Частни детски градини - София (6)

  • 78 448
  • 745
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 914
Да включим, ако е възможно, в първата страница и "Кристофър Робин"
http://www.c-robinkids.com/
Таксата е 450лв с включена храна и английски 2 пъти седмично. Допълнителните занимания се заплащат отделно (примерно йога - 20лв/мес., гимнастиката и тя някъде там излиза).

# 31
  • Мнения: 4 877
За частните детски градини и защо предлагат екстри

Точно това е същността на частното образование - да предлага нещо повече от държавното, от задължителната подготовка и от масовия случай.
Аз именно заради това и при двете си деца съм се насочила към частни градини и училища, защото искам да получат повече от задължителната подготовка, която е поставена като изискване от държавата, да са в по-малки групи и т.н.

Преди време (може би 2008) имахме едно клубче тук на родителите от частното образование. Всички обясняваха, че избират ЧДГ и ЧУ заради допълнителните занимания, по-малките групи, добрата храна, сигурността...
От няколко години (2-3) обаче ми прави впечатление, че хората търсят ЧДГ най-вече, защото няма за тях места в държавните.

Исканията към ЧДГ станаха доста разнопосочни и по мои наблюдения има поне три тенденции, които се срещат в момента:
- такива като мен, които искат допълнителна подготовка;
- други, които търсят по различна образователна и възпитателна система, например, Монтесори; - трети - които търсят градина, защото нямат място в държавните.
Разбира се, трите тенденции при различните случаи могат да се припокриват.

Относно третият случай - търсещи ЧДГ, защото няма места в държавните.
За мен този случай е доста специфичен, макар и вече масов казус.
Държавата не може да им осигури една своя услуга и "хвърля" тези хора към една доста по-луксозна услуга. Не знам защо от ЧДГ се очаква да избягат от същността си, т.е. да предлага някакви екстри и да не е масово образование, за да спасяват положението в страната. Доста абсурдно, според мен, ги натовариха ЧДГ.
Е, това доведе и до бум на нови - изглежда е добър бизнес, няма лошо. Дори някои от новите ми правят страхотно впечатление, че гледат и бързо да се лицензират. Но хубавите отново си остават в категорията по-луксозни услуги.

Тази ниша, която да помогне на останалите без места в държавните градини, според мен, е свободна. Тя е  някъде точно между ЧДГ и държавните. Точно за тези случаи трябва да се мисли - например за някаква кооперация между държава и някаква организация. Таксите трябва да са по-ниски таксите, а услугата вероятно ще близка до предлаганото в държавните градини и по задължителната подготовка.
Преди се говореше за помощ към родителските кооперативи или пък ако се задейства "Парите следват детето", да е пак някакво облекчение за всички.

Изписах всичко това, за да кажа моята теза, че всъщност ролята на ЧДГ и ЧУ е да не са масов продукт, а да предлагат екстри, които в държавните ги няма.

Лично мнение, разбира се. Simple Smile

P.S. Допълвам се.
Забравих да добавя и 4-тата тенденция - родители, които са се насочили към чужди образователни системи, например, Френския лицей, Англо-американското у-ще, Американо-английската академия, ДГ към немското и други посолства, градини, основани от чужденци.

Последна редакция: ср, 27 фев 2013, 11:18 от Danybon

# 32
  • София
  • Мнения: 142
Danybon, подкрепям написаното от теб Peace

# 33
  • Мнения: 46
Galactic Voyager, по мое скромно мнение, с предимство се ползват мнения и препоръки от хора, които пряко познаваме - как мислят, какво очакват, на какво държат, краткосрочно, дългосрочно, ако познаваме и децата им - още по-добре: една градина може да е гостоприемна за моето дете, но трудна за адаптация за това на мои близки, просто защото децата са с различен темперамент и навици до момента, виждаш развитието на децата в и след тази градина и т.н. Разбира се, че тук (във форума) можеш да попаднеш на ценна информация, това му е предназначението, но щом имаш близки с личен опит с конкретни градини, имаш голямо предимство, казвам го от личен опит, лутане, съмнения Simple Smile

