Киста на епифизата - моля,споделете

  • 12 681
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 44
Здравейте!Преди няколко дни имах "удоволствието"да науча,че синът ми е с киста на епифизата след направен ЯМР.Размерът на кистата е 1.2мм.-1.4мм и неврохирургът каза,че най-вероятно е вродена.Просто наистина случайност,че разбрахме за нея.Детето се чувства добре,всичко му е наред,а и той каза,че при това положение е излишно да се тревожим и да си живеем живота без притеснения.Да,но за една майка това е невъзможно.Светът се преобърна.Нямало лечение за нея,просто наблюдение на всяка година и това е.Чувствам се безпомощна,уплашена,тъжна,че не мога да направя нещо в този момент.Лекувам го само с хомеопатия откакто се е родил,а в момента ще приемаме туберкулин 200CH и фосфор 200CH по веднъж в месеца,назначени от хомеопата.Искам да помоля всички,които имат такъв проблем да споделят.Всяка информация и опит ми е нужна.Благодаря!

# 1
  • Мнения: 44
Здравейте отново.За съжаление никой не ми писа,малко съм притеснена Sad.Много материали изчетох и нищо не се намери да ме успокои,поне малко.Чудя се в момента дали да не направим втора консултация с неврохирург,но този път в София.Насочила съм се към д-р.К.Георгиев,защото за него чета само положителни мнения и отзиви.Нужен ми е човек,който да изтърпи многото ми въпроси,да ми даде по-подробна информация.Моля всички,които скоро са посетили неговия кабинет да ми пишат.Дано няма промяна в отношението му,дано остана доволна.Дали ще е нахално,ако се обадя на мобилния му телефон?Предполагам е много зает човек,дано не ме смъмри нещо.Ще очаквам да се включите,за което ще съм ви благодарна.Хубав и слънчев ден на всички  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 175
Сега виждам темата ти.

Плс, успокой се.
Изобщо нямаш повод за притеснения.
И на мен ми откриха случайно такава и отговорът беше същия.
И са прави лекарите - епифизата е на толкова деликатно място, че никой не би се наел да я пипа.
И щом е вродена - 99% не е страшна.

# 3
  • Мнения: 44
Благодаря,че ми писа  bouquet.Ще се радвам,ако нямаш против да ти пиша на лични.Колкото до това,че е вродена,това е само предположение.Ще се моля детето да няма проблеми,дано никога не се наложи да мислим за операция.Ти как си?Надявам се,че всичко е наред.Ще се радвам да поддържаме връзка.Хубав ден Hug

# 4
  • Мнения: 2 175
Пиши, нп.
Но наистина е излишна паниката- вярно, изключително рядко срещано е, но процентът за усложнения е минимален.
Слънце и добро настроение.. Heart Eyes

# 5
  • Мнения: 506
Моето дете е с киста на пинеалната жлеза (епифизата). Разбрахме го от ЯМР назначен ни заради неврологичните симптоми които има детето. Още в Иван Рилски ни казаха, че това е безобидно и често срещано състояние. След това думите им бяха потвърдени от няколко детски невролога, неврохирург и двама лекари по генетика. На нас дори не са ни казали, че трябва да я следим.
Вие по какъв повод правихте резонанса?

# 6
  • Мнения: 44
Steli Mam,писах ти на лични.

# 7
  • Мнения: 1
Здравейте,от понеделник и ние сме с резултат от ЯМР-овоидна,предимно кистична формация асоциирана с епифизата.Притеснена съм много,въпреки,че нямаме симптоми и видими отклонения.Лекарят,който разчита ЯМР ни каза да не се притесняваме,а след 1 година да направим нов резонанс и да видим дали се е променило или си е същото.Направихме консултация и с неврохирург,който иска да изследваме хормоните и каза,че ако всичко е нормално след 6 месеца да направим нов ЯМР.По принцип няма много информация за този вид проблем,а и доколкото разбрах това не се оперира.Надявам се да получа допълнителна информация от други,които са минали по този път.Много съм притеснена и объркана.

# 8
  • Мнения: 506
По какъв повод сте правили ЯМР и на колко е детето?

# 9
  • Мнения: 44
Здравей! На нас неврохирурга ни каза, че може да се оперира, но в случая е излишно, защото детето няма симптоми и откритието и е случайна находка.Контролен ЯМР назначи на всеки 6 месеца.Не ни е посъветвал да правим някакви изследвания.Детето се чувства добре, но притесненията ми си остават.Не е лесно да приемеш подобна диагноза, но трябва да сме силни, доколкото това е възможно.Ако мога да помогна с нещо, разчитай  на мен.Синът ми е на 7 години и кистата е малко повече от 1 см.Ако желаеш сподели малко повече за вашия случай.

# 10
  • Мнения: 3 371
успокой се, има и други Peace

аз съм с вродена киста на епифизата/епидермоид на епифизата/. и с още едно генетично заболяване, свързано с главата.
визуално абс нищо не ми личи.

откриха кистата преди 2 г, след ЯМР, моята е 0,7 на 0, 7 см.

при мен единственият проблем , който идва от потискане на епифизата, следствие на кистата е тежката форма на метеопатия.

няма да ме оперират, моята е малка, операбилни били тези на 1 см, но само ако има тежко изразена клиника.

http://medisato.com/bg/%D0%BA%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0% … 0%BE%D0%BC%D0%B8/

Последна редакция: вт, 24 сеп 2013, 10:27 от April snow

# 11
  • Мнения: 2 175


при мен единственият проблем , който идва от потискане на епифизата, следствие на кистата е тежката форма на метеопатия.


Метеопатия - имаш предвид, че времето ти влияе ли?

От години го празправям това и никой не ми вярва..((

Иначе линка, едно към едно описва всички неразположения..но аз не им обръщам особено внимание..Wink

# 12
  • Мнения: 3 371


при мен единственият проблем , който идва от потискане на епифизата, следствие на кистата е тежката форма на метеопатия.


Метеопатия - имаш предвид, че времето ти влияе ли?

От години го празправям това и никой не ми вярва..((

Иначе линка, едно към едно описва всички неразположения..но аз не им обръщам особено внимание..Wink

да, извинявай, че чак сега отговарям.
аз не обръщам вече внимание също, някак свикнах.

за метеопатията - влияние ми оказват от смяната на ден/нощ /циркадни ритми/, през постоянно сивото и мрачно време в холандия, без слънце, нагоре/надолу движение на  атмосферното налягане, приближаването на дъжд/много зле ставам/ до интензитета на вятъра.

A pineal gland cyst is a benign [cyst] in the pineal gland, a small endocrine system gland in the brain. Historically, these fluid-filled bodies appeared on 1-4% of magnetic resonance imaging (MRI) brain scans, but were more frequent at death, seen in 21-41% of autopsies.[1] But a 2007 study by Pua et al. found a frequency of 23% in brain scans (with a mean largest inner cross-sectional diameter of 0.43 cm), with an insignificantly higher frequency for women over men.

These smaller cysts (less than 0.50 cm) are usually asymptomatic, but for larger cysts (greater than 0.50 cm), possible symptoms could include headache, unexpected seizures, visual disturbances, light sensitivity, circadian rhythm dysfunction, or hydrocephalus if the cyst impinged on the superior colliculi or caused obstruction of the cerebral aqueduct. in some cases this is normal and will not affect the human body, in most cases it will need to be removed before more, life threatening situations occur.

The National Organization for Rare Disorders says that pineal cysts larger than 0.50 cm are "rare findings" and are possibly symptomatic. If narrowing of the cerebral aqueduct occurs, many neurological symptoms may exist, including headaches, vertigo, nausea, eye sensitivity/това го имам от дете/, and ataxia. Continued monitoring of the cyst might be recommended to monitor its growth, and surgery may be necessary.


# 13
  • Мнения: 44
Здравейте! Ние минахме контролния ЯМР преди месец.Кистата не е променила размера.Хормоните на детето са в норма.Всичко това ме зарадва, но все пак, не спирам да мисля за нея.Казвам си, че е още малък, за да изпитва някакви неразположения от тази киста и мисля какво ще става занапред.Неврохирурга смята, че е крайно време да спра да мисля, защото според него няма нищо обезпокоително.Но факта, че кистата е над 1см.ме притеснява.Нещата, които го дразнят са ярка светлина и силен шум, но реално и при мен е така.Дано всичко е наред с него и с вас и да нямаме поводи за притеснения  bouquet

# 14
  • Мнения: 2 175
На мен ЯМР-то тази година ми показа леко нарастване на кистата..Но всъщност нямам оплаквания, освен метеодрамите ( но гледам да не им обръщам внимание)
Имах и 2 припадъка в последните месеци, но не вярвам да е от това..бая стрес издаяних.. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт