полезната храна за бременни

  • 10 411
  • 78
  •   1
Отговори
  • Мнения: 72
ще отворя и още една тема,понеже съм нова и не знам със сигурност ги има тези теми,извинявам се предварително,но ако може да споделите с какво сте се хранили през бременността и какво е полезно за да родим здраво бебе! благодаря ви

# 1
  • Мнения: 2 052
Аз се храних така както съм се хранила и преди бременността. Не съм много по здравословното хранене  Blush Хубаво е да ядеш повече пресни плодове и зеленчуци, зърнени храни, месо.

# 2
  • Мнения: 506
Храната трябва да е разнообразна и пълноценна, да присъстват повече плодове и зеленчуци  Peace

# 3
  • Мнения: 9 481
И повечко риба Wink (добре е да се приема и риб. масло, от мазнината на рибата)

# 4
  • Мнения: 5 393
Не си променям диетата заради бременността. Храня се доста разнообразно по принцип, така че всички хранителни групи присъстват в менюто ми.

Избягват се сините и меки сирена, суровата риба и такава от консерва.

# 5
  • Мнения: 506
И повечко риба Wink (добре е да се приема и риб. масло, от мазнината на рибата)
Бях чела, че рибата съдържа желязо и трябва да се внимава много с нея, особенно в начална бременност (което ме учуди, защото рибата е полезна!).

# 6
  • Мнения: 5 393
Това се отнася за хищните морски и океански риби- съдържанието на тежки метали при тях е по-високо.
http://www.-spam112-/portal/statii/zdravoslovnite-ribni-produkti-161.html

"
Успоредно с многото си полезни за организма свойства, някои видове риба ОБАЧЕ имат склонност да натрупват токсини и тежки метали в организма си, поради факта, че промишленото замърсяване с тези вещества е почти повсеместно и прониква дори до океанското дъно. За съжаление именно в мазната риба се натрупват вещества като диоксини или полихлорирани бифенили (ПХБ), поради което не се препоръчва на жени планиращи бременност да консумират повече от две порции мазна риба седмично (една порция се равнява на около 140гр), докато за жени които не планират да имат дете, както и за мъжете се препоръчват до 4 порции мазна риба седмично. Важно е да се знае също и че океанските хищни риби като акула, риба меч и риба тон имат по-голяма склонност да натрупват тежки метали като живак и олово, поради което тяхната консумация също трябва да се ограничава. От гледна точка на безопасна консумация най-препоръчително е да се консумират риби като дивата океанска сьомга, сардината, скумрията, херингата и пъстървата, които съдържат относително високо количество ценни вещества, но имат ниска склонност към натрупване на токсини и тежки метали."

# 7
# 8
  • Мнения: 506
Мечо Пух, благодаря за уточнението   bouquet

# 9
  • Мнения: 2
Скъпи момичета,лекарката ми ме посъветва да пия по  6-7 чаши вода дневно през бременността ми.
Между  храненията предпочитайте полезни закуски ,като бисквитки,плод, ядки, мюсли.
Вечеряйте с храна богата на бавни въглехидрати като паста, картофи, ориз. Simple Smile))

# 10
  • Мнения: 3 241
Между яденетата е по-добре да не ядеш. Най-много някой плод.
Не виждам каква е ползата от бисквитите Simple Smile

Изобщо принципно е добре да внимаваш с какво се храниш, да избягваш "забранените" храни - сурови меса, риби, млечни продукти.

# 11
  • Мнения: 378
И аз съм на режим от 3 месеца, откакто разбрах за бебето.
Спрях да ям: пържено, мазно, сладко, тестени изделия (бялото брашно е изключително вредно http://bodytime.bg/%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0 … ion_ref_map=[] )
Замених белия хляб с пълнозърнест(до 2 филийки на ден), олиото със зехтин. Хапвам много зеленчуци, плодове, варени яйца, сирене, кисело мляко.  Печени меса (пилешко, рибка, свинско). Всъщност наблягам на супи повече, но аз много обичам. Пека си тиква, тя е много полезна. Хапвам много моркови, зеле сега. От бавните въглехидрати: картофи, ориз и спагети. Тях хапвам през деня, вечер избягвам, но се случва. Не пропускам и любимите ми боб, леща, грах (макар че кавзат, че граха е гмо).
Пия много вода на ден, около 1,5-2.0.
Ако ми се яде сладко, хапвам лъжичка мед или плодове.   bouquet

# 12
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Млечни продукти, тестени ,плодове ,зеленчуци, ядки,
Избягвах колбаси и консерви ,а също и морски дарове.

# 13
  • Мнения: 8 163
лекарката ми ме посъветва да пия по  6-7 чаши вода дневно през бременността ми.
Между  храненията предпочитайте полезни закуски ,като бисквитки,плод, ядки, мюсли.
Вечеряйте с храна богата на бавни въглехидрати като паста, картофи, ориз. Simple Smile))

Наистина ли това ти го е казала лекарка?!  ooooh!

1. Трябва да се изпива по една чаша вода всеки час, за да си добре хидратирана. Дали приемаш оптимално количество вода, се проверява по цвета на урината. Той трябва да е бледо жълт. Ако е с цвят на бира, си на път към главоболие от дехидратация.
2. Полезните закуски включват плод, зеленчук, кисело или прясно мляко, ядки (не повече от шепа), мюсли (но не инстантно!). Бисквитите са предимно въглехидрат и ползата от тях е никаква.
3. Вечерята трябва да е лека, богата на чист протеин, полезни мазнини (зехтин, омега 3-6-9), натурални витамини и фибри. Сиреч, никакви паста, картофи или ориз.

# 14
  • Мнения: 687
Съгласна съм със съветите на Фея Кръстница Simple Smile

Според мен, преди да се стигне до гледане на въглехидрати, протеини, съотношения и т.н., най-важното е да се изчистят всякакви (или повечето) "нехрани". Под "нехрани" имам предвид всякакви неща, които са пълни с изкуствени съставки. Като се започне от вафли, бисквити и въобще сладки неща, и най-вече такива съдържащи хидрогенирани растителни мазнини и/или глюкозо-фруктозен сироп (това са над 95% от сладките неща в супермаркетите). Ако много ви се дояде сладко, направете домашно, с полезни продукти... Така хем по-рядко ще ядете сладко, хем ще е по-малко вредно. Отделно избягвайте всички псевдомлечни продукти, пълни с растителни мазнини, повечето колбаси, които са също с откровено неясни продукти и т.н... Важно е да се изключат всякакви сокчета и безалкохолни също.

Какво остава да се яде тогава ли? Плодове, зеленчуци, месо, яйца, млечни, варива... Разнообразието е доста голямо всъщност Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт