ВМ НВХ - част 54

  • 40 501
  • 750
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 6 346
Грийн, спомням си, че съм го чела 2-3 пъти, т.е. в 2-3 различни статии на Марк Сисън, но не мога да открия точните сега. Обаче и Камелот е обяснила това, което и аз знам: мазнините забавят разграждането и усвояването и на въглехидратите. Ти може би си гледала едно участие на Милко (или пък си чела нещо от него) - там той каза, че плодовете се разграждат много бързо, стомахът се отваря, за да ги пропусне към червата и всичко, което е изядено с плодовете и още не е разградено, бива повлечено така, неразградено, към червата и затова не се усвоява добре, а се складира. Но това просто не е вярно, а и на мен лично ми изглежда абсурдно. Такова скоростно разграждане на въглехидратите е възможно, ако изядеш само ябълка на гладно. Но в комбинация със сметана например разграждането ще се забави и процесът няма да протече така, както го описва Милко.

Освен това също съм чела, но пак не мога да посоча точен линк, че всичко, вкл. мазнините, най-напред се складира, а после мазнините се използват за енергия. Не става номерът да изядеш сметаната и веднага да започнеш да я ползваш за енергия, без преди това поне за кратко да влезе в мастните клетки. Не, първо мазнините се складират, после започва оползотворяването им, когато се отворят мастните депа при нисък инсулин. Чела съм го, но точно къде - не помня. Става въпрос за базова биохимия, доколкото знам.

А иначе за въглехидратните зареждания, когато се консумират на куп по 500 - 1000 грама въглехидрати (т.е. не 1 кг картофи, а няколко килограма, колкото да осигурят максимално количество глюкоза), тогава действително препоръчват мазнините да са минимално количество. Но не говорим за такъв случай, а за случая малко плод със сметана или сирене. Мисля, че оттам тръгна спорът. Първо, плодът не е толкова високогликемична храна. Второ, самото количество въглехидрати в 1 ябълка или портокал или в шепа малини не е толкова високо. Не говорим за същото, както когато се прави въглехидратно зареждане.

Освен това ти намесваш калориите. Първо, доказано е, че различните мазнини имат различна калорийна стойност, наситените имат най-ниска. Затова имам линк: http://www.youtube.com/watch?v=ahq9gSfDJFc Второ, калорийната стойност няма общо с това колко бързо ще се усвои дадена храна.

А и ми е любопитно тази препоръка да се съчетават въглехидрати само с белтъчини какво точно означава. Трябва ми пример за правилни по тази логика комбинации между въглехидратни и белтъчинни храни. Пържоли с ябълки ли? Обезмаслена извара с малини ли? Чисто филе с картофи ли? И това означава ли, че броколи с масло е табу? Броколите също са въглехидрати, макар и със сравнително ниско съдържание. Shocked За какво точно става въпрос? Защото ако се яде пържола, тя има и доста мазнини, не само белтъчини, и със сигурност, дори да я съчетаеш със задушени с масло ябълки, както празя аз от време на време, и маслото от ябълките, и мазнината на пържолата, и белтъчинното съдържание забавят разграждането на храната - на цялата, вкл. на ябълката. Затова организмът реагира по един начин при консумация само на ябълка (бързо разграждане) и по друг начин при ябълка с масло плюс пържола (бавно разграждане).

Както и да е, важното е да не се съчетават всеки ден много въглехидрати с много мазнини, напр. всеки ден картофи с много масло, хляб с много масло, ориз с много масло.

Последна редакция: нд, 13 яну 2013, 09:37 от Cioccolata

# 646
  • SA
  • Мнения: 3 196
Цитат
там той каза, че плодовете се разграждат много бързо, стомахът се отваря, за да ги пропусне към червата и всичко, което е изядено с плодовете и още не е разградено, бива повлечено така, неразградено, към червата и затова не се усвоява добре, а се складира.

