ВМ НВХ - част 54

  • 40 507
  • 750
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: X
W'A'S'P', разбира се, че е ОК, нали целта на блога е да информира Simple Smile Дори ще отида и аз да се разпиша в онази тема Laughing

А ти защо не пробваш малко по-либерално ВМ-НВХ? Може пък така да се раздвижат нещата.

За Ан Фернхолм и на мен ми е същото възражението... Тя поясни в блога, че под полезни полиненаситени мазнини има предвид омега-3. А рапичното масло, което много хора препоръчват, е предимно мононенаситено като зехтина, затова и го препоръчват. Ако е студенопресовано, както се цели и при зехтина, значи би трябвало и то да е ОК newsm78 Дори знам, че Bregott съдържа масло плюс рапично олио, а него го препоръчват много горещо newsm78 Естествено, аз бих предпочела зехтин за салати и масло вместо Брегот.

Ан се е заровила много и е доста силен глас в подкрепа на вредността на захарта и безвредността на наситените мазнини. За полиненаситените казва, че са дори по-полезни, но изрично уточни, че става въпрос за омега-3.

ами аз си позволявам либералности понякога
ето днес ще е такъв ден, или по-точно вече е
останалите такива дни са все по празниците и нашите РД, така че честотата е на около 2 месеца
с разлика само за Коледа, НГ и днес, когато е на около 1-2 седмици

аз също се бях подлъгала по рапичното олио и си взимах еко студенопресовано, докато грийн не пусна инфо и  #Crazy Sick тогава спрях да консумирам машинно  масло
Брегот взимам само ако обядвам навън и няма пакетчета масло, а това е супер рядко

но все още продължавам да  смятам, че Ан греши за наситените мазнини - именно в такава форма са нашите собствени запаси, а тялото ни не е глупаво, хич даже, да складира мазнини в грешна форма

мерси за графиката за хормоните
аз точно в бедра и дупе трупам най-много
освен да видя естрогена и прогестерона как са лятото, ако ходим до БГ


относно водата - приготвила съм си отдавна стъклено шише, ама все забравям да си купя четка за него
и така и  не съм го ползвала още  Embarassed

аз винаги съм мръзнала, но откакто съм на режима си ми е ОК
но само ако няма силна вентилация в помещението
ако има, то и на 23град ми е леко хладно

тони, за мен най-успешният тукашен пример е Скалдеман http://www.skaldeman.se/
давали са му месеци живот, след като счупил шведския рекорд по кръвно налягане, не помня стойностите, но беше някъде 280/200
с режима сваля 50кг за 6 месеца и кръвното се нормализира за голяма почуда на лекарите, че още мърда

Шоки, цитираните от теб ""странични ефекти", които се коментират във връзка с нисковъглехидратните и кетогенни диети и са особено често срещани при жени: понижаване работата на щитовидната жлеза и оттам непрекъснато усещане за студ, запек, глад, напълняване или просто застой в отслабването, липса на енергия, спиране на цикъла" - аз имах подчертаните по време на Дюканстването, но не и тук
явно си зависи и от вида НВХ и от самия организъм

лек ден засега от мен
аз съм си у нас уж да чета, ама имах излизане, сега се помотквам, имам и чийзкейк да правя, че моят 1/2 става отново на 20  Mr. Green
та с 2 думи, пак ще ви досаждам

# 676
  • Мнения: 6 346
Ами, тези ефекти явно са често срещани и вече доста автори заклеймиха нисковъглехидратното хранене заради тях. Но е възможно проблемите да са сред този списък, който посочва блогърката, а погрешно да се обясняват с ниския прием на въглехидрати. Като решение се предлага палеото, което по начало е по-високовъглехидратно. Така явно жени, които иначе са спазвали прекалено ограничение и на количеството храна, започват вероятно да се хранят повече, не толкова ограничено, и решават, че добавянето на въглехидрати им е помогнало. При някои може да е вярно, но при други сигурно изиграва роля просто повишаването на приеманата храна.

Андреас Енфелт изрично подчертава, както и много други, че необходимото и достатъчно количество въглехидрати е индивидуално. При някои работи добре само много нисковъглехидратен режим - обикновено това са хора с тежки метаболитни проблеми, вкл. диабет, ендокринни заболявания, много сериозни проблеми с теглото. При други работи по-умерен вариант. Значение има и кой какво и колко иска да тренира. Ако сте чували за кросфит, това са тренировки на функционален принцип, многоставни упражнения, често с пудовки, но много са с тежестта на тялото. Доста са интензивни, бързо развиват страхотни мускули, но ако човек тренира така дори и 1-2 пъти седмично, а някои правят по 4-5 такива тренировки в седмицата, рядко може да се храни нисковъглехидратно, а трябва да увеличи въглехидратите, за да успява да издържа на темпото.

# 677
  • В Балкана
  • Мнения: 672
Винаги съм била предубедена към рапицата.. А когато разбрах, че тя е една от културите ГМО - съвсем.
В последствие пчелари, се оплакваха от измиране на пчелите им. Има проучвания, които доказват, че в страните, в които е разрешено отглеждането на ГМО, се е повишила смъртността на пчелите.
В България уж няма ГМО рапица.. Ама то и рапичното олио не се прави с рапица от България.

Аз пък трябва да огранича водата след вечеря. И да я намаля до макс. една чаша (250 мл.). Иначе от 7-м нощи, 5-т ставам до тоалетната.. Снощи след вечеря изпих литър вода.  Rolling Eyes И това често го правя. Пия много. И както стана ясно в пластамаса, която я употребявам многократно.  Confused

Тони, мерси!   bouquet

# 678
  • Мнения: 687
От години пия вода в пластмасово шише. Лесно се пълни, лесно се носи, трудно се разлива. Честно казано, не се бях замисляла за пластамасата.. Сега умувам, в какво да пия. Confused Май трябва да си потърся стъклено шише с капачка.
Вариант е примерно стоманена бутилка, има и не много тежки, аз в момента съм с такава.
Стъклото тежи доста и е чупливо, с което не винаги е много удобно. Ако решиш все пак за стъклено, вариантите, които аз съм виждала са - от Джъмбо (празно), от сок (бях потресена да видя "детски сок" с глюкозо-фруктозен сироп, но имаше и някакъв сок със захар, въпреки, че пак си беше доста гаден) или от био бозата на Хармоника (въглехидрат си е, но консумирам от време на време с кеф Simple Smile).
Трета алтернатива е алуминиева бутилка - те са една идея по-леки от стоманените, обаче пък трябва да провериш внимателно с какво покритие е отвътре, дали е без БПА, а повечето производители се крият зад някакви proprietary blend термини и не казват какво има вътре Sad


Иначе във връзка с дискусията за ксеноестрогените се сетих за една статия, която бях чела преди време. Един треньор готви една девойка за състезание (друг е въпроса, че на мен персонално не ми допада тялото, към което тя се стреми Simple Smile, но разни хора, разни идеали) и девойката има доста мазнина точно на бедрата, въпреки, че е доста изчистена иначе. Та след като треньорът е изкарал курс при Поликин, променя протокола на тренировка, кара я да пие доста добавки (пак в стила на Поликин), тя почва да сваля и т.н. Но това, което ми беше най-интересно всъщност беше, че в един момент тя пак стига до застой. И се оказва, че си затопля пластмасовите кутии в микровълновата... Та една от промените, които направиха, беше поне да не я топли в тези контейнери, и уж помогна.... Ето цялата статия, ако на някой му е интересно: http://maximusmark.com/2011/07/how-to-get-contest-ready-sexy-legs/

Винаги се удивявам, колко е сложен човешкият организъм и колко много неща освен храна и тренировки му влияят - козметика, препарати, пластмасови кутии, сън, стрес...

Последна редакция: пн, 14 яну 2013, 14:05 от ada_smiles

# 679
  • Мнения: X
 на мен тук много ми се чудят че ям студена храна, вместо да мушна кутията в микровълновата
на работа си слагам съдържанието в чиния и така топля
но тук, където съм сега, няма такъв вариант
иначе в един момент си носих обяда с малка йенска тенджерка, за да мога да го стопля
но там си иска специална техника за да се държи капака на място - аз напр облепвах цялата тенджерка с кух. фолио и после го махах при топлене
ама сега ме мързи да правя такива гимнастки

# 680
  • Мнения: 78
Аз ( как до отмина раздумката де Laughing) да си кажа за водата .
Аз съм от хората , които могат и да не близнат вода .
В Дюканския ми период ( звучи като Розовия период на Де Домие Смит...сетихте ли се ?) просто трябваше да пия много вода ако искам да си запазя читави бъбреци . Научих се да пия по 2- 3 литра дн . Естествено е когато се отделят доста отпадни продукти от белтъците урината да е разредена . Освен това самото отделяне на вода е най - малкоизискващия  процес от бъбреците . Но в името не хомеостазата и целостта на клетките ( не забравяме че тубуларните клетки се мият в урината и пре- формите й в тубула ) заедно с водата , изпита от нас се отделят и соли . Именно тяхната загуба е причина и за отделяна на телесни течност...Повече соли - повече вода и ето ти осмотично равновесие . Има още 100 фактора...онкотичното налягане например , но така или иначе осмотичното налягане е водещо за хомеостазата . Образуването на урината е отвратителен въпрос във всеки конспект .
За протокола да си кажа че не излязох от Дюкан с непокътнти способности....имам  доста висок креатинин...сега малко се доближавам до горна граница  , но нямам друго обяснение...не съм имала никога друга бъбречна патология.
W'A'S'P' ,
аз много ползвам МВ .Винаги в йена , или в гювеч....Доколко е полезно не знам , но ми пести много време . Като се замисля , всяки затопляне означава увеличаване на кинетичната енергия на електроните...МВ прави точно това по друг начин . Така че съм си решила че е полезно и толкоз .
Аз също си нося храна на работа и за да няма обяснения защо и как ( МВ е в битовата стая в операционната ) изобщо не топля и си ям студена , на пък .

Последна редакция: пн, 14 яну 2013, 14:53 от tonyduve

# 681
  • Мнения: X
ние се опитхме да живеем без МВ след местенето, оставихме старата в стария апартамент
мъчихме се 4 седмици и взехме нова ( чили дизайн, супер ми пасна цвета - http://www.obhnordica.se/chilli-114.aspx?ProductID=PROD484)

ние не ядем по едно и също време и трябва за всеки да се притопля отделно храната
само аз я ям току-що сготвена

видяхме, че не е за нас този вариант

сега сметнах % на чийзкейка, който правих
въпреки че има захар, ако не се смята блата от бисквити, си е напълно режимен - 14%В, 9%П, 77%М
а без захар пък съвсем - 3%В, 10%П, 86% М

пълнежът е:
600гр сирене Philadelphia
400гр квасена сметана 34%
350гр яйца (6бр големи)
10гр лимонов сок (от половин лимон)
5гр лимонова кора (от половин лимон)
(100гр захар + 1с.л. ванилена захар)

# 682
  • Мнения: 198
Аз пък не ползвам микровълнова, а и никога не съм топлила храна в пластмаса. По принцип не държа на топло ядене, ако не е супа, но аз реално толкова сухо ям, че няма и какво да топля Simple Smile Яйца, месца на скара, такива неща не топля, другото ям по кръчмите. Там в какво претоплят вече не знам.

# 683
  • Мнения: 871
За водата: който е на ВМ-НВХ и иска да е в добро здраве и да губи килограми, трябва да пие достатъчно вода. Вода човек се научава да пие, не е регулирано от жаждата, за съжаление. При този режим на хранене се отделят много кетони и се разтоварят мазни молекули в кръвта, които ако не се изхвърлят от отделителната система, разтворени с вода, се натрупват и могат да причинят запушване на артериите. Това съвсем скоро го гледах в филмчето на Дъг Макгъф.

За мен причината за постоянния студ е липсата на циркулация на кръвта. От както пия поне по 2 литра вода на ден, крайниците ми са винаги топли и при +15 градуса вътре в къщата/-15 отвън се изпотявам. Водата си я нося в стъклено шише.

# 684
  • Мнения: 6 346
Грийн, защо да трябва да се изхвърлят кетоните с пиене на повече вода? Те не са опасни. А и не е задължително да се произвеждат много кетони, а само толкова, колкото са необходими. Ако се спазва кетогенен вариант, тогава кетоните са повечко, но те се оползотворяват, напр. от мозъка. Отначало, докато организмът се адаптира, в урината и през белите дробове, в дъха, се отделят кетони, но после престават да се отделят, защото тялото се научава как да ги използва ефективно.

А и ако не се спазва кетогенен вариант, а по-либерален, кетоните са по-малко, отделят се тогава, когато е необходимо, и няма проблеми за организма. И по начало кетозата не е опасно състояние, дори за жените, както много автори твърдят. Не знам точно какво казва Дъг Макгъф, нямах търпение да изгледам вчерашната лекция, защото беше страшно дълга и на първата трета ми доскуча, говореше страшно много за гените и за тренировките Embarassed

Освен това мазните молекули (свободни мастни киселини е точното наименование) наистина се отделят в кръвта, но там не запушват кръвоносните съдове, а се използват като гориво - клетките си ги дръпват и си ги изгарят. Запушването има друг механизъм, а не се причинява просто от наличието на свободни мастни киселини в кръвоносните съдове.

# 685
  • В центъра на мръсотията
  • Мнения: 605
Един (най-вероятно) глупав въпрос: ок ли е вместо вода да се пие неподсладен билков чай?

# 686
  • Мнения: 6 346
Според мен е ОК чай, той е почти вода Laughing И аз си създадох последните месеци навик да пия по един чай на ден, но иначе ми е трудно с водата, винаги ми е било трудно, но това не ми попречи на отслабването newsm78

# 687
  • SA
  • Мнения: 3 196
Да, билковият чай си е вода / стига да не му се добавят разни подсладители, или мляко/. Аз много обичам подобни чайчета и с удоволствие си пийвам, напоследьк наблягам на ройбос. Вода - забелязала сьм, че ако имам бутилка пред себе си, я изпивам бьрзо без да се усетя. Ако нямам - мога и изобщо да не се сетя за вода. Не се назорвам да пия големи количества. Но смятам, че е добре бьбреците да отделят достатьчно урина за денонощие - доказано е, че това вьзпрепятства образуване на бьбречни камьни.
Кетоните трябва бьрзо да се отделят от тялото основно при диабетици в кетоацидоза, когато сьздават опасно висока киселинност на крьвта. При хора, адаптирани кьм ВМ-НВД, които не са на крайно стриктно ограничение на вьглехидратите, кетони се образуват в малки количества и са предпочитана храна за мозька, както и Шоки е отбелязала.
Това за мазнините в урината сьщо не ми стана много ясно. Те по начало не са водно разтворими и не могат да се изхвьрлят с урината.
За стьклените бутилки - в кьщи си дьржа една такава с вода в хладилника, или направо си пия от чешмата.  Simple Smile Навьн, повече термосчета си нося. Микровьлновата печка я ползвам главно да си стопля вода, или мляко. За храна - много, много рядко. Ама и аз като  @Mia не ям много манджи, основно яйца, месца, някоя салатка, кашкавал.
Напоследьк много сьм се пристрастила кьм нещо като палачинки с яйца и кокосови стьрготини. Правя ги на малки омлетчета в много масло, с пьлнеж от малко сиренце, или моцарела, ммммм . 3 броя такива ги приготвям за десетина минути и за още пет вече сьм ги омела.  Embarassed

# 688
  • Мнения: 871
Грийн, защо да трябва да се изхвърлят кетоните с пиене на повече вода? Те не са опасни. А и не е задължително да се произвеждат много кетони, а само толкова, колкото са необходими. Ако се спазва кетогенен вариант, тогава кетоните са повечко, но те се оползотворяват, напр. от мозъка. Отначало, докато организмът се адаптира, в урината и през белите дробове, в дъха, се отделят кетони, но после престават да се отделят, защото тялото се научава как да ги използва ефективно.

А и ако не се спазва кетогенен вариант, а по-либерален, кетоните са по-малко, отделят се тогава, когато е необходимо, и няма проблеми за организма. И по начало кетозата не е опасно състояние, дори за жените, както много автори твърдят. Не знам точно какво казва Дъг Макгъф, нямах търпение да изгледам вчерашната лекция, защото беше страшно дълга и на първата трета ми доскуча, говореше страшно много за гените и за тренировките Embarassed

Освен това мазните молекули (свободни мастни киселини е точното наименование) наистина се отделят в кръвта, но там не запушват кръвоносните съдове, а се използват като гориво - клетките си ги дръпват и си ги изгарят. Запушването има друг механизъм, а не се причинява просто от наличието на свободни мастни киселини в кръвоносните съдове.
защото това е идеален вариант при идеално функциониращ организъм, което е много трудно за постигане. Освен това клетките се насищат, нямат нужда от толкова кетони и мазнини, за да поддържат основните жизнени функции. Свободните мастни киселини се натрупват ако не се изхвърлят, тялото няма нужда от такива количества.

# 689
  • Мнения: 78
greendream ,
 и си права и не съвсем . Бъбреците наистина отделят доста кисели продукти и всъщност са основната буферна система в организма .
Обаче  не става дума за катоацидоза , нали ? Говорим за образуване на кетони .
Проблемът за бъбрекът идва при ацидоза , тогава се товари функцията му . И макар с голям капацитет понякога се налага сериозна помощ . Но говорим за патология .
При белтъчно хранене може да има проблем с отделянето на пикочна киселина и урея...Затова се цели малко концентрирана урина....първата стъпка за възстановяване на хомеостазата е разреждане . Да не забрвяме че киселата реакция на урината е предпоставка и за възпалителна реакция .
Имам опасения че МК не се отделят с урината .
отделят се с жлъчката като преди това се конюгират със жлъчна киселина . Придвижването на мастните хидрофобни молекули става с носители , които са хидрофобни . Идеално обяснено в една от статиите за холестерола .
Виждам че Кам вече е писала преди мен .  Hug

Общи условия

Активация на акаунт