За Испания

  • 3 398
  • 71
  •   1
Отговори
# 30
  Благодаря сърдечно за отговорите.Снежанка,ще ти бъда много благодарна ако ми кажеш нещо повече за този нов закон за имотите.Как е на село?Ние също искаме да живеем в някое малко градче или на село.От написаното разбирам,че 1000 евро са предостатъчни за преживяване ако наемът не влиза в тях,нали?

# 31
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ами на село си е като на село .. има си преимущества и недостатъци . като цяло голям разлика няма  предполагам.. може би манталитета на хората (ами по клюкари ми се струват на село Simple Smile ), ина4е като си имаш кола няма ззна4ение къде живееш ,а има хора които живеят и извън селата във вълни зони .. навсякъде където може да се построи и има път се заселват . изменение в закона няма .. не се изразих правилно . увели4иха някакъв процент - евробор се казва и от там ско4иха и ипотеките . до миналата година при нас един нов апартамен можеше да секупи за към 100 хил . сега по евтин от 120 не съм виждала (но пък не сум и разпивала де )
достатъ4ни са 1000евро без наема , така мисля -е зависи как пазаруваш и откъде Simple Smile

# 32
# 33
  • Мнения: 6 390
http://www.iberbg.com/forum/
Форум България-Испания  Wink
надявам се да намериш инфото което търсиш
http://espana.start.bg/?preview=on

# 34
  • Мнения: 1 630
гуга
не забравай, че въпреки че имаш пари докато България не влезе в ЕС не може просто така да си решиш и да живееш в Испания. Трябва да имаш разрешение за престой или да си съгласна да поемеш риска да живееш нелегално.
При определени условия, това че имаш пари може да ти даде и право на пребиваване, но то определено не е автоматично и най-добре да се консутираш с адвокат по въпроса. Най-малкото трябва да можеш да докажеш естеството на доходите и тяхната регулярност.

Въпреки, че Испания е от евтините европейски страни 1000 евро месечно в испания и в България си остават съвсем различно нещо.

Съжалявам, ако ти звуча рязко но това се неща, които човек трябва да има впредвид.

# 35
  Ели благодаря за линковете.Единият го бях намерила от гугъла,но другият ми е добре дошъл.

# 36
 рали,благодаря и на теб,въпреки че естествено съм наясно с тези неща.

# 37
  • Мнения: 2 051
Гуга, Испания не е просто така една единна Испания, както сме свикнали да мислим за България. Изградена е от автономни провинции и животът в тях се различава, понякога и в пъти, ако става дума за пари. Освен това някои автономии си имат собствени закони, които важат само там. За езиците също да ти кажа - на улицата и в квартала всички разбира се говорят на испански, но за да си намериш добра работа не навсякъде испанският е достатъчен, например в Каталуня не е. Трябва да имаш определено ниво на владеене на каталански(с документ, значи изпити, значи инвестиция във време) за да можеш да кандидатстваш за един куп професии.
В страната на баските е подобно, но там не се оливат толкова с изисквания, защото езикът им е изключително труден.
За цените само ще добавя - гледаш нашите цени в бг като цифри в левове и виждаш испанските цени в евро. Има и отклонения нагоре и за щастие надолу.
Здравеопазването е на по-добро ниво от българското.
За наемите и ипотеките вече ти писаха момичетата. В малко селище - нисък наем, но по-трудно се намира работа. Голям град - работа за целия китайски народ има, но наемите са убийци, а и много често заради голямата емиграция се предлагат жилища в много лошо състояние. В Барселона поне го има. Т. е. трябва ти повече време да търсиш нещо хем прилично като цена, хем да става за живеене. За купуване на жилище в Барса е лесно за жители на ЕС, но за българи все още не е толкова. Но цените на имотите се движат между 5000 и 10000 евро за кв. м. в града и към 2000-4000 в предградията, така че ....
Питай други конкретни работи.



Последна редакция: вт, 24 яну 2006, 17:49 от vedrra

# 38
  • Spain
  • Мнения: 3 750
vedrra къде се изгуби  жено ?
 как са малките 18 месе4ни разбойни4ки ?

# 39
  • Мнения: 2 051
Разбойнички е точната дума smile3511
Има дни дето преплитам краци и света ми е един нереален Crazy Много съм уморена. Обаче е голяма веселба!
Ами аз доста време бях без нет, а насам, а натам, сменихме доставчика, сега сме към Джазтел, ще видим как ще е. После като влязох във форума, то едни разправии бяха, едни чудеса, е-е, отщя ми се да пиша и не влизах, ама сега май е по-спокойно.
Що не можем да се държим като хора не знам Sad

Как е по ваший край? Тук едно слънце е пекнало, но 2-3 седмици беше гнусен дъжд и цяла фамилия точи сополи като за световно, аман вече, дано се оправим на слънчицето...
Я, дай малко акъл за кремче против подсичане. Бях се заредила с Бочко от България ама ми е на свършване...

# 40
 Благодаря сърдечно за отговорите.Снежанка,ще ти бъда много благодарна ако ми кажеш нещо повече за този нов закон за имотите.Как е на село?Ние също искаме да живеем в някое малко градче или на село.От написаното разбирам,че 1000 евро са предостатъчни за преживяване ако наемът не влиза в тях,нали?

според мен не са никак достатъчни. ще имате скромно съществуване с 1000 евро. не стигат никак за двама души, а камо ли за семейство с дете.

# 41
  • Мнения: 2 051
според мен не са никак достатъчни. ще имате скромно съществуване с 1000 евро. не стигат никак за двама души, а камо ли за семейство с дете.

В Испания за семейство с дете 1000 евро (без наема) са достатъчни за нормално съществуване, не за скромно. А възможностите за развитие, работа, пътувания, контакти с други култури и тн. са доста по-значими отколкото в София.

# 42
  • Мнения: 1 630
Ведра нали знаеш, че баба знае и 2 и 200. За едни "нормално" е едно, за други друго.
Хубаво, че има Интернет, и момичето което се интересуваше може при желание да разгледа сайтовете на електрокомпанията, супермаркетите, градския транспорт, веригите за дрехи и тн и да си направи сметка, спрямо това което са свикнали да си позволяват в България колко ще и струва в Испания

# 43
  Ведрра,голямо 10х за съветите.Първо да ти кажа-видях,че питаш за кремче.Ние позваме на Клоран/KLORANE/ Pasta al agua protectora para el cambio del panal и много съм доволна.И да питам още,тези цени на имоти,които ми даваш за Барселона ли се отнасят?И за това,което ми пишеш за купуване на недвижимост-има ли някаква пречка чужди граждани /от страни нечленки на ЕС/да придобият имот?Аз от инфото,което набирам от интернет оставам с впечатление,че няма,но може и да греша или пък както казваш да е различно в различните провинции.Моля те пиши ми ако знаеш повече по въпроса.Ще ти бъда много благодарна.Ние обмисляме вариант за остров Майорка.Така или иначе решихме мъжа ми да отиде там на място и да види как е,както и да се консултира с адвокат,но това ще стане чак края на другия месец,така че дотогава всякаква информация ни е добре дошла.

# 44
  • Мнения: 2 051
Ведра нали знаеш, че баба знае и 2 и 200. За едни "нормално" е едно, за други друго.
Хубаво, че има Интернет, и момичето което се интересуваше може при желание да разгледа сайтовете на електрокомпанията, супермаркетите, градския транспорт, веригите за дрехи и тн и да си направи сметка, спрямо това което са свикнали да си позволяват в България колко ще и струва в Испания

Рали, съгласна съм, че има 2 и 200.
Под "нормално" имам предвид масовия случай или средна работна заплата, такива неща. Ако някой живее в София с 1000 евро, ми ясно е, че в Испания с тия пари ще му е скромно, но това изобщо не е масовия случай.
А масовия случай в Испания е семейство да може да живее без страх и ужас с една заплата около средната, под наем с всичките му разходи. В България не коментирам доколко е възможно и сам човек да се оправи с бг средна заплата при условия на наем и тн.


Иначе за сайтовете, какво да ти кажа, мисля че дават само известна представа. В реална ситуация имаш повече възможности, всеки ден има оферти и намаления, които са ти в квартала, не в сайта.
За разноските ша ма карате ся да ровя фактурите - ето, за ток за 2 месеца (при нас така се отчита) сме платили 45 евро, за газ (това е и парното), пак за 2 месеца - 80 евро. Ама пак зависи  - ние сме със северно изложение, повечко парно пускам през деня, при това в доста стаи, ние сме с много деца, но ако си с южно изложение, естествено, че няма да се отопляваш толкова.
За 2 мобилни телефона и 1 домашен - около 40-50 евро на месец.
Интернет - 30 евро.
Чистачка, вход-мход, гараж и пр. ни влизат в наема.
Ах, да вода - водата ни е скъпа, към 30 евро на месец идва, но пак зависи от броя на хората дето се къпят (и перат, де Sunglasses
Значи на месец излизат около 180 евро разноски всякакви, а през лятото доста по-малко.

Общи условия

Активация на акаунт