Израел

  • 60 020
  • 350
  •   1
Отговори
  • Мнения: 78
Здравейте, търсих информация за Израел, но в интернет е доста оскъдна. Споделете впечатления, пътеписи, пътни карти, забележителности, оферти за екскурзии и въобще всякаква информация, която би била полезна за пътуващите.

# 1
  • Plovdiv
  • Мнения: 112
Има и други теми за Израел във форума в който сме писали.

# 2
  • Мнения: 78
Прочетох старите теми, но ми трябва актуална информация ако някой е ходил наскоро там или е запознат как стоят нещата.

# 3
  • Мнения: 142
Зависи какво конкретно те интересува. Забележителностите са хиляди, какво ще видиш зависи от няколко неща: организирано или самостоятелно ще пътувате, какво те интересува, естествено /религиозна насоченост, природа, старини, от всичко по малко и т.н/, къде ще сте базирани, какъв транспорт ще ползвате, колко време ще сте в Израел, има ли кой да ви вод
Няколко особености: кратките разстояния /държавата по дължина е 500 км/, много добре обозначените им пътища, почивните ден са петък следобед  и събота, през зимата 90% процента от туристическите обекти затварят в 15 ч., септември има много празници и много почивни дни, хотелите са доста скъпи, но се намират и на поносима цена, заведенията също /не говоря за фелафели, пекарни и подобни/.
Организирана екскурзия не бих ползвала, те са главно с религиозна насоченост, кратки са и се търчи през забележителности като на състезание, а реално за тези пари човек може да си организира нещата доста прилично и сам. Успех и питай! Другите теми са много интересни, разгледай ги!

# 4
  • Мнения: 4
Здравейте!

Подновявам темата с надежда, който е ходил да се включи и да разказва. В края на поста си слагам линковете към всички стари теми, които намерих, било то полезни или не. Няма много информация или поне не толкова като за други по-известни дестинации.

Бил съм преди много години в Израел и имам някаква представа, но предполагам, че има доста промени и новости, така че се надявам да ми помогнете с по-актуална информация. Лично мен ме интересува следното:

Планирам пътуване с приятели за 4 дни. Смятаме да наемем апартамент в Тел-Авив и кола, с която да обикаляме. Мисля един ден да отделим за Йерусалим, 1 ден за северните атракции, 1 ден за мъртво море и един ден за Тел-Авив или за друго място, ако има подходящи предложения. По-принцип смятах Тел-Авив да го обикаляме вечерите като се върнем от обиколки. Да видим Старо Яфо и евентуално Сузан Делал и да комбинираме с вечеря.

1. Има ли проблем с паркиране на кола в центъра на Тел-Авив, има ли паркинги и какво са цените, има ли свободно паркиране ако се намери място. И същото ме интересува и за Йерусалим. Плажовете плащат ли се като тук в БГ, за чадъри и т.н.?

2. На север мислех за Ако, Бахайските градини (това не са градините на Ротшилд нали?), Рош-а-никра, Кисаря и Хайфа (има ли какво да се види в Хайфа?). Възможно ли е за един ден, какво друго има, може да сменя с Хайфа. Езерото или р. Йордан?

3. Освен стария град на Йерусалим (стената на плача, божи гроб, Златния купол, арабския пазар от долу), мислех евентуално при интерес да посетим Яд Ва Шем, евентуално Латрун. Друго има ли интересно да посетим в Йерусалим?

4. Мъртво море с какво да го комбинираме? Месада?

5. Тел-Авив, освен Старо Яфо и крайбрежната улица, евентуално Сузан Делал, какво друго?

6. Ресторанти и заведения, препоръки и мнения? (Съществуват ли още Тарабин, Хадж Кахил (дюнери), Сладоледи Андре и едно на Йефета с тестени закуски (самбусак))

7. Жегите през края на Юни - поносими ли са, какви са температурите?

8. Всичко друго, което не е споменато, а би могло да е интересно или важно, моля споделете.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=631734.msg20675329#msg20675329

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=601335.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=677549.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=668240.msg22437576#msg22437576

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=431511.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=358773.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=372506.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=277754.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=242930.0

Последна редакция: нд, 05 май 2013, 17:41 от Dr. Remorey

# 5
  • Някъде там...
  • Мнения: 279
Аз мога да отговоря по:

2. На север мислех за Ако, Бахайските градини (това не са градините на Ротшилд нали?), Рош-а-никра, Кисаря и Хайфа (има ли какво да се види в Хайфа?). Възможно ли е за един ден, какво друго има, може да сменя с Хайфа. Езерото или р. Йордан?

