Заявление за отписване по давност на ЗОВ

  • 52 437
  • 380
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 6 312
Днес си проверих онлайн статуса. Задълженията ми за няколко месеца от 2001 и 2002 г ги няма. Миналият месец висяха като неплатени. Може би няма да се налага да подаваме молби за погасяване  по давност!  Thinking

Или пък нарочно не излизат старите, за да се успокоим и да не подаваме такива молби, а всъщност да си стоят задълженията! Thinking

# 61
  • София
  • Мнения: 28 552
И на мен са ми изчезнали едни стари задължения. И сега се чудя аз ли не ги виждам, или са заличени  Thinking Не съм подавала нищо.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 6 312
И на мен са ми изчезнали едни стари задължения. И сега се чудя аз ли не ги виждам, или са заличени  Thinking Не съм подавала нищо.
И аз не съм подавала! Но понеже НАП много обичат да разчитат на това, че гражданите са неинформирани за нещо, просто си представям догодина как вадят секирата с мотото" ми да си подал молба", нищо че в системата ги няма задълженията.

# 63
  • Мнения: 6 274
Добре де, мога ли да я подам по пощата тази декларация или не мога?
Някой знае ли?

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Добре де, мога ли да я подам по пощата тази декларация или не мога?
Някой знае ли?

Разбира се, че можеш - с обратна разписка.
А подаването на молба не е задължение и никой не може да ви накара да подавате молба за погасена давност. Давността е предвидена в закона. Тя може да се упражни винаги под формата на възражение ако евентуално от НАП са толкова глупави, че да ви поискат да си платите задължения от преди 5г.

# 65
  • Мнения: 6 274
Добре де, мога ли да я подам по пощата тази декларация или не мога?
Някой знае ли?

Разбира се, че можеш - с обратна разписка.
А подаването на молба не е задължение и никой не може да ви накара да подавате молба за погасена давност. Давността е предвидена в закона. Тя може да се упражни винаги под формата на възражение ако евентуално от НАП са толкова глупави, че да ви поискат да си платите задължения от преди 5г.

Много благодаря. Hug
Ще взема да изпратя, за всеки случай.
По- добре да изчистим всичко.

# 66
  • Мнения: 123
Изчакай до септември 2013г. и може да подадеш молба за изчистване на задълженията ти от 2008г., заедно с лихвите.
Не мога да чакам до септември, защото от март месец ще съм с нов статут - на самоосигуряващо се лице.

Тоест до април месец трябва да декларирам това пред НАП.....
като подам декларация номер 7 и съответно да започна да си внасям новите здравни осигуровки,
НО като отида - ще ме задължат първо да си заплатя старите задължения от юни, юли и август 2008 година, нали?  newsm78

# 67
  • София
  • Мнения: 679
НО като отида - ще ме задължат първо да си заплатя старите задължения от юни, юли и август 2008 година, нали?  newsm78

Не и ако си пускаш заявлението, което съм постанала на някоя от предните страници, с което преди да преведеш здравната вноска посочваш за кой период ще се отнася плащането.

# 68
  • Мнения: 1 520
Изчакай до септември 2013г. и може да подадеш молба за изчистване на задълженията ти от 2008г., заедно с лихвите.
Не мога да чакам до септември, защото от март месец ще съм с нов статут - на самоосигуряващо се лице. Тоест до април месец трябва да декларирам това пред НАП... като подам декларация номер 7 и съответно да започна да си внасям новите здравни осигуровки, НО като отида - ще ме задължат първо да си заплатя старите задължения от юни, юли и август 2008 година, нали? newsm78

Зависи дали си декларирала задълженията си за здравно осигуряване от 2008 г.
Ако не си ги - това е добре, нищо не могат да ти направят за тях. Просто като си правиш справка дали си здравно осигурена, ще ти излиза, че за тези месеци на 2008 г. липсват данни, нищо повече.
Нито ще ти се отразят на здравно осигурителния статус, нито от НАП имат основание да ти ги съберат принудително.
/На мен така няколко месеца от 2005 г. ми излизат без данни за здравно осигуряване - нито имам намерение да ги декларирам, а още по-малко да ги плащам.../

Ако обаче ти или твой работодател е подал декларация за въпросните месеци на 2008 г. и задълженията по нея не са погасени - тогава става сложно вече...

Последна редакция: вт, 26 фев 2013, 15:13 от krem-karamel

# 69
  • Мнения: 140
И на мен са ми изчезнали едни стари задължения. И сега се чудя аз ли не ги виждам, или са заличени  Thinking Не съм подавала нищо.
И аз не съм подавала! Но понеже НАП много обичат да разчитат на това, че гражданите са неинформирани за нещо, просто си представям догодина как вадят секирата с мотото" ми да си подал молба", нищо че в системата ги няма задълженията.

И моите са изчезнали, имах някакви за 2004 г,.Ако някой влиза с електронен подпис и има неплатени преди 2008 г. да сподели някъде виждат ли се.. Иначе и на мен ми се струва че ги скриха за да не подават хората молби за давност.

# 70
  • Балчик
  • Мнения: 738
Добре де, мога ли да я подам по пощата тази декларация или не мога?
Някой знае ли?

Разбира се, че можеш - с обратна разписка.
А подаването на молба не е задължение и никой не може да ви накара да подавате молба за погасена давност. Давността е предвидена в закона. Тя може да се упражни винаги под формата на възражение ако евентуално от НАП са толкова глупави, че да ви поискат да си платите задължения от преди 5г.

Много благодаря. Hug
Ще взема да изпратя, за всеки случай.
По- добре да изчистим всичко.

Джул щото си в чужбина , изпpати им молбата от бг адpес  Peace

# 71
  • Мнения: 123
Зависи дали си декларирала задълженията си от 2008 г.
Нищо не съм декларирала,
завърших училище и докато не започнах университета... не съм си внесла осигуровките за юни, юли и август.

Като направя справка в сайта на НАП - излиза това: "Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ЯНУАРИ/2008 до ДЕКЕМВРИ/2009 ----> 2008 година за месеци 7,8,9.

А от 1ви март трябва сама да си внасям осигуровките..... и се чудя дали мога започна директно да внасям новите осигуровки.... а старите да си останат неплатени?!
След като до този момент .... не е имало проблем да се внасят новите.

Последна редакция: пн, 25 фев 2013, 18:29 от maminka23

# 72
  • Мнения: 1 520
Ами като подаваш Декларация 7, посочваш, че задължението ти да се самоосигуряваш здравно е възникнало на 1 март 2013 г., и толкова.

2008 г. и 2009 г. няма смисъл да ги мислиш.

# 73
  • Мнения: 123
Ами като подаваш Декларация 7, посочваш, че задължението ти да се самоосигуряваш здравно е възникнало на 1 март 2013 г., и толкова.

2008 г. и 2009 г. няма смисъл да ги мислиш.
Krem-karamel, благодаря ти, че се отзова на запитването ми.  Hug
Много се надявам, че нещата стоят както и ти споделяш.
Служителят в НАП... ми каза същото като теб, НО си помислих, че може да ми е дал грешна информация. Това заявление за стари задължения ме притесни...

Значи отивам, подавам декларацията и си внасям първата здравна осигуровка като самоосигуряващо лице.

# 74
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
И на 2та с мъжа ми са изчезнали сводките за неплатени стари здравни осигуровки.
Дали е така? Да се радваме ли?
Става дума за 2000-2003г, като аз имам и малко от 2004та и 2005та.

Общи условия

Активация на акаунт