1001 изисквания - име за момИче :)

  • 9 544
  • 145
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 190
Моля за съвет и коментар - ще съм много благодарна, ако изразите искрено мнение.  thumbsup

1. Искаме името да е със славянски корен. Георги, Димитър, Иван се смятат за традиционни, но реално са с гръцки произход.

2. Да е такова, че да нарича. Да е благопожелание за нещо, а не просто набор от звуци. Да има значение. Да е такова, че човек като го чуе, веднага да му стане ясно какво е посланието му. Например, ако беше момче, щяхме да предпочетем Петър да е Камен.

3. Да е кратко и да няма умалителна форма. Пример: Виолета се казва Виолета само на хартия. Всъщност тя е Вили. Затова бихме искали името да не се редуцира и да няма място за импровизации. Да е такова, каквото си е.

4. Вела(от Велика) и Калина са братовчедки на детето ми. Отпадат.

Имайки предвид всичко гореописано, с таткото отсяхме следните имена:

Райна
Блага
Невена
Радея
Леда(то не е славянско, но ни харесва)
Славея
Дивна
Рада
Ясна
Багра/Багряна

Списъкът можеше да продължи, но в общи линии това са имената, които таткото не е отхвърлил напълно. А все пак и той е фактор. Grinning

И на двама ни най-най-най-най-най-много ни харесва Ясна. Всички други имена ни навяват асоциации с различни хора.
Двоуменето ни идва от там, че момченцето ни се казва Явор. Явор и Ясна ужасяващо нелепо ли звучат като комбинация? Като Пижо и Пенда. И изобщо - струва ли ви се приемлив вариант? Независимо от това, че Ясна не произлиза от дървото ясен, а от прилагателното - с пожелание да е светла, ведра, чиста... Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 8 890
Леда харесвам най-много.
Ясна не ми харесва, но пък веднага се сетих за Зара, което е от любимите ми.

# 2
  • Мнения: 399
На мен Явор и Ясна ми звучат много приемливо. Peace
От другите в списъка ми харесва Дивна. Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 2 216
Блага, Радея и Рада ми харесват

# 4
  • Мнения: 5 196
Дивна и Рада Simple Smile

# 5
  • Варна
  • Мнения: 190
Благодаря, че се включвате в темата!  Peace

Тъй като на нас основната ни чуденка е дали комбинацията от Явор и Ясна се възприема сравнително нормално, бихте ли споделили лично мнение по въпроса? Ще сте ми от помощ, тъй като близките ни се стараят да не се намесват в избора ни и избягват коментари в тази посока. Гледат да са неутрални.

Преди да разберем, че първородното ни дете ще е момче, искахме да е Ясна. Имах втора бременност, която се оказа неуспешна, но и с нея се надявах да е Ясна. А сега, когато се потвърди, че чакаме момиче и бременността вече е преполовена, пак ме тегли към Ясна, само че вече съществуващо име на баткото ме разколебава. Чудя се дали няма да се възприемат с насмешка или просто с едно многозначително ''Ъ?!'' Grinning
Имаме познати, чиито деца се наричат Зима и Есен. Накратко - ''сезоните''. Или ''Ъ?!''  Wink

Да разбирам ли, че Явор и Ясна ви звучат шаблонно, комично и странно, затова посочвате други?

# 6
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Явор и Ясна не ми звучат добре като комбинация, но все пак те няма цял живот да се представят заедно, те са си отделни хора, така че щом това е името, на което сте се спрели си го ползвайте.

От списъка ми харесва Славея.

Предлагам Елица.

# 7
  • Мнения: 2 216
Ясна не ми харесва, съжалявам.
Ако искаш пусни анкета

# 8
  • Мнения: 2 806
Невена има галено име и то е Вени.

Предлагам:
ВИXPA - бързa (oт славянскoтo вихър)
ВЛАДА - владетелка (славянски)
ВЛАДЕНА - владетелка (славянски)
ВPЪБKА, ВЪРБА, ВЪРБИНA - върба (славянски)
ВЯРА - вяра (славянски)
ГЛOГИНА - от глoг (славянски)
ГОРИЦА - горa (славянски)
ГОРЯНА - горещa (славянски)
ГРОЗДАНKA - грозд (славянски)
ГЪЛЪБИНА - гълъбицa (славянски)

Хайде да не изреждам целия именник от този сайт:
http://www.bul-news.com/bg//4085

Най-много ми хареса Девина Peace . Много е звучно.

И аз мисля, че е най-добре да разгледате именника, да харесате славянски имена и да пуснеш анкета. Така ще знаеш на другите какво им харесва. После си решете вие.

# 9
  • Мнения: 378
Въобще не ми звучат странно Явор и Ясна, допада ми комбинацията. Името не е лошо, но други ми харесват повече, Дивна например. По тези критерии любимо ми е Мила Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 1 795
Явор и Ясна и на мен ми звучат ОК. Явор е едно от любимите ми мъжки имена. Ясна досега не съм срещала, но е интерсно, различно и хубаво.

От списъка харесвам най-много Невена.
От другите предложения - Вяра, Елица.
Бих предложила и Ралица.

# 11
  • Мнения: 8 890
Тинтири-минтири, щом ви е толкова на сърце Ясна, нека да е то. За мен е леко странно, но не и нечувано, звучи ми по-скоро като сръбско, макар смисъла и посланието да са съвсем ясни. Grinning На мен и повечето от имената, които са в списъка ви не ми допадат, макар да харесвам български имена. Самата комбинация Явор и Ясна не ми е никак шаблонна, виж Явор и Калина е шаблонно, тривиално, банално, макар и двете имена сами по себе си да са хубави. Кое те притеснява в Явор и Ясна? Това, че и двете имена започват с "я"? Всъщност, колкото повече чета Явор - Ясна, толкова повече почва да ми харесва и да го възприемам. А иначе в училище с една групичка момичета се обръщахме една към друга с "ясна", но отдавна съм забравила причината.

# 12
  • Мнения: 2 216
ВИXPA - бързa (oт славянскoтo вихър)
ВЛАДА - владетелка (славянски)
ВЛАДЕНА - владетелка (славянски)
ВPЪБKА, ВЪРБА, ВЪРБИНA - върба (славянски)
ГЛOГИНА - от глoг (славянски)
ГОРИЦА - горa (славянски)
ГОРЯНА - горещa (славянски)
ГРОЗДАНKA - грозд (славянски)
ГЪЛЪБИНА - гълъбицa (славянски)
Не мисля, че някой би се радвал да носи името Горяна, Връбка и т.н

# 13
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 259
Ясна и Славея са ми любими.  Heart Eyes
Като комбинация Явор и Славея ми харесва повече от Явор и Ясна.
Невена-така се казвам и много си харесвам името.
Радост ми харесва повече от Рада и Райна.
Багра и Блага не ми харесват.










# 14
  • BG
  • Мнения: 2 458
Ясна е много хубаво, силно и звучно име! Харесва ми!

Явор и Ясна също са си ОК!  Peace

Есен и Зима са много интересни! Зима е ясно, че е за момиче, но Есен? Става и за момче, и за момиче, според мен.

Общи условия

Активация на акаунт