Старо Ако е супер
Бахайските градини не са градините Ротшилд
Хайфа (има ли какво да се види в Хайфа?)- Бахайските градини са в Хайфа
Рош аНикра- носете си вода, цените бяха страхотни там а жегата невероятна.
Кейсария- има вход, но вътре си има кафенета, ресторанти и антики. В някой от ресторантите ти връщат входната такса, даваш им билетчето а те ти приспадат от сметката
Езерото или р. Йордан?- незнам, аз съм правила рафтинг на р. Йордан. Беше лятото и почти нямаше вода  Confused
Може да добавите Тверия, там ще видите Кинерет също. Към 8-9 часа вечерта имат страхотно шоу с танцуващи фонтани - клик
Много туристи идват и в Нацерет, град близко до Хайфа. Не го препоръчвам, карат като луди и е много мръсно  Tired
Незнам дали е възможно за един ден, аз много се мотая и обичам да снимам

# 6
  • Мнения: 378
"2. На север мислех за Ако, Бахайските градини (това не са градините на Ротшилд нали?), Рош-а-никра, Кисаря и Хайфа (има ли какво да се види в Хайфа?)"

Хубава работа!!! Къде на север смятате да ги видите Бахайските градини, ако не в Хайфа?!?!?! Това, че самия град е разположен приказно на билото на планината само по себе си също заслужава да се види..
От най-южната точка на Израел до най-северната, накъдето и да се обърнеш все има какво да се види...но съветът ми е да се поровите малко в нета,  струва ми се, че сте прекалено дезориентиран по отношение на страната, която смятате да посетите. Можехте да изпишете в Гугъл "Бахайски градини" и вместо да се чудите дали са на Ротшилд и дали да посещавате Хайфа, щяхте веднага да разберете каквото Ви интересува...  Peace Пак казвам, с такава географско-историческа дезориентация няма как да Ви ориентираме, трябва сам да се поровите, а за подробности вече можем да помогнем.

# 7
  • Мнения: 4
Боряна, много ти благодаря! Изключително полезен пост за разлика от този по-долу.  Hug

Klitemnestra, ако не можеш да помогнеш, защо си правиш труда въобще да пишеш? Бъди ориентирана и остави дезориентираните да се оправят.  Peace

# 8
  • Мнения: 378
Боряна, много ти благодаря! Изключително полезен пост за разлика от този по-долу.  Hug

Klitemnestra, ако не можеш да помогнеш, защо си правиш труда въобще да пишеш? Бъди ориентирана и остави дезориентираните да се оправят.  Peace
А Вие ползвайте повече интернет търсачки, за да се информирате, защо си мислите, че само в бг мама може да има инфо за Израел??? (Това по повод на 9 (девет?!) линка от бг мама за Израел. Има туристически сайтове, туристически форуми.. сайт на туристическа фирма, организираща екскурзии до Израел също би бил доста по-полезен! За да задавате адекватни въпроси трябва да имате някаква реална информация. Изказване от сорта "ще посетим Бахайските градини, ама ако може ще подминем Хайфа" е несериозно за човек, решил да организира сам пътуване. С тази "информираност" може да посетите Екваториална Гвинея, мислейки, че сте на Сейшелите!  ooooh!
Освен това Бахайските градини са свързани с бахайската религия, с Баб и Бахаулла, иранците, създали тази секта като компилация от основните световни религии... това са много известни неща и нямат нищо общо с барон Ротшилд...
Просто се информирайте повече от правилни източници, четете и след това питайте  Peace
В противен случай, пак казвам, можете да летувате в Гвинея, убеден, че сте на Сейшелите..., което не е лошо де, ако Колумб беше по-информиран, кой знае каква би била съдбата на Америка... и на света ....  Laughing

