Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Моля за съвет, много съм притеснена.....Не съм писала във форума, но ви чета....Моето момиченце е родено на 25.04.2012г. и др. седмица става на 8м. Та....на 5мес. и 1/2 се опитах да я захраня с каша безмлечна, без глутен на лактана, но без успех (изцяло на кърма е и до днес ).....Казах си, че няма да насилвам нещата и след няколко дни ще опитам пак и така до сега.....Смених кашата с нан млечна, не пожела и от нея. След това взех слънчо и нея не харесахме. Започнах със зеленчуково пюре, приготвих го вкъщи морков, после картоф, тиква...с кърма без кърма още при първата хапка се възтресе и стисна устата и така всеки път....купихме  на хипи малките бурканчета-картоф,тиква,пащарнак и др.вариации, НЕ.....казах си нормално сега опитваме и свикваме с различни вкусове....стигахме до две малки лъжички. Реших, че може би ще хареса плодовите, но същата работа. До сега сме опитали от ябълка, круша, банан, ябълка с морков, слива и само по две-три лъжички и то не винаги ....стиска устата,дърпа се, сърди се. А винаги съм опитвала да и давам, когато е гладна. Има дни, в които не и давам нищо(освен кърма разбира се Grinning). Купихме бисквити плазмон на прах, на хипи бисквитките, защото тя всичко лапа в устата и реших, че и с  биск. ще е така, да ама не...възтресе се и щом усети, че това нещо е храна повече не го доближи до устата.  Бабите ще ме  #2gunfireвече. Още ми се чудят на решението  да захраня малката от 5-6м. и то не със сок. Та затова, не знам дали е правилно, но отскоро и изстисквам сок от домашна ябълка, морков понякога и мандарина и сока го изпива.                    Понякога усещам, че гърдите ми са много меки и се чудя дали не е гладна, храни се на 3часа,буди се и през нощта.С АМ е същото опитах да я дохранвам, но не иска и от мл. Купихме първо фризолак, след това аптамил и това не искаше, сега взехме милу-мил, но явно само си даваме парите...само да усети, че това в шишето  не е вода изплюва това, което е цокнала и стисне устата. А аз наистина си усещам гърдите отскоро много меки, много рядко усещам онова прищипване и напрягане на гърдите, когато се пълнят с мляко. И последно, защото стана цяла плеада, тя се роди2.690 на последна консултация беше 6.700 и 66см., наддаваме последните два месеца по 300г. Имали и др. майки с толкова злоядо дете.Трябва ли да се притеснявам за здравето и развитието на детето.Предварително ви благодаря за търпението да изчетете всичко и за съветите, които ще ми дадете  bouquet

# 1
Мимина, от опита, който аз имам, след известно време гърдите не се пълнят както в началото, но това не значи, че не се произвежда мляко. Просто твоят оранизъм вече знае от какво количество бебето ти има нужда и не е необходимо да се застрахова с голямо количество. Когато бебето засуче, млякото се произвежда на момента. Когато я накърмиш, сама можеш да видиш дали е доволна и нахранена. Имам приятелки, които кърмиха до късно и все още го правят сутрин и вечер. Твърдата храна беше само за опитване, а и сега е в символични количества. Децата им са около 2 годинки и имат перфектни резултати на изследванията. Според някои здравни оранизации няма никакъв проблем до годинка бебето да е основно на кърма.
Така че моят съвет е да се водиш по малката и да опитваш от време на време с други храни, но без паника и тревога, защото това ще влоши положението.
Цитрусите се въвеждат след годинка  Peace!
Успех и ако има нещо, което те тревожи, пиши тук отново  Simple Smile!

# 2
А винаги съм опитвала да и давам, когато е гладна.

Груба грешка! Това не се прави. Никога не се захранва бебето с пюре или каша, когато е гладно, много ясно, че тогава иска да се нахрани, а не да опитва. Кърмиш и предлагаш след около час новата храна.

Кашите Слънчо са с обикновено прясно мляко и не са подходящи да се дават преди годинката.

Детето ти не е злоядо, не му лепи такива етикети.  Hug Изобщо злояди деца няма, има само неправилен подход и погрешни разбирания. Нормално е да наддава по 300гр, та какво щеше да стане, ако бебето до годинка-две наддава всеки месец по кило, както в началото?  Wink

Добавяй към пюретата кърма, да усети познатия вкус.  Peace

# 3
  • София
И при нас захранването беше борба, не искаше нито пюре, нито каша, мръщене и стискане на уста. По едно време се беше съгласил да яде каша, но само ако има смачкан банан вътре. Полека-лека прояде различни неща, но отне доста време, спокойно! До годинката, доколкото помня, 80% от храната на бебето трябва да е мляко.

# 4
Благодаря за съветите и отговорите, които разсяха безпокойството, което позволих да се натрупа от известно време. 
Малката никога не е качвала по 1кг, най-много 700г и то  веднъж.
Добавям към пюретата кърма, но и това не е довело до повече от две-три лъжички. Давам пюре, когато е гладна, защото педито така ми каза, но ще поправя тази грешка.
Ако имам някога въпроси и нужда от съвет newsm78 отново ще разчитам на вас МАМИ, благодаря!

# 5
Не е необичайно.
2-3 лъжички - 2-3 лъжички, на тази възраст, тъй или иначе, кърмата й осигурява основните хранителни нужди. Предлагай различна храна 3-4 пъти всеки ден, като не настояваш да се изяжда количество - това е номерът. Слагай детето на масата всеки път, когато ти или другите членове на семейството се храните, не го затваряй отделно, за да му дадеш пюрето. Вече е достатъчно голяма, за да използваш елементи от педагогическо захранване - т.е. да й предлагаш от храната на големите, стига да е сравнително съобразена - да не съдържа очевадни алергени и да е в минимално количество, когато опитва за пръв път.

Освен това, е добра идея да опиташ хранене с пръсти (да даваш не с лъжичка, а малки парченца с ръка - може това, което отблъсква, да е лъжичката, а не съдържанието) и самохранене на бебето - т.нар. baby-led weaning, има цяла тема в подфорума, където майки споделят опита си. Децата на 8 месеца идеално си смучат и ближат храни, които не са пюре, противно на повечето схеми за захранване, а към 10-11 месечна възраст им се подобрява и фината моторика достатъчно, за да хващат сравнително прецизно с пръсти и да се хранят сами с ръце, ако храната не е течна. И, всъщност, този вариант е много по-полезен за дъвкателния и говорния им апарат.

Мимина, сега видях, че си пуснала въпроса си в подфорума за изкуствено хранени бебета, при тях често захранването протича малко по-различно, отколкото при активните кърмачета. Темата за BLW, която ти цитирах по-горе, е в подфорум "Кърмене". Може би е добра идея да зададеш въпроса си и там.

Последна редакция: пт, 21 дек 2012, 12:31 от Параход

# 6
Здравейте! Миналата седмица бяхме на консултация и Ема е наддала с 50грама и пораснала с 1см., сега сме 6,750 и 67см....А с храненето сме, както преди....плодови пюрета по3-4л, а от зелен. една л., която бива изплювана. Лекарката ми каза да и давам попара и 1/4 жълтък. опитах и от двете да и дам дори и сготвих картофче с морков малко масълце, но детето просто не ги иска. Аз се успокоявам с това, че лекарката е спокойна, а и детето е енергично, весело и здраво...дай боже да е винаги така.

Последна редакция: чт, 03 яну 2013, 20:10 от mimina_79

# 7
И аз имам същия проблем със захранването.Откачам вече жестоко.След като захраних бебо преди около месец с оризова каша и си я ядеше/стигна до 100 гр/ после отказа да яде тиква, картоф и оризова каша също.Дадох му почивка цял месец и сега продължава да не иска нищо!!!!Пробвах ябълка, круша, пащърнак, морков и не ще и не ще.Реве и не гълта, пуска лиги и го държи в устата и после плюе Sad(( Ако пък успее да глътне нещо прави физиономия все едно е ял лимон...
Иначе и той е енергичен, преди месец беше 8.500.Нощем се буди по сто пъти да суче...

# 8
вие сте добре на кг, а ние(6.750 за 8месеца)....а отскоро и не суче добре, точно почне да суче има -няма 5мин. и се изправи и край не мога да я сложа пак на гърдата, това дете ме вкарва в постоянни изпитания. А иначе и ние се будим през нощта да яде.

Последна редакция: чт, 03 яну 2013, 20:11 от mimina_79

# 9
Моят син не суче повече от 5 мин, те на тази възраст са доста бързи,а за кг все пак е момче Simple Smile

# 10
има специални АМ за деца с ниско тегло, пробвай със силиконова лъжичка/мека е/,първо му я дай да си я подъвче и поиграе/опознае и после я топни в пюрето и пак му я дай да си я дъв4е...,
ако непроявява интерес към храната,когато ви гледа да ядете=детето не е готово,независимо на каква възраст е,пробвай с топнат пръст да му подаваш храната,за да усети и привикне на различно от сученето,остави го да пробва с рачички само да се храни=играе... Peace

АМ Лактана био и Милупа СА НАЙ-БЛИЗКИ ДО ВКУСА КЪРМА,ЛИ4НО ПРОБВАНИ Embarassed Peace

и ние се захранихме на 6,5мес. ,сега сме на по4ти 10 мес.и караме мн.бавно,а ти доста неща си дала,остави му по4ивка от 7-10 дни без никакво предлагане и ще прояде...,
нямате ли по-голямо дете да гледа от него,или пробвайте със съседче....за компания и пример... Peace  bouquet

# 11
  • София
Ние сме на 5 месеца и 10 дни от вчера започнахме със захранването. Аз я излъгах с малка пластмасова бебешка лъжичка. На върха и гребвам зеленчуково пюре и изцеждам малко кърма докато се напълни лъжичката и така. Днес стигнахме до 3 лъжички. Като не е смесено покрай едното и другото гълта. Аз и давам пюрето около 1,5 -2 след последното кърмене, когато още не е огладняла. Гледам и да е след сън, за да не е много изнервена и по скоро храненето го превръщаме в игра, в която участва и баща и. Един малък цирк сме, но като за хора без опит използваме това, което проработи. Ще видим как ще ни потръгнат нещата по нататък. Успех при вас. Поне според мен не е притеснително, че е само на кърма. Моята майка ме е кърмила до 8 месеца без да ми дава абсолютно нищо, пък сега си ям всичко и да чукам на дърво нямам никакви проблеми и алергии за сега  Hug
ПС: Има едни като биберони, но в тях се слага плод. Те са за по-големи бебета. Може да опиташ и с тях

# 12
  • Русе
Мимина,
с каква лъжичка храниш бебо ?

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт