ПраЩане на документи от Германия до БГ

  • 11 581
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 605
Мерси Тара, а zа колко време пристига приблиzително? Слу4айно да zнаеШ, след колко време се с4ита едно писмо zа иzгубено?

# 16
  • Мнения: 160
do 1 sedmiza.as go isprastam do  malak grad v bg.nesnaia predpolagam 4e ne stava mnogo barso isplastaneto na stoinosta na pismoto  ako se sagubi.vse pak triabva da se  napravi prou4vane.
no ne te savetvam da go pusnes prepora4eno,sastoto ako se sagubi ste ti platiat predi  godini bese 50DM nesavisimo  kakva e stoinosta na pismoto.tova go  snam ot moia mnogo dobra priatelka.
pri Wertbrief pone ste ti varnat zialata  suma.ami tova e ti triabva da resis sama.mojes da go ispratis  i po avtobusite sa bg/po sofiora/nesnaia kade jivees tuk i v bg dali ste ti e udoben tosi variant.

# 17
  • Мнения: 1 178
Biba, благодаря за препоръката.
Ако съм разбрала правилно  newsm78 има разлика между "препоръчано писмо" и  "писмо с обявена стойност" (Wertbrief), koeto също може да бъде препоръчано?
Извинявайте, че питам така, но немският ми е ужасен и едва ли бих разбрала какво ми обясняват в пощата  Embarassed

# 18
  • Мнения: 3 880
Въпросът е съЩо след колко време едно писмо се с4ита zа иzгубено?  newsm78  Сложна работа....
Мисля, че ако до 2 седмици не пристигне вече може да се смята за загубено, но тогава се започва едно дирене на писмото- дълга и широка- поне преди години като издирвахме ние едно се проточи доста докато си признаха, че наистина го няма. Незнам дали са променили процетурата newsm78

# 19
  • Мнения: 3 880
Biba, благодаря за препоръката.
Ако съм разбрала правилно  newsm78 има разлика между "препоръчано писмо" и  "писмо с обявена стойност" (Wertbrief), koeto също може да бъде препоръчано?
Извинявайте, че питам така, но немският ми е ужасен и едва ли бих разбрала какво ми обясняват в пощата  Embarassed

Основата е обикновено "препоръчано писмо" - струва 2,05 евро (освен марките за пратката според грамажа и големината) и ако изчезне го проследяват по номера, който са му лепнали, ако не го намерят ти изплащат 25 евро + това което си платил за пратката независимо какво е имало в нея. Към препоръчаното обаче могат да се добавят и разни други опции, които увеличават сигурността като Wert International. На него му слагали някакъв восъчен печат и казваш стойността на съдържанието (струва по 1Е на 100Е стойност) ако изчезне ти изплащат стойността, която си обявила...

# 20
  • Мнения: 7 605
И така, днес се обадих у поЩата да раzпитам zа Wertbrief и понеже може да е интересно и zа други, не ви спестявам какво са ми каzали  Wink

Можело да се праЩат работи със стойност до 835 ?, но не пари, 4екове, бижута и подобни. За самолетни билети нямало проблем. По принцип писмото пристигнало zа 3 до 4 работни дни. Ако до 8 работни дена не е пристигано оЩе, може да се направи Nachforschungsantrag и те по4ват да го търсят. Проблемът е, 4е никой не може да ми каже колко време отнема таzи процедура, тъй като се прави допитване до всеки един клон, преz който е минал писмото. 4ак когато са приклю4или с проу4ването (каzаха ми, 4е това отнело около 4 седмици) и не са намерили писмото, се иzплаЩа стойността, обявена при иzпраЩането.

Та zа мен тоzи вариант отпада  Sad  zаЩото ако писмото не пристигне и те в последствие на проу4ването си го открият някой ден, zа мен може да е късно, т.е. ако го намерят след датата на полета, не вzимам ниЩо, а междувременно трябва да се снабдя с нови билети  #Cussing out

Та ако имате да праЩате неЩо, което не трябва на всяка цена да пристигне до дадена дата, не е лоШ вариант....ина4е, риск губи, риск спе4ели.

# 21
  • Мнения: 239
Моят съвет е или по автобус да се пратят билетите или по DHL. За чанта пълна с неща взимат автобусите, доколкот съм чувала към 10 евро, за да ти го пренесат, но все пак става дума за големичка чанта. От Германия до Варна има автобуси, така че не би трябвало да има проблем. Но не забравяй да искаш номера на мобилния телефон на един от шофьорите, защото автобусите много закъсняват и независимо  дали твоите хора живеят във Варна или наоколо, ще им се изчака чакалото, ако чакат автобуса в уречения час, затова е добре, да се обаждаш ти или те на телефона на някой от шофьорите, за да видите, докъде са и колко им остава от пътя и да се направи сметка, кога ще пристигне реално автобуса. А най- добре по DHL, верно, че бая струва, но ти спестява по- нататъшни евентуални главоболия. Аз няколко пъти съм пращала по DHL между Германия и България много ценни документи и поне ми е била спокойна душата newsm08 

# 22
  • Мнения: 239
Или разбира се най- добрият вариант би бил, ако намериш някой българин да си пътува до БГ. Иначе немските пощи като цяло са благонадеждни, но все в най- важния момент все нещо ми се е губило. Работих по едно време в една немска фирма, която много използваше пощите и все се губеха неща, без значение дали са ценни или не, та се е налагало все да ги проследяваме, ама в повечето случаи не се откриват. И аз съм се чудела защо, ама такова е положението. За неполучено се счита писмо, което не е пристигнало (в Германия) до 7-мия ден от изпращането. Ама това е само ако писмото е от Германия за Германия, за чужбина важеше друг срок, ама не си спомням вече какъв беше точно. При всички случаи да се праща ценен документ с пощите (немски или български) не е добре, дори и да е застраховано, си представям колко време ще се чака за уточняване на нещата и възстановяване на стойността на изгубеното и възвръщането и.

# 23
  • Мнения: 7 605
Права си, Стела Мария, по поЩата и аz не смея, понеже нямам време да ги 4акам ако не дай Боже се иzгуби неЩо  Sad  По 4овек наистина е най добър вариант, но от мои поzнати никой няма да си ходи до тогава  Sad По автобус някак си не смея, не йм имам много доверие на Шофьорите.... Таzи седмица Ще ги пратя по DHL, както каzваШ Ще ми е спокойна дуШата  Wink

# 24
  • Мнения: 980
Темата май се поиzчерпа, но искам да споделя пресен опит с бг_пощите и Wertbrief  Twisted Evil. След като тук се обсъди как може да се праща с малък риск, пуснах документ като Wertbrief. След около три седмици мама вече реши, че ще ходи да си го търси. Дадох й номера на пратката и я оставих да действа. Отива тя в петък и й каzват, че нищо не е пристигало. В понеделник тя пак си прави раzходката до пощата. Сопнатата служителка даже се раzмърдва и й "прави услугата" да провери в склада. Пак нищо. Във вторник обаче минава пощаджийката и каzва на мама да иде да си вzеме писмото. Мама отива в сряда и дават й прословутото писмо плюс една фактура zа 3,60, които тя е длъжна да плати zатова, че са й съхранявали писмото около 2 седмици Shocked и тя не си го е поискала Outta Joint. На мама й кипнало на душата и вдига скандал, откаzвайки да плати каквото и да е. Нещата стигат до началник_пощи, който zаявява "Госпожа, трябва да си платите. Такива са правилата". Тогава мама му zаявила, че това писмо не го иска вече и да го връщат обратно. В крайна сметка са й го дали и беz да плаща. Mr. Green

# 25
  • Мнения: 1 178
Да се отчета и аз, акта за раждане го изпратих препоръчано, пристигнал е в рамките на 10 дена.

Татяна малко извън темата, но от къде купи самолетните билети, ще трябва да търся за август месец Бг-Герм.?

# 26
  • Мнения: 7 605
Татяна малко извън темата, но от къде купи самолетните билети, ще трябва да търся за август месец Бг-Герм.?

Не ги купих  Wink  имахме много събрани мили при Miles & More и с тях вzех билетите (Варна _ Виена _ Берлин и обратно от Хановер преz Виена до Варна, редовни полети в Австрийските авиолинии) та платих "само" таксите (към 140 ? на билет  Sad )

Преz лятото оба4е Ще можеШ да намериШ 4артери от БГ до Германия, особено ако Ще се пътува от 4ерноморието. Ина4е нека на място някой да види zа оферти, тъкмо днес ми каzаха 4е билет от Варна до Лондон и обратно в момента бил 129 ?, с таксите  Crazy

# 27
  • Мнения: 1 178
Tatjana благодаря   bouquet

# 28
  • София
  • Мнения: 1 638
Едно въпросче от мен:
Можете ли да ми кажете какви са цените за колети от Германия до България? Ясно ми е, че с дхл и федекс е скъпо. Въпросът е с пощите как е на килограм? И за колко време стигат до тук?

# 29
  • Мнения: 3 880
Едно въпросче от мен:
Можете ли да ми кажете какви са цените за колети от Германия до България? Ясно ми е, че с дхл и федекс е скъпо. Въпросът е с пощите как е на килограм? И за колко време стигат до тук?
До 2 кг е 8,60 Е (незастрахован), пристига за 1-2 седмици
До 5 кг- 30 Е, до 10кг- 35 Е, до 20кг- 45Е (застраховани) пак 1-2 седмици
Има и въздушна поща, с нея става по-бързо, но е и по-скъпичка.

Ето тук има калкулатор.

Общи условия

Активация на акаунт