ПЪРВОКЛАСНИЦИ - Тема 17

  • 36 058
  • 738
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 416
Познава часът и на двата вида часовници.
От вчера съм в голям потрес - установих, че когато правим диктовки вкъщи вече не допуска технически или правописни грешки. Но в училище на последните две диктовки си имаме. Това, което забелязах, е че когато й диктувам преди да запише думата, тя си я казва тихо, почти на глас. Когато я попитах дали и в училище прави така, отговора беше, че там неможе, защото ще пречи на другите деца. Съответно вкъщи като тя сама си каже  думата буква по буква я записва правилно, а в училище може би я записва по слух и като не си повтаря всички букви, пропуска някои.
Казвам й да си казва в училище думата буква по буква на ум преди да я запише, но детето ми отговаря, че не е същото като да я чува. С голямото ми дете не се е случвало такова нещо и незнам дали и при други деца го има.  
При вас има ли такъв проблем?

# 31
  • София
  • Мнения: 2 300
...
От вчера съм в голям потрес ...
При вас има ли такъв проблем?

Потрес?! Проблем?!
Къде по-точно видя проблем?
Затова са упражненията - за да се научат децата.
Но щом толкова те притеснява правете диктовките вкъщи без да казва думите на глас.

Относно сричкуването, коментирано малко по-назад в темата - дъщеря ми по същия начин четеше в началото - сканира текста наум и после го прочита на глас, без да чете отделните срички. Постепенно успя да обедини двата процеса при четенето /сканирането и казването на думата/ и сега чете не само гладко, но и доста бързо. Но благодарение на госпожата от ПГ /невероятен човек/ тя се справя перфектно и с отделянето на сричките в думата. А техниката, на която същата госпожа ги научи е следната /доколкото си спомням и класната на сина ми използваше същата методика/ - детето допира юмруче до брадичката и казва думата на глас. Всяко едно "удряне" на ръката от брадичката показва отделна сричка. По този начин много бързо и лесно децата усвояват разделянето на думите, съответно да ги пренасят правилно при писане.

Последна редакция: ср, 16 яну 2013, 05:57 от Elfi

# 32
  • Мнения: 1 986
Да се запиша и аз в новата тема   bouquet
Жоро познава часовника отдавна, но само този със стрелките-такъв му купихме преди години, на такъв се научи Peace
За четенето-чете със затруднения. Вижда началото на думата и в повечето случай си наглася края. Ще ни трябват още доста прочетени текстове.
За смятането да ви попитам. В един от сборниците, които му взех има показани задачи за пресмятане едно под друго. Обясних му начина, но не знам в училище защо не го използват-доста по-лесно ще им е на децата, още повече, че по този начин ще пресмятат и занапред newsm78
И да се оплача-организираме рожденния му ден-не съм предполагала, че има толкова неразбории. Досега по една или друга причина, не сме празнували в детски център. Раздадохме покани и на тях, както си му е реда, има телефон за връзка с мен, за да мога да уточня колко деца ще дойдат. При краен срок утре, досега са ми се обадили само 3 майки Rolling Eyes Нито торта мога да поръчам, нито в детския център да дам бройката.
Айде оплаках се ooooh!

# 33
  • Петрич
  • Мнения: 321
Ваньо не познава часа, явно сме изостанали в това отношение, трябва да го науча.
Правили са диктовка и само той от целия клас няма нито една грешка, а диктовката включва думи като спортист, стадион, които мисля, че са доста трудни за първокласниците.

# 34
  • Мнения: 416
И да се оплача-организираме рожденния му ден-не съм предполагала, че има толкова неразбории. Досега по една или друга причина, не сме празнували в детски център. Раздадохме покани и на тях, както си му е реда, има телефон за връзка с мен, за да мога да уточня колко деца ще дойдат. При краен срок утре, досега са ми се обадили само 3 майки Rolling Eyes Нито торта мога да поръчам, нито в детския център да дам бройката.
Айде оплаках се ooooh!
От досегашния ми опит за организиране на РД мисля, че повечето деца ще дойдат, независимо, че родителите не са потвърдили. Най-добре е да дадеш в детския център бройката на поканените деца. Нямаш ли опция, ако евентуално няколко деца не дойдат, да не плащаш техните менюта? Друг вариант е да вземеш телефоните на поканените деца от класната и ти да им прозвъниш за потвърждение.
Тази вечер ще се занимавам и аз с резервацията на нашия РД.

# 35
  • Мнения: 583
Ние доста преди да стане първи клас играехме вечер на една игра - аз му казвам думата, а той да ми я каже буква по буква. Сега, когато прави диктовки пише сравнително вярно. Допуска грешки  от типа мЪлина, кАпина или пък просто  при бързането слива думите, или пък вместо ранО пише ранА.
Вчера гледах, че когато преписва текст  преписва по 1-2-3 букви, без да чете думата преди това. Та сега го карам да прочита думата и да се опитва да си я напише цялата без да поглежда пак или пък му диктувам.
Вие как процедирате?!?

# 36
  • Мнения: 1 709
     Явор познава часовника, но времето за него не е от значение. Аз съм тази, която го подканва , ако се бърза за някъде.
      Справя се добре в училище, доскучава му чак, но трябва да се съобразяваме с бг образователната система.

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Тереза познава само кръглите часове,но това не и говори нищо. GrinningМоже би ако и купя часовник ще се амбицира да го научи.
И ние сричкуваме с юмруче под брадичката.Така ги учеха в детската градина.

# 38
  • София
  • Мнения: 2 300
Да се запиша и аз в новата тема   bouquet
Жоро познава часовника отдавна, но само този със стрелките-такъв му купихме преди години, на такъв се научи Peace
За четенето-чете със затруднения. Вижда началото на думата и в повечето случай си наглася края. Ще ни трябват още доста прочетени текстове.
За смятането да ви попитам. В един от сборниците, които му взех има показани задачи за пресмятане едно под друго. Обясних му начина, но не знам в училище защо не го използват-доста по-лесно ще им е на децата, още повече, че по този начин ще пресмятат и занапред newsm78
И да се оплача-организираме рожденния му ден-не съм предполагала, че има толкова неразбории. Досега по една или друга причина, не сме празнували в детски център. Раздадохме покани и на тях, както си му е реда, има телефон за връзка с мен, за да мога да уточня колко деца ще дойдат. При краен срок утре, досега са ми се обадили само 3 майки Rolling Eyes Нито торта мога да поръчам, нито в детския център да дам бройката.
Айде оплаках се ooooh!

Този метод на смятане се учи по-натам. За операции с числа до 20 не им е необходим.
Относно тържеството - имах подобен проблем, но не с организацията - изискването на клуба беше заплащане за минимум 10 деца, а с присъствието на децата. Тъй като се преместихме и избрах клуб някъде по средата между двата района, за да могат да дойдат деца от двата квартала. Бях помолила и за потвърждение/отказ. Е, потвърдиха 4 деца, а на останалите родителите или въобще не се обадиха или звъннаха предния ден да кажат, че няма да дойдат. Е,  аз включих тежката артилерия. Обадих се на мои приятели с деца горе-долу на нейната възраст и набързо заформихме купона. Децата се забавляваха и изкараха чудесно, нищо, че не бяха съвсем близки, но докато са малки бързо намират общ език.

П.П. Далече сте ни. Иначе бихме дошли за подкрепление Wink

Последна редакция: ср, 16 яну 2013, 09:08 от Elfi

# 39
  • Мнения: 1 986
Да, като краен вариант аз ще звъня на родителите ooooh!
Играта със спелуването и ние сме я играли, но в по-трудните думи продължава да прави грешки.

Elfi, нарочно избрахме възможно най-близкия детски център-на 2 мин от училището е Peace
От нашите приятели, Георги  е най-голямото дете и съответно няма да му е забавно с по-малки-няма как да разчитам на подкрепление Rolling Eyes

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Гадничко си е да не знаеш колко деца ще дойдат.Играли сме го този филм,та затова аз винаги звъня за потвърждение.

# 41
  • Мнения: 1 919
Сравнително сносно познава и двата типа часовник.

ЗА РД, в общия случай родителите се обаждат, ако не могат да дойдат. За съжаление, в тези които не се обаждат, могат да влизат такива, които ще дойдат и забравили за деня Simple Smile. При всички случаи, за повечето клубове, трябва да се плати наем на залата за 10 деца. Ако сте поканили повече от 10 деца, а дойдат до 10 , все за 10 ще си платите. А останалата храна, торта, излишни менюта ги слагат в кутии за в къщи. Ние обикновено се сдобиваме със сладки и хапки за 1 седмица напред.
А да ти дойдат половината гости е много неприятно. Нашият РД миналата година съвпадна с големият студ и сняг и децата се изпоразболяха, а не всички се обадиха.

# 42
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 172
Гого познава и двата вида часовник. Има със стрелки, а на циферблата са написани освен часовете и минутите през 10. Носи си го постоянно, само дето като г освали за тренировките и забравя къде го прибира. Тази сутрин пак сме го издирвали из цялата къща, а се оказа в едно малко странично джобче на раницата му Crazy

От снощната родителска - искал си човекът допълнително задачи по математика, обаче по БЕЛ хич го няма. Препоръката е - всяка вечер поне по една диктовка (от батко му - така казала госпожата Crazy)

# 43
  • София
  • Мнения: 2 300
Гадничко си е да не знаеш колко деца ще дойдат.Играли сме го този филм,та затова аз винаги звъня за потвърждение.

Добро решение, но ако познаваш родителите и има начин да се свържеш с тях. В нашия случай не познавах никого от новия квартал, а рождения ден на щерката е в началото на октомври, та разчитах на обратна връзка от страна на родителите.

D_e_s_i_t_o, не е задължително да са на една възраст децата. В диапазона 5-10 години дечицата ще успеят да се забавляват чудесно заедно, защото рожденика е по средата във възрастовата група и забавленията няма да бъдат прекалено бебешки за по-големите, а в същото време ще са достатъчно забавни и любопитни за по-малките.

# 44
  • Варна, България
  • Мнения: 727
Здравейте и в новата тема  Laughing
Сиси, благодаря  Hug

За анкетата - познава много добре и двата вида часовници. "Неволята" учи - постоянно ни питаше още колко остава за еди кое си филмче и му казвахме да гледа часовника и с подсказки много добре се научи дри и на циферблата да има означени само с чертички 12, 3, 6, 9.
За началото на учебната година му подарих часовник, който бе изгубен на 3-тия ден и в момента не носи.

Деси, за РД е коректно да се обадят, но има родители, които са доста отнесени. Давали са ни покана - само при отказ да се обадим. Можеш да им прозвъниш.

Засега младежът се справя много добре и с математиката, и с БЕЛ.
Госпожата казала, че вече ще пише и Отлично (досега беше браво) за написана без грешка диктовка или препис и вече имаме първото Отлично.
Вечер му давам няколко задачи по математика и по писане. Също така чете по 2 страници от адаптирания вариант на Том Сойер, но понякога пропуска и страниците се натрупват...

Общи условия

Активация на акаунт