Добре де, тези неразградени хранителни вещества, които не се усвояват добре, как и кьде ще се складират? Всичко, което не се усвои в червата, се изхвьрля навьн, не се складира.
Вижте пьк до какви безумни идеи са достигнали хората в стремежа кьм отслабване  Shocked:

http://www.dietdoctor.com/more-insane-dieting-the-bulimia-machine

Устройство за изпомпване на храната от стомаха след хранене. На какво ли не са готови някои да се подложат, но не и просто да започнат да приемат правиланата храна.

# 647
  • Мнения: X
каквото и да става, всеки може да се убеди сам като си мери кр. захар на всеки 30 мин след плодове с протеини и плодове с мазнини (масло напр)
аз не съм мерила, но съм установила, че мога да омета 300гр ягоди с 300гр котидж и да ми се иска още
но ако имам бри, то ми стига един резен бри с 3 бр ягоди
затова и ако ям плод, е само вечер преди лягане след мазно мезе/вечеря
и обожавам резен праскова с масло  Embarassed

г-це, аз от край време внимавам със сметаната
затова и рядко купувам, само ако ми трябва за рецепта (както напр тези дни ще правя чийзкек за РД у нас) и тогава си позволявам 1с.л.
приятно пътуване и внимавай с фуража  Mr. Green

маскарпоне + жълтъци + мадейра + 1с.л. нескафе + какао -> супер тирамису крем

снощи покрай вечерята на мъжете (пад тай) измайсторих  и режимен вариант
ще напиша и рецептата по-късно

кам, лудостта става все по-обхватна
много е страшно напр да четеш какво споделят хора, направили гастр. бай-пас
НИКОЙ не ги е информирал, че има и други начини, да пробват и тях преди операцията
още повече, че отдавна оперират и деца
а усложненията са страшни, вкл. и психическите

а и въпреки, че режима официално е признат тук за диабетици, много малка част получават новите брошури, в които това е споменато
а наблюдаващите ги сестри обикновено избягват да им го кажат и/или реагират остро, ако човек попита или спомене, че е на режима
money money money все още царува
иначе четейки сега статия за котешкия диабет, доста хора споделят, че именно ветеринарите са им казали да намалят въгл в котешката храна


и последно за книгата на Анн за сладката кръв
силно съм разочарована, че непрекъснато пише да се слагат полезни олиа на зеленчуците, включвайки рапично и подобни
и че има едни диаграми за полезно и опасно за сърцето и като най-полезни са първо полиненаситените мазнини, а наситените са някъде по средата
също и че споменава статините по начин, от който поне според мен излиза, че ги одобрява
иначе останалото не беше ново за мен
освен непрекъснатите примери от изследванията на хора на режима

Последна редакция: нд, 13 яну 2013, 11:50 от Анонимен

# 648
  • Мнения: X
Шоки, позволих си да пусна линкове към блога ти в друга тема, нали може?

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=695015.180#bot

# 649
  • Мнения: X
... че при инсулинова резистентност или изобщо проблеми от спектъра на метаболитния синдром, придружени със затлъстяване, се отслабва повече с ВМ-НВХ, отколкото ако е налице свръхтегло, но без метаболитни нарушения. Това може да обясни защо някои отслабват по-бързо и лесно с ВМ-НВХ от други.

явно и при мен
в началото, когато почнах Дюкан, свалих доста бързо - според мен тогава имах хиперинсулинемия
явно 18 месеца във 2 фаза са помогнали нещата да се нормализират
и явно затова после на режима не успявам да сваля останалите 5кг, които според мен са все още излишни

# 650
  • Мнения: 198
Аз много се водя от интуицията си и от това какво иска организмът ми. Старая се да го слушам, разбира се критично:) За да не се връщам към онова изпускане, което ми донесе толкова много кила отгоре и увеличен апетит и като цяло и за сладко.
Сега, както казах и преди време, въглехидратите в менюто ми са повече от преди, когато бях много стриктна. От доста време се храня по-разнообразно, повече неща си позволявам. Например, понякога си правя паста - ал денте, с домати и пармезан или синьо сирене. Сладичко си хапвам чат-пат , но става по-трудно да го откажа. Понякога изяждам една малка филийка хлебче с обяда, а скоро ядох и едно друго хлебче в един нов ресторант с турски манджи, където се изкуших да опитам. Отделно продължавам да не ям картофи, ориз, боб и т.н. Не пълнея, поне според околните, постоянно ми казват, че съм още отслабнала и т.н. но лично на мен ми се струва, че малко в бедрата съм понаедряла. Въпреки това продължавам да вярвам, че метаболизмът се променя, може да се забърза с този режим и когато и се спортува редовно цялата картина става различна.
Просто трябва едно малко по-стриктно спазване в началото, както и търпение. И също е важно да се слуша организма все пак.
Плодовете мен не ме притесняват изобщо, толкова малко ям, а дори не си налагам ограничение към тях. Е, лятото налитам повече, но пък не прекалявам. Гледам разни колеги, които пият по 3-4 фреша на ден и много им се чудя - това вече е много, а е всеобщо мнение, че фрешовете са супер полезни. Опитах се да обясня, че е много по-добре да се яде цял плод, било глупости. Окееей, дори не си дават сметка колко захар приемат така. Но аз почти не си отварям устата, не ми се слушат лекции и мнения, като ме питат каква ми е диетата вече директно отговарям - ами не ям. Така поне си спестявам информацията колко е важно да се яде хляб и прочие.

# 651
  • Мнения: 100
Шоки, позволих си да пусна линкове към блога ти в друга тема, нали може?

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=695015.180#bot

Леле, Уасп, тази жена с проблеми с холестерола такъв автогол си е вкарала с постното хранене. Ужас направо! И се гордее с това!  #Cussing out И другите й предлагат чайчета и кленов сироп и други простотии. Извинявам се за острия тон, но като прочета такива неща направо ми идва да  #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire  Неграмотността се шири и вилнее за съжаление.

Вчера здраво похапнах кюфтета а ла Скалдеман, обаче нещо ми дойдоха в повече - явно протеинът е бил доста. Но поне докарвам циклично хранене без никакви усилия - снощи вечерях в 20ч, а днес закусих в 11.30ч, което е около 15-16ч цикъл. Днес трябва да отида да си купя масло, че свърши (едно на малки порцийки от Милтекс, мирише уникално на сметана, на чисто и свежо, но е 60% мазнини чиста мазнина - истинско е, просто е по-сметаново, а не маслено). Смятам да продължа на още мазнини. Не броя калории, наяждам се с малко. Но наистина, ограничаването на въглехидратите е ключов момент в отслабването, както и в умствената настройка и концентрацията.  Sunglasses Ако искате остър ум като бръснач, спрете да ядете хляб и картофи!

# 652
  • Мнения: 6 346
W'A'S'P', разбира се, че е ОК, нали целта на блога е да информира Simple Smile Дори ще отида и аз да се разпиша в онази тема Laughing

А ти защо не пробваш малко по-либерално ВМ-НВХ? Може пък така да се раздвижат нещата.

За Ан Фернхолм и на мен ми е същото възражението... Тя поясни в блога, че под полезни полиненаситени мазнини има предвид омега-3. А рапичното масло, което много хора препоръчват, е предимно мононенаситено като зехтина, затова и го препоръчват. Ако е студенопресовано, както се цели и при зехтина, значи би трябвало и то да е ОК newsm78 Дори знам, че Bregott съдържа масло плюс рапично олио, а него го препоръчват много горещо newsm78 Естествено, аз бих предпочела зехтин за салати и масло вместо Брегот.

Ан се е заровила много и е доста силен глас в подкрепа на вредността на захарта и безвредността на наситените мазнини. За полиненаситените казва, че са дори по-полезни, но изрично уточни, че става въпрос за омега-3.

