Защо пишете "някоЙ хора"?

  • 42 070
  • 1 116
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25 600
Това ми е въпросът. Защо?
Тази сутрин надникнах в няма и 10 теми, а го видях поне 20 пъти, написано така. И то само "някой хора", без да броим другите вариации на несъгласуваност по род и число.
Много моля използващите това така модерно съчетание да се опитат да ми дадат някакво смислено обяснение. Ще съм им много благодарна, че главата ме заболя от опитите ми да вникна в явно твърде сложната за простата ми глава логика на "новия" правопис.
А мразя да започвам деня с главоболие...  Tired

# 1
  • Мнения: 768
Опасявам се, че и най-смисленото обяснение, написано в същия стил, вероятно би ти докарало още болки в главата. Mr. Green
"Някой хора" може да е единствено число на "някои хора".... примерно  Wink

# 2
  • Мнения: X
Сега ще ти кажа аз до какъв извод стигнах след поредица умоблъсканици. Усетили са хората, че в дадената дума, ударението пада на "и". И са решили да го отбележат по някакъв начин. Понеже косото ударение има неизвестно местонахождение на клавиатурата за близо 99 % от потребителите /и за мен включително/, въпросните писатели решават да го заместят с вълнуващото се ударение на и-краткото. Тъй на!  Hug

# 3
  • Мнения: 25 600
Само че в думата "някои" ударението не пада върху и, а върху я. Така че и това не е обяснението.

# 4
  • Мнения: X
Само че в думата "някои" ударението не пада върху и, а върху я.
На хората може да им звучи, че пада на и. И-то някак си изпъква в тази дума...отличава се. Няко...и...иии... Не можеш да го отречеш!  Naughty

 Mr. Green

# 5
  • Мнения: 2 216
Защото така се говори в определени области в България - диалект
И аз се чудя софиянци защо говорят и пишат голЯми, а най-любимо ми е деЦки

# 6
  • Мнения: 25 600
Отричам. Никак не ми изпъква, само ми вади очите, когато видя изписано Й.
Но пък се сетих за едно логично обяснение - ура, ура, ура!
Сигурно е диалект някакъв.  Mr. Green
Остава да разберем от кое село са пришълци пишещите, че и изговарящите вече (по новините!  Sick) "някой хора".  newsm78

ПП Упс, докато публикувам, вече са го написали. Бинго! Диалект било!
А откъде е този диалект и защо преди 10-на години беше толкова покрит, че никой не го беше чувал?

# 7
  • Мнения: 46 511
Gianna, като човек роден и отраснал в един от най-диалектните краища на България, мога да ти кажа, че това няма абсолютно никакво значение.
ДеЦки съм го срещала при хора от София до Варна, няма общо с диалекта или произнасянето, просто не знаят как се пише.

Как` Сийка, показваме колко сме грамотни!
А тези младите сега, ужас, ужас, такъв правопис... ех, да бяха като нас  Mr. Green

СъжЕлявам за главоболието и ти пожелавам един прекрасен ден, наситен с много емоциЙ  Simple Smile

# 8
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Подозирам наличието на заговор с цел поболяване
на Сийка и всички останали радетели за краснопис.

# 9
# 10
  • Мнения: 14 654
Защото звучи гордо и тържествено, съкращение е от 'ий', но понеже тук имаме гласна 'о', пишем само 'й'.

# 11
  • София
  • Мнения: 15 460
 Някой пиша, само когато се отнася за някой ,а за хора в мн.число, само ако сбъркам, без да искам и щом го видя го поправям. На мен СТОЙ ми бърка в мозъка, написано вместо стои.

# 12
  • Мнения: 25 600
Защото звучи гордо и тържествено, съкращение е от 'ий', но понеже тук имаме гласна 'о', пишем само 'й'.

Я пак?  newsm78

# 13
  • София
  • Мнения: 5 883
Како, како, у Факултето Хасан и той е хора.

# 14
  • Мнения: 2 216
Gianna, като човек роден и отраснал в един от най-диалектните краища на България, мога да ти кажа, че това няма абсолютно никакво значение.
ДеЦки съм го срещала при хора от София до Варна, няма общо с диалекта
Не си ме разбрала. ДеЦки не е диалект, голЯми е диалект
Другото, което ме дразни е модата-  "детенце", "парички" #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт