Детската агресия в градините и яслите - на какво се дължи тя?

  • 2 945
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 39
Здравейте!
Днес останах страшно разочарована от информацията, която получих от учителката на сина ми в детската градина. По все още неясен за мен повод, той ритнал в корема едно от момиченцата в групата. Разбира се последва дълъг и мъчителен за сина ми разговор. Той е почти на 5 години и твърди, че е разбрал грешката си - утре ще отидем заедно, за да се извини на момичето.
Наблюдавам от известно време отношението на учителките към децата там - едната е прекалено строга (според мен), а другата - прекалено мека, което тотално обърква децата. Дори момичетата са започнали да стават агресивни и непослушни, та какво остава за момчетата. Не знам как да реагирам в подобни ситуации така, че да не изплаша детето, но и да ме разбере, след като учителките не си правят труда да помагат за развитието на детето ми, а директно ми вдигат скандал затова, че то е било грубо и то в тяхно присъствие. В такъв случай каква е идеята на детската градина/ясла? Само за да има къде да оставяме децата докато сме на работа?

# 1
  • Мнения: 15 379
Извинявай, но твоят почти 5-годишен син отдавна трябва да е разбрал, че момиче не се рита, блъска, скубе и пр.
Отдавна е трябвало да знае, че пръв не бива никога да посяга, че да удариш или ритнеш е действие, което е недопустимо. Изключвам самозащитата, естествено.

Питаш - защо децата са така агресивни?! Отговорът на твоя въпрос е - защото масово родителите предоставят възпитанието на децата си в градината и го друсват като отговорност на госпожите.
А основните - забрана за удряне, учтивост, уважение се вграждат в първите 3 години, а не след това.

# 2
  • Мнения: 39
Sourcherry, благодаря ти за бързия отговор. Имах възможност тази сутрин да разговарям с нараненото от сина ми момиче, което каза без да се замисли, че тя първа е започнала да го рита и да го удря по главата с юмруци, защото му била ядосана. Принципно синът ми е научен да не посяга дори и на момчета (все пак той има и по-малка сестра!) и за сега се справя много добре, с това изключение. Т.е. той е реагирал при самозащита и въпреки това не го оправдавам, че е отвърнал на ударите.
Не съм на мнение, че ние като родители трябва да разчитаме на 100% на учителите да възпитават децата ни, а просто да съдействат за тяхното развитие, което (до колкото забелязвам аз) не се осъществява. Не искам да обиждам учителите - все пак не е лесно по цял ден да се "борят" с около 30 деца. Просто търся някакво разрешение на проблема поне от части, за да може и двете страни да са доволни и улеснени (родители-учители), и детето да се развива нормално.

# 3
  • Мнения: 15 379
Вяра, какво имаш предвид под "развитие"?

# 4
  • Мнения: 450
Аз съм на мнение, че децата стават масово по-агресивни:
- защото прекарват прекалено много време затворени и не изразходват енергията си в игри и тичане на открито
- защото ги държат "мирно" на столчетата и пред телевизията и в детските градини
- защото много голяма част от детските филмчета са пълни с агресия, бой, стреляне и войни
- защото подръжават на нас възрастните, които често сме преуморени, изнервени и несъзнателно реагираме с агресия на техните детски бели

Sourcherry, съгласна съм за домашното възпитание от малки, но що се отнася до възпитанието на деца под 3г. често са периоди на поведение, които израстват и срещу определени неща в поведението им просто не може много да се направи, те реагират и инстинктивно и до 3г. са си бебета. Едната от близначките ми на 1,5г. хапеше зверски другата по гирба и така си иззразяваше обичта, не защото е видяла как ние вкъщи се хапем  Wink. В момента малката ми дъщеря скубе и драска редовно каките си, опитвала съм всички възможни методи с добро и лошо, но резултати няма. Трябва да отмине и този период и със сигурност ще спре да го прави.  Peace


# 5
  • Мнения: 39
Sourcherry, цялостно развитие. Децата получават първоначален старт от родителите във всяко отношение. Повече от 80% те прекарват в яслата/детската градина, където би трябвало да доразвиват наученото в къщи, но това се случва на много ниско ниво.
Съгласна съм с mari73! Най-елементарното е наличието на телевизор в тези заведения и факта, че рано сутрин той е пуснат, за да ги "зомбира"!
На няколко пъти задавах въпрос на учителките как се забавляват децата през деня и отговорите бяха все едни и същи - чете се по една приказка на ден или стихотворение, играе се с кукли и конструктори на масичките им и се гледат детски филмчета !?!?!

# 6
  • София
  • Мнения: 9 517
mama vyara, за дете в коя група става въпрос?

Защото при щерката от първа група има програма, изнесена на таблото - една за разпределението на задължителните предмети и една за допълнителните, за които се плаща. И телевизор в групата няма -- кой го купи този телевизор, кой даде пари за него и кой носи филмчетата, които да се гледат? Точно по повод телевизора - изцяло във вашите ръце е да решите този проблем, но явно не искате, или няма достатъчно родители против?

# 7
  • Мнения: 8 239
Аз лично не считам това за агресия.
Първо всеки е имал случай когато не е успял да се сдържи за нещо което го е подразнило.
Сина ми не е агресивно дете...играе с дете от нашият блок откакто се е родил. Ако той удари по невнимание детето то започва да пищи все едно го колят. Ако съседчето удари моя той си мълчи и то продължава да го налага...така че на 10 път моя го удря....
Естествено ние си познаваме децата и всеки път когато това се случи поне веднъж в месеца има продължителен разговор.
И наистина учителите са важна част от живота на децата ни. В нашата ДГ няма телевизор за което се радвам. У дома му е трудно да се задържи на едно място и повече от 20 минути не гледа телевизия. Но за сметка на това получи подарък за РД - автомат - от роднини....сутринта тичаше с него в къщи и среляше наред..крещейки " Убит си...убит си"
Така че границата е доста тънка май:)

# 8
  • Мнения: 450
Дзвер, то програма има във всички градини, вкл. и в при нас. Проблема е, че в програрамата никъде не пише нищо за извеждане на децата на вън. А темата с телевизора е известена и много хора не се впечатляват от това, те така и вкъщи отглеждат децата си с чипс пред талевизора и компютъра, пушейки цигари до тях... Други пък си мълчат, защото децата им са приети примерно по "втория" начин и се радват на мястото в градината. Имаше и тук във форума такава тема, аз останах шокирана колко много хора нямат нищо против гледането на филмчета в градинат и го намират за нормално. За съжаление простолюдието в България е мнозинство и е много трудна промяната на много подобни неща.

# 9
  • Мнения: 15 379
...но що се отнася до възпитанието на деца под 3г. често са периоди на поведение, които израстват и срещу определени неща в поведението им просто не може много да се направи, те реагират и инстинктивно и до 3г. са си бебета.

Няма такова нещо. След като навършат 2 години поведението им е съвсем по-регулируемо, много повече разбират и адекватната родителска намеса върши чудеса.
Говоря от личен опит.

# 10
  • Мнения: 450
...но що се отнася до възпитанието на деца под 3г. често са периоди на поведение, които израстват и срещу определени неща в поведението им просто не може много да се направи, те реагират и инстинктивно и до 3г. са си бебета.

Няма такова нещо. След като навършат 2 години поведението им е съвсем по-регулируемо, много повече разбират и адекватната родителска намеса върши чудеса.
Говоря от личен опит.


Понеже "поведението им е много регулируемо" на тази възраст, затова се прибират масиво от яслите надрани и нахапани... Или смяташ, че и там "няма адекватна" намеса от страна на квалифицирания персонал? Остани за един ден  с повече деца на такава възраст  и после ще си говорим, за адекватна намеса.  baby_neutral Joy  Говора и аз от личен опит...

