Запушени канали на гърдите, кърмене, лецитин.

  • 47 780
  • 35
  •   2
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте кърмещи майки!
Понеже видях, че повечето публикации по темата са от 2009г., реших да  я ''обновя''.
И така след захранването на бебето започнаха проблемите. Порите се запушваха ту на едната, ту на другата гърда. Слагах горещи компреси, мазах с цитросепт и зехтин, налагах листа от зеле, с игличка се опитвах да махна блистера, налагах риванол и още какво ли не... Без резултат. Накрая започна (опитвайки се да изцедя нещо) да капе жълто мляко и помислих, че е мастит. Не беше. Мн изплашена продължих да чета и ми оставаше да пробвам само ЛЕЦИТИН-а. И Слава Богу - след 1 опаковка от него вече нямам проблеми. Когато пътуваме и тя спинка отново се запушват, но само тогава и с 2 хапчета всичко пак е наред.
Така, че мили мами не се мъчете. Не взимайте хапчета за спиране на кърмата.
Пробвайте и пишете дали и при вас е подействал.

Последна редакция: чт, 28 фев 2013, 11:47 от rallia

# 1
  • Мнения: 9 463
Laughing Мда-лецитина е емулгатор; присъства в съветите в "библиотеката", и сигурно във всяка тема с майка с мастит/запушване на каналчета...жалко, че си го открила късно, но по-добре късно, отколкото никога Peace Дълго кърмене ти пожелавам!

Не разбрах защо си се мазала с цитросепт, зехтин, риванол..?? Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 42
Пази гърдите от удари, от стискане, щипане, твърди и неудобни сутиени и дрехи.
Детето ако тежи върху гърдата и спи там, премествай го малко да не притиска гърдата.

# 3
  • Мнения: 13
Laughing Мда-лецитина е емулгатор; присъства в съветите в "библиотеката", и сигурно във всяка тема с майка с мастит/запушване на каналчета...жалко, че си го открила късно, но по-добре късно, отколкото никога Peace Дълго кърмене ти пожелавам!

Не разбрах защо си се мазала с цитросепт, зехтин, риванол..?? Rolling Eyes


привет отново!
когато четох листовката за лецитина не ми се вярваше, че ще ми помогне. Simple Smile радвам се, че сгреших!!!
за цитросепт и зехтин четох, че помагат да не се запушват порите на зърното, а за риванола, че предпазва от възпаление. налага се на гърдата с марличка (както зелевите листа)...

# 4
  • Мнения: 13
Пази гърдите от удари, от стискане, щипане, твърди и неудобни сутиени и дрехи.
Детето ако тежи върху гърдата и спи там, премествай го малко да не притиска гърдата.


благодаря за съветите. пазя се, особено след като спах (несъзнателно разбира се! ) почти по очи една нощ. като резултат през следващия ден ме боля гърдата.

# 5
  • Мнения: 2
Аз имам проблеми със запушени канали поне веднъж седмично от както моята малка принцеса навърши един месец(сега е на 5 без 5 дни Simple Smile). Единственото ми спасение е зелето. Днес ситуацията беше много зле...имах две огромни буци и беше адски болезнено. Много се изплаших и за първи път ми се наложи да дохранвам с АМ. Но отново със зелеви листа, масаж и топъл душ се оправих. Не мога да определя каква е причината.. Ходя само със сутиени за кърмене, нямам прекалено много кърма...колкото е бебчи я изцоква..наистина нямам обяснение. Лошото е, че след последният запушен канал едната ми гърда произвежда много малко мляко. Случвало ли се е на някой?

Последна редакция: вт, 19 мар 2013, 23:12 от molislava

# 6
  • Мнения: 9 463
Пийте лецитин, и няма да имате проблеми със запушвания! Peace

# 7
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Пийте лецитин, и няма да имате проблеми със запушвания! Peace
А,в каква дозировка се пие профилактично?Аз пиех по едно на ден,но въпреки това пак получих запушване.Чудя се дали да не увелича на две на ден  newsm78 За пет месеца кърмене вече съм получавала 5-6 запушвания,основно в едната гърда.Обикновено се справям за по-малко от 24 часа-топли компреси,цедене на ръка и често изпразване на засегнатата гърда.Само зелеви листа не съм пробвала.Ужасно неприятен проблем.

# 8
  • Мнения: 9 463
Профилактично-2 на ден (от 1200мг)
При проблем-5-6  за 2-3 дни; после пак по 2:peace:

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Пийте лецитин, и няма да имате проблеми със запушвания! Peace
А,в каква дозировка се пие профилактично?Аз пиех по едно на ден,но въпреки това пак получих запушване.Чудя се дали да не увелича на две на ден  newsm78 За пет месеца кърмене вече съм получавала 5-6 запушвания,основно в едната гърда.Обикновено се справям за по-малко от 24 часа-топли компреси,цедене на ръка и често изпразване на засегнатата гърда.Само зелеви листа не съм пробвала.Ужасно неприятен проблем.

Според книгата "Изкуството на кърменето" на Ла Лече Лига, при проблеми с кърменето

"Вземете 2 супени лъжици лецитин (от магазините за здравословни храни или аптеките) или капсула от 1,200 мг три до четири пъти дневно. Лецитинът помага да се разбият мастните частици и им пречи да се слепят. (Яйчният жълтък съдържа лецитин, затова помага майонезата да е гладка.) След няколко седмици ежедневен прием на лецитин, някои майки, които страдат от хронично запушени канали откриват, че те спират да се получават. (Може да е необходимо да продължите да приемате лецитин, за да попречите на запушените канали да се случат отново.)"

Книгата е най-добрата и най-продавана книга за кърмене в света, за съжаление все още я нямаме на български, преводът от оригинала е мой.


От сайта на Kellymom, има в Библиотеката преведена статия за лецитина от него:

"Лецитинът се препоръчва при борба с повтарящи се запушени канали. Обичайната доза за повтарящи се запушени канали е 3600-4800 мг лецитин на ден, или една капсула (1,200 мг) 3-4 пъти на ден. След седмица или две без запушвания, майката може да намали дозата с една капсула. Ако няма запушвания още 2 седмици, може да я намали с още една. Майката може да трябва да продължи да приема 1-2 капсули дневно, ако спирането на лецитина води отново до запушени канали."

Кели Бонята, ЛЛЛЛидер и IBCLC, е признат автор на статии за кърмене за родители.

Иначе казано, може би твърде бързо си намалила дозата на лецитина до профилактична. Една капсула на ден след отшумяване на проблема обичайно взимат майки, при които запушването е било единичен случай. При повтарящи се запушвания обаче първо лечебната доза се приема по-дълго време, а после и по-бавно се намаля. Така че, може би 1 капсула на ден за профилактика е ок, но на по-късен етап и с по-бавно намаляване на дозата лецитин.

# 10
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Благодаря Бу   bouquet

# 11
  • Варна
  • Мнения: 911
От няколко дни ми се случва да ме прорязва болка едновременно на едно й също място в двете гърди (понякога както съм права, друг път като се наведа) или докато кърмя от едната, болката се усеща в другата, доста силна, но поне краткотрайна. Дали е признак за запушени канали. Не знаех, че не трябва да спи по корем,  на мен откакто ми е възможно след секциото това ми е насладата от съня - да легна по корем.

# 12
  • Мнения: 13
Пийте лецитин, и няма да имате проблеми със запушвания! Peace
А,в каква дозировка се пие профилактично?Аз пиех по едно на ден,но въпреки това пак получих запушване.Чудя се дали да не увелича на две на ден  newsm78 За пет месеца кърмене вече съм получавала 5-6 запушвания,основно в едната гърда.Обикновено се справям за по-малко от 24 часа-топли компреси,цедене на ръка и често изпразване на засегнатата гърда.Само зелеви листа не съм пробвала.Ужасно неприятен проблем.

Според книгата "Изкуството на кърменето" на Ла Лече Лига, при проблеми с кърменето

"Вземете 2 супени лъжици лецитин (от магазините за здравословни храни или аптеките) или капсула от 1,200 мг три до четири пъти дневно. Лецитинът помага да се разбият мастните частици и им пречи да се слепят. (Яйчният жълтък съдържа лецитин, затова помага майонезата да е гладка.) След няколко седмици ежедневен прием на лецитин, някои майки, които страдат от хронично запушени канали откриват, че те спират да се получават. (Може да е необходимо да продължите да приемате лецитин, за да попречите на запушените канали да се случат отново.)"

Книгата е най-добрата и най-продавана книга за кърмене в света, за съжаление все още я нямаме на български, преводът от оригинала е мой.


От сайта на Kellymom, има в Библиотеката преведена статия за лецитина от него:

"Лецитинът се препоръчва при борба с повтарящи се запушени канали. Обичайната доза за повтарящи се запушени канали е 3600-4800 мг лецитин на ден, или една капсула (1,200 мг) 3-4 пъти на ден. След седмица или две без запушвания, майката може да намали дозата с една капсула. Ако няма запушвания още 2 седмици, може да я намали с още една. Майката може да трябва да продължи да приема 1-2 капсули дневно, ако спирането на лецитина води отново до запушени канали."

Кели Бонята, ЛЛЛЛидер и IBCLC, е признат автор на статии за кърмене за родители.

Иначе казано, може би твърде бързо си намалила дозата на лецитина до профилактична. Една капсула на ден след отшумяване на проблема обичайно взимат майки, при които запушването е било единичен случай. При повтарящи се запушвания обаче първо лечебната доза се приема по-дълго време, а после и по-бавно се намаля. Така че, може би 1 капсула на ден за профилактика е ок, но на по-късен етап и с по-бавно намаляване на дозата лецитин.

здравейте момичета. аз взимах по 3 хапчета около седмица. после няколко дни по 2 и в края на втората седм. по 1. след 1 опаковка вече нямам проблеми. някак количеството кърма ми се регулира според нуждите на бебето...

# 13
  • Мнения: 13
От няколко дни ми се случва да ме прорязва болка едновременно на едно й също място в двете гърди (понякога както съм права, друг път като се наведа) или докато кърмя от едната, болката се усеща в другата, доста силна, но поне краткотрайна. Дали е признак за запушени канали. Не знаех, че не трябва да спи по корем,  на мен откакто ми е възможно след секциото това ми е насладата от съня - да легна по корем.

здравей МарТа. и аз когато кърмя от едната усещам болка в другата гърда. или по-скоро нещо като дърпане, щипеща болка. някъде бях чела,че се дължи на производството на кърма от клетките. но права или седнала не съм я усещала.
ако имаш запушени канали няма начин да не го разбереш със сигурност. усещат се бучки и доста боли - непрестанно.
аз не съм специалист и давам само мнение.

# 14
  • Мнения: 13
Аз имам проблеми със запушени канали поне веднъж седмично от както моята малка принцеса навърши един месец(сега е на 5 без 5 дни Simple Smile). Единственото ми спасение е зелето. Днес ситуацията беше много зле...имах две огромни буци и беше адски болезнено. Много се изплаших и за първи път ми се наложи да дохранвам с АМ. Но отново със зелеви листа, масаж и топъл душ се оправих. Не мога да определя каква е причината.. Ходя само със сутиени за кърмене, нямам прекалено много кърма...колкото е бебчи я изцоква..наистина нямам обяснение. Лошото е, че след последният запушен канал едната ми гърда произвежда много малко мляко. Случвало ли се е на някой?

здравей molislava! за да увеличиш количеството кърма предлагай първо тази гърда и към края на храненето другата, просто за да я облекчиш. така след няколко дни предполагам ще изравниш лактацията. другия вариант е да предлагаш по-често гърдата произвеждаща по-малко мляко. така ще я накараш да лактира повече. каквото и да избереш обаче винаги има опасност от хипер-лактация. взимай лецитин и след ден-два се надявам да си отдъхнеш. няма смисъл да дохранваш. ще се справиш и без АМ! аз имах и запушена пора на зърното. опитвах с игла да я отпуша, слагах риванол, горещи компреси, цитросепт, зехтин... какво ли не пробвах. от декември до февруари беше кошмар. така се бях ''запушила'', че от застоялото мляко започнаха да капят жълти капки и помислих, че е мастит. лекарката ми казваше да правя компреси с вряла вода. ужасноооо. тогава прочетох тук за лецитина, но инфо от листовката ми се струваше странно и въпреки недоверието си пробвах.
каквото и да решиш се надявам да продължиш успешно да кърмиш!
поздрави
р.

Общи условия

Активация на акаунт