Кисело мляко???

  • 647
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 410
С търсачката нищо не намерих по въпроса и затова се обръщам към вас.
Трябва да започна да правя кисело мляко в домашни условия, но не знам как. Имам малка представа какво се прави като слагане на кисело мляко в прясно и оставяне да престои, но зялата процедура не ми е ясна.
Правили ли сте кисело мляко вкъщи и как?

# 1
  • Мнения: 5 140
Баща ми прави кисело мляко, но трябва да го попитам за тънкостите.
Иначе съм го виждала като свари млякото, го оставя леко да поизстине малко сипва го в бурканите и добавя по една лсупена лъжица от киселото мляко. Хубаво ще е да имаш домашно. Разбърква го и ги затваря. Слага ги някъде около 2 или 3 часа много добре завити (бурканите).
Дано поне малко съм помогнала, ако имаш още питане ще го попитам още за инфо. Успех.

# 2
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Аз редовно съм квасила като големия ми син беше малък/ама как прозвуча/.
Сваряваш млякото и го оставяш да изстине дотолкова ,че като си мушнеш малкото пръстче да не те опари.Аз изсипвах в буркан от компот/май Омния се казваха тия буркани/.Разбивам 2 лъжици кисело мляко/ако имаш домашно най-добре от него/ с 1-2 лъжици от прясното и го изсипваш в буркана.Разбъркваш.Затваряш. И го увиваш с нещо топло/аз съм завивала и с хавлиена кърпа и с вълнено одеяло- и в двата случая ми е ставало,майка ми пък първо го увиваше във вестник newsm78/.Ако го приготвиш вечерта ,на другата сутрин трябва да е готово.
Успех.

# 3
  • София
  • Мнения: 378
Аз редовно съм квасила като големия ми син беше малък/ама как прозвуча/.
Сваряваш млякото и го оставяш да изстине дотолкова ,че като си мушнеш малкото пръстче да не те опари.Аз изсипвах в буркан от компот/май Омния се казваха тия буркани/.Разбивам 2 лъжици кисело мляко/ако имаш домашно най-добре от него/ с 1-2 лъжици от прясното и го изсипваш в буркана.Разбъркваш.Затваряш. И го увиваш с нещо топло/аз съм завивала и с хавлиена кърпа и с вълнено одеяло- и в двата случая ми е ставало,майка ми пък първо го увиваше във вестник newsm78/.Ако го приготвиш вечерта ,на другата сутрин трябва да е готово.
Успех.

Правя го по същия начин от 4 години- само дето слагам 3 с.л. на буркан и оставям бурканите в найлонова торбичка, след което ги мушвам в леко загрята фурна и вече изключена за около 3 часа- след това трябва да се оствят на студено, за да се стегне хубаво.

# 4
  • Мнения: 1 410
Благодаря ви!   bouquet
Ще пробвам и ще оповестя резултата. 
Само още едно питане. Няма от къде да намеря домашно кисело мляко. От какво да слагам в бурканите, има ли някое, което да прилича на домашно и има ли значение изобщо?

# 5
# 6
  • София
  • Мнения: 378
Аз съм слагала и от купено мляко, така че каквото имаш ,такова сложи -важното е да уцелиш температурата на прясното мляко.
Успех в начинанието  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 3 883
Аз постоянно квася. След сваряването охлаждам млякото така, че като си топнеш пръстчето да можеш да издържиш докато бавно да броиш до десет. На 4 литра прясно мляко разтварям 1 чаена лъжичка с връх кисело мляко. Разтварям го в няколко супени лъжици от топлото мляко и сипвам в тенджерата като бъркам. Завивам с халата за баня и държа 4 часа за да се закваси. След това проверявам за всеки случай. Заквасеното мляко обикновенно стои като желирано. Често има отделена вода и самото мляко се е отделило от стените. Слагам го в хладилника за да стегне.

От купените млека за закваска ползвам "Здравец" или "Пършевица". Също става с "Бор-чвор". Не си взимай за закваска млеката на Данон и "На баба" - не става нищо с тях.

Успех и  после да се похвалиш.

# 8
  • Хасково
  • Мнения: 995
Момичетата са ти писали принципно как става важното е млякото да не много топло/мерител е пръста/ и да не прекалиш със закваската /1 с.л. кис. мляко на един буркан 800 гр./защото не става хубаво млякото. Отделяш малко от топлото прясно мляко и прибавяш лъшицата кисело да се разтвори и го сипваш в буркана.После до сгъстяването му на топло завито с одеало.

Raya писа "Не си взимай за закваска млеката на Данон и "На баба" - не става нищо с тях." С На баба не съм пробвала, но с Активия квася редовно и става прекрасно кисело мляко. Става по-сладко и има вкуса на Активия и мога да кажа и действието му.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Аз редовно съм квасила като големия ми син беше малък/ама как прозвуча/.
Сваряваш млякото и го оставяш да изстине дотолкова ,че като си мушнеш малкото пръстче да не те опари.Аз изсипвах в буркан от компот/май Омния се казваха тия буркани/.Разбивам 2 лъжици кисело мляко/ако имаш домашно най-добре от него/ с 1-2 лъжици от прясното и го изсипваш в буркана.Разбъркваш.Затваряш. И го увиваш с нещо топло/аз съм завивала и с хавлиена кърпа и с вълнено одеяло- и в двата случая ми е ставало,майка ми пък първо го увиваше във вестник newsm78/.Ако го приготвиш вечерта ,на другата сутрин трябва да е готово.
Успех.
аз го правя по същия начин на 1 буркан слагам 2с.л предварително разбито в малко прясно мляко. Готовите буркани ги слагам в ЧЕРЕН ПЛИК. Седят 2 часа и после в хладилника до сутринта.Това с черния плик ми го каза една баба и наистина става

# 10
  • Мнения: 3 927
И аз подквасвам подобно на горните технологии, само че броя до 13 Wink

Искам само да дам идея: тенджерата (аз направо в нея квася) я слагам в микровълновата фурна, разбира се без да я пускам Simple Smile. Там се получава еднаква Т, самата фурна се затваря добре и няма охлаждане отвън. През деня млякото ми е готово за няколко часа, но съм го слагала и вечерта късно до сутринта.

Ако успее да оцелее дотогава, най-хубаво и гъсто става след 2-я, 3-я ден.

# 11
  • Мнения: 703
Вкъщи квасим мляко доста често!Момичетата са ти обяснили добре как.Само ще добавя,че най-хубаво и гъсто ми става с това от 3,6% на "Елена",а и го оставям да поседи два дни!

Общи условия

Активация на акаунт