Последна редакция: нд, 13 яну 2013, 13:14 от Cioccolata

# 653
  • SA
  • Мнения: 3 196
W'A'S'P', то и нас никой не е дошьл в кьщи да ни информира. Но слава богу, живеем вьв времена, когато информация да искаш. Ми то аз , или детето ми ако сме над 100 кг , денонощно ще стоя пред компютьра и ще тьрся информация, ще пробвам ... Повечето хора уви, искат да си лежат на дивана пред телевизора, да нагьват пици , хамбургери и вафли и после да пийнат някакво магическо хапче, което да им попречи да дебелеят. И тази склонност, както се вижда, яко се използва от фармацевтичния и медицински бизнес. В медицината отдавна има тенденция кьм много тясна специализация, което е вредно. Напьлно вероятно е един лекар, работещ като бариатричен хирург, да прави виртуозно стомашни байпасове и да поставя сонди като показаната в клипа, обаче да е напьлно в неведение относно метаболизма и храненето.
За онази тема... като чета препорьките кьм жената с високия холестерол... ох...  Cry
Тези дни ще намеря време да превеждам 5 част от лекциите за холестерола. Много, много са нужни!

# 654
  • Мнения: 6 346
Камелот, много е хубаво, че се появяват постепенно на български статиите на Питър Атия и ви благодаря на двете с yulinga, че ги превеждате!  bouquet Но ето, че хората не са склонни да се доверят, защото от страна на медицината, т.е. повечето специалисти, им се казва да внимават с мазнините, особено с животинските продукти #2gunfire Да, хората са прави да вярват на специалистите, ама проблемът е, че специалистите са плачевно изостанали с информацията Close

# 655
  • Мнения: 871
Абе не съм слушала Милко по въпроса, но ако и той го е коментирал, ще бъда доволна да го чуя. Аз доста отдавна започнах да се интересувам от този начин на хранене в дира и там се мотаеха спайдърите и Христо Христов, които наистина ми отвориха очите за много неща (слава богу). После си направиха спайдър спорт и там коментираха този въпрос. Даже въпросното условие е вписано в указанията как да се спазва ВМ-НВХ от начинаещи от Галя. Въпросният ХХ е диетолог, завършил в докторантура в щатите и пускаше още в дира статии 2004-2005. Сега ако чета някой с научна литература това си ти, шоки  Heart Eyes Само че отдавна имам собствените си убеждения, които мога да продължа да развивам тук, но виждам, че не се интересувате. Явно всеки се е "запекъл" и не иска да научи нещо различно от неговото мнение. Нищо ново под слънцето де  Laughing Това ми дава мотивация да продължа да се ровя как функционира храносмилането на човека и как се усвояват хранителните вещества. Знам, че за вас едва ли е авторитет Doug McGuff, но в тази си прочута лекция, казва абсолютно същото за усвояването на въглехидратите http://www.youtube.com/watch?v=2PdJFbjWHEU ... за който му се занимава.
Айде стига толкова разсъждения, че ще ми падне инсулина  Joy Joy Joy

# 656
  • Мнения: 6 713
Мазнините потискат захарта не по-малко ефективно от белтъчините Wink Или поне така пишат англоезичните автори. Винаги съветват, ако решим да ядем напр. ориз, хляб или нещо високовъглехидратно, да го придружим с дебел слой масло Laughing

А за калориите ти си знаеш. Аз не бих започнала веднага с броене, а само в краен случай, ако дълго време не става иначе, а правиш всичко по правилата.

Чиколата, станаха ми странни последните коментари, виж какви съвети си чела при чужди автори - можело да се яде въглех. с мазно.  newsm78

# 657
  • Мнения: 871
А и ми е любопитно тази препоръка да се съчетават въглехидрати само с белтъчини какво точно означава. Трябва ми пример за правилни по тази логика комбинации между въглехидратни и белтъчинни храни. Пържоли с ябълки ли? Обезмаслена извара с малини ли? Чисто филе с картофи ли? И това означава ли, че броколи с масло е табу? Броколите също са въглехидрати, макар и със сравнително ниско съдържание. Shocked За какво точно става въпрос? Защото ако се яде пържола, тя има и доста мазнини, не само белтъчини, и със сигурност, дори да я съчетаеш със задушени с масло ябълки, както празя аз от време на време, и маслото от ябълките, и мазнината на пържолата, и белтъчинното съдържание забавят разграждането на храната - на цялата, вкл. на ябълката. Затова организмът реагира по един начин при консумация само на ябълка (бързо разграждане) и по друг начин при ябълка с масло плюс пържола (бавно разграждане).