п.с. относно допълнителните занимания и конкретно английския - те са именно такива, допълнителни, и спокойно можеш да ги пропуснеш на този етап (друго би било ако самата такса ти е висока); щом и детето е в такава възраст, спокойно могат да му организират времето с нещо друго, когато тече английския примерно, и да не страда, а и едва ли ще е единственото извън групата. И още нещо - ако цената на едно зелено училище може да се договаря с различни доставчици на услугата, то при заниманията с лицензирани материали (конкретно учебници), тази сума за материали е обикновено фиксирана, защото самата школа я заплаща на притежателя на лиценза, за да може да ги използва - различна е цената на самия труд на преподавателя, казано най-общо, защото има и други ценообразуващи компоненти, т.е. не е прищявка на самата градина.

# 34
  • Мнения: 8 218
happypond - моето дете е в Увекинд. Писала съм. Питай ако нещо те интерсува.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 141
Запис и от мен! Насочила съм се към 101 защо, но за съжаление мога да запиша дреб чак след една година Sad
Все пак ще съм благодарна на отзиви!

Защо чак след година, защото детето е малко или защото в градината сега няма места? Моето дете започва там след 2 дни и скоро ще мога да дам същински отзиви.  Peace Вече изкара един следобед, за да се запознае с децата и учителите. Беше мега впечатлена, дано и занапред е така.  Praynig
Пандичка, може ли да ми дадеш малко информация за условията в градината (брой деца в група, такси, къде извеждат децата и т.н.)? Писах им и на тях, но още не са ми отговорили, а и ще ми е по-полезно, ако някой родител ми даде допълнителна информация.

# 36
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 727
secret girl, благодаря за инфото.

Danybon, аз съм съгласна с написаното от вас. Явно не съм разбрана правилно и ще поясня. Ако искам детето ми да получава всички екстри и то качествено, ще се насоча към съответната ЧДГ от рода на Увекинд, лицеите, Монтесори и т.н. Мен ме дразни друго разни, посредствени градини /със лиценз/, които по същество като основна клиентела имат по-скоро родители и деца, който не са приети в държавните заведения, се опитват да вкарват "екстри", които са със супер съмнително качество. И причината за тези екстри е, че ДГ взимат процент от тези такси и цената на учебниците. Пък когато го вкараш и като задължителен момент на висока цена е дразнещо.

Иначе имам приятелско дете в Увекинд и съм просто във възторг от училището и системата, ако въведат"парите да следват детето" определно ще се насоча натам в подходящата възраст обаче. Примерно за сина ми  /6год./ всеки лев ще си струва там.

# 37
  • Мнения: 1 569
Мерини, благодаря за положения труд.   bouquet

Синик, аз бях писала към края на предната тема. Таксите са малко объркани, но ето как самата директорка ми го описа (изчислението е за месец март, който има 21 раб. дни)

Детска градина до 18:00часа с включено хранене от вариант 1 по 6,30лв на ден, 2 пъти на ден английски език, 2 вида танци, тенис на маса, актьорско майсторство, музика
= 480лв + 132,30лв храна/21дена х 6,3лв/ = 612,30лв
2. Детска градина до 18:30часа - 629,80лв
3. Детска градина до 19:00часа - 647,30бв

Обърквацията идва от това, че имат 2 варианта за хранене+3 опции за доплащане за следобедите, в зависимост от това дали искаш да си вземаш детето в 18.00, 18.30 или 19.00.

В група са по макс 12 деца. Къде ги извеждат? Ето това е едно от най-големите ми радости, свързани с местенето - имат си доста голям двор, в който има предостатъчно свободно място за тичане + кът с игрушки/пързалка/люлка/пясъчник + беседка за горешите летни дни.  Heart Eyes Питай ако те интересуват още неща.

Последна редакция: ср, 27 фев 2013, 13:47 от ♥Пандичка♥

# 38
  • Мнения: 4 877
Благодаря и аз! Simple Smile
Galactic Voyager, много се надявам пазарът и конкуренцията да си кажат думата за случаите, които описвате. Родителите трябва и добре да преценяваме кое става и кое не.

Когато написах по-горното, все пак основно се придържах към личния си опит с моите деца. Големият ми син е на почти 13 години. От съвсем мъничък е в хубави ЧДГ, после в хубаво ЧУ, ние също много се занимавахме с него и виждам как всяка инвестиция в образованието, в развитието на едно дете, си казва думата. Надявам се и в бъдеще да е така.
Сега подходих по същия начин и с малкия, който е на 5,6 години. Страхотна градина, невероятни учители, допълнителни занимания, отиде на изпит за хубаво ЧУ, където кандидатстват много деца (аз ви се похвалих в предната тема) и веднага беше оценен високо.

А и дано най-после да доживеем да се реализира "Парите следват детето", защото наистина инвестицията в децата е май най-ценното.

В петък четох един анализ за Великобритания. Бият камбаната, че дори най-талантливите англичанчета изостават с 2 години от връстниците си от Азия в областта на математиката. Посочваше се, че в Азия традиционно много се държи на образованието, а и отделно родителите много инвестират в допълнителното обучение. Като съдя по българчетата, мисля, че сме по-скоро близки като модел до проспериращите в момента азиатски страни. Мило и драго даваме за образованието на децата си.

Та така за екстрите. Дано наистина да не се злоупотребява с тях, а да са в полза на децата.

# 39
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 727
За екстрите - имам съседи с две момичета /вече сравнително големи/. Децата винаги са били в частни градини и училища и то уж добри, родителите нямат финансови проблеми и инвестират хората, но тези деца непрекъснато ходеха и на допълнителни уроци, което за мен е признак, че нещо в частното училище не е било съвсем ок.

И да дам 200 лв. за учебници на английски на 1,5 годишно дете е просто безумно, и то задължително. Дори да се съглася, че е хубаво да се слуша чужд език и че така се научава неусетно, учебник на тази възраст е безмислен.

Признавам си, че се притеснявам да не залитна в крайността на супер амбициозните родители  Embarassed

# 40
  • Мнения: 8 218
Както разбрахте моя син е в Увекинд. Беше приет и в Държавна градина, но предпочетохме да плащаме за нещо което за мен е най-смисленото за детето ми. А именно неговото образование. Държахме на немският език. Аз лично имам лични наблюдения и не очаквам че ще проговори немски на 3 години. Въпреки че в момента неусетно заменя понякога думите с немски такива. Така че за нас това е ок.
Колкото до допълнителните материали за ДГ наистина не е много приятно да се доплащат допълнително. Но всичко това е уредено в договора. Тоест аз съм наясно преди да тръгне че има и други плащания освен таксата.
Незнам какви пари давате за книжки и помагала на децета си у дома. Моя син е на 3 и библиотеката му сигурно надхвърля 500 лева. Това е единственото което не отказваме - книга, тетрадка, моливи...
За съжаление тези неща са скъпи. Направих лека сметка че само за тази седмица сме дали 30 лева за негови книжки....така че и за учебниците бих се съгласила евентуално:)

# 41
  • Мнения: 1 569
Данибон, забравих да напиша колко съм съгласна с написаното от теб в предишния ти пост.  Peace Има още една подгрупа родители, към които ни причислявам с мъжа ми - тези, които по принуда се ориентираха към частното образование, но в послествие, виждайки ползите, вече почти не можем да си представим насочване към държавно. Харесва ми това, че мога да изисквам, че не ме е страх да си кажа каквото и да било и че хората гледат да се съобразяват с желанията и разбиранията на всеки.

# 42
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 727
За Увекинд е в договора, а и 100% ще забележите резултат от обучението  Mr. Green Там и аз съм съгласна да плащам.

# 43
  • Мнения: 46
Соник, сигурно вече си погледнала, но за всеки случай пиша и аз - в youtube се оказва, че има качени доста клипчета от ежедневието в градина "101 защо", които онагледяват нещата. Друг е въпроса дали клипчетата са качени със съгласието на родителите.

# 44
  • Мнения: 8 218
dika09 най-вероятно са със съгласието на родителите. Ние подписваме декларация в началото на учебната година че сме съгласни.

Общи условия

Активация на акаунт