# 9
  • Мнения: 242
Здравейте! През февруари 2012 г. бях в Израел. Когато в България температурите бяха -20 градуса, в Израел беше +18. Бяхме група от 10 души. Посещението ни нямаше точно туристическа насоченост и разглеждахме забележителности между другите ангажименти. Пребивавахме в Тел Авив. За Йерусалим си наехме екскурзовод, който ни взе с микробус сутринта и направихме страхотна обиколка. Върна ни в хотела към 5 след обяд. Трябват ви много удобни обувки, защото е изтощително. Ходихме до ивицата Газа, посетихме един кибуц /по специална покана/. Имам една карта на Тел Авив и ще се опитам утре /вече днес/ да я пусна на скенер и ще я публикувам. В хотела на рецепцията има такива карти. В самия Тел Авив е хубаво да се разходите по крайбрежната улица до старата гара и стария град. Градът не е голям и може да се разхождате пеша. Имайте предвид, че цените са доста високи и в заведенията и в магазините. В по-малките магазини за хранителни стоки доста послъгват в сметките. Има поне два МОЛ-а, в които се обменя валута /долари и евро/. Важно е да се знае, че в събота до 6 часа вечерта нищо не работи. Няма от къде да си купите дори бутилка вода. Разговаря се предимно на английски /ако не знаете иврит/ . Има много руснаци. За сега се сещам това.

# 10
  • Мнения: 242
Който иска картата на Тел Авив, нека да ми изпрати на лични имейл адрес, защото не мога да я сложа тук като снимка. Не ми приема PDF формата.

# 11
  • Мнения: 35
Присъединявам се към темата. Мен също ме интересуват забележителностите, по -скоро чисто природните. Градините в Хайфа са ми в списъка, разгледах снимки-НЕВЕРОЯТНИ СА. Ще отседна в град Холон, така че ще ми е полезно да ме посъветвате за интересни места в района. Освен това четох и за еднодневни екскурзии с бъги през пустинята до Мъртво море, ако може да споделите впечатления също ще ми е любопитно.
Благодаря за всичко, което може да ми кажете!!!  bouquet

# 12
  • Мнения: 790

Може да посетите някой кибуц. Предполагам ще ви е интересно да се запознаете и с този начин на живот.  Peace

Преди много години съм била там и тогава можеше да се паркира свободно в Тел-Авив. Нямаше сини зони и т.н. Сега не знам дали още е така. Някой, който по-скоро е ходил ще може да ти отговори на този въпрос.

За севера, за нещата които си изброил, ми се струва че ще ви трябват два дни. един едва ли ще е достатъчен. Езерото е пълно с история и религиозни символи, както и река Йордан. Може да ви е интересно.

Мъртво море прекрасно може да се комбинира с Месада в един ден. Повечето организирани екскурзии го правят именно така.

Ако има още нещо, питай. Не всички ще те пращат да си учиш уроците.  Peace

# 13
  • Мнения: 4

Може да посетите някой кибуц. Предполагам ще ви е интересно да се запознаете и с този начин на живот.  Peace

Преди много години съм била там и тогава можеше да се паркира свободно в Тел-Авив. Нямаше сини зони и т.н. Сега не знам дали още е така. Някой, който по-скоро е ходил ще може да ти отговори на този въпрос.

За севера, за нещата които си изброил, ми се струва че ще ви трябват два дни. един едва ли ще е достатъчен. Езерото е пълно с история и религиозни символи, както и река Йордан. Може да ви е интересно.

Мъртво море прекрасно може да се комбинира с Месада в един ден. Повечето организирани екскурзии го правят именно така.

Ако има още нещо, питай. Не всички ще те пращат да си учиш уроците.  Peace

Благодаря за полезната информация.

Klitemnestra, 9-те линка от БГ мама, ги пуснах, за да са в темата, ако ще са от полза за някой. По принцип чета доста подфорума "на път" и всяка тема за дадена дестинация, започва с полезна информация събрана на 1ва страница, за да бъде ползвана от всички, които се интересуват от дадената дестинация. Тук такова нещо нямаше, затова реших не само да искам информация, а да се опитам и да бъда полезен с нещо. Вие до тук за разлика, не бяхте полезна/ен с нищо.  Peace

# 14
  • Мнения: 641
Ако има използвали туроператори до Израел да препоръчат.

Общи условия

Активация на акаунт