# 11
  • Мнения: 39
На една от родителските срещи ни беше съобщено, че един от богатите татковци е дарил телевизор на групата, при което много малка част от родителите скочихме против тази самоинициатива. Беше ни обяснено от учителите, че всъщност този телевизор ще служи само за учебни цели (което може и да е така, но се прекалява с него). Направи ми впечатление, че по-голяма част от родителите дори се зарадваха на този вече факт.
Колкото до комуникацията между децата, да, има я във всякакъв вид - децата се учат непрекъснато. Но не е редно когато две деца се карат и се стигне до груба саморазправа възрастните да се намесят само с наказания без обяснения защо не е редно да се постъпва така. Подобни неща наблюдавам не само в нашата детска градина от страна на учителите.
Родителите не могат да бъдат с децата по 24 часа на ден, но мисля, че е редно при възникнал проблем учителите да се намесят адекватно, а не да звънят на родителя и да се оплакват (което често се случва).
Така или иначе най-добре за децата е, когато има проблем между тях да ги оставим сами да се опитат да го разрешат, пък ако не се получава - да се намесим.

# 12
  • Мнения: 15 379
Понеже "поведението им е много регулируемо" на тази възраст, затова се прибират масиво от яслите надрани и нахапани...

За ясли не коментирам, тъй като моето мнение е, че едно дете няма място там.
Друго - повечето деца под 3 години реагират с агресия когато са стресирани, а отделянето от майката на тази ранна възраст е именно стрес.

Друго - дете на 2 години спокойно може да се насочва при желание от майката да копира стреса си не чрез агресия.
Още - преди 3-годишна възраст децата трудно могат да експресират емоциите си и започват да хапят, блъскат, бият, особено ако са въдворени в институция.

И още нещо - през първите 3 години се получават първите базисни умения за общуване - без блъскане, без ритане. Получават се от страна на майката и семейството.
Друг въпрос е, че е пълно с агресивни побойници и след тази възраст, просто защото не са получили уроците си у дома, защото родителите са абсолютно неангажирани и прехвърлят ролята за възпитанието, което са трябвали да дадат на ДГ и учителите там.
Не зная защо съществува утопията, че ДГ е онзи механизъм, който възпитава, отглежда и обучава. Базисното и основното е получава в семейството и то през първите 3 години. После се надгражда - пак у дома. В градината не се възпитават деца, там се обучават на умения като развиване на моториката, двигателната култура, паметта. Там децата получават минимални знания, за да ги "подготвят" за училище и толкова.
Детската градина не е мястото, в което трябва да те научат, че да удряш е недопустимо. Освен това пак повтарям, че това е възпитание, което се получава в много по-ранна възраст и то у дома.

# 13
  • Мнения: 8 239
Извинявам се за тъпият въпрос...но кое според вас е агресията тук.
Детето е ударено и то е ударило.
Да разговор за това естествено че трябва да има. Както и намеса от страна на възрастен в този случай учителката.
Но какво очаквате от детето да го ударят и то да не мърда ли?
Колкото до възпитанието в ДГ - да и него трябва да го има. Най-малкото защото на възраст около 3-4 години е най-добре да се реагира веднага при създалата се ситуация на не след 5 часа.
Каква е характеристиката на побойници? Това че дете е ударило не го слага в тази група.
Sourcherry ДГ трябва да подпомага както отглеждането така и възпитанието на детето. Интересно ми е ако у дома детето яде с нож и вилица а в ДГ с пръсти....къде му е домашното възпитание.
Нещата са свързани и когато няма диалог между ДГ и родителите назрява проблена.

# 14
  • Мнения: 15 379
Sourcherry ДГ трябва да подпомага както отглеждането така и възпитанието на детето.

В групи по 30+ деца как смяташ, че трябва да се организира възпитанието?

А иначе си напълно права - комуникацията между родители и учители е силно нарушена по принцип.

Общи условия

Активация на акаунт