аромата на лимон във всякакви почистващи препарати  Peace

Мидичка - сещам се за Liberte
портокалови корички, поръсени със захар и малко ванилия
http://www.fragrantica.com/perfume/Cacharel/Liberte-932.html
или Boss Orange Sunset - нахален портокал с ванилия
http://www.fragrantica.com/perfume/Hugo-Boss/Boss-Orange-Sunset-9450.html

Последна редакция: вт, 18 сеп 2012, 13:29 от Рапунцел

# 11
  • Мнения: 5 001
Вкъщи цитрусите са най-обичаната съставка, като започнеш от мен, мъжа ми, дори и за децата това е предпочитания аромат.  Grinning
Любимец ми е I love love Moschino и Алюр колон спорт.

Атти  bouquet

# 12
  • Мнения: 19
Lunen_sun,   bouquet.
 Обаче си мисля, че не е точно така - виждала съм много от потребителките, които пишат и тук, и в темата за новите козм. похождения, да показват като поредното си "ново козметично похождение" именно базата, за която говоря. Може би никът ми не е "ротиран" достатъчно по темите и това дава своите отражения. Благодаря на тези, които ми обърнаха внимание Hug.
 И съвсем отделно от това, почерпете се всички за мое здраве, защото днес имам рожден ден  smile3531 (: Не знам как да прикача снимка, подобна на тортата, с която ще разполагам днес, по-късно, но си представете най-сладкото бебешко розово парфе с шоколад и ягоди Grinning Черпя ви!  Party Time

# 13
  • София
  • Мнения: 1 481
Атти   bouquet

Имам някои любими цитрусови аромати- Нилските градини, от които наченах трети флакон, Chance Eau Fraiche, Miss Dior Cherie L`Eau, O de L`Orangerie Lancome.

Но парфюмите с изразени нотки на грейпфрут, които съм тествала, се държат бедствено върху мен. Върху кожата ми Aqua Allegoria Pamplelune мирише на котешка тоалетна, a Eau de Pamplemousse Rose-Hermes- на вкиснати цитрусови плодове. А върху блотер и текстил ми харесват.

 calopsita, в момента съм забила нос в базата на Арт Деко- за мен има пудрено-дървесен аромат, по далчени спомени Eau Parfumee au The Blanc Bvlgari мирише по сходен начин.

# 14
  • Мнения: 17 546
Харесвам цитруси в парфюм, но не всякакви. Наличието примерно на изразен Passion fruit или личи в парфюм е малък ужас за мен.
Това лято открих вълшебни за обонянието ми грейпфрут в Baby Doll и чудесни фини цитруси(лимон, портокал и лайм да речем) в Marry Me.  Heart Eyes Достатъчни са ми като цитрусови аромати!
Грейпфрутовата Алегория, обаче има кошмарен ефект при контакт и с моята кожа, както е и при Bettie Page. Други, като Liberte и Elixir des Merveilles, който има аромат на портокали и захаросани портокалови корички съответно, също са прелест за обонянието ми. Слава Богу в L de Lolita Lempicka и в Sicily също усещам предимно цитруси и съответно са ми любими аромати! Grinning

Атти, благодаря за свежия вкус на новата тема!  bouquet

ПП. Докато си творя мислите тук, покрай мен мина шефът ми, за да ползва скенера и отбеляза подобаващо днешният ми избор на парфюм - L'Agent. Grinning Истински ценител е този човек и е много мило, че винаги забелязва различните парфюми. Crazy

Последна редакция: вт, 18 сеп 2012, 15:57 от Бижy

Общи условия

Активация на акаунт