В ДОБРИЧ ненадейно - 70та тема юбилейно

  • 144 576
  • 717
  •   1
Отговори
# 270
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Вела, не съм съгласна с теб, че родителите не си знаят правата. Всички питахме миналото лято и директорката на 8-ма ДГ каза, че при тях децата не остават. Щом никой не вдига врява, значи са си намерили лесен начин.

# 271
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
spinki , това съм го чувала и за други градини. Даже и на учителките директорките им казват, че така стоят нещата, което си е нарушение на ЗНП.  Колко от тях се хващат да потърсят сами ЗНП и  да се информират?... Аз лично не познавам такива. Не казвам, че няма, но...  В смисъл - ти ако искаш детето ти да бъде изписано в края на май, няма проблем, но ако не желаеш, то си има право да посещава детската градина до 15-ти септември, когато постъпва в първи клас. В главната класна книга, където се записват всички ученици, за дата на записване се посочва 15. 09., освен ако детето дойде по средата на учебната година.

Затова става и разминаването във времето с еднократната помощ за постъпване в първи клас. Юридически погледнато, директорите могат да дадат бележка за постъпване в първи клас след 15-ти септември. В същото време от социалните служби или не са наясно или действително не са информирани както трябва и доста родители питат за бележките по-рано. В интерес на истината, понякога някои директори дават бележките по-рано, но както вече писах, това си е нарушение на закона, защото преди 15-ти септември, детето не е записано все още в главната класна книга, т.е. то все още не се води в първи клас. Нищо, че родителите са подали заявление, списъците с класовете  са изнесени и т.н.

 
В детските градини гледат за лятото да разкарат децата от по-малките групи /1., 2. и 3./, че със сборните се работи по-трудно. Това сме го дискутирали много пъти. Общината не осигурява заместници, поради което директорите притискат учителите, а те от своя страна родителите, за да се сведе до минимум броят на децата, посещаващи градината през летните месеци.

Така, че директорите нямат интерес да кажат на родителите истината.  Ако родителите си потърсят правата, цитират ЗНП, пуснат жалба, в случай на необходимост, тогава вече няма на къде... Интересно, ако се попита директорка тя познава ли закона /по-специално чл.18/ и спазва ли го, какво ли ще отговори.... Но колко човека ще го направят?... Обикновено, всичко приключва с това, че директорката казва, че не може...

В случай, че родителите, както казваш са си намерили лесен начин да се справят с гледането на децата през лятото, действително не им се занимава. Ако обаче са в безизходица и си знаят правата, могат да си ги отстояват.


И нещо по-различно, от обикновено дискутираните теми:

Добрич събира цяла България за състезания на новия скейт парк


Последна редакция: чт, 27 мар 2014, 20:14 от Вела

# 272
  • БГ
  • Мнения: 1 271
Здравейте,
знаете ли къде предлагат услугата подстригване и къпане на куче и на каква цена е?

Благодаря предварително  Hug

# 273
  • Мнения: 1 831
И аз да попитам ...Къде мога да си намеря медицинска спирала или спирала за чувствителни очи.В Ивел има 2 модела ,които съм ги ползвала и не си струват парите.Същото е и в аптеката срещу Нещото,в ДМ пък въобще като попитах за такава спирала едната ме гледаше сякаш щях да я застрелям...

# 274
  • Мнения: 92
  One_Love , моето йорки го подстригваме във Вива Вет. За къпане не знам. Ако искаш мога да ти дам телефон да попиташ.
   
    6u6ulina , голям избор от декоративна козметика има в магазинчето на х-л България . Само имай предвид , това че една спирала е медицинска , антиалергична и за чувствителни очи , съвсем не означава , че е подходящата за теб .

# 275
  • Мнения: 1 831
kmi7 благодаря ти ,но ползвам такива понеже съм с контактни лещи и другите ми дразнят на очите,случвало се е дори да ''полепват''по лещите

# 276
  • Пловдив
  • Мнения: 20
Здравейте искам да попитам някои знае ли кога д-р Монева ще преглежда в града?

# 277
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Според статията, Добрич е на челните места по брой на родители пушачи:

Повече от половината деца са пасивни пушачи

Цитат
...
Най-много са родителите-пушачи в Силистра (81.9%), следват Добрич (78.1%),
...

# 278
  • Варна
  • Мнения: 912
здравейте, момичета, търся кои са актуалните сайтове за обяви за Добрич. Търся апартамент, но по възможност без брокери. Гледам в http://www.dobrichonline.com/ и http://www.dobrichplus.com/ има ли други или онлайн вариант на хартиеното вестниче с обяви?

# 279
  • Мнения: 1 831
Момичета да ви питам...Препоръчайте добър психиатър или психолог...От година и нещо се въртим в един кръг без никакъв резултат и внимание от страна на лекуващия психиатър...
MaрTa ние също търсим апартамент, аз лично гледам добрич плюс,имоти.бг и хоумс.бг...И вестници си купувам,ама те само ,където си давам парите,винаги едни и същи обяви.

# 280
  • Мнения: 290
здравейте, момичета, търся кои са актуалните сайтове за обяви за Добрич. Търся апартамент, но по възможност без брокери. Гледам в http://www.dobrichonline.com/ и http://www.dobrichplus.com/ има ли други или онлайн вариант на хартиеното вестниче с обяви?
В http://prodavalnik.com/ и http://bazar.bg/ също има секция за Имоти  Peace

# 281
  • Варна
  • Мнения: 912
благодаря   Hug  и в продавалник гледам, но май навсякъде е залято само от агенции

# 282
  • Добрич
  • Мнения: 8
Благодаря за отзивите момичета! Hug
Аз определено ще цитирам закона на директорката и ще си потърся правата, пък каквото ще да става. Въпреки, че на есен се надявам и малкия ми да е в същата градина, това изобщо не би ме спряло. Цяло лято трудно ще си намеря кой да ми гледа детето. А и защо да даваме толкова пари за лятно училище като ДГ е длъжна да го осигури.
Аз дори попитах учителката според закона не са ли длъжни да ги гледат до постъпването им в 1-ви клас. Отговора беше - НЕ.  Joy   Ще видим какъв ще бъде от директорката.

Градската ще стане супер.  smile3521

# 283
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Благодаря за отзивите момичета! Hug
Аз определено ще цитирам закона на директорката и ще си потърся правата, пък каквото ще да става. Въпреки, че на есен се надявам и малкия ми да е в същата градина, това изобщо не би ме спряло. Цяло лято трудно ще си намеря кой да ми гледа детето. А и защо да даваме толкова пари за лятно училище като ДГ е длъжна да го осигури.
Аз дори попитах учителката според закона не са ли длъжни да ги гледат до постъпването им в 1-ви клас. Отговора беше - НЕ.  Joy   Ще видим какъв ще бъде от директорката.

Градската ще стане супер.  smile3521

Radost_81, учителката сигурна смята, че ти казва самата истина. Може и съзнателно да те заблуждава, но е по-малко вероятно. Едва ли е чела закона. Най- вероятно приема това, което и казва директорката за меродавно.

Както вече споменах, когато дъщеря ми беше 4-та група /преди две години/ и ние стигнахме точно до този момент. Тогава преди да отида при директорката, първо се обадих в общината. Казах какъв е случая, цитирах чл.18. на ЗНП и попитах според тях какво трябва да направя, за да се спази закона. Те се интересуваха дали съм ходила при директорката, а аз казах, че не съм. Отговориха ми, че не вярват да имам проблеми, и ако директорката ми откаже, да им се обадя отново. След това отидох при директорката,  повторих всичко - разговора с госпожите, закона, разговора с общината и какво са ми казали. В резултат директорката ми каза, че няма проблеми, но ме помоли да не казвам на другите родители. И аз действително не споделих с другите майки от групата. Всъщност после както писах, детето не искаше само то от 4-та група да посещава през лятото градината и ходи на лятна академия, а после се гледахме.

За мен, съществено предимство за Хуманитарна гимназия е, че лятната академия /юни/ се посещава не само от бъдещите първокласници, а и от другите начални ученици. Това ме устройва, защото през юли и август, в дните, в които съм на работа мога да вземам детето с мен.

Radost_81, ако искаш да се презастраховаш, както аз исках, преди да ти  е отказала директорката, можеш да използваш моя вариант. Защото в обратния ред, излиза, че ти се оплакваш в общината от директора, а това като цяло не е приятно.

А и така,  най-вероятно няма да ти откажат.

Между другото миналата година по това време от детска учителка съм чувала, че директорката им е категорична - няма вариант в градината през лятото да остават деца от 4-та група.

# 284
  • Добрич
  • Мнения: 8
Междувременно и аз направих по същия начин, защото си помислих същото, че ще злепоставя директорката. Помолих моя позната в общината да попита когото трябва и се чакам да видя какво ще й отговорят.
Мен воденето на работа изобщо не ме устройва за 2 месеца. А и защо все пак трябва да даваме по 100-200 лв за частно училище, когато са длъжни да ни гледат децата на доста по-ниска цена?! Стига са ни правили всички на балами. Госпожите да си ползват цяло лято отпуската и да си щракат с пръсти, а ние да се чудим как да си гледаме децата. Точно в хубавото време, когато ги изкарват навън и им е най-весело.

Общи условия

Активация на акаунт