Хормони, промени в тялото и кърмене - моля споделете опит!

  • 1 629
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте, момичета! Имам кърмаче на 12 дни, което е изцяло на гърда. Благодарение на отзивчивостта на Пепеляшка и препоръчаната от нея страхотна консултантка  Heart Eyes имахме страхотен старт в кърменето и в момента се кърмим "биологично"  Crazy И за двете ни е голямо удоволствие, тя е доста лакома и голям чревоугодник и пу, да не ни е уроки, имаме доста млечице.
Но наблюдавам някои промени в тялото си, които сигурно са хормонални и ще ми е интересно да споделите своя опит - дали на на някоя от вас са се случвали подобни неща? Първо - тече ми мляко от алвеолите, не само от зърното. Дали е нормално явление, защото на никоя от кърмачките, с които съм говорила не се е случвало подобно нещо?  Confused Второ - имам чувството, че образно казано "пресъхнах" покрай това дете, ще ме излочи цялата  Crazy Кожата и косата ми, които по принцип са по-скоро мазни, сега са абсолютно сухи - кожата ми, примерно, е направо като шкурка. Освен това, устата ми започна да пресъхва. Днес даже правих изследвания за захар, които, за щастие са ОК. Освен това, окосмяването по цялото ми тяло значително намаля. Между другото имам диагноза поликистозни яйчници и не знам дали това не е свързано по някакъв начин с кърменето. Пак повтарям - имаме доста млечице. При кърмене ползвам памперси, вместо подплънки, за да могат да ме попият. При последното кърмене гърдите бяха отделили 50 мл. кърма (меря ги на кухненска везна). Абе въобще - текат като реки тези ми ти гърди. И последно - знам, че е нормално да изпитваш контракции по време на кърмене, особено при второ раждане, както в моя случай, но аз от два дена се чувствам все едно се подготвям за раждане през целия ден - с леки контракции, болки в кръста, свивания на влагалищните мускули и т.н. Подложена съм на доста голям стрес предвид, че имам 3-годишно детенце, което има изоставане в развитието, майка и баща, които ми се месят във всичко и мъж, който иска денонощно да лежи и нищо да не похваща. Нервите ми са опънати докрай, но гледам да си го изкарвам на тях, ако ме претоварят. И то се подразбира - не съм имала здрав нощен сън от 12 дни  Crazy
Ще се радвам да споделите опит дали някоя от вас не е имала подобни симптоми, дали и кога отшумяват и т.н., защото някои от тези симптоми ми създават определен дискомфорт и нямам търпение нещата малко по-малко да се нормализират, дай боже  Praynig
Благодаря ви много, че имахте търпение да прочетете този супер дълъг пост и разчитам на вашата помощ и подкрепа.

# 1
  • Мнения: 506
Честито бебенце!
Мисля, че е нормално да се чувстваш "пресъхнала", защото тялото ти преобразува течностите в кърма, а и зимата помага за по-сухата кожа и коса  Peace Също така е нормално да ти тече мляко както повреме на кърмене, така и преди това. На мен преди кърмене гърдите ми направо стреляха  Mr. Green Всичко беше в мляко, но когато се регулира кърмата, това се оправя. Аз си подлагах кърпа под гърдата, от която суче и си слагах тензухена подплънка (сгънат на мнооого тензух, защото е мек, а аз имах доста рагади), която винаги се мокреше, дори още ги използвам, защото при рефлекса на потичане теква и другата.
Дано съм ти била от полза, пожелавам ти дълго кърмене   bouquet

# 2
  • Мнения: 5
Благодаря ти, Леана! Да, и при мен нещата са доста подобни  Laughing Но май има и нещо друго. Както писах: имаме по-голямо детенце на 3 години. И той тежичко приема цялата ситуация около новото човече. Поради това аз гледам времето, в което не съм ангажирана с малката почти изцяло да е посветено на него. Гушкаме се, имаме много контакт кожа в кожа, защото както се сещате, не съм много облечена с това кърмене нон-стоп  Mr. Green И забелязвам аз, че като съм до него млякото "боцка", ама си мислех, че понеже е детенце, разнежвам се покрай него и т.н. всичко е в реда на нещата.
И сега най-интересното следва. Малкият беше заспал в другата стая с баща си и по някое време го чувам да реве зверската. И докато се усетя като тръгна по мен едно мляко - цялата ми тениска подгизна направо. Може би това, че съм близо до него също спомага за производството на по вече кърма, отколкото е нужно, за да изхраниш новородено. Отделно всички останали симтоми - аз просто усещам , че организмът ми дава на късо и не може да смогне.
Моля ви ще чакам още някой да се включи, че взех да се притеснявам вече.

Последна редакция: чт, 10 яну 2013, 03:11 от mesechinka_yasna

# 3
  • Мнения: 2 327
Сученето за децата не е само хранене, а и успокоение. За това тялто ти реагира нормално - малкото е разтревожено, трябва кърма да се успокои.
Първия месец- месец и половина още се регулира процеса на кърмене, най-много да не е 1, а 3 месеца. Отделяш повече кърма от необходимото и т.н. Полека лека ще се оправят нещата и няма да течеш толкова много. На мен ми се е случвало да ми потича кърма къде ли не, без видима връзка с желанията на детето. Както казваше една приятелка - Нося си винаги резервен потник. Включително това, което те притеснява, че ти тече мляко и от алвеолите и това ми се е случвало, не си единствена. И пресъхването си го имаше - всички екстри Simple Smile
Пий повече течности, поне по 2 литра вода на ден. А времето ще ти реши останалите проблеми.
Научи се да кърмиш легнала - много помага за липсата на сън Simple Smile

# 4
  • Мнения: 11 071
Месечинка,
поликистозните яйчници (които сами по себе си са знак за хормонално разстройство в организма) могат да имат непредвидим ефект върху кърменето - така че засега се радвай, че имаш твърде много мляко, а не обратното.
Разбира се, хиперлактацията също може да бъде проблем, но обикновено нещата се успокояват в рамките на 4-6 седмици след раждането (рядко след втория месец). Лека-полека ще се уталожат и нещата със спонтанните течове на гърдите. Потичането, когато бебето се разплаче или спи по-дълго от необходимото, е абсолютно нормално и идва от това, че си му майка Grinning Също ще мине. Създава предимно неудобства с мокри дрехи, които се преживяват.
Изказването ти, че тече от ареолата (алвеолите са другаде, в белите дробове) не съм сигурна какво точно означава - но предполагам, че имаш предвид млечни каналчета, излизащи встрани от зърното. Не е патология, случва се.
Относно умората и изтощението - наистина не е лесно с бебе и още едно, 3-годишно почти-бебе... Освен да ползваш помощта на близките целево, вместо да се месят в нещата, които считаш своя работа, не знам какво да те посъветвам Simple Smile опитвай се да пиеш достатъчно вода, да се храниш добре и да използваш всеки миг, за да полегнеш с бебето. Използвай гледачи за големия и за домакинството Simple Smile
За сухата кожа - можеш да пиеш омега-3 мастни киселини, мажи се с хубава козметика (или натурални масла) и...
ще мине, ще видиш. Стискам палци скоро да се почувстваш добре!

# 5
  • Мнения: 5
 Joy Параход, направо се просълзих от смях с тези алвеоли. Смятайте колко съм била адекватна, като съм го писала  Crazy Благодаря ви, момичета, но аз май преекспонирах проблема. Днес се понаспах и се чувствам доста по-добре. Малкото детенце се храни добре, тежи му вече бая дупето, а голямото, като видя че вече има конкуренция за вниманието на мама взе да се държи като детенце на 2 години. За 10 дни дръпна повече в развитието си отколкото за половин година терапии  Laughing Какво повече да искам?  Heart Eyes
Параход, иначе се гледам аз  Mr. Green Тия две деца имат нужда от здрава майка да ги гледа. Аз и затова пуснах темата - ако има някаква патология, да си обърна внимание навреме, вместо да чакам да се усложнят нещата. Но сега се чувствам много добре. Изтощена, но вече по-спокойна. Благодаря за отделеното време и вниманието  Hug А темата, може би, трябва да се заключи.

Общи условия

Активация на акаунт