Любимият ми туризъм - ЕКОПЪТЕКИТЕ! - 2

  • 84 333
  • 347
  •   2
Отговори
# 330
  • 1st floor
  • Мнения: 9 096
Ако става въпрос за Бели Искър, съвсем полегати и ниски са мостчетата.

# 331
  • Мнения: 7 106
Ето тук има снимки на пътеката, виждат се и мостчетата, нищо екстремно няма, на едно-две места има много леко изкачване, което почти не се усеща.

http://snimah.com/gallery/beli-iskyr/beli-iskyr.php

https://opoznai.bg/view/ekopateka-beli-iskar

# 332
  • Мнения: 1 611
Вчера направихме разходка до Еменската екопътека и Гео Парк Зарапово.
Още на паркинга на Емен ни посрещна полиция с молба да изместим колата в центъра на селото,където има камери,защото масово се разбивали коли.Пътеката като цяло не е подържана,само в началото на единия й вход има някакви табели и малко след това подходящи парапети.За кошчета,беседки и пейки забравете....За знаци и някакви упътвания също.Ние лично разчитахме на постове от нета като ориентир. Иначе имаше доста хора,които в основата си част бяха румънци.Каньона е страшно красив,водопада също....Около час и половина ни отне прехода в едната посока като спирахме на доста места за снимки и не сме бързали.На мен лично не ми видя тежък маршрута,само на две места има по стръмни участъци/като единия може да се избегне,защото пътеката има два входа/.Бяха ме предупредили,че не е желателно да се водят деца,но такива имаше и се справяха успешно.
Село Вишовград и Гео Парк Зарапово са на 6 км от Емен.Пътеката е къса,около 10-15 мин.ходене.Входа й  заедно с табелите обаче така беше обрасъл с трева,че имахме малко лутане в грешната посока.Иначе приятно място,с буен водопад и три мостчета като от едната му страна стълбите не са много стабилни...,та хубавото беше,че може да се мине и от другата му.

# 333
  • Мнения: 852
Ех вие поне сте намерили зараповския водопад - след половинчасово лутане мъжа ми като се запъна че няма да направи и една крачка повече ... отказахме се

# 334
  • Мнения: 368
Интересувам се от изкачване на връх Белмекен. Доколкото прочетох, имало два маршрута - зимен, който тръгвал от спортното градче и летен. може ли някаква по-подробна информация, кой от двамата маршрута е по-добре маркиран и по-лесен за качване, имайки предвид, че сме абсолютни "любители" и до сега не сме изкачвали сами нищо. Ще се справим ли сами, водейки се само по маркировката? Въобще, ще съм благодарна за всякаква информация.

# 335
  • 1st floor
  • Мнения: 9 096
Не знам каква е разликата между зимен и летен, но ще ти кажа ние как го качихме миналото лято. Паркирате пред сградата на спортната база и минавате от лявата й страна - там ще видите сълбички, които директно водят по стаите на първия етаж. Тръгвате по пътечката и излизате на един тесен черен път, който ви води до едно малко езеро. Маркировката е слаба, но общо взето се ориентирахме по пътечката и по металните колове. Върви се по реката нагоре, от лявата й страна. Внимавайте за кучета, има много стада след горичката. Миналата година имаше и предупредителна бележка някъде около спортната база. Реката тече  между върховете. Ще стигнете до нещо като краварник от дясаната й страна. Това зад него е връх Белмекен. Може вероятно да се качите от там, но ние продължихме по коловата маркировка и по някое време ни писна и завихме в дясно през реката и право на горе. Върхът е мек и лесен за качване. Наложи се после да се връщаме пак в дясно за да намерим скалите с гледката към язовира.  Heart Eyes Затова може би, ако го качвам пак, бих свила надясно още при краварника и бих се качила почти по ръба. Де факто ние се върнахме назад. Стигнахме до скалите и после продължихме само нагоре. Пътечки няма или поне не видях, но и няма опасност за изгубване при хубаво време. Всичко се вижда прекрасно.  Peace После от върха хванахме колчетата и слязохме надолу към реката. В ниското се пресичат перпендикулярно с другата колова маркировка - на дясно ако тръгнете, отивате към хижа Белмекен, а наляво се връщате към спортната база. Миналата година хижа Белмекен се държеше от едно семейство с бебе. Тази година е с нов хижар. Мястото и самата хижа са уникални, но отвътре ми се видя голяма мизерия. Не бих спала там. Но пък миналогодишната хижарка съм я запомнила с най-вкусния омлет на света. Laughing Над хижата чух и първите вълци в живота си. Crazy Crazy Crazy Обикаляха заради коня там...

Силно препоръчвам да го качвате в дни с прогноза за хубаво време. Всичко се вижда ясно и не може да се изгубите. Но самата маркировка не е много ОК и не знам как бих се справила, ако падне мъгла и няма видимост.

# 336
  • Мнения: 368
Благодаря. Колко време ви отне качването до върха и обратно? Смятаме сега в събота да се качим. Имаме вила на Чаира и ще спим там. Гледах прогнозата за времето, дават го на Белмекен 15 градуса и без валежи. Имат ли обхват  GSM-ите там / по-пътя към върха и на самия връх/. Защото един познат ми каза  че са качили върха с помощта на GPS.

# 337
  • Мнения: 4 312
GPS по принцип не разчита на GSM обхват

# 338
  • Мнения: 368
GPS по принцип не разчита на GSM обхват
Имах предвид приложението "Карти" на мобилните телефони. В случай на необходимост,  то би ли помогнало за ориентир?

# 339
  • Мнения: 4 312
кое е "карти", Google maps? Там може да си заредиш картата предварително, когато имаш обхват и после да си гледаш
ама те не стават много за планинарски, защото в планините няма отбелязано почти нищо освен шосетата

# 340
  • София
  • Мнения: 4 547
За планините си сваляте свободната програма Oruxmaps. Отделно се качва карта на българските планини. Докато ви е включен джипиесът, програмата сваля трак на прехода ви. После друг може да го ползва за ориентир. Намират се и доста тракове на различни маршрути из мрежата.

# 341
  • 1st floor
  • Мнения: 9 096
За карти не мога да помогна, защото не ползвам. Знам само, че след нас познат опита да качи върха с някаква модерна джаджа, която да го води и беше тръгнал от северната стена на язовира. Така и не стигна до върха, защото се забил в някакъв клек.  Mr. Green Като време също не мога да дам ориентир, защото ние малко на зиг-заг го взехме  Mr. Green, после ходихме до хижата и езерото и там се размотавахме...На нас ни отне около 10-11 часа, но си се шляехме и не бързахме за никъде...Иначе самият връх е лесен, не е каменист, не е и супер стръмен. Ще се справите със сигурност.  Peace

От котата се вижда Мусала, соча на там  Simple Smile  :
Скрит текст:


И пак казвам - гледайте прогнозата за времето, като тръгвате по високите върхове. По три пъти проверявам вечерта, а след това и на сутринта. Времето непрекъснато се мени. Сравнявам и на няколко места в нета. Горе при бури е страшно, освен че може реално да се загубиш в облаците. Препоръчвам Meteo Blue и задължително лек дъждобран в раницата. Случвало се е при хубава прогноза да ни вали.

Последна редакция: ср, 11 юли 2018, 07:16 от НеПоКоРнА

# 342
  • Мнения: 368
Благодаря много на всички! Ще споделя впечатления, ако го изкачим наистина  Simple Smile  Simple Smile  Simple Smile

# 343
  • Мнения: 36 421
Преди седмица ходих до Вършец. Видях в Интернет, че екопътеката, която тръгва от центъра води до Иванчова поляна, а в същата статия, която четох, имаше и снимки на водопад - реших, че са свързани. Пътеката е много приятна - има красива гора с гъбки, къпини и подобни, но не е много диво, по-скоро напомня градски парк - поне до поляната. След като преминахме Иванчова поляна, започнахме да се съмняваме дали сме в правилната посока, понеже имаше табели сочещи към хижи, но не и към водопад. Видяхме случайни минувачи и попитахме накъде е водопадът (без да уточняваме кой, защото не сме от онзи край). Човекът, който спря да ни обясни, каза, че сме тръгнали към хижа Райски кът и там няма водопад. За да стигнем до такъв, трябвало да се върнем през парка, да хванем по шосето (5-6 км.), после през някакъв квартал и там вече имало табели...Естествено, не рискувахме да се изгубим, а и ние не сме отишли там, за да вървим по шосетата, затова отидохме до водопада с кола - беше много приятен, макар, че имаше доста хора и не останахме за дълго, тъй като мястото е малко.
Все пак исках да попитам, има ли друг водопад някъде около хижа Райски кът, която е след Иванчова поляна - дали не сме се излъгали след обясненията на този човек?
Скрит текст:

# 344
  • Мнения: 1 611

Вчера направихме едно пътешествие до Лакатнишките скали с влак.Бях скептично настроена към БДЖ,но заради малкия рискувахме.Доволна съм обаче.Бяхме с прикачване,повечето влакове са с климатици,чисти,всички вървят по разписание.Самата пътека е лесно достъпна,обезопасена с парапети и лесна като маршрут.Около два часа ни отне качването,с малки спирания заради детето,което мрънкаше,че е уморено и все питаше ''има ли още...''.Връщането беше сравнително по-лесно.Гледката отгоре е фантастична !!
За обяд седнахме в ресторант ''Пещерата",много съм доволна.Отлична кухня и много отзивчив персонал.Въпреки,че беше пълно ,поръчките идваха страшно бързо !! Горещо препоръчвам !!

Общи условия

Активация на акаунт