Вечерното мляко - до кога?

  • 7 191
  • 66
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 2 476
А в крайна сметка защо е толкова задължително пустото мляко вечер в каквато и да е форма? Заради ритуала ли? Защото ако приемаш достатъчно мляко/млечни през деня, според мен няма нужда вечер да се пие.

# 61
  • Мнения: 15 379
Калцият се усвоява най-добре вечер. Именно затова е чудесно поне половината от млечните за деня да бъдат консумирани вечер.
Моето към днешна дата изяжда една купа кисело мляко на вечеря.

# 62
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
А в крайна сметка защо е толкова задължително пустото мляко вечер в каквато и да е форма? Заради ритуала ли? Защото ако приемаш достатъчно мляко/млечни през деня, според мен няма нужда вечер да се пие.

Да, вечер се препоръчва заради калция.
Но млякото не е задължително всъщност. Данните са доста противоречиви. Някой казват, че приетото мляко до две годишна възраст е достатъчно за изграждане на костна система /т.е. естествено е да съвпада с  кърменето/. Други дори казват, че употребата на много млечни продукти в по-късна възраст е вредна. Има вече и доказателства, че консумацията на сирене, при някой хора е основна причина за мигрената.
На село имаше дете, на което родителите гледаха крави и ядеше основно мляко и сирене по няколко пъти на ден - попара с мляко, сирене на всяко хранене, вечер мляко, следобедна закуска мляко и се разболя. И си спомням, че беше от прекомерна употреба на млечни продукти.
Баща ми дълги години е бил управител на млекопреработващо предприятие и там всички технолози, твърдяха, че млечните продукти не са чак толкова полезни.

# 63
  • Мнения: 15 379
Има вече и доказателства, че консумацията на сирене, при някой хора е основна причина за мигрената.

Жълтите сирена може да са причина за мигрена, не бялото саламурено сирене.
Костите не се сформират до навършването на 2 години. Дори и да не се консумират млечни, то е задължително диетата да е съставена от калций-съдържащи листни и зелени зеленчуци, сусам, ядки.

# 64
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Има вече и доказателства, че консумацията на сирене, при някой хора е основна причина за мигрената.

Жълтите сирена може да са причина за мигрена, не бялото саламурено сирене.
Костите не се сформират до навършването на 2 години. Дори и да не се консумират млечни, то е задължително диетата да е съставена от калций-съдържащи листни и зелени зеленчуци, сусам, ядки.

Да права си, че не се формират до две годишна възраст. Т.е. това исках и аз да кажа, ама не го донаписах. До две годишна възраст е задължително млякото, а след това калцият може да се набавя и от други места.
А за мигрената, не знаех че е от този вид сирене. Знам, че при някои хора консумацията им образува някакъв ензим, които причинява мигрена. Но не помня точно, за да го обясня.

# 65
  • Мнения: 2 216
А в крайна сметка защо е толкова задължително пустото мляко вечер в каквато и да е форма? Заради ритуала ли? Защото ако приемаш достатъчно мляко/млечни през деня, според мен няма нужда вечер да се пие.
Не е задължително, но е препоръчително, защото както са написали преди мен, калцият се усвоява най-добре вечер.
Освен това чаша топло мляко преди лягане е препоръчително за спокоен сън. Това важи не само за децата

# 66
  • София
  • Мнения: 2 476
А в крайна сметка защо е толкова задължително пустото мляко вечер в каквато и да е форма? Заради ритуала ли? Защото ако приемаш достатъчно мляко/млечни през деня, според мен няма нужда вечер да се пие.
Не е задължително, но е препоръчително, защото както са написали преди мен, калцият се усвоява най-добре вечер.
Освен това чаша топло мляко преди лягане е препоръчително за спокоен сън. Това важи не само за децата

Благодаря ви, не знаех това за калция. На мен за спокоен сън ми помагат няколко бирички, отдавна обаче не съм си помагала така  Joy. Големият ми син си спи като вол и без млякото, даже зъбоникненето не го тормози дотолкова, че да не спи нощем, дано все така си бъде  Praynig.

Аз самата съм почитателка на млечните продукти и консумирам често и с количества. Нямам мигрена, не получавам болки в стомаха от много пиене на мляко, както някои хора. Здрав бг ген  Laughing.

Общи условия

Активация на акаунт