зеленчуци с масло - няма проблеми, това са т.нар. бавни въглехидрати, които започват да се разграждат по едно и също време с мазнините в организма. Освен това в броколите има много белтъчини, вярно растителни, но белтъчини, които първи се усвояват в клетката. И по принцип, зеленчуците се усвояват от здравите организми само на 30%, останалото е талаш. Да не говорим за "задръстените", че те не успяват да извлекат и 5% полезност от зеленчуците.

Примерите за съчетаване на плод с белтък пак са в темата за начинаещи ВМ-НВХ: обезмаслен котидж, домашно кисело мляко или извара с плод. Аз като бях начинаеща, съвсем се бях същистала да спазвам "правила". И тъй като ходихме и редовно си ходим по ферми, където берем боровинки, малини, ягоди, касис, като естествено си подхапваме, реших да си взема риба, която да ям с боровинките  ooooh! Joy Joy Още си го спомням, колко съм смахната  Crazy

ето, пак ми  падна инсулина от много мислене  hahaha отивам да се срамувам в ъгъла с една близалка Laughing

# 658
  • Мнения: 6 346
Ами, авторът на "ВМ-НВХ за начинаещи", Андреас Енфелт, препоръчва високомаслено кисело мляко (10% масленост) с горски плодове като възможна закуска. Или горски плодове с бита сметана като възможно междинно хранене - това от неговата книга, снощи го прочетох.

Вярно е, че различните автори застъпват различни мнения по някои въпроси, а и често си зациклят на дадена позиция или пък си имат определени любими теми, към които се връщат отново и отново, и съответно и любими "врагове". Но това, че при добавяне на мазнина към дадено високовъглехидратно ястие, усвояването се забавя, както и от добавяне на протеин - това е научен факт. Не става по-малко вярно, защото някой твърди друго. Така високогликемичните въглехидрати, които иначе биха се разградили много бързо и биха повишили много захарта, се разграждат по-бавно и захарта се повишава по-слабо, макар че остава повишена по-дълго време.

По повод на книгата на Андреас, днес прочетох някои интересни неща. Едното е това, което сме забелязали и тук - че ако преди това човек е спазвал много ограничителни диети и особено нискомазнинни или нискокалорийни, а после мине на ВМ-НВХ, отначало се получава повишаване на теглото, защото организмът търси да си навакса заради намалена от лишенията мускулна маса и евентуално намаляване дори на размера на вътрешните органи ooooh!

Също развенчава мита за антиоксидантите - казва, че това, че е необходимо да се ядат много зеленчуци и плодове заради антиоксидантите, е мит. Не че не ги съдържат, но и човешките клетки произвеждали достатъчно антиоксиданти. А и не било установено да има наистина полза от антиоксиданти от храната. Ако все пак държим да ги приемаме с храната, достатъчно е да се ядат зеленчуци.

И за ВМ-НВХ по време на бременност говори - че не е установено минимално количество въглехидрати, което да е необходимо за бременни, но понеже не е установено и как би се отразила много стриктна нисковъглехидратна диета (всъщност ескимоските са били все на такава и все така са бременеели, ама както и да е), затова препоръчва да се спазва либерален ВМ-НВХ по време на бременност - с плодове, млечни и ядки, но пак без тестено и захар и с достатъчни количества месо, яйца, мазнини.

И за фибрите споменава, естествено - че и тяхната необходимост е мит.

Книгата си заслужава Peace

А Дъг МакГъф ми е известен Sunglasses

# 659
  • Мнения: 0
До кога ли ще продължи това мое наваксване  newsm78 Не само, че аз качвам, ами че и цялото семейство. Уж сме супер режимни, а кантара все нагоре,нагоре... Вярно е, че се бяхме подкарали всички на варени тиквички, ама вече 2 месеца сме на режима и все си качваме. Дано поне тези килограми да отиват на правилните места. Много ми се иска пак да имам цикъл  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт