Предпочита лявата страна

  • 2 220
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
Здравейте, искам да попитам смятате ли че има някакъв проблем, който да налага преглед от специалист. Синът ми е на 5 м. и половина, и напоследък забелязвам, че предпочита лявата си ръка - протяга се към играчка и с двете, но предпочита с лявата, ако пък хване с дясната - прехвърля я скоро в лявата. Също така рита повече с левия крак, и се обръща от гръб на корем засега  - само надясно, т.е понеже очевидно лявата му страна е по-силна, успява да се надига и да се претъркулва надясно. Преди около месец и нещо не беше така, еднакво си служеше и с двете ръце и риташе еднакво и с двата крака. Според педиатъра му просто е по-развит от едната страна и това е нормално, но бих искала да чуя мнението и на други и по-опитни майки.
П.с Не става въпрос дали ме притеснява факта левичар ли ще е или не, а дали това което описвам е в границите на нормалното според вас. Благодаря предварително.

# 1
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
Според мен е съвсем нормално в този период вече да се утвърждава водещата ръка (т.е. дали ще е десняк или левичар).

# 2
  • Мнения: 27 524
Здравейте, искам да попитам смятате ли че има някакъв проблем, който да налага преглед от специалист.

Не  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 5 393
След като и педиатърката е изказала мнение, че няма нищо притеснително, не виждам защо се притесняваш.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 25 238
Нормално е. Моят рита повече с десния крак, взема играчки и маха с дясната ръка, обръща се повече надясно.

# 5
  • София
  • Мнения: 39 759
Според мен не се налага преглед от специалист. Не виждам нищо притеснително.

При мен лявата ръка е по-силна. До към 6ти клас даже и не забелязвах, но на едно рутинно мерене в кабинета на училищната сестра се каза "Така не може" (времената бяха други  Laughing).
Оказа се, че съм превъзпитана левичарка.

Дъщеря ми е левичарка, пролича си напълно на 2-годишна възраст.

Синът ми сменя ръцете си непрекъснато, не съм забелязвала да има превес на едната или другата ръка (в силово отношение).
Предполагам силата може да се измери, но не вярвам да стане при толкова малко бебе.

# 6
  • Мнения: 8 891
Предполагам, че става въпрос за 5-месечното бебенце от линийката, нали?
Не е ли твърде рано да се говори за левичарство?

# 7
  • Мнения: 556
Сега опознава тялото си и света, не се тревожи излишно. Нормално е. Сега предпочита лявата, после може да предпочете дясната.

# 8
  • Berlin
  • Мнения: 11 257
И при нас беше така. Още когато започна да се протяга и да посяга за нещо, го правеше с лявата ръка. Няма проблем. Ако ползваше повече дясната, щеше ли да се притесниш? Simple Smile Сега изобщо не ми прави впечатление коя ръка предпочита.

# 9
  • Мнения: 20
И при нас беше така. Още когато започна да се протяга и да посяга за нещо, го правеше с лявата ръка. Няма проблем. Ако ползваше повече дясната, щеше ли да се притесниш? Simple Smile Сега изобщо не ми прави впечатление коя ръка предпочита.
Не съм сигурна на 100%, но според мен всяка по- изявена двигателна несъразмерност би ми направила впечатление. Сигурно се вглеждам прекалено много  Embarassed. Факт е, че когато подам играчка, протяга и двете ръце, хваща здраво еднакво, това, което повече ме притеснява е , че размахва повече лявата ръка и рита повече с лявото краче. Имам и друг въпрос - в последно време започна да си преплита крачетата, както лежи по гръб и рита - понякога слага единия глезен отгоре, друг път - другия, досега не беше правил така. Понякога пък си ги държи нормално и рита еднакво.. ох, вече не знам, явно започвам да си въобразявам...

# 10
  • Мнения: 5 393
Прекалено много се вглеждаш във всяко движение на бебето. Тепърва ще прави още нови и различни неща, нещо,което преди не е правил. Радвай му се как расте и опознава възможностите си, вместо да си мислиш, че всяко нещо е притеснително.

# 11
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Бих се притеснила повече  ако въобще не движи и не посяга да извършва някакво движение с дясната ръка  Simple Smile
Синът ми е левичар,няма нищо притеснително.Борави еднакво добре и с двете ръце,но писането извършва с лявата.

# 12
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
  • Мнения: 1 834
Моя син в този период горе-долу също предпочиташе да прави всичко с лявата си ръка. Но с времето започна да използва повече дясната и сега върши 90 процента от нещата с нея  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 193
И моето бебе посяга с лявата ръка за всичко. И яде "сам" само с лявата ръка Simple Smile Все едно не иска да си цапа и двете Simple Smile Първо помислих, че е така защото аз му подавам нещата с моята дясна ръка и така му е по-удобно. Но пробвах и обратно и пак посяга с лявата повече.

# 14
  • през девет планини в десета
  • Мнения: 51
Моята беба прави същото само , че с десните си крайници Grinning не мисля , че има нещо притеснително в това Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт